Κούβα Cayos και παραλίες της Κούβας - Μετάβαση - Διαμονή

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Καλησπέρα σε όλους
Αν και το travelstories.gr αποτελεί βασικό οδηγό για κάθε μου ταξίδι, εντούτοις μόλις σήμερα έγινα μέλος και αυτή είναι η πρώτη μου ανάρτηση. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Στο θέμα μας τώρα. Σχεδιάζω για Κούβα τον Απρίλιο, καλώς εχόντων των πραγμάτων 3 βδομάδες.
Έχω διαβάσει σχεδόν τα μισά θέματα για τον προορισμό Κούβα και οι περισσότερες απορίες μου έχουν λυθεί. Το βασικότερο που με προβληματίζει είναι το θέμα της θάλασσας, καθότι θαλασσόπληκτος. Βλέπω ότι οι περισσότεροι πηγαίνουν στην Κούβα για τη χώρα, τις πόλεις, τον πολιτισμό, το χορό, τη διασκέδαση, την εμπειρία κλπ. Εγώ πέρα από αυτά, που θα καλύψουν τις μισές μου ημέρες, ενδιαφέρομαι εξίσου και για τη θάλασσα, τα μπάνια, τα νησιά και τις παραλίες, καθότι να πας στην Καραϊβική και να μην περάσεις και κάποιες μέρες στη θάλασσα είναι αμαρτία.

Μετά από φωτογραφικές έρευνες έχω ξεχωρίσει
1. Το Βαραδέρο (παρά τα αποτρεπτικά σχόλια των περισσότερων - εξίσου αποτρεπτικά σχόλια υπήρχαν και για την Punta Cana στον Άγιο Δομήνικο, αλλά η παραλία, ως θάλασσα, ήταν η καλύτερη του νησιού).
2. Το Cayo Coco.
3. To Cayo Guillermo και ιδίως την Playa Pilar.
4. Το Cayo Largo και ιδίως την Playa Paraiso.
5. Το Cayo Santa Maria και ιδίως την Playa Perla Blanca.
6. Και την Santa Lucia.
Πιθανόν να ανακαλύψω και άλλα στην πορεία.

Το budjet μου δεν θα είναι υψηλό, θα προτιμήσω να μένω σε casas, δεν θα νοικιάσω αυτοκίνητο, θα προτιμήσω το viazul, όπου τουλάχιστον πάει και κατά τα λοιπά, κάποιο πλοίο, βάρκα, ημερίσια εκδρομή ή ταξί (εφόσον είναι σε λογικές τιμές).

Θα ήθελά να μου πείτε αν μπορώ να πάω σχετικά εύκολα σε αυτά τα μέρη (φαντάζομαι σε Βαραδέρο και Santa Lucia θα μπορώ να πάω με viazul), οπότε το ερώτημα αφορά κυρίως στα cayos. Και με ποιο τρόπο-μεταφορικό μέσο και κόστος θα μπορούσα να πάω εκεί;

Και δεύτερον, αν θα βρω διαμονή σε αυτά τα μέρη σε κάποιο νορμάλ από πλευράς ποιότητας και τιμής casa ή μικρό ξενοδοχείο, το οποίο θα κλείσω φτάνοντας εκεί.

Να σημειώσω ότι περπατάω πολύ ιδίως παραλιακά (δηλαδή π.χ. στο Βαραδέρο τα 8 χλμ. που είναι η χερσόνησος θα τα περπατήσω σίγουρα παραλιακά (εκτός αν τα ξενοδοχεία απαγορεύουν τη διέλευση από τη μία παραλία στην άλλη).

Και επίσης, οι πόλεις που σκοπεύω να επισκευτώ, πέραν της Αβάνας, είναι το Τρινιδάδ, το Cienfuegos και το Vinales, οπότε, στα παραθαλάσσια μέρη που σκοπεύω να πάω δεν είναι αναγκαίο να πάω από Αβάνα, αλλά μπορώ να πάω από άλλη πιο κοντινή πόλη.

Το ρεσουμέ: Θα μπορέσω να επισκευτώ εύκολα και οικονομικά αυτά τα 6 νησιά - παραλίες ή να το ξεχάσω καλύτερα;
Στον Άγιο Δομήνικο π.χ. όλα ήταν εύκολα και σχετικά φτηνά, με λεωφορεία και γουα γουα πήγαινες σχεδόν παντού, είχε βάρκες που έκαναν ημερίσιες εκδρομές στα νησάκια και είχε σχεδόν παντού ενοικιαζόμενα δωμάτια με 25-35 ευρώ.

Άσχετο, διαβάζω ότι στις casas οι τιμές είναι π.χ. από 15 CUC. Όταν δίνετε τιμή για casa εννοείτε 15 (ή 25 ή 35) το άτομο ή το δωμάτιο (οπότε στα δύο άτομα η τιμή είναι η μισή);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το βασικότερο που με προβληματίζει είναι το θέμα της θάλασσας, καθότι θαλασσόπληκτος.
Να ξέρεις πάντως ότι, χωρίς να έχει κακές θάλασσες η Κούβα, δεν είναι και οι κορυφαίες της περιοχής. Τα ατού της χώρας είναι άλλα.

καθότι να πας στην Καραϊβική και να μην περάσεις και κάποιες μέρες στη θάλασσα είναι αμαρτία.
Εγώ δηλώνω αμαρτωλός, αλλά να σε βοηθήσω ευχαρίστως.


1. Το Βαραδέρο (παρά τα αποτρεπτικά σχόλια των περισσότερων - εξίσου αποτρεπτικά σχόλια υπήρχαν και για την Punta Cana στον Άγιο Δομήνικο, αλλά η παραλία, ως θάλασσα, ήταν η καλύτερη του νησιού).
Προσωπικά την Πούντα Κάνα τη βρήκα τη χειρότερη από όσες παραλίες είδα στη ΔΔ και το λέω απλά για να ξέρουμε ότι έχουμε διαφορετικά γούστα, οπότε ό,τι σου πω να το δεις και υπό αυτό το πρίσμα.

Πολύ κουνούπι, μέτρια νερά, καλούτσικη παραλία, αλλά χωρίς ίσκιο. Δε θα πήγαινα.

3. To Cayo Guillermo και ιδίως την Playa Pilar.
Καλύτερο από το Cayo Coco.


4. Το Cayo Largo και ιδίως την Playa Paraiso.
Μάλλον οι καλύτερες παραλίες της Κούβας είναι στο Κάγιο Λάργκο.

5. Το Cayo Santa Maria και ιδίως την Playa Perla Blanca.
Και το Κάγιο Σάντα ΜΑρία έχει τις δεύτερες καλύτερες.

Α πα πα.

Πιθανόν να ανακαλύψω και άλλα στην πορεία.
Μπα, τα βαικά αυτά είναι.
Το budjet μου δεν θα είναι υψηλό, θα προτιμήσω να μένω σε casas,
Από αυτά που είπες κανένα δεν έχει κάσας, πλην του Βαραδέρο (που είναι και το μόνο μέρος που έχει ντόπιο πληθυσμό κι όχι απλά all inclusive hotels). Για να στο πω πιο καθαρά, στα κάγιος δε μένει κανείς, δεν υπάρχουν σπίτια, παρά μόνο ξενοδοχεία, οπότε δεν υπάρχουν και κάσας.

δεν θα νοικιάσω αυτοκίνητο, θα προτιμήσω το viazul όπου τουλάχιστον πάει και κατά τα λοιπά, κάποιο πλοίο, βάρκα, ημερίσια εκδρομή ή ταξί (εφόσον είναι σε λογικές τιμές).
Καταρχήν για Κάγιο Λάργκο θες υποχρεωτικά πτήση και ξενοδοχείο all inclusive, δεν υπάρχει άλλη επιλογή για εκεί. Υπολόγισε περίπου 220€/άτομο σε δίκλινο, μαζί με τα αεροπορικά και τις μεταφορές προς/από αεροδρόμιο. Στα υπόλοιπα επίσης δεν πηγαίνει η Viazul και επειδή δεν είναι κοντά σε οικισμούς, κοστίζουν πολύ και τα ταξί. Μακράν η καλύτερη επιλογή σου είναι το Βαραδέρο: πάει η Viazul, η παραλία είναι μια χαρά, μένεις σε κάσα με 25/δωμάτιο και είναι και το μόνο μέρος από αυτά που λες που υπάρχουν εστιατόρια, ντόπιοι, νυχτερινή ζωή κλπ.

Και δεύτερον, αν θα βρω διαμονή σε αυτά τα μέρη σε κάποιο νορμάλ από πλευράς ποιότητας και τιμής casa ή μικρό ξενοδοχείο, το οποίο θα κλείσω φτάνοντας εκεί.
Αν αποφασίσεις να κλείσεις ξενοδοχείο να το κλείσεις από κάποιο από τα τοπικά buro de turismo που βρίσκονται μέσα στα ξενοδοχεία της Αβάνας ιδότι έτσι σου έρχεται πολύ φτηνότερα. Αν μπεις στο ξενοδοχείο και ζητήσεις τιμή, θα σου έρθει ο ουρανός σφοντύλι.

Να σημειώσω ότι περπατάω πολύ ιδίως παραλιακά (δηλαδή π.χ. στο Βαραδέρο τα 8 χλμ. που είναι η χερσόνησος θα τα περπατήσω σίγουρα παραλιακά (εκτός αν τα ξενοδοχεία απαγορεύουν τη διέλευση από τη μία παραλία στην άλλη).
Η χερσόνησος είναι 24 χιλιόμετρα και δεν περπατιέται εύκολα διότι υπάρχουν βράχια ανάμεσα, οπότε θα πρέπει να κάνεις ορειβασία.
Και επίσης, οι πόλεις που σκοπεύω να επισκευτώ, πέραν της Αβάνας, είναι το Τρινιδάδ, το Cienfuegos και το Vinales, οπότε, στα παραθαλάσσια μέρη που σκοπεύω να πάω δεν είναι αναγκαίο να πάω από Αβάνα, αλλά μπορώ να πάω από άλλη πιο κοντινή πόλη.
Εγώ επιμένω για Βαραδέρο από Αβάνα. Εκτός πια κι αν έχεις διάθεση να τα σπρώξεις για να πας όντως στις καλύτερες παραλίες και πας στο Κάγιο Λάργκο.
Το ρεσουμέ: Θα μπορέσω να επισκευτώ εύκολα και οικονομικά αυτά τα 6 νησιά - παραλίες ή να το ξεχάσω καλύτερα;
Και τα έξι; Με τίποτε... πόσο καιρό διαθέτεις; Και φτηνά δε νομίζω ότι γίνεται.

Στον Άγιο Δομήνικο π.χ. όλα ήταν εύκολα και σχετικά φτηνά, με λεωφορεία και γουα γουα πήγαινες σχεδόν παντού, είχε βάρκες που έκαναν ημερίσιες εκδρομές στα νησάκια και είχε σχεδόν παντού ενοικιαζόμενα δωμάτια με 25-35 ευρώ.
Ξέχασέ το, καμία σχέση. Για κάτι πιο κοντά σε αυτό που έκανες ση ΔΔ, πήγαινε στη Τζαμάικα. Φτηνή δεν είναι, αλλά είναι πολύ μικρότερη από την Κούβα, φοβερές παραλίες, πολλές από αυτές ημι-ιδιωτικές με σπιτάκια πάνω στο κύμα.

Άσχετο, διαβάζω ότι στις casas οι τιμές είναι π.χ. από 15 CUC. Όταν δίνετε τιμή για casa εννοείτε 15 (ή 25 ή 35) το άτομο ή το δωμάτιο (οπότε στα δύο άτομα η τιμή είναι η μισή);
Το μπολνταρισμένο, ναι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
Να σαι καλά.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
μια χαρά στα εγραψε ο Γιωργος και πολυ σωστά . Ειναι και καλος ανθρωπος και δεν κουραζεται να γραφει σεντονια με πληροφοριες , τυχεροι που τον εχουμε στο φορουμ.
Επειδη παω συχνα Κουβα και λατρευω θαλασσα θα σου γραψω και εγω τη γνωμη μου.
Τα καγιος αν δεν εχεις αρκετα χρηματα , αφησετε τα απο εξω. Ακριβη μεταφορα και διαμονή και τα βραδυα κοβεις φλέβες απο την ελλειψη "ζωης" , εκτος αν σου αρεσουν τα σωου στα ξενοδοχεια ( προσωπικα ξερναω ).
παρα οσα λεγονται για το Βαραδερο εμενα η περιοχη του χωριου που μενουν οι ντοπιοι και εχει πολλα ενοικιαζομενα μου αρεσει . Η θαλασσα ειναι καταπληκτικη οι πιο πολλοι στη παραλια ειναι Κουβανοι με τις οικογενειες τους που τρωνε και πινουνε του σκασμου και απλα πλατσουριζουνε στα ρηχα !
Εχω πετυχει και καλους καλιτεχνες στο casa de la musica για βραδυνη διασκεδαση και εχει ποικιλια φαγητου και τιμων στα εστιατορεια .
Οσο για επιπλεον παραλια , στο Τρινιδαδ μου αρεσει πολυ η Ανκον ( 12 χλμ απο το κεντρο της πολης ). Με ταξι 10-12 δολλαρια πηγαινε ελα , αλλα παντα παζαρευεις γιατι στην αρχη θα σου πουν 14-16 !
εχει και λεωφορειο 4 φορες την ημερα με 1 δολλαριο .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπολόγισε περίπου 220€/άτομο σε δίκλινο, μαζί με τα αεροπορικά και τις μεταφορές προς/από αεροδρόμιο.
Σόρι, αυτή η τιμή είναι για πακέτο ημερών/ 2 διανυκτερεύσεων.
 
  • Like
Reactions: DrG

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Σας υπερευχαριστώ και τους δύο. Ειδικά εσένα Γιώργο, καθώς έχω διαβάσει κάθε λέξη που έχεις γράψει στο φόρουμ. Κι εσένα ΚΙΚΙ επίσης.
Γιώργο με απογοήτευσες λίγο, αλλά θα συνεχίσω τη μελέτη και σύντομα θα επανέλθω με ότι άλλη απορία προκύψει.
Το Βαραδέρο το θεωρώ εύκολο, από ότι διάβασα, οπότε αυτό έκλεισε. Και την Playa Ancon ΚΙΚΙ την έχω υπόψη, για τις μέρες που θα είμαι Trinidad. Και τις Playas del Este όσο θα είμαι Αβάνα. Αλήθεια Γιώργο, υπάρχει κάποια παραλία στις Este, που να είναι η πιο όμορφη (έχεις πιάσει το τι ψάχνω φαντάζομαι);
Οπότε, αυτά που έμειναν και με δυσκολεύουν είναι τα Cayos, γι' αυτό και έβαλα την ανάρτηση και συνεχίζω να σας ζαλίζω.
Γιώργο, για το πόσο θα μείνω, 3 βδομάδες υπολογίζω.

Κάποιες απορίες μόνο σε αυτά που μου γράψατε:

1. Για την Πούντα Κάνα και τον Άγιο Δομίνικο. Γιώργο ποια/ες παραλίες σου άρεσαν εκεί; Επειδή γύρισα σχεδόν ολόκληρη την περιοχή, 3 βδομάδες, αυτό το μπλε νερό της Πούντα Κάνα υπήρχε μόνο σε Isla Saona και Playa Juanillo, η οποία ήταν πάλι στην περιοχή της Πούντα κάνα. Συν το Bagardi island. Άλλες παραλίες με το μπλε νερό της Καραϊβικής δεν βρήκα και ιδίως στη Samana απογοητεύτηκα.

2. Για το Cayo Guillermo και το Cayo Santa Maria, υπάρχει οδική πρόσβαση αν κατάλαβα καλά, αλλά φαντάζομαι πάω μόνο με ταξί, το οποίο είναι ακριβό. Και έχει μόνο ξενοδοχεία. Θα συμβιβαζόμουν και με μονοήμερες εκδρομές, με κάποια βάση-διαμονή σε κάποια κοντινή πόλη-χωριό και ένα ταξί που θα μας πήγαινε το πρωί και θα μας γύριζε πίσω το βράδυ. Υπάρχει κάποια πόλη - βάση, στην οποία θα μπορούσα να πάω με το viazul και από εκεί να κλείσω ταξί για μονοήμερη σε κάθε ένα από τα δύο αυτά νησιά. Εννοώ, δύο πόλεις, δύο μέρες, δύο εκδρομές, μία στο ένα και μία στο άλλο.

3. Για το Cayo Largo, μόνο αεροπλάνο; Δεν υπάρχει πλοίο - βάρκα ή έστω ημερήσια εκδρομή από κάπου; Δεν θα μπορούσα να πάω Isla Juventud, να μείνω ένα βράδυ εκεί και να κανονίσω μια ημερίσια σε Cayo Largo με βάρκα; Και αν ναι, τότε πώς πάω στο Isla Juventud, έχει casas εκεί; Και πόσο περίπου να υπολογίζω για την ημερίσια εκδρομή;

4. Αυτό με τα buro de turismo μέσα στα ξενοδοχεία δεν το ήξερα. Μπορώ να κανονίσω μετακινήσεις - διαμονές; Π.χ. κάπου διάβασα ότι κάποιος έκλεισε βανάκι για Vinales και για Baradero από ένα ξενοδοχείο, αντί να πάει με Viazul.

5. Για το Βαραδέρο, είπα 8 χλμ, γιατί υπολόγιζα την πάνω πλευρά μόνο. Έχω διαβάσει Γιώργο ότι θεωρείς ότι την πιο ωραία θάλασσα στο Βαραδέρο την έχει στην αρχή της χερσονήσσου. Αρχή φαντάζομαι εννοείς, μπαίνοντας στη χερσόννησο, όχι στη "μύτη" έτσι; Ρωτάω γιατί θεωρητικά, η καλύτερη θάλασσα θα έπρεπε να είναι στη μύτη. ΚΙΚΙ, λες για την περιοχή του χωριού στο Βαραδέρο ότι είναι η καλύτερη. Να υποθέσω ότι εκεί σε αφήνει το Viazul?

Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη που γράφω πολλά, αλλά και που δεν βάζω παράθεση (όπως ο Γιώργος, που τα γράφει πολύ οργανωμένα!), νέος είμαι, φαντάζομαι στην πορεία θα μάθω τα κόλπα!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Στο βαραδερο οντως η καλη φαση ειναι στα περιξ που σε αφηνει το VIAZUL
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
μια χαρά στα εγραψε ο Γιωργος και πολυ σωστά . Ειναι και καλος ανθρωπος και δεν κουραζεται να γραφει σεντονια με πληροφοριες , τυχεροι που τον εχουμε στο φορουμ.
Επειδη παω συχνα Κουβα και λατρευω θαλασσα θα σου γραψω και εγω τη γνωμη μου.
Τα καγιος αν δεν εχεις αρκετα χρηματα , αφησετε τα απο εξω. Ακριβη μεταφορα και διαμονή και τα βραδυα κοβεις φλέβες απο την ελλειψη "ζωης" , εκτος αν σου αρεσουν τα σωου στα ξενοδοχεια ( προσωπικα ξερναω ).
παρα οσα λεγονται για το Βαραδερο εμενα η περιοχη του χωριου που μενουν οι ντοπιοι και εχει πολλα ενοικιαζομενα μου αρεσει . Η θαλασσα ειναι καταπληκτικη οι πιο πολλοι στη παραλια ειναι Κουβανοι με τις οικογενειες τους που τρωνε και πινουνε του σκασμου και απλα πλατσουριζουνε στα ρηχά .
Τι εννοείς πλατσουρίζουνε;;; έχει κύμα η περιοχή;;;;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αλήθεια Γιώργο, υπάρχει κάποια παραλία στις Este, που να είναι η πιο όμορφη (έχεις πιάσει το τι ψάχνω φαντάζομαι);
Playa Santa Maria, the one and only. Με καλό καιρό είναι πραγματικά φοβερή.

Άλλες παραλίες με το μπλε νερό της Καραϊβικής δεν βρήκα και ιδίως στη Samana απογοητεύτηκα.
Θα πέσει πάνω σου ο @GTS και θα σε κάψει...

Υπάρχει κάποια πόλη - βάση, στην οποία θα μπορούσα να πάω με το viazul και από εκεί να κλείσω ταξί για μονοήμερη σε κάθε ένα από τα δύο αυτά νησιά. Εννοώ, δύο πόλεις, δύο μέρες, δύο εκδρομές, μία στο ένα και μία στο άλλο.
Για Cayo Santa Maria, από το (πανέμορφο όπου αξίζει να περάσεις και το βράδυ) Remedios.
Για Cayo Guillermo από το Moron, στο ξενοδοχείο του οποίου νοικιάζουν και μηχανάκια... μετ ο οποίο κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου (βάζε αντιηλιακό όταν οδηγείς, σε μισή ώρα ξεφλουδίζουν τα χέρια).

Για το Cayo Largo, μόνο αεροπλάνο
Μόνο αεροπλάνο, ναι.

4. Αυτό με τα buro de turismo μέσα στα ξενοδοχεία δεν το ήξερα. Μπορώ να κανονίσω μετακινήσεις - διαμονές; Π.χ. κάπου διάβασα ότι κάποιος έκλεισε βανάκι για Vinales και για Baradero από ένα ξενοδοχείο, αντί να πάει με Viazul.
Ναι, αλλά βγαίνει πιο ακριβά.
5. Για το Βαραδέρο, είπα 8 χλμ, γιατί υπολόγιζα την πάνω πλευρά μόνο. Έχω διαβάσει Γιώργο ότι θεωρείς ότι την πιο ωραία θάλασσα στο Βαραδέρο την έχει στην αρχή της χερσονήσσου. Αρχή φαντάζομαι εννοείς, μπαίνοντας στη χερσόννησο, όχι στη "μύτη" έτσι;
Σωστά.
Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη που γράφω πολλά, αλλά και που δεν βάζω παράθεση (όπως ο Γιώργος, που τα γράφει πολύ οργανωμένα!), νέος είμαι, φαντάζομαι στην πορεία θα μάθω τα κόλπα!
Στην ευχή του Θεού να πας. Φαίνεσαι σωστό αγόρι, Λεβέντη θα ψήφισες κι εσύ...
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Θα πέσει πάνω σου ο @GTS και θα σε κάψει...
Καλά καλά, ανακαλώ εν μέρει, ήταν και η Playa Rincon (αλλά την πέτυχα με βροχή και δεν τη χάρηκα και η Playa Fronton!

Ευχαριστώ και πάλι Γιώργο
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι εννοείς πλατσουρίζουνε;;; έχει κύμα η περιοχή;;;;
Πλατσουρίζουν εννοεί ότι οι Κουβανοί ΔΕΝ κολυμπάνε, όπως κάνουν οι Έλληνες. για τους περισσότερους Κουβανούς το "πάω στην παραλία" σημαίνει ότι μπάινουν όλοι μαζί στο νερό, γονατίζουν μέσα στο πρώτο μισό μέτρο και πίνουν ρούμι από το μπουκάλι, στο τσακίρ κέφι άντε να πλατσουρίσουν λίγο στα ρηχά, σαν τις γριές στην Αιδηψό. Δεν κάνουν μπάνιο οι άνθρωποι, αν μπεις και κάνεις καμιά απλωτή, σε κοιτάνε σαν εξωγήινο (δεν κατανοούν γιατί πας στην παραλία για να κουραστείς, να ιδρώσεις κλπ και να μην πίνεις και ρούμι μέσα στο νερό επιπλέον), εμένα μια δυο φορές με ρώτησαν γιατί κολυμπάω έτσι γρήγορα "αν πηγαίνω κάπου ή αν πνίγεται κανείς".
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Πλατσουρίζουν εννοεί ότι οι Κουβανοί ΔΕΝ κολυμπάνε, όπως κάνουν οι Έλληνες. για τους περισσότερους Κουβανούς το "πάω στην παραλία" σημαίνει ότι μπάινουν όλοι μαζί στο νερό, γονατίζουν μέσα στο πρώτο μισό μέτρο και πίνουν ρούμι από το μπουκάλι, στο τσακίρ κέφι άντε να πλατσουρίσουν λίγο στα ρηχά, σαν τις γριές στην Αιδηψό. Δεν κάνουν μπάνιο οι άνθρωποι, αν μπεις και κάνεις καμιά απλωτή, σε κοιτάνε σαν εξωγήινο (δεν κατανοούν γιατί πας στην παραλία για να κουραστείς, να ιδρώσεις κλπ και να μην πίνεις και ρούμι μέσα στο νερό επιπλέον), εμένα μια δυο φορές με ρώτησαν γιατί κολυμπάω έτσι γρήγορα "αν πηγαίνω κάπου ή αν πνίγεται κανείς".
:haha::haha:

A ρε @Yorgos νάσαι καλά ...το πόσο γέλασα σήμερα δεν περιγράφεται..όχι μόνο απο αυτό..
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
οταν ειμαι Αβάνα πηγαινω για μπανιο στη Σαντα Μαρια ( 25 χλμ απο το κεντρο ).
Οντως ειναι καταπληκτικη παραλια , οπως σου εγραψε και ο Γιωργος.

Γιαννουλα για το πλατσουρισμα που εγραψα , ηδη απαντησε ο Γιωργος. Εμένα που κολυμπαω με κοιτανε σαν να ειμαι βλαμένη !
Εξαλλου με τετοια φαγοποτια που κανουν οι οικογενειες στη παραλια καλά κανουν και δεν κολυμπουν, ολοι θα πνιγοντουσαν :lol:

τωρα το θυμηθηκα , ασε που κολυμπουν μονο Ιουλιο - Αυγουστο που το νερό βραζει σαν θερμοσιφωνας ! Τους άλλους μηνες μας κοιτανε τους ξενους που κολυμπαμε λες και ειμαστε τρελοι .
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom