Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Παιδια καλημερα! Βοηθεια!!!!!
Φτανω στο Λονδινο στις 30/1/15 και θα χρειαστει απο τον σταθμο του μετρο που θα κατεβω να παρω λεωφορειο για το ξενοδοχειο. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν προλαβαινω να βγαλω oyster την ωρα που φτανω. Εχω contactless καρτα της alphabank αλλα η τραπεζα μου ειπε οτι στο εξωτερικο, μετα απο μια contactless συναλλαγη στην επομενη θα πρεπει να παταω pin. Θα ταξιδεψουμε μαζι με τον φιλο μου κ ηθελα να χρησιμοποιουμε κ οι δυο μας την καρτα μου στα μεσα. Εχει καποιος καποια εμπειρια σε αυτο? Υπαρχει η δυνατοτητα εισαγωγης pin στα λεωφορεια ή στις αποβαθρες των τραινων? Διαφορετικα θα μας φαει ο ποδαροδρομος βραδιατικα!
Τι ώρα φτάνεις και πού; Γιατί γενικά στους κομβικους σταθμούς τα εκδοτήρια είναι ανοιχτά ως αργά για να προμηθευτειτε την oyster ενώ παράλληλα μπορείτε να την αγοράσετε και από εκδοτήρια σταθμών τρένων των αεροδρομίων που δεν εξυπηρετεί το μετρό (Stansted η Gatwick). Εναλλακτικά θα μπορούσατε να βγάλετε μια travelcard εξαρχής από το μηχάνημά ή να παραγγείλετε την oyster να έρθει ταχυδρομικά στην Ελλάδα (αν και το τελευταίο δε θα το έκανα).
 

Pontikaki

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Τι ώρα φτάνεις και πού; Γιατί γενικά στους κομβικους σταθμούς τα εκδοτήρια είναι ανοιχτά ως αργά για να προμηθευτειτε την oyster ενώ παράλληλα μπορείτε να την αγοράσετε και από εκδοτήρια σταθμών τρένων των αεροδρομίων που δεν εξυπηρετεί το μετρό (Stansted η Gatwick). Εναλλακτικά θα μπορούσατε να βγάλετε μια travelcard εξαρχής από το μηχάνημά ή να παραγγείλετε την oyster να έρθει ταχυδρομικά στην Ελλάδα (αν και το τελευταίο δε θα το έκανα).
Φτανω με το αεροπλανο στις 21:55 και στις 22:20 φευγει το λεωφορειο easybus. Νομιζω οτι με συμφερει τελικα να βγαλω travelcard εφτα ημερων απο τον σταθμο του τραινου. Θελω να χρησιμοποιησω τις two for one προσφορες. Στο σταθμο του west brombton φτανω περιπου στις 23:25 . Μπορω να βγαλω εφταημερη καρτα στο μηχανημα? Απ οσο διαβασα χρειαζεται φωτο. Την ωρα που φτανω δεν νομιζω να υπαρχει υπαλληλος να με εξυπηρετησει στο σταθμο!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μπορω να βγαλω εφταημερη καρτα στο μηχανημα? Απ οσο διαβασα χρειαζεται φωτο.
Aπό το μηχάνημα δε μπορείς να βγάλεις κάρτα που να ισχύει για το 2for1.. Καλύτερα να βγάλεις μεμονωμένα εισιτήρια και την επόμενη βγάζεις εβδομαδιαία από σταθμό τρένου (ή ημερήσιες travelcards, δες τι σε συμφέρει ανάλογα με τις μέρες διαμονής σου και τις ζώνες που θα κινηθείς).
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Φτανω με το αεροπλανο στις 21:55 και στις 22:20 φευγει το λεωφορειο easybus. Νομιζω οτι με συμφερει τελικα να βγαλω travelcard εφτα ημερων απο τον σταθμο του τραινου. Θελω να χρησιμοποιησω τις two for one προσφορες. Στο σταθμο του west brombton φτανω περιπου στις 23:25 . Μπορω να βγαλω εφταημερη καρτα στο μηχανημα? Απ οσο διαβασα χρειαζεται φωτο. Την ωρα που φτανω δεν νομιζω να υπαρχει υπαλληλος να με εξυπηρετησει στο σταθμο!
Εκδοτήρια τέτοια ώρα ανοιχτά στο West Brompton δε θα βρείτε όμως πιστεύω ότι αν έχετε χρόνο και επισκεφτείτε το σταθμό τραίνων στο Gatwick θα μπορέσετε να αγοράσετε είτε τις χάρτινες travelcard (έχοντας εκδοθεί από σταθμό τραίνων θα ισχύουν για το 2 for 1 λογικά) είτε την oyster για να τη φορτώσετε με το απαραίτητο πόσο για το λεωφορείο.
Επίσης είμαι αρκετά σίγουρος ότι το μεμονωμένο χάρτινο εισιτήρια που θα βγάλεις από το μετρό δε θα ισχύει στο λεωφορείο μιας και τίποτα σχετικό δεν αναφέρεται εδώ https://www.tfl.gov.uk/modes/buses/cash-free-buses καθότι δεν υπάρχουν πλέον μεμονωμένα χάρτινα εισιτήρια λεωφορείου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Στο gatwick αν θυμαμαι καλα και δεν εχει αλλαξει κατι δεν βγαζουν travelvard.
 

sdoros

Member
Μηνύματα
81
Likes
46
Με κάρτες ανέπαφων συναλλαγών, οι χρεώσεις σε μέτρο και λεωφορεία είναι ίδιες σαν να έχεις ouster;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Στο gatwick αν θυμαμαι καλα και δεν εχει αλλαξει κατι δεν βγαζουν travelvard.
Eντύπωση μου κάνει καθότι εξόσων γνωρίζω τυπικά τουλάχιστον μπορείς να βγάλεις travelcard (όπως και oyster) από σταθμούς του national rail (https://www.tfl.gov.uk/fares-and-payments/buying-tickets/stations-bus-and-tram-stops#on-this-page-3). Δε το έχω δοκιμάσει στο Gatwick βέβαια και δε γνωρίζω εάν για την travelcard επειδή το αεροδρόμιο βρίσκεται εκτός των καθιερωμένων ζωνών μήπως χρειάζεται να αγορασθεί μαζί με εισιτήριο τραίνου σαν add-on. Σε αυτή την περίπτωση καλύτερη είναι η λύση της Oyster την οποία θα μπορείτε να φορτώσετε με το κατάλληλο ποσό για το λεωφορείο.
 

Pontikaki

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Eντύπωση μου κάνει καθότι εξόσων γνωρίζω τυπικά τουλάχιστον μπορείς να βγάλεις travelcard (όπως και oyster) από σταθμούς του national rail (https://www.tfl.gov.uk/fares-and-payments/buying-tickets/stations-bus-and-tram-stops#on-this-page-3). Δε το έχω δοκιμάσει στο Gatwick βέβαια και δε γνωρίζω εάν για την travelcard επειδή το αεροδρόμιο βρίσκεται εκτός των καθιερωμένων ζωνών μήπως χρειάζεται να αγορασθεί μαζί με εισιτήριο τραίνου σαν add-on. Σε αυτή την περίπτωση καλύτερη είναι η λύση της Oyster την οποία θα μπορείτε να φορτώσετε με το κατάλληλο ποσό για το λεωφορείο.
Τελικα αποφασισαμε να βγαλουμε oyster. Να ρωτησω κατι αλλο? Με την easyjet χειραποσκευη θεωρειται και η γυναικεια τσαντα κ η βαλιτσα? Δλδ αν εχω μια μικρη βαλιτσα κ την τσαντα μου θα πρεπει τη βαλιτσα να τη δωσω στις αποσκευες? Εχει καποιος εμπειρια με τη συγκεκριμενη εταιρια?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Να ρωτησω κατι αλλο? Με την easyjet χειραποσκευη θεωρειται και η γυναικεια τσαντα κ η βαλιτσα? Δλδ αν εχω μια μικρη βαλιτσα κ την τσαντα μου θα πρεπει τη βαλιτσα να τη δωσω στις αποσκευες? Εχει καποιος εμπειρια με τη συγκεκριμενη εταιρια?
Για θέματα σχετικά με την easyjet διάβασε από εδώ
http://www.travelstories.gr/community/forums/Αεροπορικές-Εταιρείες.173/?prefix_id=99
και ό,τι θες να ρωτήσεις, σε αυτά τα θέματα :).
 

koulpak87

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα,ΗΠΑ
με βαση τη δικη μου εμπειρια,σου προτεινω να πας με easybus.. πολυ φθηνο για εισιτηρια με επιστροφη αν τα κλεισεις νωρις και η διαδρομη παρολο που ειναι γυρω στη μια ωρα και κατι δεν κουραζει καθολου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.315
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom