Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
δεν εχεις καποια αλλη χρεωση ! εκτυπώνεις τα
Voucher και πας σε εναν σταθμο τρενων και βγάζεις την tracel card σου (η 7 days travel card χρειάζεται φωτογραφεία)
 

gg_nefeli

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Jose ευχαριστω για τη απαντηση! Μια τελευταια ερωτηση! Εγω σκοπευα να αγορασω την travelcard με το που φτασω και νομιζα τα voucher θα μ τα δωσουν εκει! Τι ακριβως πρεπει να εκτυπωσω απο ελλαδα?
Ευχαριστω πολυ!
 

miss_quality

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Καλησπερα σε ολους!
Πεταω την δευτερα για λονδινο και εχω πεσει στο διαβασμα. Με ενδιαφερει το 2for1 της Travelcard και καταλαβα οτι πρεπει να την προμηθευτω απο συγκεκριμενους σταθμους. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν το 2φορ1 χρεωνεται επιπλεον ή απλα πρεπει να παω στο συγκεκριμενο σταθμο?
Ευχαριστω!
Όχι δεν χρεώνετε επιπλέον .Η διαφορά είναι ότι πρέπει να έχεις φωτογραφία και να προμηθευτείς την κάρτα από σταθμούς τρένων. Επίσης καλό θα είναι να εκτυπώσεις τα voucher που σε ενδιαφέρουν από το σπίτι ,γιατί από ότι διάβασα και είδα όταν πήγα, δεν έδιναν εκεί.
 

nikoleta_aq

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Την Δευτέρα πάμε Λονδίνο για 5 βράδια και καταλήξαμε στην 7day travelcard για τις ζώνες 1-3. Από αυτά που διαβάσαμε παραπάνω πιστεύουμε ότι συμφέρει περισσότερο από την Oyster. Ποια είναι η γνώμη σας;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα! Την Δευτέρα πάμε Λονδίνο για 5 βράδια και καταλήξαμε στην 7day travelcard για τις ζώνες 1-3. Από αυτά που διαβάσαμε παραπάνω πιστεύουμε ότι συμφέρει περισσότερο από την Oyster. Ποια είναι η γνώμη σας;
Δεδομένου ότι το daily cap της oyster για τις ζώνες 1-3 είναι στις 7.5 λίρες, τότε είστε πάνω κάτω στα ίδια. Το καλό με την travelcard, είναι ότι αν αγοραστεί από σταθμό τραίνων σας δίνει τη δυνατότητα να εκμετταλευτείτε της προσφοράς 2 εισιτηρίων στη τιμή του 1, σε αρκετά διάσημα αξιοθέατα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπέρα! Την Δευτέρα πάμε Λονδίνο για 5 βράδια και καταλήξαμε στην 7day travelcard για τις ζώνες 1-3. Από αυτά που διαβάσαμε παραπάνω πιστεύουμε ότι συμφέρει περισσότερο από την Oyster. Ποια είναι η γνώμη σας;
Πως κάνεις την καλύτερη επιλογή, απλά θυμήσου να ζητήσεις και το βιβλιαράκι με τα κουπόνια όταν βγάζεις τα εισιτήρια. Επίσης αν δεν έχετε φωτογραφία μαζί σας μπορείτε να τους δώσετε την ταυτότητα ή το διαβατήριο να βγάλουν φωτοτυπία.
 

lenakrf

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας κ απο μενα! τον αυγουστο ταξιδευω στο λονδινο με τον φιλο μου κ θα μεινουμε 5 βραδια αλλα εχω κ την 6η μερα στη διαθεση μας καθως πεταμε βραδυ εχω καταμπερδευτει με την oystercard κλπ
θα μεινουμε κοντα στον σταθμο tottenham court road κ φτανουμε στο stansted..(οκ απο κει θα κλεισω easybus) που με συμφερει να κατεβω?old street?
μετα για αυτες τις μερες που θα μεινω τι αξιζει?να βγαλω oystercard?κ ποσα λεφτα να βαλω μεσα?
να βαλω το μαξιμουμ για καθε μερα απο τις 6 που θα μεινω?μηπως ειναι καλυτερα μια εβδομαδιαια?
τελος για τους ποδοσφαιροφιλους, ο φιλος μου θελει να παμε να δουμε καποιο γηπεδο, ποιο ειναι πιο καλο?εχει εισοδο?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
γεια σας κ απο μενα! τον αυγουστο ταξιδευω στο λονδινο με τον φιλο μου κ θα μεινουμε 5 βραδια αλλα εχω κ την 6η μερα στη διαθεση μας καθως πεταμε βραδυ εχω καταμπερδευτει με την oystercard κλπ
θα μεινουμε κοντα στον σταθμο tottenham court road κ φτανουμε στο stansted..(οκ απο κει θα κλεισω easybus) που με συμφερει να κατεβω?old street?
μετα για αυτες τις μερες που θα μεινω τι αξιζει?να βγαλω oystercard?κ ποσα λεφτα να βαλω μεσα?
να βαλω το μαξιμουμ για καθε μερα απο τις 6 που θα μεινω?μηπως ειναι καλυτερα μια εβδομαδιαια?
τελος για τους ποδοσφαιροφιλους, ο φιλος μου θελει να παμε να δουμε καποιο γηπεδο, ποιο ειναι πιο καλο?εχει εισοδο?
Είτε baker street είτε old street κατέβεις το ίδιο είναι. Και έχουμε ξαναπει πως πάνω από 4 βράδια και εφόσον θα χρησιμοποιήσετε την προσφορά 2 for 1 αξίζει η 7day travelcard.

Για γήπεδα πες του φίλου σου να τσεκάρει ποιες ομάδες παίζουν φιλικά τον Αύγουστο στο Λονδίνο και μπορεί να πετύχει και αγώνα. Αλλιώς στο 2 for 1 έχει αν θυμάμαι καλά και της τσελσι και της άρσεναλ και νομίζω το wembley.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
γεια σας κ απο μενα! τον αυγουστο ταξιδευω στο λονδινο με τον φιλο μου κ θα μεινουμε 5 βραδια αλλα εχω κ την 6η μερα στη διαθεση μας καθως πεταμε βραδυ εχω καταμπερδευτει με την oystercard κλπ
θα μεινουμε κοντα στον σταθμο tottenham court road κ φτανουμε στο stansted..(οκ απο κει θα κλεισω easybus) που με συμφερει να κατεβω?old street?
μετα για αυτες τις μερες που θα μεινω τι αξιζει?να βγαλω oystercard?κ ποσα λεφτα να βαλω μεσα?
να βαλω το μαξιμουμ για καθε μερα απο τις 6 που θα μεινω?μηπως ειναι καλυτερα μια εβδομαδιαια?
τελος για τους ποδοσφαιροφιλους, ο φιλος μου θελει να παμε να δουμε καποιο γηπεδο, ποιο ειναι πιο καλο?εχει εισοδο?
Να έχετε επίσης υπόψην ότι η central line δε θα σταματά στο Tottenham Court Road. Η Northern θα σταματάει κανονικά.

Κι εγώ συμφωνώ για την εβδομαδιαία, ειδικά αν επωφεληθείτε της προσφοράς 2 σε 1 για τα αξιοθέατα, διαθέσιμη εφόσον την βγάλετε από εκδοτήριο σταθμού του National Rail.
 

xarisro

Member
Μηνύματα
36
Likes
95
Γειά σας και πάλι μετά από καιρό.
Πάω σ' ένα μήνα Λονδίνο, Σάββατο πρωί-Τετάρτη απόγευμα, Stansted, διαμονή περιοχή Victoria, περιήγηση 4 μέρες + την 5η που φεύγω απόγευμα.

Απ' ότι κατάλαβα με συμφέρει Travelcard, ή κάνω λάθος?
Την παίρνω απ' το Stansted? την χρησιμοποιώ αμέσως προς Victoria? ή διαφορετικά παίρνω Terravision που είδα πως συμφέρει?
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Γειά σας και πάλι μετά από καιρό.
Πάω σ' ένα μήνα Λονδίνο, Σάββατο πρωί-Τετάρτη απόγευμα, Stansted, διαμονή περιοχή Victoria, περιήγηση 4 μέρες + την 5η που φεύγω απόγευμα.

Απ' ότι κατάλαβα με συμφέρει Travelcard, ή κάνω λάθος?
Την παίρνω απ' το Stansted? την χρησιμοποιώ αμέσως προς Victoria? ή διαφορετικά παίρνω Terravision που είδα πως συμφέρει?
Εφόσον θα μείνεις πέντε μέρες σε συμφέρει η 7day Travelcard. Από Stansted για Λονδίνο θα χρησιμοποιήσεις την Terravision και στο σταθμό της Victoria θα βγάλεις την Travelcard.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom