Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τελικά τα ΑΤΜ βγάζουν δραχμές ή ακόμα? Ή αυτό θα γίνει σε 3 μέρες?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Το εναλλακτικό σενάριο της δραχμής δεν είναι κάτι που δεν πρέπει με τίποτα να περνάει από το μυαλό μας .... καλά είναι βέβαια και τα αστειάκια αλλά στην άκρη του μυαλού μας ας υπάρχει και μια πισινή...

Ο ίδιος ο Τσίπρας είπε ότι το ευρώ δεν είναι φετίχ...και προσωπικά συμφωνώ ... δηλαδή τι να το κάνω το ευρώ αν φθάσουμε σε ένα σημείο να λιμοκτονεί η χώρα, ανάπτυξη μηδέν και ανεργία στο ζενίθ....εξάλλου έχω τοποθετηθεί παλιότερα στο θέμα αυτό στο vol1 .... επειδή γνωρίζω όπως όλοι μας πως λειτουργεί αυτή η χώρα θεωρώ ότι το ευρώ δεν είναι για μας αλλά για οικονομίες που παράγουν και που λειτουργούν οι νόμοι...

Στη δραχμή συντεταγμένα, φτιάχνουμε κράτος, πάταξη διαφθοράς και φοροδιαφυγής ανάπτυξη, παραγωγή και μετά τα ξαναλέμε για ευρώ αν συνεχίζει να υπάρχει.... και μην ξεχνάμε ότι όταν δεν έχεις δικό σου νόμισμα είναι σαν να παραχωρείς μέρος της εθνικής σου κυριαρχίας...

Εκείνο που θα με ανησυχούσε είναι η άτακτη φυγή στη δραχμή πράγμα που το θεωρώ κάπως απίθανο...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τι είπε ο Ντάισεμπλουμ στον Γ. Βαρουφάκη στο 21" του βίντεο;

✔ Όλα στην Άνγκελα! --------------------------- Απόδοση: 2.70
✔ Αυτό θα το δούμε... ------------------------- Απόδοση: 3.65
✔ Ωραίο πουκάμισο ----------------------------- Απόδοση: 4.33
✔ Grexit ------------------------------------------- Απόδοση: 5.50
✔ Τα λέμε 16/2 στην έδρα μου --------------- Απόδοση: 7.00
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
To θέμα όμως είναι ότι αν δεν είσαι μέσα ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις.. Έξω στους τρίτους οι περισσότερες οικογένειες μια χαρά φαίνονται.. Αυτό βέβαια είναι μεγάλη συζήτηση και είναι γενικό θέμα που δε σχετίζεται με τα παραπάνω, εγώ επικεντρώθηκα εξ αρχής στις πολιτικές θέσεις και τον φανατισμό σε μια οικογένεια που μπορεί να οδηγήσουν σε ακρότητες το παιδί, και στο κατά πόσο αυτό με επηρεάζει στις πολιτικές επιλογές μου. Και αναφέρομαι σε πρόσωπα, από οποιονδήποτε πολιτικό χώρο, δεν είναι ο σύριζα το πρόβλημά μου.
Γενικά τώρα κανόνες μπορεί να μην υπάρχουν αλλά δε μπορώ να πειστώ ότι είναι και τυχαίο γεγονός αν π.χ. ένα παιδί τζιχαντιστή βγει και αυτό φανατισμένο και σκοτώνει άπιστους, ή ένα παιδί που το έβαζαν να ντύνεται χίτλερ και να χαιρετάει ναζιστικά, τυχαία μεγαλώνοντας μπαίνει σε φασιστική οργανώση, και πάει λέγοντας.. Είτε το θέλουμε είτε όχι η επιρροή είναι τεράστια. Βεβαίως κάποιος μπορεί όντως να'ναι από μια οικογένεια με δημοκρατικές απόψεις και ηθικές αρχές αλλά να μπλέξει με "κακές παρέες" και να διαφοροποιηθεί. Αν όμως και στο σπίτι υπάρχει φανατισμός οι πιθανότητες αυξάνονται κατακόρυφα.
Δηλαδη πως τη φανταζεσαι την οικογενεια του Βουτση (και τις αναλογες συριζαικες οικογενειες); Ολημερις να καθονται και να παιζουν ληστες και τρομοκρατες;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
και έχω να πω ότι είναι κρίμα που ο ελληνικός λαός ψήφισε αυτούς τους ερασιτέχνες για εκπροσώπους του... όπως λέει όμως και ο σοφός λαός «Κάθε θαύμα κρατάει τρεις μέρες».
Η αντικειμενικοτητα σου σπανιζει.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Μπα, δεν έχω τέτοιες επαφές εδώ, δε μιλάω με "παλαιότερους" Έλληνες γιατί δε μπορείς να κάνεις καμία κουβέντα μαζί τους (όταν πρωτοήρθα με ρωτάγανε "οδηγάτε αυτοκίνητα στην Ελλάδα ε; μπράβο μπράβο, θα τα πας καλά εδώ"):bleh:
Ε καλά δεν είπα να ρωτήσεις τους παππούδες:bleh:
Θα υπάρχουν και νεότεροι και πιο σύγχρονοι.
Τέλος πάντων την προσωπική σου άποψη θα ήθελα.Πιστεύεις ότι μια κυβέρνηση(έστω και συντηρητική) στην Αυστραλία θα ψήφιζε τροπολογία για να φιμώσει έναν σχολιαστή(τον Βαρουφάκη συγκεκριμένα).
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Ε καλά δεν είπα να ρωτήσεις τους παππούδες:bleh:
Θα υπάρχουν και νεότεροι και πιο σύγχρονοι.
Τέλος πάντων την προσωπική σου άποψη θα ήθελα.Πιστεύεις ότι μια κυβέρνηση(έστω και συντηρητική) στην Αυστραλία θα ψήφιζε τροπολογία για να φιμώσει έναν σχολιαστή(τον Βαρουφάκη συγκεκριμένα).
Καλή όρεξη :)
https://wikileaks.org/aus-suppression-order/press.html
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Δηλαδη πως τη φανταζεσαι την οικογενεια του Βουτση (και τις αναλογες συριζαικες οικογενειες); Ολημερις να καθονται και να παιζουν ληστες και τρομοκρατες;
Μίλησα εγώ για συριζέικες οικογένειες; Πιστεύεις ότι θα πέσω σε αυτή τη παγίδα να γενικεύσω; Η μισή μου οικογένεια και οι μισοί φίλοι μου τους ψήφισαν, υπονοείς ότι έχω βάλει σαν κριτήριο το τι ψήφισαν για να τους τσουβαλιάσω; Και ότι θεωρώ ότι μόνο "συριζέικες" οικογένειες μπορεί να έχουν τέτοια προβλήματα; Άλλοι ειδικεύονται στις γενικεύσεις και τα τσουβαλιάσματα, όχι εγώ! Μη προσπαθείς να μου ρίξεις τυράκι λοιπόν.. Δεν είμαι κομματικοποιημένη και άρα δεν υπερασπίζομαι κάποιο κόμμα σε βάρος κάποιου άλλου. Προσπαθώ να βλέπω χωρίς παρωπίδες τα καλά και τα στραβά σε όλους. Ούτε βέβαια προσφωνώ οικογένειες με βάση το τι ψηφίζουν.

Σε σχέση με αυτό που ρωτάς, το τι κάνουν ολημερίς όσες οικογένειες (γενικά ε! όχι συριζέικες) έχουν μέλη με εγκληματική συμπεριφορά δε μπορώ να το ξέρω και δε χρειάζεται να το φανταστώ. Υπάρχει πιθανότητα οι υπόλοιποι να μη κάνουν και τίποτα, μπορεί όμως να κάνουν και πολλά. Γι' αυτό και δε ρισκάρω να τους επιλέξω, μπορεί να το είπα και 5-6 φορές..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μίλησα εγώ για συριζέικες οικογένειες; Πιστεύεις ότι θα πέσω σε αυτή τη παγίδα να γενικεύσω; Η μισή μου οικογένεια και οι μισοί φίλοι μου τους ψήφισαν, υπονοείς ότι έχω βάλει σαν κριτήριο το τι ψήφισαν για να τους τσουβαλιάσω; Και ότι θεωρώ ότι μόνο "συριζέικες" οικογένειες μπορεί να έχουν τέτοια προβλήματα; Άλλοι ειδικεύονται στις γενικεύσεις και τα τσουβαλιάσματα, όχι εγώ! Μη προσπαθείς να μου ρίξεις τυράκι λοιπόν.. Δεν είμαι κομματικοποιημένη και άρα δεν υπερασπίζομαι κάποιο κόμμα σε βάρος κάποιου άλλου. Προσπαθώ να βλέπω χωρίς παρωπίδες τα καλά και τα στραβά σε όλους. Ούτε βέβαια προσφωνώ οικογένειες με βάση το τι ψηφίζουν.

Σε σχέση με αυτό που ρωτάς, το τι κάνουν ολημερίς όσες οικογένειες (γενικά ε! όχι συριζέικες) έχουν μέλη με εγκληματική συμπεριφορά δε μπορώ να το ξέρω και δε χρειάζεται να το φανταστώ. Υπάρχει πιθανότητα οι υπόλοιποι να μη κάνουν και τίποτα, μπορεί όμως να κάνουν και πολλά. Γι' αυτό και δε ρισκάρω να τους επιλέξω, μπορεί να το είπα και 5-6 φορές..
étonné
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Για το Ποταμι και τι στηρίζει και γιατί ήθελε ο Σουλτζ τον Συριζα μαζί του.όχι κάτι άλλο για να καταλάβουμε και τι σημαίνει ''εθνική ομάδα διαπραγμάτευσης'' με τον τρόπο του Ποταμιού...
B8nLZyVIQAAQkwn.jpg
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Φυσικά στις όποιες αντιδράσεις που δεν θέλουμε την τροικα, ας συμπεριλάβουμε και τη χαρά των Νεων στις 5 Αυγούστου...
B8nmotxIMAE7ubY.jpg
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Για το Ποταμι και τι στηρίζει και γιατί ήθελε ο Σουλτζ τον Συριζα μαζί του.όχι κάτι άλλο για να καταλάβουμε και τι σημαίνει ''εθνική ομάδα διαπραγμάτευσης'' με τον τρόπο του Ποταμιού...
View attachment 69755
Ο εμετος ο ιδιος.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom