Γενικά Οδηγός: Υγρά στη χειραποσκευή

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γεια σας παιδιά,

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να ταξιδέψω με μπακλαβά στην χειραποσκευή, δεδομένου ότι περιέχουν σιρόπι (υγρό) και δεν είναι συσκευασμένα/ τυποποιημένα αλλά παρμένα από ζαχαροπλαστείο ΕΚΤΟΣ αεροδρομείου.
Το έχει κάνει κανείς;
.
Πολλες φορες. Σιροπιαστα απο το ζαχαροπλαστειο του αεροδρομιου που ανεφερες. Εκπλησσομαι οτι πιθανως να απαγορευονται λογω του ελαχιστου σιροπιου...ποτε δεν μου ειπαν κατι.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Από Κω για Αθήνα πάντως φάγαμε πόρτα. Δεν μας άφησαν να πάρουμε χειραποσκευή ένα κουτί με σιροπιαστά. Γι' αυτό κι εγώ αφού τύλιξα το κουτί γύρω γύρω με ταινία (την οποία ζήτησα στο αεροδρόμιο), μετά το κόλλησα πάνω σε ένα μεγάλο νεσεσέρ και τα παρέδωσα πακέτο. Όλα καλά και νοστιμότατα!
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
χιλή
Γεια σας παιδιά,

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να ταξιδέψω με μπακλαβά στην χειραποσκευή, δεδομένου ότι περιέχουν σιρόπι (υγρό) και δεν είναι συσκευασμένα/ τυποποιημένα αλλά παρμένα από ζαχαροπλαστείο ΕΚΤΟΣ αεροδρομείου.
Το έχει κάνει κανείς;
Ερώτηση BONUS: Μπορώ να πάω στην χειραποσκευή μίνι τσουρέκι Τερκενλής απ'το αεροδρόμιο; δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα; Το ότι μπορεί να τσαλαπατηθεί είναι είναι άλλο θέμα..
πριν λίγες ημέρες έφερα απο Γιάννενα δύο κουτιά με σιροπιαστά και δεν είχα πρόβλημα... μάλλον κάθε αεροδρόμιο έχει διαφορετικό βαθμό ανοχής.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Είναι πού θα πέσεις μωρέ. Τις προάλλες ο άντρας μου πέρασε από το Ελ. Βενιζελ. σπρέυ χωρητικότητας 150μλ και μάλιστα εύφλεκτο. Στην επιστροφή από το Μακεδονία του το κρατήσανε. Τι να πεις...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Στο Μακεδονια κρατουν τα παντα. Μεχρι και φυστικοβουτυρο μου κρατησαν.
 

latro

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ιαπωνία
Μάλιστα.. Οπότε τα μπακλαβαδάκια θα μπουν βαλίτσα και ο θεός βοηθός.. ελπίζω να μην πλακουτσωθούν πολύ..
Πάντως μου άνοιξε η όρεξη.. :Ρ
 

athinaex

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ταξίδι με rynair στη Ρώμη..γνωρίζει κάποιος να μου πει πως προμηθευόμαστε τα ειδικά σακουλάκια για τα υγρά στις χειραποσκευές?Επίσης φάρμακα (άρρωστο παιδί) μπορώ να πάρω μαζί και αν η συσκευασία ειναι 100ml + το επιτρέπουν? ή θα ψάχνω αντιβίωση στη Ρώμη?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ταξίδι με rynair στη Ρώμη..γνωρίζει κάποιος να μου πει πως προμηθευόμαστε τα ειδικά σακουλάκια για τα υγρά στις χειραποσκευές?Επίσης φάρμακα (άρρωστο παιδί) μπορώ να πάρω μαζί και αν η συσκευασία ειναι 100ml + το επιτρέπουν? ή θα ψάχνω αντιβίωση στη Ρώμη?
Κατ' αρχήν διάβασε το παρόν θέμα στο οποίο μεταφέρθηκε το μήνυμά σου.:)
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Προσωπικά πάντως από ότι έχω παρατηρήσει στο Βενιζέλος κάποιες φορές (οχι πάντα) σταματούν τους επιβάτες πριν τον έλεγχο και τους προμηθεύουν τα σακουλάκια προκειμένου να τοποθετήσουν τα υγρά μέσα στο σακουλάκι. Άλλες φορές πάλι οχι...Δεν ξέρω το ακριβές κριτήριο επιλογής τους αλλα καλό είναι προκειμένου να αποφεύγεται η ιστορία του βάλε-βγάλε να τα ετοιμάζουμε από το σπίτι.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Ταξίδι με rynair στη Ρώμη..γνωρίζει κάποιος να μου πει πως προμηθευόμαστε τα ειδικά σακουλάκια για τα υγρά στις χειραποσκευές?Επίσης φάρμακα (άρρωστο παιδί) μπορώ να πάρω μαζί και αν η συσκευασία ειναι 100ml + το επιτρέπουν? ή θα ψάχνω αντιβίωση στη Ρώμη?
Τα υγρά φάρμακα ανεξαρτήτως ποσότητας επιτρέπονται αν είναι απαραίτητα για το ταξίδι, μπορεί όμως να σου ζητηθεί να αποδείξεις ότι είναι απαραίτητα για το ταξίδι (πχ βεβαίωση από γιατρό).
Τα ειδικά σακουλάκια τα βρίσκεις συνήθως στο αεροδρόμιο, πριν το security control.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom