Βέλγιο Ολλανδία Βέλγιο - Ολλανδία Καλησπερα μια ερωτηση..

georgianosokoma

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
παιδια καλησπερα!!! ηθελα τη γνωμη σας γιατο ταξιδι στο βελγιο με το συζηγο μιας κ που παμε πρωτη φορα εξωτερικο.το θεμα υπνου το χουμε λυσει εχουμε συγγενεις.μπορειτε να μου κανετε ενα πλανο γιατο που μπορουμε να παμε(συμπερλ κ ολλανδια).θα φτασουμε κυριακη βραδυ μεχρι τη επομενη κυριακη(μια εβδομαδα δλδ).επισης ηθελα να ρωτησω αν ισυχει το φοιτικο πασο.ευχαριστω!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
παιδια καλησπερα!!! ηθελα τη γνωμη σας γιατο ταξιδι στο βελγιο με το συζηγο μιας κ που παμε πρωτη φορα εξωτερικο.το θεμα υπνου το χουμε λυσει εχουμε συγγενεις.μπορειτε να μου κανετε ενα πλανο γιατο που μπορουμε να παμε(συμπερλ κ ολλανδια).θα φτασουμε κυριακη βραδυ μεχρι τη επομενη κυριακη(μια εβδομαδα δλδ).επισης ηθελα να ρωτησω αν ισυχει το φοιτικο πασο.ευχαριστω!!!
Καλώς ήρθες.
Δεν μας λες που θα μείνεις στο Βέλγιο, αλλά σίγουρα επιβάλλεται να επισκεφθείς τις Βρυξέλλες, τη Μπριζ και τη Γάνδη. Προσωπικά θα σου έλεγα να αφήσεις έξω την Ολλανδία, γιατί δεν έχεις και τις άπειρες μέρες. Το φοιτητικό πάσο υποθέτω ότι ισχύει. Για περισσότερες πληροφορίες και ιδέες, άρχισε διάβασμα από εδώ:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=113
και εδώ
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=113
και επόμενη φορά γράφε ολόκληρες τις λέξεις και όχι σε στυλ sms :).
 

georgianosokoma

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
το μερος δε το ξερω ακριβως(o o (ο συζηγος τα ξερει).το μονο που ξερω ειναι οτι θα μενουμε γυρω στα 25χιλιομετρα απο charleroi.ολλανδια θα παμε γιατι εχουμε φιλους εστω για μερα μαλλον.σε μια μερα προλαβενουμε βρυξελλες-γανδη? κ αλλη μερα αμβερσα-μπριζ?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Βρυξέλλες και Μπριζ θέλουν από μόνες τους από μια μέρα και άνω η κάθε μια. Αν μπορείτε, κάντε μια διανυκτέρευση στη Μπριζ να τη δείτε με την ησυχία σας και στο γυρισμό μπορείτε να κάνετε μια στάση στη Γάνδη, πριν γυρίσετε. Θα τη δείτε στα πεταχτά βέβαια. Άλλη μια μέρα ή δυο κάντε επίσκεψη στις Βρυξέλλες. Την Αμβέρσα σας βλέπω να την χάνετε. Στην Ολλανδία που θα θέλετε να πάτε;
 
Last edited:

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Οχι σε μια μερα τι να προλαβεις να δεις απο Βρυξελλες η Γανδη η Μπριζ; Θελεις ενα διημερο τουλαχιστον σε καθε πολη, εκτος αν δεις φευγαλεα τα βασικα αξιοθεατα.
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Χρειάζεσαι τουλάχιστον μία μέρα διανυκτέρευσης σε κάθεμια από Μπρύζ,Γάνδη και Βρυξέλλες για να μην ταλαιπωρηθείς και να μην τις δείς επιφανειακά.
 

soko42

Member
Μηνύματα
13
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΡΟΑΤΙΑ
Καλημέρα! Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά ποστ αλλά δεν κατέληξα τελικά στο ποιο είναι το φθηνότερο! Φτάνω στο Charleroi στις 22.00 και θέλω να πάω με τον πιο οικονομικό τρόπο στις Βρυξέλλες (μάλλον στην περιοχή Gare de Bruxelles Midi. Αν κάποιος γνωρίζει πως να πάω και ποιος είναι ο φθηνότερος τροπος ας μου πει!
Επίσης έχω βρει το ξενοδοχείο Park inn by Radisson με 75€ για 1 νύχτα με πρωινό. Συμφέρει; Βρίσκεται στην περιοχή Gare de Bruxelles Midi, ξέρετε αν είναι βολική για μια βόλτα την άλλη μέρα στο κέντρο; (μετά φεύγουμε για Γάνδη)
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας και από εμένα μόλις γράφτηκα στο site παρόλο που πολλές φορές διαβάζω τις travelstories και έχω λάβει αρκετές πληροφορίες για ταξίδια.
Σχεδιάζω ένα ταξίδι με φίλο μου για Ολλανδία -Βέλγιο.
Θέλουμε να επισκεφθούμε Μπριζ - Γάνδη - Αμβέρσα- Βρυξέλλες και μετά Ολλανδία.
Επειδή έχουμε σπίτι να φιλοξενηθούμε στη νότια Ολλανδία σκεπτόμαστε να επισκεφθούμε πρώτα το Βέλγιο και μετά να πάμε Ολλανδία.
Η πτήση βολεύει για Einthoven με Transavia και επιστροφή από Άμστερνταμ.
Το ταξίδι θα είναι 10 -12 ημέρες.
Θα ήθελα κάποιος να μου δώσει πληροφορίες σχετικά. Δηλαδή ποιές πόλεις της Ολλανδίας να επισκεφθώ που αξίζουν, πως να κανονίσω τις μετακινήσεις (να βγάζω επί τόπου εισιτήρια ή εάν τα προγραμματίσω θα είναι πιο φθηνά από το ίντερνετ;) ή να νοικιάσω αυτοκίνητο για όλο αυτό το tour;
Επίσης εάν έχει κάποιος κανένα οικονομικό ξενοδοχείο που να έμεινε ευχαριστημένος για Άμστερνταμ - Μπρύζ - Γάνδη- Βρυξέλλες ας μου δώσει link να τα δώ.
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες βρήκα αρκετά πράγματα, αλλά θα ήθελα να ακούσω από κάποιον που έχει εμπειρία επειδή σκοπεύω να έχω αρκετές μετακινήσεις να κινηθώ με τρένο -λεωφορείο ή να νοικιάσω αμάξι; κινείσαι άνετα πιστεύω σε δρόμους της Ευρώπης. τί τιμές έχουν τα αμάξια την ημέρα; έχει διόδια θα συμφέρει για 2 άτομα; βενζίνη - parking; Μετά αυτό που με τρομάζει είναι όταν δεν είναι γραμμένα σε αγγλικά άντε να καταλάβεις πως να μπεις και πως να βγεις από την πόλη και ποιο δρόμο θα ακολουθήσεις. Αυτά όλα είναι "θέματα" για την απόφαση μου συγκοινωνία ή Ι.Χ
Τέλος εκτός από τα ξενοδοχεία που αναφέρουν οι προηγούμενοι ξέρετε κάτι άλλο για Βρυξέλλες -Μπρίζ - Γάνδη - Άμστερνταμ;
Ευχαριστώ.
 
Μηνύματα
117
Likes
159
Θα μείνουμε παρασκευή βράδυ Μπριζ και Κυριακή βράδυ Βρυξέλλες! Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε το Σάββατο...Σκεφτόμαστε...η για Άμστερνταμ ή για Γάνδη και διανυκτέρευση και από όπου είμαστε Κυριακή πρωί-μεσημέρι για Βρυξέλλες...!

Η γνώμη σου;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom