Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θελω να μεινω απο αυτη τη μερια:)
Ειμαι μεταξυ karakoy και (sishane metro- beyoglu tunel)αρχες της istiklal-δεν ξερω πως λεγεται η περιοχη...ποια βολευει καλυτερα;
Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα τη δεύτερη περιοχή που αναφέρεις και μάλιστα προς πύργο Γαλατά γιατί βολεύει για βραδυνές εξόδους, χωρίς να είσαι μέσα στον χαμό και έχει ωραίες γωνιές να ανακαλύψεις.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
...ποια βολευει καλυτερα;
Ως προς τι να βολεύει;
Και οι 2 περιοχές είναι μια χαρά, βρίσκεις ωραία καταλύμματα, έχουν γωνιές ν' ανακαλύψεις (όπως έγραψαν κι άλλοι) και δεν απέχουν μεταξύ τους παρά 15 λεπτά περίπου με τα πόδια (και ούτε - λόγω ανηφορίτσας το 15-λεπτο), οπότε, σχεδόν έν και το αυτό.
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα! Τέλη Μαρτίου θα πάω με ένα φίλο στην Κωνσταντινούπολη και ψάχνουμε κάτι σχετικά φθηνό να μείνουμε. Μας πρότειναν το παρακάτω χόστελ:
http://www.booking.com/hotel/tr/cordialhousehotelistanbul.el.html?

Ποια είναι η γνώμη σας; Σαν τοποθεσία τι λέει; Ευχαριστώ πολύ! :)
Απο αποψη θεσης μια χαρα ειναι...και βολευει η σταση τραμ Gemberlitas
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Πήγα να το κλείσω αλλά δυστυχώς ήταν γεμάτο! Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε χόστελ;
 

tsepeto

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Καλησπέρα να καταθέσω και εγω την προσωπική μου εμπειρία. Βρέθηκα τις προϊγούμενες μέρες στην Κωνσταντινούπολη και έμεινα στο Maywood. Πραγματικά είναι ένα ξενοδοχεί που αξίζει και θα ξαναπροτημήσω όταν πάω πάλι στην πόλη. Το δωμάτιο που μείναμε ήταν λίγο μικρό χωρίς όμως αυτό να αποτελέσει πρόβλημα για εμάς και το δωμάτιο εσωτερικά ήταν πολύ όμορφα διακοσμημένο. Τα δωμάτια ήταν πολύ καλά απο άποψη θέρμανσης και το ζεστό νερό στο μπάνιο π'αντα διαθέσιμο. Το πρωινό θα το χαρακτήριζα ικανοποιητικό. Internet είχε ασύρματο τόσο στο χώρο της υποδοχής, όσο στην αίθουσα του προϊνού καθώς και στο δωμάτιο μας. Το Internet ήταν αργό θα έλεγα αλλα αυτο αποτέλλεσε πρόβλημα μόνο όταν θέλαμε να μιλήσουμε με skype που ήταν μάλον αδύνατον.
Το προτείνω λοιπόν ανεπιφύλακτα
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Δίλημμα τελευταίας στιγμής...έκλεισα σ'αυτό http://www.booking.com/hotel/tr/turk-art-hotel.el.html κι έχει τώρα η Booking προσφορά αυτό http://www.booking.com/hotel/tr/fam...f8cada670910626fe42X1;highlight_room=25889703
το οποίο στο τρίκλινο μου βγαίνει 80 ευρώ συνολικά φθηνότερο.Έχω δικαίωμα ακύρωσης του πρώτου μέχρι σήμερα και θέλω την άποψη όσων ξέρουν που είναι βολικότερα από άποψη περπατήματος και συγκοινωνιών.Στο πρώτο επίσης με μάγεψε η θέα από την οροφή του ενώ το δεύτερο φαίνεται να έχει πιο άνετα δωμάτια.Τι να κάνω;:rolleyes-80:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Tο δεύτερο είναι πιο κοντά στη γραμμή του τραμ. Επειδή πάτε οικογένεια είναι σημαντικό το να έχεις χώρο στο δωμάτιο και να μην περπατάς από τη στάση.
Παρόλα αυτά, κρίνοντας από την εμπειρία μου, το να έχεις θέα τον Κεράτιο κάθε πρωί σου κόβει την ανάσα, πόσο μάλλον αν είναι το πρώτο ταξίδι.
Στη θέση σου θα εξαντλούσα την αναζήτηση στην περιοχή Sirkeci που συνήθως έχουν θέα και απέχουν 2 λεπτά από το τραμ, πριν αποφασίσω ποιο να διαλέξω.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Διόρθωσε λίγο το link του δεύτερου ξενοδοχείου...
Δε σου το ανοίγει;Εγώ το βλεπω κανονικά και δε ξέρω πως να το διορθώσω.Είναι το Le safran Suite http://www.lesafransuite.com/ .

Tο δεύτερο είναι πιο κοντά στη γραμμή του τραμ. Επειδή πάτε οικογένεια είναι σημαντικό το να έχεις χώρο στο δωμάτιο και να μην περπατάς από τη στάση.
Παρόλα αυτά, κρίνοντας από την εμπειρία μου, το να έχεις θέα τον Κεράτιο κάθε πρωί σου κόβει την ανάσα, πόσο μάλλον αν είναι το πρώτο ταξίδι.
Στη θέση σου θα εξαντλούσα την αναζήτηση στην περιοχή Sirkeci που συνήθως έχουν θέα και απέχουν 2 λεπτά από το τραμ, πριν αποφασίσω ποιο να διαλέξω.
Αυτό ακριβως έψαχνα κι εγώ και παρ'όλο που το ψάχνω μήνες τώρα δε βρήκα οικογενειακό δωμάτιο σε προσιτή τιμή κοντά στο Sirkeci δυστυχώς!Γι'αυτό είχα επιλέξει το πρώτο που είναι 500 μέτρα απο στάση Σουλταναχμέτ και θέα σε Αγία Σοφία και Μπλε Τζαμί.Απλά το δεύτερο μου φαινεται πιο κοντά σε όλα πχ ειναι 5 λεπτα από Εμινονου.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.986
Likes
40.872
Τσεκαρε για τιμές τελευταίας στιγμής εκεί που έμεινα εγώ με θέα και σπουδαίο πρωινό με τουρκικα γλυκά, μήπως είσαι τυχερή http://www.thegoldenhorn.com/
Επίσης εδώ "For five-nights stay, Golden Horn Hotel offers you one way free pick up transfer from Atatürk Airport." και στις 5 νύχτες κάνει έκπτωση 10%
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
@villi καλή μου μην ακούς την @paefstra γιατί έχει πρόβλημα με τις αποστάσεις των ξενοδοχείων από το κέντρο και τις στάσεις τραμ:bleh:

Το safran να επιλέξεις γιατί είσαι και πιο κοντά σε στάση τραμ και με τα πόδια δίπλα σε όλα, άσε που στο πρώτο που έβαλες με τη θέα από την ταράτσα, έχει κάτι ανηφόρες που δεν θα σε βολέψουν με τα παιδιά. Και αν θα θέλεις θέα σε εκείνη την περιοχή, θα σου πω ένα μαγαζί με θέα και ταράτσα σε μπλε τζαμί και θάλασσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.464
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom