Ερωτησεις για Ρωμη

axar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ναι το είδα. Απέχει 15 λεπτά οδικώς απο το Βατικανό. Είχε καλή προσφορά όταν το έκλεισα.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
γιατι; με αυτοκινητο θα μετακινηστε;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
EIRHNH2 said:
γιατι; με αυτοκινητο θα μετακινηστε;
η οδικη μεταφορα μονο με αυτοκινητο γινεται?
σιγα ρε παιδια δεν ειναι κ στην ακρη του κοσμου...υπαρχουν χοτελ,μεγαλα κιολας,πολυ μακρυτερα...

axar said:
Γεια σας παιδιά,

Νέος στο forum σας αλλά το βρήκα πολύ χρήσιμο. Θέλω τις γνώσεις σας καθώς ετοιμάζομαι για το πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό.
Την κυριακή 23/12 το μεσημέρι πετάμε για Ρώμη. Τι προτείνεται να κάνουμε εκείνη την μέρα (μισή);
Την δευτέρα 24/12 ξέρει κανείς αν είναι κλειστά τα μουσεία ή οι αρχαιολογικοί χώροι;
Την Τρίτη 25/12 φαντάζομαι ότι όλα θα είναι κλειστά εκτός των εκκλησιών;
Τετάρτη μεσημέρακι επιστροφή.
Λέω να πάρω την Rome pass αν μπορέσω να επισκεπτώ πολλούς χώρους καθώς επίσης και το ξενοδοχείο είναι σχετικά μακρυά "Piazza Monteleone Di Spoleto 20, Tor Di Quinto".
Φτιάχνω ένα πρόγραμμα για το τριήμερο, αλλά όλες οι προτάσεις δεκτές.
δευτερα ανοικτα. πηγαινετε Βατικανο-μουσεια. τριτη ολα κλειστα. κυριακη ενα χριστουγεννιατικο κοντσερτο, οπερα,συναυλια δεν θα ηταν κακη ιδεα. για εκδηλωσεις :
http://www.romeguide.it/capodanno/natale.php
αλλιως χριστουγεννιατικη αγορα και βολτες στο καταφωτο κεντρο.
http://www.mercatini-natale.com/roma-mercatini-di-natale/
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μυθος νο 2 =οντως τζακ ποτ δεν παιζεις κανενα λαχειο?:xmas_confused:.....η ουρα συνηθως κοβει 2 -3 βολτες ...εχω γραψει επανειλημμενα οτι υπηρχε κυρια ,η οποια επλεκε υπομονετικα ενα κασκωλ ορθια ...σε τετοιο σημειο ειχε φτασει....
 

axar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Kαλημέρα σας, χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε.
Γύρισα απο Ρώμη και είπα να σας πω τις εντυπώσεις μου.
Πέρασα καταπληκτικά, το κέντρο είναι ένα απέραντο μουσείο-τοπίο αρχαιολογικών μνημείων. Το ξενοδοχείο καταπληκτικό, 15 λεπτά απο την στάση του βατικανού, με ικανοποίησε απόλυτα (καθώς δεν χρειαζόμουν να επιστρέφω συχνά σε αυτό). Μετά απο την στάση του μετρό στο Βατικανό,σε 2-3 στάσεις είχες φτάσει στο ιστορικό κέντρο. Έχοντας βγάλει την Roma Pass, είχα ελευθερία κινήσεων, ενώ τα λεφτά της βγήκανε απο την πρώτη μέρα. Μάλιστα στο κολοσσαίο προσπεράσαμε την ουρά κάνοντας χρήση της. Στο Βατικανό είχαμε κοντα στην 1 ώρα αναμονή (24 Δεκεμβρίου) καθώς πήγαμε νωρίς το πρωί. Μετά είχε πολύ περισσότερο κόσμο.
Αξίζει να περπατήσεις τον Παλατινό Λόφο (μας έκανε 17 βαθμούς κελσίου) και την διαδρομή πλατεία Νavona-Πανθεον-Φοντάνα ντι Τρέβι.
Α και παιδιά, παντού κινέζους(ασιάτες) είχε, πρέπει να έχουν τρέλα με τους αρχαίους πολιτισμούς (είναι και πολλοί), ενώ και στο αεροπλάνο της επιστροφής αρκετοί συνέχισαν το ταξίδι τους στην Ελλάδα.
 

nontas

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Παιδια καλησπέρα και απο μένα!
Μια ερώτηση...φευγω την αλλη βδομάδα για Ρώμη και θα ηθελα αν μπορει καποιος να μοθ διευκρινίσει το εξής. Σκεφτομαι να παρω την Roma Pass...ποια είναι η διαφορα ανάμεσα στην Roma Pass και την Rome & Piu Pass? Εχω διαβάσει οτι με την δευτερη μπορεις να χρησιμοποιησεις και την ζώνη Β του μετρο ενω με την πρωτη οχι. Εκτος απο αυτο υπαρχει αλλη διαφορα? Περιέχουν τον ιδιο αριθμό μουσείων?
 
Μηνύματα
13
Likes
3
ποια εποχη ειναι καλυτερα να επισκεφτεις την ρωμη?
σκεφτομαι για αρχες μαρτιου.Ειναι εποχη που πιθανως να υπαρχουν βροχες και αλλα ακραια καιρικα φαινομενα εκεινες τις μερες?επισης υπαρχει περιπτωση να πεφτω πανω σε αργια?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ειναι εποχη που πιθανως να υπαρχουν βροχες και αλλα ακραια καιρικα φαινομενα εκεινες τις μερες?
Η Ρωμη,εχει τετοια ακραια καιρικα φαινομενα,οσα η θεσσαλονικη,ας πουμε...
Οσο για βροχες,παρε καποια στατιστικα...
http://www.weather-and-climate.com/average-monthly-Rainfall-Temperature-Sunshine,Rome,Italy
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Διαβάζω από πολλούς ότι πάνε να πάρουν taxi από το αεροδρόμιο ciampino για κέντρο και τους λένε παραπάνω χρήματα από 30€ παρότι υπάρχει σχετικός νόμος για αυτή την τιμή. Τελικά είναι εξαιρέσεις αυτοί οι ταξιτζήδες η ο κανόνας;Και τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Διαβάζω από πολλούς ότι πάνε να πάρουν taxi από το αεροδρόμιο ciampino για κέντρο και τους λένε παραπάνω χρήματα από 30€ παρότι υπάρχει σχετικός νόμος για αυτή την τιμή. Τελικά είναι εξαιρέσεις αυτοί οι ταξιτζήδες η ο κανόνας;Και τι κάνεις σε τέτοια περίπτωση;
Ειναι η εξαιρεση. Κανεις οτι εκανα οταν ο αθηναιος ταριφας μου ζητησε 6Ε παραπανω απο το ταξιμετρο "λόγω βαλιτσας κ Χριστουγεννων"..
Καλεις (η απειλεις να το κανεις) το 112 να λυσει τη διαφορα σας...η απειλη να χάσει την άδεια του κ το Αυτοφωρο φτανει. Η καταγγελια υποψη γινεται κ ον λαιν εκ των υστερων. Να ζητατε αποδειξη.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Εμένα γενικά μου αρέσει να ξεκαθαρίζω τα πράγματα από την αρχή. Οπότε θα ρωτήσω τον ταξιτζή πόσα θέλει για αυτή την διαδρομή. Αν μου πει παραπάνω ούτε καλά Αγγλικά δεν ξέρω για να συνεννοηθώ με την αστυνομία ούτε γενικά έχω όρεξη να το τραβήξω. Για διασκέδαση πάμε εξάλλου εκεί και όχι για να αλλάξουμε το σύστημα.:)
Απλά με εκπλήσσει που διαβάζω σε ιστορίες ότι λέει ο ένας ταξιτζής πχ.48 ευρώ και πας στον πιο πίσω ταξιτζή για να βρεις το δίκιο σου και λέει και αυτός το ίδιο και τον υποστηρίζει.Το έχω διαβάσει από διαφορετικά άτομα το ίδιο πράγμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom