Ρουμανία Πρακτορειο για ρουμανια

Chris_G

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Για αρχή αντιολισθητικά παπούτσια οπωσδήποτε και ζεστό αδιάβροχο μπουφάν για τις χιονοπτώσεις.Τα πεζοδρόμια αυτές τις μέρες είναι τσουλήθρες και σκέψου ότι στο Μπρασόβ έχει περισσότερο χιόνι από το Βουκουρέστι.Από Απρίλη και πέρα κανονικά πράγματα.
Α καταλαβα,ελπιζω να ειναι τοσο ωραια οσο τη περιγραφουν αυτη η πολη.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Είναι πολύ όμορφη,γραφική,με πολύ πράσινο,οικονομική,ότι πρέπει για έναν φοιτητή.
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Σκοπεύω να πάω γύρω στα μέσα Φεβρουαρίου με αυτοκίνητο στα διαφήμισμενα από εσάς μέρη της περιοχής. Τι λέτε; θα καταφέρω τίποτα ή λόγω χιονιού τζάμπα θα πάω; 3, 4 μέρες λέω σε οικονομικά καταλύματα. Σε ταβέρνα πόσο βγαίνει περίπου (σαλάτα, κυρίως πιάτο); πετρέλαιο κίνησης γνωρίζει κάποιος τιμή; τελικά ξεκίνησαν από το 1 Ίαν και αυτοί το ευρώ;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Λοιπόν το χιόνι προς το παρόν έλιωσε σε μεγάλο βαθμό,τα πεζοδρόμια καθάρισαν και οι δρόμοι είναι μια χαρά.Όμως περιμένουμε νέο χιόνι από αύριο οπότε δεν ξέρω ποια θα είναι η κατάσταση σε 20 μέρες.Θα εκδώσω νέο δελτίου καιρού :D !
Και χιόνι να έχει δεν υπάρχει πρόβλημα.Οι δρόμοι καθαρίζουν άμμεσα και είπαμε καλό παπουτσάκι για τις γλίστρες και είσαι μια χαρά.Κρύο έχει ούτως ή άλλως.
Όταν λες να πας τζάμπα τι εννοείς?
Τα ξενοδοχεία είναι φθηνά,άνετα βρίσκεις με 35ευρώ τη βραδιά αξιοπρεπέστατο.Ομοίως και το φαγητό.Η μερίδα κοστίζει από 14 λει-30λει στα ακριβά εστιατόρια δηλαδή 3,5-7 ευρώ η μερίδα.Μέσος όρος 15-20 ευρώ το ζευγάρι με τα ποτά μέσα σε καλά εστιατόρια.
Η Ρουμανία δεν μπήκε στο ευρώ,ισοτιμία αυτή την ώρα 1 ευρώ=4,46 λέι ή ρον!
Το πετρέλειο κίνησης είναι γύρω στα 5,5 λέι δηλαδή 1,23 ευρώ.Κατάτι φθηνότερη είναι η βενζίνη.
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Νομίζω πως με κάλυψε πλήρωςη απάντηση σου. Ευχαριστώ πολυ. Τζάμπα όταν λέω θα έρθω εννοώ να φτάσω στα μέρη εκεί αλλά να μην καταφέρω να προσεγγισω την πόλη που θα επιλέξω λόγω καιρικών συνθηκώ ν.

Και κάτι ακόμα που ξέχασ. Θέλω να πάω σε μαγαζί με τσιγγανικα τραγούδια. Υπάρχει κάτι τέτοιο στην περιοχή ή θα πρέπει να πάω Βουδαπέστη;
 
Last edited by a moderator:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Νομίζω πως με κάλυψε πλήρωςη απάντηση σου. Ευχαριστώ πολυ. Τζάμπα όταν λέω θα έρθω εννοώ να φτάσω στα μέρη εκεί αλλά να μην καταφέρω να προσεγγισω την πόλη που θα επιλέξω λόγω καιρικών συνθηκώ ν.
Είναι απίθανο αυτό εκτός αν πέσεις σε απίστευτη κακοκαιρία με φοβερή χιονόπτωση και απλά καθυστερήσεις.Γι'αυτό στα οδικά ταξίδια το χειμώνα συμβουλευόμαστε ένα σάιτ καιρού πριν φύγουμε για να μην πέσουμε σε ακραία καιρικά φαινόμενα!

Και κάτι ακόμα που ξέχασ. Θέλω να πάω σε μαγαζί με τσιγγανικα τραγούδια. Υπάρχει κάτι τέτοιο στην περιοχή ή θα πρέπει να πάω Βουδαπέστη;
Δεν έχω υπόψην μου κάτι τέτοιο αλλά να σου πω την αλήθεια το θεωρώ απίθανο γιατί οι Ρουμάνοι απεχθάνονται τους Ρομά,οι οποίοι είναι παντελώς αποκλεισμένοι σε συγκεκριμένες περιοχές.Δε νομίζω να βρεις κάτι τέτοιο παρά μόνο σε τσιγγανομαχαλάδες.
Θα βρεις όμως εστιατόρια με παραδοσιακούς χωρούς πχ στο http://www.carucubere.ro/# στο Βουκουρέστι ή το http://www.tripadvisor.com/Restaura...asov_County_Central_Romania_Transylvania.html σε Βουκουρέστι,Μπρασόβ και Σινάια.
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Λοιπό, το σχέδιο μου έχει ως εξής. Μία νύχτα σε μπρασοβ, μια νύχτα σε σιμπιου και έπειτα 2 νύχτες θα πάω Βουδαπέστη. γνωρίζει κάποιος να μου πειο δρόμος για Βουδαπέστη πως είναι;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Eντελώς φιλική συμβουλή μη το κάνεις!Με δεδομένο ότι στις 5 το απόγευμα είναι ήδη νύχτα το μόνο που θα δεις είναι δρόμους και σκοτάδι.Κρίμα τις βενζίνες σου δηλαδή!
Αν υποθέσουμε ότι ξεκινάς από βόρειο Ελλάδα θέλει 14-15 ώρες μέχρι Μπρασόβ με δύο στάσεις του μισάωρου.Θα φτάσεις νύχτα και το πολύ,πολύ άντε να δείτε τον κεντρικό πεζόδρομο.Ούτε λόγως για τα κάστρα Πέλες και Μπράν ή την πανέμορφη Σινάια που αποτελούν όλη την ομορφιά της περιοχής.Το πρωί θα πρέπει να φύγετε για Σιμπίου άλλες δύο ώρες δρόμο.Την επομένη πάλι 6-7 ώρες ως Βουδαπέστη σε ψιλοδύσκολο δρόμο.Οπότε στην ουσία μια μέρα και κάτι μένει καθαρή για να απολάυσετε μια βόλτα και να δείτε ότι προλάβετε από την πόλη.Και μετά τι?Απο Βουδαπέστη κατευθείαν Ελλάδα πάνω από 20 ώρες οδήγηση???Ξανασκέψου το σοβαρά!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
villi , ξέρεις ίσως κάποια ενδιφέροντα αξιοθέατα -δραστηριότητες για παιδιά -έφηβους στο Βουκουρέστι και στην ευερύτερη περιοχή ενδιάφεροντος?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
villi , ξέρεις ίσως κάποια ενδιφέροντα αξιοθέατα -δραστηριότητες για παιδιά -έφηβους στο Βουκουρέστι και στην ευερύτερη περιοχή ενδιάφεροντος?
Στο Βουκουρέστι

Στα περίχωρα
Mogosoaia Palace (Mogosoaia Palace) στην ομώνυμη πόλη
1-2 ώρες από Βουκουρέστι
- Pitesti - Dambovicioara (Pestera si Cheile Dambovicioarei)
– Rucar (Mausoleul Mateias)

  • Manastirea Curtea de Arges
  • Targoviste – Curtea Domneasca
  • Sinaia – Peles Castel
  • Curtea de Arges : Cosesti de Arges : ψάξτο αυτό το τελευταίο έχει πολύ ωραίο φεστιβάλ κάπου το Μάη.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
villi , μάλλον θα γίνεις ο άνθρωπος μου ...σε ευχαριστώ !
ίσως τελικά το αποφασίσουμε για φέτος το καλοκαίρι-οδικώς απο Αλεξανδρούπολη-για να εγκαινιάσουμε και το καινούριο μας αυτοκίνητο- (δυο φορές το έχω οργανώσει και πάντα το αναβάλουμε....με τη λογική οτι δεν θα έχει τοσο ενδιαφέρον για τα αγόρια.)Σίγουρα έχει αρκετες πληροφορίες στο φορουμ και τις έχω μελετήσει, αλλά θέλω ένα προγραμμα που να έχει ενδιαφέρον για τα παιδια.
Τα μελετάω όλα αυτά .... επίσης να κάνουμε και το τουρ Μπρασοβ,Σιμπιου,Σιγκισοάρα...τι λες πόσες μέρες Βουκουρέστι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.809
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom