Πρόβλημα με την κράτηση ξενοδοχείου..

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Ναι είναι visa και λήγει το 2019. Και έβαλα παραπάνω χρήματα μέσα, δεν ξέρω τι φταίει...
Λοιπόν πήρα τηλ πρώτα την τράπεζα να τους ρωτήσω γιατί δεν γίνεται αποδεκτή η κάρτα κ μου είπαν ότι δεν φταίει κάτι κ ότι δεν είναι κλειδωμένη η κάρτα μου κ ότι το ξενοδοχείο φταει, γιατί βλέπουν ότι γίνεται μια ενέργεια να πάρουν τα λεφτά αλλά το κάνουν με λάθος τροπο, ότι μάλλον το κάνουν με τον τροπο σαν της πιστωτικές κ όχι σαν τις χρεωστικές.
Στέλνω στο ξενοδοχείο ότι να σιγουρευτούν ότι τα τραβάνε τα λεφτά σαν χρεωστική καρτα κ όχι σαν πιστοτικη.. Καμία απάντηση.
Παίρνω τηλ στο booking πάλι καλά έχει κ ελληνικό αριθμό κ ελληνικό προσωπικό για την εξυπηρέτηση στους Έλληνες. Τους λέω το πρόβλημα, εποικηνωνουν με το ξενοδοχείο, μου ξαναστελνουν να γράψω τα στοιχεία της κάρτας, πάλι δεν γινοτανε η συναλλαγή κ μου είπαν θα στείλουν στο ξενοδοχείο να μου στείλουν κάποιον λογαριασμό τράπεζας. Ακόμα περιμένω.. Έστειλα κ άλλο email στο ξενοδοχείο... Αλλά καμία απάντηση.. Θα πάω αύριο να τσεκάρω την κάρτα μου αν τραβήχτηκαν τα λεφτά η όχι. Κ απο Δευτέρα θα πάω να βγάλω κ σε καμία άλλη τράπεζα καμία χρεωστική.. Κ βλέπουμε....
 

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Για το paypal νόμιζα ότι χρειάζεσαι πιστωτική για να ανοίξεις λογαριασμό αλλά μπορεί να έχει αλλάξει αυτό..
Για το PayPal μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει χρεωστική, πιστωτική ή ακόμη και τραπεζικό λογαριασμό.
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Μου προτείνεται καμία αλλά τράπεζα να πάω να βγάλω χρεωστική πάλι... Που να δουλεύει σίγουρα; Να την έχετε δοκιμάσει κι εσείς;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Μου προτείνεται καμία αλλά τράπεζα να πάω να βγάλω χρεωστική πάλι... Που να δουλεύει σίγουρα; Να την έχετε δοκιμάσει κι εσείς;
Mάλλον δεν φταίει η χρεωστική σου αλλά το ξενοδοχείο. Γιατί δε ψάχνεις για άλλο ξενοδοχείο; Κι αν και πάλι υπάρχει πρόβλημα τότε το κοιτάς για άλλη κάρτα. Χρεωστική visa μου φαίνεται περίεργο να μη δουλεύει..
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
1 φορά μου έτυχε να κάνω κράτηση σε 2 ξενοδοχεία την ίδια μέρα για διαφορετικές πόλεις.Το ένα ήταν οκ ενώ το άλλο δεν μπορούσε να προεγκρίνει την κάρτα.Συμβαίνουν αυτά.Τους έδωσα άλλη και τακτοποιήθηκε.Δεν έχει σχέση η τράπεζα.Από όπου και να βγάλεις χρεωστική το ίδιο είναι.
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Τελικά μου ακυρώσανε την κράτηση.... Και έκανα κράτηση σε άλλο ξενοδοχείο με την ίδια κάρτα... Και όλα μια χαρά!! Τελικά το ξενοδοχείο είχε το πρόβλημα!!
Ευχαριστώ πολυ όλους σας!!
Καλά μας ταξίδια!!! ❤❤❤
 

kitten1

Member
Μηνύματα
62
Likes
119
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Cuba!
Με χρεωστική κάρτα της ΠΕΙΡΑΙΩΣ έκανα κανονικά κράτηση προχτές από το booking (κι έχω κάνει και πολλές άλλες φορές) . Εννοείς ότι το ξενοδοχείο όταν πάει να κάνει προέγκριση έχει πρόβλημα;
Εγώ πάντως δε θα κατέθετα χρήματα στο λογαριασμό τους, γιατί αν είχα περιθώριο ακύρωσης πώς θα έπαιρνα τα λεφτά μου πίσω;;

ΟΚ. Συγγνώμη δεν είδα την απάντησή σου , Καλό σου ταξίδι λοιπόν!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Εγώ πάντως δε θα κατέθετα χρήματα στο λογαριασμό τους, γιατί αν είχα περιθώριο ακύρωσης πώς θα έπαιρνα τα λεφτά μου πίσω;;
Δεν ξερω αν μπορειτε να κανετε κρατησεις στα ξενοδοχεια,αν δεν εχετε λεφτα μεσα,ακομη και αν κλεινετε με δωρεαν ακυρωση.
Αν κλεινεις δωματιο με δωρεαν ακυρωση και το ακυρωσεις πριν την ημερομηνια που σου λενε οι οροι του ξενοδοχειου,δεν σου γινεται καμμια χρεωση στην καρτα σου.
 

Konkon

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Εγώ που έκλεισα στη περιοχή Via Veneto, τα λεφτά ακόμα δεν τα πήρανε από τη κάρτα, ενώ τους ζήτησα να μου στείλουν και email για την κράτηση... Τα λεφτά πότε τα τραβάνε από τη κάρτα;

Μου στείλανε το
We confirm your cancellation. We really hope to accommodate you in the next future in our Hotel. Kind regards The Staff Hotel Ranieri

Έστειλα διευκρίνιση αλλά δεν πήρα απάντηση ακόμα.

Βέβαια έχω το αποδεικτικό ότι έκανα την κράτηση από τη σελίδα τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom