Τουρκία Κωνσταντινούπολη Updated

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.794
Eγω δεν "συναντησα" τις τιμες που λες... Δηλαδη το πιο ακριβο ηταν το 360 που ειχε για παραδειγμα το ποτηρι κρασι 8-10 ευρω (το κοκτειλ παραπανω αλλα σε καμια περιπτωση 30 ευρω).
Επισης πηγα σε ενα party σε ενα dj set και ειχε εισοδο με ποτο 10-15€...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Καταλαβα!πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σας..Θελω να ρωτησω κατι ακομα..προσωπικα θα ηθελα παρα πολυ να δω πως ειναι η ζωη των ανθρωπων στην Τουρκια..Δηλαδη να περπατησω σε γειτονιες πιο πατραδοσιακες.με τα πιο φτωχικα σπιτια, τις νοικοκυρες γυναικες την απλωμενη μπουγαδα στο δρομο που λεει ο λογος ρε παιδι μου..δεν με νοιζει τοσο να δω τον ευρωπαιο τουρκο που πινει καφε σε ενα ακριβο mall αλλα τον πιο καθημερινο ανθρωπο..ξερετε μηπως τετοιες γειτονιες?Φανταζομαι οτι θα ηταν καλυτερα να τις αναζητησω στην ασιατικη πλευρα εε??και αφου θα περασω και θα περασω απεναντι που μου συστηνετε να παω? Συγγνωμη αν σας ζαλιζω αλλα θελω οταν παω να ειμαι οργανωμενη και να μην ψαχνομαι..:icon_redface:
Για διάβασε εδώ

Γαστρονομικές ιδέες και γλυκές απολαύσεις

και λίγο πιο πάνω και πιο κάτω.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
κατηφορησε λιγο και φυγε απο τα στενα της Ταξίμ
Cihangir
-ομορφα- γραφικα και λιγοτερο τουριστικα με αρκετα καφε-μπαρ-και φαγητο
 

mpempa

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Ευχαριστω πολυ βρε παιδια..Πολυ χρησιμο το site μεχρι να ερθει η μερα του ταξιδιου για οποιαδηποτε αλλη απορια θα σας ξανααπασχολησω!:icon_cheesygrin:
 

margent

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Παιδιά για συνάλλαγμα έχουμε αποφασίσει να κάνουμε ένα μικρό πόσο από την Ελλάδα και τα υπόλοιπα εκεί.. Πιστεύετε ότι συμφέρει περισσότερο η ανάληψη από ΑΤΜ η σε ανταλλακτηρια?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Παιδιά για συνάλλαγμα έχουμε αποφασίσει να κάνουμε ένα μικρό πόσο από την Ελλάδα και τα υπόλοιπα εκεί.. Πιστεύετε ότι συμφέρει περισσότερο η ανάληψη από ΑΤΜ η σε ανταλλακτηρια?
να μην αλλαξετε καθολου απο Ελλαδα, μολις βγητε απο το χωρο του αεροδρομιου που παραλαμβανετε βαλιτσες(πριν βγεις στο δρομο) δεξια εχει ΑΤΜ και μεσα στη Πολη εχει πολλα ανταλακτηρια
 

margent

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
θα ταξιδεψουμε με λεωφορειο απο θεσσαλονικη..υπαρχει κατι αντιστοιχο στο otogar?? και κατι ασχετο αλλα επειδη δεν εχω καταλαβει η εβραικη συνοικια balat ειναι κοντα στο πατριαρχειο?μπορει να περπατηθει η αποσταση απο soultanahmet?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
θα ταξιδεψουμε με λεωφορειο απο θεσσαλονικη..υπαρχει κατι αντιστοιχο στο otogar?? και κατι ασχετο αλλα επειδη δεν εχω καταλαβει η εβραικη συνοικια balat ειναι κοντα στο πατριαρχειο?μπορει να περπατηθει η αποσταση απο soultanahmet?
1) Δεν είμαι σίγουρος, μπορεί να υπάρχει (στις αναχωρήσεις ή στο κτίριο με τα εμπορικά μαγαζιά απέναντι), αλλά δε σε νοιάζει και πολύ γιατί από εκεί που θα σε αφήσει το λεωφορείο όταν φτάσεις (ρώτα, θα σου δείξουν από πού: "Νέρεντε σερβίς .... Ταξίμ, Σουλτανάμετ, κλπ." - ότι αντιστοιχεί στην περιοχή σου) θα πάρεις ένα μικρό λεωφορείο που θα σε πάει στην περιοχή που θα μείνεις. Τα λεωφορεία αυτά είναι της metrotour και είναι δωρεάν. Αναχωρούν (αν θυμάμαι καλά) κάθε ακέραια ώρα. Εκεί που θα φτάσεις (στην περιοχή που θα μείνεις) θα έχει ανταλλακτήρια.
2) Το Μπαλάτ είναι δίπλα στο Φανάρι (Πατριαρχείο) - καμιά δεκαριά λεπτά χαλαρό περπάτημα. Η απόσταση από το Σουλτανάμετ περπατιέται αλλά δεν είναι κοντά. Αν η μέρα είναι καλή, μια καλή επιλογή είναι να πάρετε λεωφορείο από το Εμίνονου για Εντίρνε Καπού, να επισκεφθείτε την Εκκλησία της Χώρας, κι από εκεί, απ' τα τείχη, να κατηφορίσετε προς το Μπαλάτ και το Φανάρι. Έτσι θα έχετε την ευκαιρία να δείτε γειτονιές που δεν έχουν καθόλου τουρίστες. Κάποια κτίρια έχουν ανακαινιστεί, άλλα χάσκουν ακόμη, έχει ενδιαφέρον (χαλαρά κανένα μισάωρο από τη Χώρα - αλλά, αν γουστάρετε, μπορεί να κάνετε και μιάμισυ ώρα! ).
 
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερικη
Καλησπέρα,είμασταν τα Χριστούγεννα εκεί κατεβήκαμε με τα πόδια από την χωρα και είχαμε και την μικρή μού με το καρότσι μαζί,Μετά πήγαμε στον Παμμακάριστο ,μεγάλη του γένους σχολή και τέλος Πατριαρχείο έπειτα πήγαμε παραλιακά που ήταν πανέμορφα,πήγαμε στο σουλειμανιγιε τζαμί και μετά Επιστροφή γρήγορα σουλταναχμετ γιατί δεν αντεχαμε! Ήταν η
πιο ωραία μέρα από τις 6 πού μείναμε, αξίζει ο ποδαροδρομος!
 

mariataggel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
γεια σε όλουσ!!! προκειται να ταξιδεψουμε στη κωσταντινουπολη για τισ αποκριες με λεωφορειο απο τουριστικο γραφειο τησ θεσσαλονικησ..θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεισ καποιο απο τα παρακατω και φυσικα τι εντυπωσεισ εχει:MEL,Crazyholidays, Vergina travel. Ολες οι πληροφοριεσ που συγκεντρωσα απο τισ ιστοριεσ σας ηταν πολυ χρησιμεσ και με εκαναν να ανυπομονω ν φτασω στη πολη!μονο η επιλογη ταξιδιωτικου μου μενει ...κατατοπιστε με κ εδω βρε παιδια!ευχαριστω!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
γεια σε όλουσ!!! προκειται να ταξιδεψουμε στη κωσταντινουπολη για τισ αποκριες με λεωφορειο απο τουριστικο γραφειο τησ θεσσαλονικησ..θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεισ καποιο απο τα παρακατω και φυσικα τι εντυπωσεισ εχει:MEL,Crazyholidays, Vergina travel. Ολες οι πληροφοριεσ που συγκεντρωσα απο τισ ιστοριεσ σας ηταν πολυ χρησιμεσ και με εκαναν να ανυπομονω ν φτασω στη πολη!μονο η επιλογη ταξιδιωτικου μου μενει ...κατατοπιστε με κ εδω βρε παιδια!ευχαριστω!!!
Δεν νομίζω πως πρέπει να σε απασχολήσει ιδιαίτερα με ποιό λεωφορείο θα πας.
Εγώ πηγα με την Crazyholidays και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αλλά δεν νομίζω πως οι εταιρείες έχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους όπως και στην τιμή που απ'όσο ξέρω κοστίζει 80€ με επιστροφή.
Καλά να περάσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom