Τουρκία Κωνσταντινούπολη Updated

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
ευχαριστω πολυ!!!μαλλον σε αυτο θα καταληξω ετσι κ αλλιωσ ιδιεσ τιμεςεχουν ολα!
Αυτό έχει αναχωρήσεις στις 9μ.μ. (είτε από Θεσ/νίκη, είτε από Κων/πολη). Του Crazy Holidays (Metro Tours) έχει απο Θεσ/νίκη στις 10π.μ.,10 και 11 μ.μ. και από Κων/πολη και στις 6μ.μ. και το βράδυ. Ίσως αυτές σε βολεύουν καλύτερα.
 
Μηνύματα
16
Likes
2
καλημερα σε ολους και απο εμενα...Σχεδιαζουμε ενα ταξιδι τις αποκριες στην πολη με αυτοκινητο απο Αθηνα...Εχω ξαναπαει πριν 4 χρονια με group και εχουμε δει τα κλασσικα "αγια σοφια, τπο καπι, κλπ). τοτε ειχαμε μεινη στην πλατεια Ταξιμ, και τωρα εκλεισα στην ΦΕΤΙΧ αυτο εδω για 4 βραδυαhttps://www.booking.com/hotel/tr/gr...73e41436X1;highlight_room=18707002#map_closed (GRAND HOTEL GULSOY)
Ακουω γνωμες σχετικα με τοποθεσια και αν εχει καποιος εμπειρια απο αυτο το hotel ειναι καλοδεχουμενη.. απλα να θυμησω οτι θα εχουμε αυτοκινητο για καποιες μετακινησεις, αν και γνωριζω οτι η κυκλοφορια ειναι ανυποοφορη στην Κων/πολη.Σκεφτομαι τις ημερες που θα επισκεφτουμε την Σουλταναχμετ (αγια Σοφια, σκεπαστη αγορα υδραγωγειο) να το παρκαρουμε σε καποιο παρκιν κοντα και μετα να επιστρεφουμε στο ξενοδοχειο..
το ξενοδοχειο ειναι κλεισμενο με δικαιωμα ακυρωσης μεχρι τις 18 Φεβρουαριου χωρις καποια χρεωση..
ευχαριστω
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
καλημερα σε ολους και απο εμενα...Σχεδιαζουμε ενα ταξιδι τις αποκριες στην πολη με αυτοκινητο απο Αθηνα...Εχω ξαναπαει πριν 4 χρονια με group και εχουμε δει τα κλασσικα "αγια σοφια, τπο καπι, κλπ). τοτε ειχαμε μεινη στην πλατεια Ταξιμ, και τωρα εκλεισα στην ΦΕΤΙΧ αυτο εδω για 4 βραδυαhttps://www.booking.com/hotel/tr/gr...73e41436X1;highlight_room=18707002#map_closed (GRAND HOTEL GULSOY)
Ακουω γνωμες σχετικα με τοποθεσια και αν εχει καποιος εμπειρια απο αυτο το hotel ειναι καλοδεχουμενη.. απλα να θυμησω οτι θα εχουμε αυτοκινητο για καποιες μετακινησεις, αν και γνωριζω οτι η κυκλοφορια ειναι ανυποοφορη στην Κων/πολη.Σκεφτομαι τις ημερες που θα επισκεφτουμε την Σουλταναχμετ (αγια Σοφια, σκεπαστη αγορα υδραγωγειο) να το παρκαρουμε σε καποιο παρκιν κοντα και μετα να επιστρεφουμε στο ξενοδοχειο..
το ξενοδοχειο ειναι κλεισμενο με δικαιωμα ακυρωσης μεχρι τις 18 Φεβρουαριου χωρις καποια χρεωση..
ευχαριστω
το ξενοδοχειο που έχεις κλεισει καλό φαινεται αλλά με αυτα τα χρήματα μπορεις να βρεις εξισου καλο ξενοδοχειο σε πιο καλό σημειο και πιο βολικό...αν θέλεις να μεινεις στην παλιά πολη υπάρχουν νομιζω καλυτερες επιλογες...ενδεικτικά σου δειχνω αυτο που εινα στα ιδια περιπου χρηματα αλλά σε πολύ καλυτερη τοποθεσια
https://www.booking.com/hotel/tr/eu...kin=2015-02-19;checkout=2015-02-23#map_closed
βεβαια εγώ προτιμώ την περιοχη του περαν αλλά εφοσον έχεις ξαναπαει στην Πολη ,έχεις αποψη οποτε επιλέγεις οπως νομιζεις....οσο για το αμάξι,παρκιγκ υπάρχουν παντου και σε καλες τιμές ,το βάζεις σε ένα και τελος....η μονη μετακινηση που θα σου προτεινα να κάνεις με το αμάξι σου ειναι η βόλτα στον βοσπορο ,για να μπορεις να σταματας στα χωριά,να πινεις ένα τσαγακι,να βγαζεις φωτογραφιες ,να κανεις μια βολτα ή και να καθισεις καπου για brunch /φαγητο και να συνεχιζεις.....εφοσον θα έχετε αμάξι η βολτα μεχρι τη θεραπειά είναι πολύ ομορφη....μη την παραλειψετε...
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Παιδιά για συνάλλαγμα έχουμε αποφασίσει να κάνουμε ένα μικρό πόσο από την Ελλάδα και τα υπόλοιπα εκεί.. Πιστεύετε ότι συμφέρει περισσότερο η ανάληψη από ΑΤΜ η σε ανταλλακτηρια?
κανε συναλλαγμα στα εκει ανταλλακτήρια.εχουν καλη ισοτιμια κ δεν χρεωνουν προμηθεια.μπορεις να εχεις ένα μικρο ποσο λιρων για τυχον εξοδα πριν αλλαξεις αλλα σου συνιστω να αλλαξεις εκει
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Να κάνω κι εγώ μια ερωτησούλα μιας και θα πάω για πρώτη φορά Κωνσταντινούπολη και δεν κατάφερα να βγάλω άκρη με τις συγκοινωνίες στα διάφορα σάιτ που έψαξα?Φτάνω 2 το μεσημέρι στο Ατατούρκ και θέλω να μεταβώ στο ξενοδοχείο μου που βρίσκεται στην περιοχή Sultanahmet λίγα μέτρα από την Αγία Σοφιά.Απο το ξενοδοχείο μας πρότειναν ταξί με 35 ευρώ.Σημειωτέον ότι είμαστε δύο ενηλικες και δύο παιδιά 5 και 7 ετών.Υπάρχει εναλλακτική με τρένο/τραμ κλπ ώστε να αποφύγω την κίνηση που όπως διαβάζω είναι υπερβολική?Θα είναι ταλαιπωρία με τα ΜΜΜ για τα παιδιά?Αξίζει οικονομικά ή θα μου βγεί το ίδιο?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Να κάνω κι εγώ μια ερωτησούλα μιας και θα πάω για πρώτη φορά Κωνσταντινούπολη και δεν κατάφερα να βγάλω άκρη με τις συγκοινωνίες στα διάφορα σάιτ που έψαξα?Φτάνω 2 το μεσημέρι στο Ατατούρκ και θέλω να μεταβώ στο ξενοδοχείο μου που βρίσκεται στην περιοχή Sultanahmet λίγα μέτρα από την Αγία Σοφιά.Απο το ξενοδοχείο μας πρότειναν ταξί με 35 ευρώ.Σημειωτέον ότι είμαστε δύο ενηλικες και δύο παιδιά 5 και 7 ετών.Υπάρχει εναλλακτική με τρένο/τραμ κλπ ώστε να αποφύγω την κίνηση που όπως διαβάζω είναι υπερβολική?Θα είναι ταλαιπωρία με τα ΜΜΜ για τα παιδιά?Αξίζει οικονομικά ή θα μου βγεί το ίδιο?
Ειμαι υπερ των ΜΜΜ αλλα επειδη θα εχετε παιδια μαζι σας καλλιτερα ταξι γιατι θα εχουν ηδη ταλαιπωρηθει απο πτηση και αναμονη ελεγχου διαβατηριων.... κλειστε και επιστροφη απο ξενοδοχειο στο αεροδρομιο και θα σας κανουν εκπτωση 50-60 ευρω πηγαινε-ελα ειναι καλα. Δεν θα ειναι ευκολο βαλιτσες και παιδια στο τραινο και τραμ. Εκεινη την ωρα θα εχει και πολυ κοσμο Εδω θα δειτε πληροφοριες πως μπορειτε να πατε με ΜΜΜ μια πολυ μικρη αυξηση στα εισιτηρια http://travelstories.gr/community/t...μιο-Αντατούρκ-στο-κεντρο-με-Μετρό-Τραμ.50058/
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.752
.Σημειωτέον ότι είμαστε δύο ενηλικες και δύο παιδιά 5 και 7 ετών.Υπάρχει εναλλακτική με τρένο/τραμ κλπ ώστε να αποφύγω την κίνηση που όπως διαβάζω είναι υπερβολική?Θα είναι ταλαιπωρία με τα ΜΜΜ για τα παιδιά?Αξίζει οικονομικά ή θα μου βγεί το ίδιο?
Το έκανα με παιδί και μου φάνηκε ταλαιπωρία γιατί ήμουν υπερβολικά φορτωμένη και είχα back pack. Αν είχα μόνο βαλίτσα με ρόδες θα μου φαινόταν πολύ εύκολο με ΜΜΕ. Οικονομικά τα ΜΜΕ είναι πάμφθηνα, τα παιδιά δεν πληρώνουν πουθενά ως τα 12. Η διαφορά μεταξύ ΜΜΕ και ταξί με 60 ευρώ είναι κάπου 50-55 ευρω, τι εννοείς το ιδιο;
 
Last edited:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Η διαφορά μεταξύ ΜΜΕ και ταξί με 60 ευρώ είναι κάπου 50-55 ευρω, τι εννοείς το ιδιο;
Είναι τόσο φθηνά?Σκεπτόμενη πως στην Αθήνα η μετάβαση με τον προαστιακό στο αεροδρόμιο κοστίζει 15 ευρώ για τα δύο άτομα,πίστευα ότι το κόστος θα είναι αντίστοιχο ή περισσότερο.Επίσης δε γνώριζα ότι τα παιδιά δεν πληρώνουν καθόλου και σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση!Οπότε οικονομικά συμφέρουν ασυζητητί τα ΜΜΜ.Η ταλαιπωρία ήταν στις αλλαγές των συρμών,στον υπερβολικό κόσμο κλπ?Vegerazaros ευχαριστώ για το τόπικ που παρέθεσες,δε το είχα υπόψην μου.Θα το διαβάσω αμέσως!
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.752
Η ταλαιπωρία ήταν στις αλλαγές αλλά επειδή ήμουν φορτωμένη με backpack συν βαλίτσα. Κατά τα άλλα δεν είναι κάτι διαφορετικό από το να παίρνεις συγκοινωνία για το αεροδρόμιο στην Αθήνα. Οπότε αν κάποιος παίρνει και στην Αθήνα ταξί θα θεωρήσει ότι είναι καλό να πάρει κι εκεί ταξί (εγώ δεν το κάνω). Για να μη σε πάρω στο λαιμό μου, η ταλαιπωρία εξαρτάται κι απ' το πως έχουν συνηθίσει τα παιδιά σου. Το δικό μουέχει φάει μεγάλα αγγούρια με αλλαγές συγκοινωνιών στην Αγγλία και αυτά του φαίνονται παιχνιδάκι.
Εναλλακτικά, τρως το μεγάλο κομμάτι της διαδρομής με μετρό και παίρνεις ταξί από και για το ξενοδοχείο.
Για καλό και για κακό φόρτωσε στο σύζυγο μια μεγάλη βαλίτσα και κράτα τα παιδιά απ' το χέρι κι όλα καλά :D
 
Last edited:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Για να μη σε πάρω στο λαιμό μου, η ταλαιπωρία εξαρτάται κι απ' το πως έχουν συνηθίσει τα παιδιά σου. Το δικό μουέχει φάει μεγάλα αγγούρια με αλλαγές συγκοινωνιών στην Αγγλία και αυτά του φαίνονται παιχνιδάκι.

Για καλό και για κακό φόρτωσε στο σύζυγο μια μεγάλη βαλίτσα και κράτα τα παιδιά απ' το χέρι κι όλα καλά :D
Τόσο στην Αθήνα όσο και στο Βουκουρέστι μετακινούμαι πάντα με μετρό/λεωφορεία μόνη μου με τα δυο παιδιά από μωρά.Αρα κανένα πρόβλημα,τσεκάρω τη διαδρομή από αυτά που γράφει η Vegerazaros,φορτωνόμαστε κι από ένα Backpack για να έχουμε τα χέρια ελεύθερα (θέλω να μοιραζόμαστε τα βάρη :p) και η Πόλη μας περιμένει!Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom