Σας έχουν κλέψει ποτέ;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.468
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Αβάνα έρχεται μια μάνα με ένα παιδί αγκαλιά και σου λέει "εγώ δε ζητιανεύω, γάλα θέλω για το παιδί μου, ορίστε το σούπερ μάρκετ, σας παρακαλώ βοηθείστε με". Μπαίνεις στο σούπερ, της αγοράζεις το γάλα (που κάνει 25€!!), σου δίνει κι ένα φιλί το παιδί και νομίζεις ότι βοήθησες έναν άνθρωπο. Η κυρία επιστρέφει το γάλα στο μαγαζί, ξεκολλάει την ψεύτικη τιμή του γάλατος, τα μοιράζεται με την ταμία (μαζί δουλεύουν) και μετά γελάει στην υγειά του κορόιδου. Σημείωση: στην Κούβα όλα τα παιδάκια έχουν ημερησίως ένα λίτρο γάλα δωρεάν μέχρι να συμπληρώσουν τα έβδομά τους γενέθλια, άρα δεν υπάρχει καμία απολύτως ανάγκη.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στην Κωνσταντινούπολη πήγα σε ανταλλακτήριο να μετατρέψω κέρματα ευρώ σε λίρες και μου είπαν οτι θα μου δώσουν το μισό συνάλλαγμα επειδή ήταν κέρματα και φυσικά δεν το δέχτηκα.Έχει τύχει σε κάποιον αυτό?ισχύει σε όλα τα ανταλλακτήρια ή πήγαν να με κοροϊδέψουν?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Στην Κωνσταντινούπολη πήγα σε ανταλλακτήριο να μετατρέψω κέρματα ευρώ σε λίρες και μου είπαν οτι θα μου δώσουν το μισό συνάλλαγμα επειδή ήταν κέρματα και φυσικά δεν το δέχτηκα.Έχει τύχει σε κάποιον αυτό?ισχύει σε όλα τα ανταλλακτήρια ή πήγαν να με κοροϊδέψουν?
Έχω την εντύπωση ότι τα ανταλλακτήρια (γενικά) δεν δέχονται καθόλου κέρματα. Μόνο χαρτονομίσματα..
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
ισχύει! κι εγώ έτσι ξέρω. Τώρα ίσως επειδή είμαστε γείτονες να έχουν πάρε δώσε και να τα μεταφέρουν κάπως στην Ελλάδα.
Σε διάφορες μακρινές χώρες, που πάει τουρισμός από Ευρώπη, οι ξεναγοί μαζεύουν από φιλοδωρίματα και μετά ψάχνουν να τα ξεφορτωθούν. Σου δίνουν κέρματα για να τους δώσεις χαρτονομίσματα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οι πορτοφολάδες της Οδησσού​

Καθώς μου ζητήθηκε, θα σας γράψω λίγα λόγια για το περιστατικό κλοπής που μου έτυχε στην Οδησσό. Να αναφέρω αρχικά ότι το συγκεκριμένο ταξίδι ήταν solo. Γενικά θεωρώ πολύ σημαντικό για έναν άνθρωπο (και ακόμα περισσότερο για μια γυναίκα) να ταξιδεύει πότε-πότε χωρίς άλλη παρέα, καθώς η όλη εμπειρία είναι πολύ ενδυναμωτική. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι αν συμβεί κάποια "στραβή" χρειάζεται και μεγαλύτερη προσπάθεια να βρεις την άκρη. Να πω επίσης ότι η Οδησσός είναι διαβόητη για τους πορτοφολάδες της και παρόμοια σκηνικά συμβαίνουν καθημερινά εκεί.

Μου έκλεψαν το πορτοφόλι σε ένα τουριστικό μαγαζί κοντά στα Σκαλιά Ποτέμκιν. Είχα μόλις αγοράσει ένα αναμνηστικό δωράκι για τον αγαπημένο μου από ένα μαγαζάκι, είχα πληρώσει και πήγα σε ένα άλλο κοντινό να ψάξω μαγνητάκι για ένα φίλο που μου είχε ζητήσει. Ήμουν πολύ χαρούμενη και καλοδιάθετη γενικά, ακόμα περισσότερο λόγω του ότι στην Ουκρανία υπάρχουν πολλές υπέροχες επιλογές σε μικροδωράκια και δεν ήξερα τι να πρωτοδιαλέξω. Τα πράγματά μου τα κουβαλούσα σε ένα μικρό backpack. Γενικά όταν υπάρχει συνωστισμός πάντα κρεμάω το backpack μου μπροστά μου, όμως στο μαγαζάκι αυτό δεν είχε πολύ κόσμο και δεν το θεώρησα απαραίτητο-λάθος μου!

Πηγαίνοντας να πληρώσω είδα ότι το πορτοφόλι μου έλειπε. Δεν είχα καταλάβει τίποτα, αυτός που το είχε βουτήξει είχε ελαφρύ χέρι! Φυσικά πάγωσα, φυσικά έψαχνα σαν τρελή και βγήκα στον δρόμο να δω μήπως μου είχε πέσει κάπου (κι ας ήξερα ότι ήταν αδύνατο να πέσει, κι ας ήξερα ότι απλά μου το είχαν κλέψει). Μέσα είχα τα τελευταία μου μετρητά (την επόμενη ημέρα θα έφευγα και είχα αλλάξει χρήματα λίγο πριν), τη χρεωστική μου, την πιστωτική μου, την αστυνομική μου ταυτότητα (το διαβατήριο το είχα αφήσει στο ξενοδοχείο), αλλά και το εισιτήριο για τη μαρσρούτκα που θα έπαιρνα για να γυρίσω την επομένη Μολδαβία. Με άλλα λόγια είχα μείνει χωρίς τίποτα. Είχα απελπιστεί και ήδη έφτιαχνα πανικόβλητα σενάρια στο μυαλό μου.

Σε κάποια φάση όπως περπατούσα (όλα τα γεγονότα έγιναν μέσα σε πολύ λίγα λεπτά), νιώθω ένα άγγιγμα στην πλάτη μου. Μια γυναίκα με σταματάει και μου δίνει το πορτοφόλι μου. Μου λέει σε ουκρανικά και "νοηματική" ότι ένας "ψηλός άντρας" το είχε αρπάξει. Εγώ βέβαια για κάποιο λόγο θυμόμουν το πρόσωπό της, ήταν πριν μερικά λεπτά στο μαγαζί όπου έψαχνα για μαγνητάκια. Εικάζω ότι με λυπήθηκε και για αυτό, αφού πήρε αυτό που ήθελε (τα μετρητά μου), μου το επέστρεψε. Όντως έλειπαν όλα τα χρήματα (χαρτονομίσματα και ψιλά, ακόμα και το-παντελώς άχρηστο-μικροσυνάλλαγμα από την Υπερδνειστερία είχε βουτήξει), αλλά όλα τα υπόλοιπα ήταν εκεί. Ανακουφίστηκα και είπα εντάξει, θα την βγάλω με τις κάρτες μου για τις επόμενες δύο μέρες. Μικρό το κακό, μες στην ατυχία μου δεν θα μπορούσα να σταθώ πιο τυχερή!

Έφαγα κάτι και πλήρωσα με κάρτα και στην πορεία πήγα να παρακολουθήσω όπερα, όπου είχα βγάλει από πριν εισιτήριο. Σε όσους όμως έλεγα το σκηνικό (από τους ξενοδόχους εκεί, μέχρι άτομα που μιλούσα από Ελλάδα), επέμεναν να ακύρωνα τις κάρτες μου. Ότι πολλοί κλέφτες φωτογραφίζουν τους κωδικούς και κάνουν ηλεκτρονικές αγορές. Ότι ναι, το πιθανότερο είναι να ήθελαν απλά τα μετρητά μου, αλλά ρισκάρει κανείς με αυτά; Παρότι το ένστικτό μου μου έλεγε ότι δεν θα υπήρχε πρόβλημα, αυτά που μου έλεγαν οι άλλοι με έκαναν να πανικοβληθώ. Με συνοπτικές διαδικασίες τηλ. στην τράπεζα μου και ακύρωσα τις κάρτες μου. Στην ψύχρα, χωρίς να βγω πρώτα πάλι στο δρόμο για να βρω ΑΤΜ μες στη νύχτα και τραβήξω λεφτά. Ήμουν μόνη και είχα μείνει με κάτι ελάχιστα μολδάβικα λεφτά, τα οποία δεν θα μου έφταναν ούτε ταξί να πάρω για το αεροδρόμιο του Κισινάου. Ήμουν και επίσημα ταπί.

Για την ιστορία μου δάνεισαν κάποια χρήματα από το ξενοδοχείο, τα οποία με βοήθησαν να βγάλω όπως-όπως την επόμενη μέρα. Μου έδωσαν επίσης νερό κλπ. Σε επικοινωνία που είχα με την τράπεζα όταν επέστεψα διαπίστωσα ότι δεν είχε γίνει καμία ύποπτη συναλλαγή. Γενικά όλα πήγαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο που θα μπορούσαν να πάνε, δεδομένων των συνθηκών, παρ' όλα αυτά το σοκ και η ταλαιπωρία ήταν αρκετά επώδυνα για μένα.

Οι περισσότεροι με θεωρούν σούπερ προσεκτική με τα πράγματά μου. Όλοι όμως, όσο προσεκτικοί κι αν είμαστε, είναι πολύ πιθανό κάποια στιγμή να αφαιρεθούμε ή να "αφεθούμε" μες στον ενθουσιασμό μας. Τις πιο πολλές φορές αυτό δεν θα επιφέρει καμία συνέπεια. Μερικές, λίγες, όμως φορές θα συμβεί η στραβή. Και όταν κάποιος ταξιδεύει σόλο αναπόφευκτα γίνεται πιο εύκολος στόχος.

Δεν θα σας πω να είστε σε εγρήγορση, να βγάζετε φωτοτυπία το διαβατήριό σας, να μοιράζετε τα μετρητά σας σε διαφορετικά σημεία κλπ κλπ. Τα ξέρετε αυτά, όπως κι εγώ τα ήξερα. Τα λάθη είναι ανθρώπινα και ατυχίες συμβαίνουν. Απλά καταθέτω την εμπειρία μου.

Η Οδησσός είναι μια πανέμορφη και ασφαλής πόλη. Παρ' όλα αυτά οι πορτοφολάδες καραδοκούν. Μετά την εμπειρία μου και μέσα από τον ευρύτερο κύκλο μου έμαθα για πολλά ακόμα άτομα που τους είχαν συμβεί παρόμοια σκηνικά εκεί. Μπήκα και στο internet και αντιλήφθηκα τη μαζικότητα των μικροκλοπών στη συγκεκριμένη πόλη και ιδιαίτερα στις παραλίες στα πέριξ της. Βασικές προφυλάξεις λοιπόν!
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.355
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ελπίζω να μη σε βρει άλλο τέτοιο άβολο σκηνικό. Είναι δύσκολο να είσαι μόνη σου και να νιώθεις αβοήθητη.
Αν μου επιτρέπεις να μιλήσω κι εγώ για ένα συμβάν που θα μπορούσε να έχει πολύ άσχημη κατάληξη. Στο Καζακστάν επισκέφτηκα μια ανοιχτή αγορά. Γενικά είμαι πάρα πολύ προσεκτική με τα πράγματα μου και τα φυλάω ως κόρη οφθαλμού. Στάθηκα λοιπόν σε ένα πάγκο να αγοράσω φρούτα και η έννοια μου ήταν στα χρήματα μου. Προσπαθώντας να βγάλω ακριβώς το ποσο και ούσα επικεντρωμένη στα χρήματα,δε κατάλαβα πώς μου έπεσε το διαβατηριο μου,στο οποίο είχα μέσα και εκατό ευρώ. Πλήρωσα τα φρούτα μου κι έφυγα. Μετά από πέντε λεπτά ήρθε τρέχοντας να με βρει ο ιδιοκτήτης του πάγκου με το διαβατήριο στο χέρι! Δε ξέρω τι θα μπορούσε να είχε συμβεί αν το ξεχνούσα...
Μεγάλη η τύχη μου κι ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ελπίζω να μη σε βρει άλλο τέτοιο άβολο σκηνικό. Είναι δύσκολο να είσαι μόνη σου και να νιώθεις αβοήθητη.
Αν μου επιτρέπεις να μιλήσω κι εγώ για ένα συμβάν που θα μπορούσε να έχει πολύ άσχημη κατάληξη. Στο Καζακστάν επισκέφτηκα μια ανοιχτή αγορά. Γενικά είμαι πάρα πολύ προσεκτική με τα πράγματα μου και τα φυλάω ως κόρη οφθαλμού. Στάθηκα λοιπόν σε ένα πάγκο να αγοράσω φρούτα και η έννοια μου ήταν στα χρήματα μου. Προσπαθώντας να βγάλω ακριβώς το ποσο και ούσα επικεντρωμένη στα χρήματα,δε κατάλαβα πώς μου έπεσε το διαβατηριο μου,στο οποίο είχα μέσα και εκατό ευρώ. Πλήρωσα τα φρούτα μου κι έφυγα. Μετά από πέντε λεπτά ήρθε τρέχοντας να με βρει ο ιδιοκτήτης του πάγκου με το διαβατήριο στο χέρι! Δε ξέρω τι θα μπορούσε να είχε συμβεί αν το ξεχνούσα...
Μεγάλη η τύχη μου κι ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι.
Πραγματικά ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι! Και στα ταξίδια νομίζω το διαπιστώνουμε πολύ περισσότερο (χάπι κατά των προκαταληψεων τα ταξίδια)! :)
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Οταν κυκλοφορώ με σακίδιο και έχω μέσα πορτοφόλι, ακόμα και στην Ελλάδα, στο μέτρο ας πούμε, τυλίγω ή καλυπτω το πορτοφόλι με ενα ρούχο που κουβαλάω στο σακίδιο, μια μπλούζα ας πούμε. Όχι ότι αποτρέπει 100% μια κλοπή αλλά μειώνει τημ πιθανότητα και το κάνει λίγο πιο δύσκολο. Ίσως βοηθήσει κάποιους. Σίγουρα πάντως όσο προσεκτικοί κ να είμαστε πάντα μπορεί να μας τύχει κάτι τέτοιο δυστυχώς.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
μήπως το backpack τελικά είναι εύκολος στόχος σε αντίθεση με χιαστί τσάντα που έχεις και τον οπτικό έλεγχο;;
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Και το σακίδιο μπορείς να το βάλεις ανάποδα ώστε να είναι μπροστά σου, αρκετός κόσμος το κάνει.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Όσο ψύχραιμος και να είσαι, σ'αυτες τις περιπτώσεις σε πιάνει πανικός. Πρέπει να ήταν ψυχοφθόρο όλο αυτό που πέρασες @underwater αλλά χαίρομαι που μέσα στην ατυχία σου ήσουν σχετικά τυχερή. Εγώ είμαι πολύ χαλαρός στα ταξίδια με την τσάντα που κουβαλάω αλλά πολύ κακώς. Ευτυχώς δεν έγινε καμιά στραβή. Είμαι γενικά λίγο απρόσεκτος. Από αυτό που περιέγραψες με έκανες να προβληματιστώ και να προσέχω περισσότερο σε όποιο μέρος και να είμαι. Αυτή η συζήτηση θα μπορούσε να γίνει και σε ξεχωριστό thread με θέμα τους πορτοφολάδες και την ασφάλεια των πολύτιμων αντικειμένων μας στα ταξίδια. Ίσως να υπάρχει κιόλας.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
μήπως το backpack τελικά είναι εύκολος στόχος σε αντίθεση με χιαστί τσάντα που έχεις και τον οπτικό έλεγχο;;
Γενικά προτιμώ κι εγώ τις χιαστί και συμφωνώ ότι τα backpacks αποτελούν πιο εύκολο στόχο. Παρ' όλα αυτά, όπως λέει και ο @Orfeasraf μπορεί κανείς απλά να το φορέσει μπροστά του, κάτι που κάνω κι εγώ συνήθως σαν μπω κάπου που έχει πολύ κόσμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.621
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom