Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
Μεγάλη επιτυχία της Ελλάδας - δεν θα υπάρξουν νέες κυρώσεις στη Ρωσία
Μεγάλη επιτυχία της Ελλάδας, που σε συνεργασία και με άλλες χώρες, κατάφερε να ανατρέψει το ψυχροπολεμικό κλίμα των τελευταίων ημερών, για την επιβολή νέων κυρώσεων στη Ρωσία. Όπως αποφασίστηκε από το Συμβούλιο των ΥΠΕΞ της ΕΕ που πραγματοποιήθηκε απόψε, και παρά τις έντονες φήμες που είχαν αναπτυχθεί, δεν θα υπάρξει επέκταση των οικονομικών κυρώσεων. Οι 28 υπουργοί Εξωτερικών, εισηγήθηκαν εξάμηνη παράταση μέχρι τον Σεπτέμβριο στις κυρώσεις που επιβάλλονται εναντίον Ρώσων αξιωματούχων και φιλορώσων αυτονομιστών, κατά την έκτακτη συνεδρίαση του Συμβουλίου Γενικών Υποθέσεων.

http://www.koutipandoras.gr/article...adas-den-tha-yparxoyn-nees-kyroseis-sti-rosia
Υπάρχει μια φοβερή ειρωνία στο να λες ότι είσαι η κυβέρνηση που θα κυνηγήσει τους ολιγάρχες και παράλληλα να πέφτεις στο κρεβάτι με την Ρωσία.

Η κυρώσεις στη Ρωσία είναι ήδη πολλές και επώδυνες. Αν συνεχίσει το παιχνίδι της θα έχει ακόμα χειρότερες - είτε το θέλει η Ελλάδα, είτε οχι.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Μια μέρα είπα να κοιμηθώ νωρίς και να ξυπνήσω αργά και σεις δώσατε ρεσιτάλ!
 

billytheliar

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μικρονησία
Όπως λένε έξω (οι γερμανικές εφημερίδες δηλαδή) δεν επρόκειτο να αποφασιστούν νέες κυρώσεις χθες - συμφωνήθηκε η παράταση των ήδη υφιστάμενων ως το Σεπτέμβρη. Πάντως είναι χρήσιμο να συνειδητοποιούμε ότι η ενιαία θέση της ΕΕ θα είναι κάτι οπωσδήποτε μεσοβέζικο. Υπάρχουν από χώρες που είναι μάλλον αντίθετες σε κυρώσεις μέχρι χώρες που θα ήταν διατεθειμένες να στείλουνε στρατό στην Ουκρανία.

Τέλος πάντων, άλλο ήθελα να γράψω : Από ένα σημείο και μετά, όσο περισσότερο συνειδητοποιείς ότι δεν είσαι όλος ο κόσμος για το παιδί σου (ούτε το παιδί σου για σένα), τόσο καλύτερος γονιός είσαι.
Και, επιτέλους, εμένα θα με χάλαγε περισσότερο αν το παιδί μου γινότανε τραπεζίτης. Εξάλλου, άλλο είναι να ληστεύεις τράπεζες για να τα φας στα μπουζούκια και άλλο για να στηρίξεις μια πολιτική πράξη που αποβλέπει στο να μην υπάρχουν τράπεζες. Είτε συμφωνεί κανείς είτε όχι, υπάρχουν κοινωνικές και ιστορικές αναφορές που πάνε πολύ μακριά και υπερβαίνουν τον ποινικό κώδικα. Σωστό ή λάθος, είναι θέμα απόψεων και εκτίμησης.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πολυφωνία, ελεύθερη σκέψη...ωραία.εγώ όμως έχω απορία άσχετη...πότε κοιμάστε?
Γενικά ειμαι βρυκόλακας , αυτές ομως τις μερες ειμαι με τζετ λανγκ απο υπερατλαντικό οποτε βαλε με νου σου !
και δυστυχως δεν δουλευω .... για αυτό και καλοβλεπω τη ληστεία τραπεζών :haha:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
οσο για το παιδι μου που ψηφισε ΠΟΤΑΜΙ
Να τα ακούει αυτά ο @Yorgos παρακαλώ που έχει λυσσάξει οτι ο Τράκης έδινε γραμμή Σύριζα...:D

υ.γ @KIKI για τιμωρία κάψ΄του το διαρκείας...να μάθει το παλιόπαιδο...:bleh:
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
Προς dim kyr

Μετά από κάποια ώρα δεν αρκεί ο απλός ζύθος (ακόμα και ο καλύτερος συμβατικός όπως Pilsner Urquell). Πιθανώς να αρκούν οι μοναστηριακές μπύρες και συγκεκριμένα οι Trappistes Rochefort με έντεκα (11) βαθμούς αλκοόλ και η Chimay Blue με εννέα (9) βαθμούς αλκοόλ. Όμως αυτές τις ώρες δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από μερικά ποτήρια Grangamore ή/και Cardhu, με τη βοήθεια των οποίων συνέρχεσαι, σκέφτεσαι ξεκάθαρα και ξυπνάς το πρωί με απίστευτη διαύγεια.
Υπάρχει κι αυτή...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Άσχετο,αλλά ο φίλτατος που πίνει malt θεωρεί το Cardhu σοβαρό malt;
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γενικά ειμαι βρυκόλακας , αυτές ομως τις μερες ειμαι με τζετ λανγκ απο υπερατλαντικό οποτε βαλε με νου σου !
και δυστυχως δεν δουλευω .... για αυτό και καλοβλεπω τη ληστεία τραπεζών :haha:
κι εγώ που δουλεύω το ίδιο καλοβλέπω!!!!!!
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Υπάρχει μια φοβερή ειρωνία στο να λες ότι είσαι η κυβέρνηση που θα κυνηγήσει τους ολιγάρχες και παράλληλα να πέφτεις στο κρεβάτι με την Ρωσία.

Η κυρώσεις στη Ρωσία είναι ήδη πολλές και επώδυνες. Αν συνεχίσει το παιχνίδι της θα έχει ακόμα χειρότερες - είτε το θέλει η Ελλάδα, είτε οχι.
Η εξωτερική πολιτική διαμορφώνεται κυρίως απο τα συμφέροντα και που και που θυμούνται τα κράτη(όμως πάλι σύμφωνα με το συμφέρον) και την ηθική...Δηλαδή υπάρχουν ψηφίσματα του ΟΗΕ πχ ενάντια σε δικτατορικά καθεστώτα έχοντας όμως μεγαλύτερη ευαισθησία σε αυτά που έχουν ενεργειακά κοιτάσματα, ικανοποιώντας κυρίως τα κελεύσματα των ισχυρών του πλανήτη...
Με τη λογική αυτή ίσως δεν θα έπρεπε να παίρνουμε πετρέλαιο απο Αραβικές χώρες γιατί κάποιες απο αυτές συμπεριφέρονται στις γυναίκες σαν να ήταν ζώα η πολίτες γ΄κατηγορίας η ότι οι νόμοι τους είναι τελείως αναχρονιστικοί...

Στο κρεββάτι ακόμα δεν πέσαμε ...είμαστε στο φλέρτ ακόμα...

Τώρα δεν γνωρίζω που αποσκοπεί η φιλορωσική μας στάση αν δηλαδή προσβλέπουμε σε οικονομική βοήθεια (μελλοντικά), σε ενεργειακή υποστήριξη η σε κάτι άλλο ... και εν πάσει περιπτώσει δεν γίναμε και Β. Κορέα ξαφνικά αν και τελευταία και αυτή έχει κάνει προσέγγιση με τη Ρωσία....

Οι κυρώσεις πραγματικά είναι επώδυνες αφού και το πετρέλαιο έχει πάρει μεγάλη κατρακύλα με δάκτυλο των Αμερικανών βεβαίως...

Γενικά ηθική και εξωτερική πολιτική αλλά και πολιτική γενικά απέχουν παρασάγγας....Συμβιβασμοί και κωλοτούμπες every day...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Βέβαια, αλλά να θυμηθούμε ότι Ευρωπαίοι πολίτες και όχι Αμερικάνοι ήταν οι περισσότεροι από τους 283 που χάθηκαν στην πτώση της Malaysia λόγω των παιχνιδιών των Ρώσων στην Ουκρανία.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom