Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Καλησπέρα χθες γύρισα απο Βουδαπέστη έμεινα 5 μέρες με την κοπέλα μου ενα εχω να πω εντυπωσιακή πανέμορφη πόλη.Περάσαμε τέλεια γενικά.Το μονο που με χάλασε είναι ενα μεγάλο λάθος που έκανα και το λεω και σε εσας που θα πατε Βουδαπέστη να αλλάξετε το χρήματα σας στην πόλη οταν φτάσετε έχει πολλά ανταλακτήρια.Μην κάνετε το λάθος να τα αλλάξετε στο αεροδρόμιο τους θα σας κατακλέψουν ηδη εγω έχασα καπου στα 60 ευρώ.
Καλημερα σε όλους..Σε λιγο καιρο φευγω κι εγω Βουδαπεστη και ελεγα να αλλαξω καποια χρηματα στο αεροδρομιο για να παρω απο εκει τις καρτες των ΜΜΜ προκειμενου να παρω το 200Ε και μετρο....Αν δεν αλλαξω εκει πως θα πληρωσω για να παρω το λεωφορειο+μετρο για να παω προς το κέντρο;;
 

stef rodos

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Καλημερα σε όλους..Σε λιγο καιρο φευγω κι εγω Βουδαπεστη και ελεγα να αλλαξω καποια χρηματα στο αεροδρομιο για να παρω απο εκει τις καρτες των ΜΜΜ προκειμενου να παρω το 200Ε και μετρο....Αν δεν αλλαξω εκει πως θα πληρωσω για να παρω το λεωφορειο+μετρο για να παω προς το κέντρο;;
Καλησπέρα δέχονται και ευρώ αλλα αν θες να αλλάξεις απο το αεροδρόμιο άλλαξε το πολυ 10ευρώ οχι παραπάνω γιατι θα σε κλέψουν αρκέτα.Τα χρήματα σου άλλαξε το στο κέντρο και ψάξε που σε συμφέρει γιατι αλλάζει κάθε λίγο.Εγω πιάστηκα κοροιδο οπως ειπα και τα αλλαξα στο αεροδρόμιο.
 

stef rodos

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Tην πάτησα greg δεν περίμενα τοση κλεψια στο αεροδρόμιο παντως άλλαζαν και άλλοι.Τωρα εμαθα απο το λάθος μου
 

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Αρα πληρωνω με ευρω στα ΜΜΜ μεχρι να φτασω κέντρο και αλλαζω εκεί;; Ευχαριστώ για τις απαντησεις παιδιά..
 

stef rodos

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Ναι ποτέ στο αεροδρόμιο το πολύ αν θες να αλλάξεις λίγα π.χ 10ευρω οχι παραπάνω.Πάντως δέχονται και ευρω για ΜΜΜ και οταν φτάσεις κέντρο αλλάζεις οσα χρήματα θέλεις.
 

vaskosgr

Member
Μηνύματα
33
Likes
9
Αρα πληρωνω με ευρω στα ΜΜΜ μεχρι να φτασω κέντρο και αλλαζω εκεί;; Ευχαριστώ για τις απαντησεις παιδιά..
Aν εχεις σκοπο να χρησημοποιεις γενικα τα ΜΜΕ, μπορεις να αγορασεις την travel card που ειναι για ολα την ΜΜΕ. Μπορεις να την παρεις με πιστωτικη-χρεωστικη καρτα. Το σημειο που μπορεις να το αγορασεις ειναι μολις βγαινεις απο την εξοδο των αποσκευων στα δεξια σου..

Τωρα οσο για το συναλλαγμα ναι δεν συμφερει με τιποτα απο το αεροδρομιο αλλα ουτε και να τραβηξεις με καρτα! Εμενα με ειχε κρατησει μεγαλη προμηθεια...
Στο κεντρο της πολης εχει παρα πολλα μαγαζια για συναλλαγμα που σιγουρα θα βρεις καποιο να σε ικανοποιει..
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Παιδιααά θα ήθελα και πάλι την πολύτιμη βοήθειά σας!

Λοιπόν, μάλλον 8/4 θα πετάω για βουδαπέστη και σκέφτομαι ή 11 ή 12 να πάω προς Βιέννη.

Το ερώτημά μου είναι αν κλείσω επιστροφή 15/4 να φύγω με πρωινή πτήση από Βιέννη (9 το πρωι) ή βολεύει να φύγω με απογευματινή πτήση (19:45) από Βουδαπέστη; Προλλαβαίνω απο θεμα χρόνου και συγκοινωνιας; Τι μου προτείνετε;;
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Προσπαθώ να βρω τις εναλλακτικές επιλογές γιατί αν και είναι 3 μήνες σχεδον μέχρι το ταξίδι τα εισιτήρια δεν τα λες και ακριβούτσικα! (Πάλι τελευταία στιγμή έμεινα:p)

Μια αλλη σκέψη..

πόσο εφικτό είναι από το αεροδρόμιο της Βιέννης νΑ βρεθω βουδαπέστη;

Δεδομένου αν κάνω αυτή την διαδρομή να είμαι μόνη μου στο ένα δρομολόγιο.. Ποιος είναι ο πιό σύντομος και εύκολος τρόπος για να πάω;
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Θέλω μια πρόταση για μαγαζί με τσιγγανικα ζωντανά. μου αρέσει πολύ η μουσική του. Αν συνοδεύεται και με γκουλας, ακόμα καλύτερα. Υπόψιν όμως, τα οικονομικά μαγαζια.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Θέλω μια πρόταση για μαγαζί με τσιγγανικα ζωντανά. μου αρέσει πολύ η μουσική του. Αν συνοδεύεται και με γκουλας, ακόμα καλύτερα. Υπόψιν όμως, τα οικονομικά μαγαζια.
Είχα το ίδιο εψαχνα και εγώ στο ταξίδι μου τον περασμένο Μάιο.
Ανακάλυψα το Kehli το οποιο ήταν φανταστικό. Ζωντανή μουσική και πολυ καλή κουζίνα. Αν πας Ανοιξη-Καλοκαίρι έχει και καταπράσινη αυλή!
http://www.kehli.hu/?lang=en
http://www.tripadvisor.com.gr/Resta...9-Reviews-Kehli-Budapest_Central_Hungary.html

Δεν είναι πολυ κεντρικό. Είναι απο την μερια της Βούδας και για να πας θες ταξί ή λεωφορείο (αλλά δεν ξέρω να σε βοηθήσω σε αυτό). Με ταξί υπολογήσε περίπου 7€. Προσοχή όμως γιατί οι ταξιτζίδες κλέβουν. Μόνο με κλήση να παίρνεις (να στο καλεί το ξενοδόχειο ή το μαγαζί που έχεις πάει).
Στο θέμα μας τώρα...
Πήραμε: 1 ορεκτικό, 1 σαλάτα, 2 κυρίως και ένα ρόζε κρασί εμφιαλωμένο και δώσαμε 35€!!!
Την βραδιά που είχαμε πάει, έτυχε και καθόταν δίπλα μας μια σοπράνο και τραγουδησε 3-4 κομματια όπερα! Εμπειρία...
Πηγαινε και δε θα χάσεις. Το μαγαζάκι είναι και αυτο ένας λόγος που σκεφτομαι να ξαναπάω Βουδαπέστη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom