Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.393
billytheliar απευθύνομαι σε σένα γιατί είσαι ο μόνος που απαντάει χωρίς ειρωνία ή προσβολές προς αυτόν που έχει την αντίθετη άποψη. Η δική μου άποψη λοιπόν (που προφανώς δε βρίσκει κανέναν από τους συνομιλητές σύμφωνο) είναι ότι οι αρχές που δίνεις στα παιδιά σου και ο τρόπος που τα μεγαλώνεις σε χαρακτηρίζει. Θεωρώ πως όταν τα παιδιά έχουν παραβατική συμπεριφορά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ευθύνονται οι γονείς. Δε προσπαθώ να πείσω κανέναν, αυτή είναι η άποψη μου που την έχω εκφράσει και στο παρελθόν (με το θέμα του Ρωμανού) και με βάση αυτή δε θεωρώ καλή την επιλογή που έγινε. Όπως έγραψα στο πρώτο μου μήνυμα μου φαίνεται σοβαρός άνθρωπος ο Βούτσης αλλά αυτό δεν μου αρκεί. Επίσης γράφεις ότι η δήλωσή του ήταν εξαιρετική, αλλά δε καταλαβαίνω τι σε ενθουσίασε τόσο. Τα αναμενόμενα είπε..
Τώρα σχετικά με το "ένα κεφάλι ψηλότεροι απ'τους προηγούμενους" και 40 τυχαίους απ'τον δρόμο να παίρναμε πάλι καλύτεροι θα ήταν από τους προηγούμενους. Το θέμα είναι να έχουμε τα κατάλληλα άτομα στις κατάλληλες θέσεις..
Ασφαλώς και οι γονείς έχουν ευθύνη, μικρή η μεγάλη δεν έχει σημασία, για τις επιλογές των παιδιών τους .... και είμαι σίγουρος, χωρίς να έχω ακούσει τι είπε ο κ Βούτσης για το συγκεκριμένο θέμα, ότι νοιώθει να τον βαραίνει αυτή η ευθύνη ... απο κει και πέρα πρέπει να κρίνουμε τον πολιτικό για την πολιτική του πορεία και για το έργο του .... το να λέμε ότι είναι κακός πατέρας άρα κακός πολιτικός είναι λάθος συμπέρασμα πέραν του ότι είναι κτύπημα κάτω απο τη ζώνη και γενικά ανήθικο και "κατινίστικο" να κάνουμε τέτοιες κρίσεις....

Δηλαδή ο γιός του καλού μας γείτονα απέναντί μας είχε παραβατική συμπεριφορά και μεις τώρα όταν περνάμε απ' έξω θα τον φτύνουμε;; δεν θα προσπαθήσουμε να συμπαρασταθούμε τουλάχιστον στους γονείς...έπαψαν να είναι πλέον οι καλοί μας γείτονες;;

Ασφαλώς έχεις το δικαίωμα στην άποψή σου αλλά κρίνεσαι και σύ γι΄αυτήν....γιατί όταν γράφουμε εδώ εκτιθέμεθα δημόσια...
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Προς dim kyr

Συντρόφισσα δεν το χόντρυνα καθόλου.

Ο σημερινός υπουργός εξωτερικών μετά τη θητεία του στην ΚΝΕ (παλαιότερα) και σε συνέχεια σε διάφορους πολιτικούς οργανισμούς, πρόσφατα συγχρωτίστηκε πολιτικά (έτος 2011) με τον κ. Φαήλο Κρανιδιώτη, γνωστό εθνικιστή και εξέχων στέλεχος του επιτελείου του κ. Σαμαρά.

Γνωρίζεις προφανώς ότι ο εθνικισμός έχει δημιουργήσει τις μεγαλύτερες καταστροφές στη χώρα. Πάω να βάλω ένα μαλτ ουίσκι. Για να μη στενοχωρηθώ άλλο.

 
Last edited:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Προς συντροφο gelf:

Αγνοώ τι εστι εθνικισμός.
Αγνοώ τι εστι Φα(υ)λος
Αγνοώ τι εστι ΚΝΕ
Η αγνοια φυσικά είναι σε επίπεδο συμβολισμού.
ΔΕΝ αγνοώ όμως, τι εστι ουισκι: Είναι ο φυσικός και αιώνιος εχθρός μας μετά τον οίνο. Θα τον κατατροπώσουμε με το εξκάλιμπερ! Ζυθοποιοί ενωμένοι , πάντα μεθυσμένοι.
Επί της ουσίας? Πολύ φασαρία για το τίποτα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η πρώτη μεγάλη επιτυχία της εξωτερικής πολιτικής της νέας ελληνικής κυβέρνησης, στην οποία δυστυχώς συμπεριλαμβάνονται και εθνικιστές.


Ακόμα τούτ' η άνοιξη,

ραγιάδες, ραγιάδες,

τούτο το καλοκαίρι,

καημένη Ρούμελη,

όσο να' ρθει ο Μόσχοβος,

ραγιάδες, ραγιάδες,

να φέρει το σεφέρι,

Μωριά και Ρούμελη.


Όπως καταλαβαίνουμε έχουμε επιστροφή στην επιτυχημένη εξωτερική πολιτική του 16ου και του 17ου αιώνα. (προφανώς μ. χ.)
Πεστα αδερφε...

Πεθανε ο κρεας πεθανε
ψυχομαχαει κι ο τυρος
σηκωνει ο πρασος την ουρα
και ο κρεμμυδας τα γενια.

Και η βρουβα η παλιοβρουβα
στεκεται στην καβαλα
να πεσει στην τσουκαλα.

 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
Προς dim kyr

Μετά από κάποια ώρα δεν αρκεί ο απλός ζύθος (ακόμα και ο καλύτερος συμβατικός όπως Pilsner Urquell). Πιθανώς να αρκούν οι μοναστηριακές μπύρες και συγκεκριμένα οι Trappistes Rochefort με έντεκα (11) βαθμούς αλκοόλ και η Chimay Blue με εννέα (9) βαθμούς αλκοόλ. Όμως αυτές τις ώρες δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από μερικά ποτήρια Grangamore ή/και Cardhu, με τη βοήθεια των οποίων συνέρχεσαι, σκέφτεσαι ξεκάθαρα και ξυπνάς το πρωί με απίστευτη διαύγεια.
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
το να λέμε ότι είναι κακός πατέρας άρα κακός πολιτικός είναι λάθος συμπέρασμα πέραν του ότι είναι κτύπημα κάτω απο τη ζώνη και γενικά ανήθικο και "κατινίστικο" να κάνουμε τέτοιες κρίσεις....
Αυτή είναι η δική σου άποψη με βάση τα δικά σου κριτήρια, αλλά εγώ με βάση την δική μου λογική το βρίσκω θεμιτό να κάνω αυτόν τον συσχετισμό επειδή τον θεωρώ συνυπεύθυνο. Μπορεί και να αποδειχθεί καλός πολιτικός αλλά αν ήταν στο χέρι μου δεν θα το ρίσκαρα να τον επιλέξω για υπουργό. Και βέβαια η ένοπλη ληστεία, οι μολότωφ, οι χειροβομβίδες δεν είναι απλοί, καθημερινοι "σκελετοί που όλοι κρύβουμε στην ντουλάπα μας" για να είναι κατινιά και κουτσομπολιό η αναφορά σε αυτά.
Δηλαδή ο γιός του καλού μας γείτονα απέναντί μας είχε παραβατική συμπεριφορά και μεις τώρα όταν περνάμε απ' έξω θα τον φτύνουμε;; δεν θα προσπαθήσουμε να συμπαρασταθούμε τουλάχιστον στους γονείς...έπαψαν να είναι πλέον οι καλοί μας γείτονες;;
Βέβαια να συμπαρασταθώ και να βοηθήσω τους καλούς γείτονες αν το θέλουν αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με το να εμπιστευτείς κάποιον που συμμετέχει στην διακυβέρνηση της χώρας σου όπως καταλαβαίνεις..
Ασφαλώς έχεις το δικαίωμα στην άποψή σου αλλά κρίνεσαι και σύ γι΄αυτήν....γιατί όταν γράφουμε εδώ εκτιθέμεθα δημόσια...
Το γνωρίζω και γι' αυτό γράφω δημόσια, δε με ενοχλεί να κρίνει κάποιος τις απόψεις μου (και εσύ τις έκρινες και συνομιλούμε κόσμια). Αυτό βέβαια απέχει πολύ από τις προσωπικές προσβολές από την στιγμή μάλιστα που ποτέ δεν απευθύνομαι με τέτοιο τρόπο σε κανέναν..
 
Last edited:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Σ'γχωρα με αφέντ μ, αλλά δεν μπόρεσα να διαβάσω μετά το προσβλητικό επίθετο "απλός" που προσδιόριζε το "ζύθος". Δεν αναγνώσκω βλασφημιες....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτό βέβαια απέχει πολύ από την ειρωνία και τις προσβολές από την στιγμή μάλιστα που ποτέ δεν απευθύνομαι με τέτοιο τρόπο σε κανέναν..
Φαίνεται ότι η νέα γραμμή του φόρουμ είναι ότι όποιος είναι αντίθετος με το Σύριζα, θα δέχεται τις ειρωνίες των ίδιων γνωστών ατόμων που μονοπωλούν στα πολιτικά θέματα συμπεριλ. και ατόμων που έχουν αρμοδιότητες moderating. Γιατί όταν ένα άτομο που υποτίθεται ότι κάνει moderating και πρέπει να συμμαζέψει τη συζήτηση και τους χαρακτηρισμούς μιλάει για χυδαία επιχειρήματα, γελοιοποιεί τον ίδιο το ρόλο του και χάνει το σεβασμό των μελών του φόρουμ.

Όταν όμως δε μείνει σε λίγο καιρό κανείς άλλος εδώ μέσα να γράφει γιατί θα έχει βαρεθεί να βλέπει αυτό το κομματικοποιημένο κλίμα και το φανατισμό ορισμένων, τότε θα είναι αργά για το φόρουμ...
 
Last edited:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Προς gelf
μαλτ? πφφ.... αμετανόητος......

(Πάντως ευχαριστώ για την χωρίς ελπίδα επίκληση βοήθειας για το ηπαρ μου..)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom