Γερμανία Ταξίδια στη Γερμανία

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Γεια σας,
είμαι καινούρια σε αυτό το φόρουμ κι η αγάπη μου για τα ταξίδια με προκάλεσε να γραφτώ στο φόρουμ.Στο θέμα μας όμως.Είμαι φοιτήτρια και με το καλό από Μάρτιο θα βρεθώ με Erasmus στην Κολωνία της Γερμανίας. Ο ενθουσιασμός μου δεν κρύβεται κι από τώρα ανυπομονώ γι αυτήν την εμπειρία.'Εχω σκοπό να γυρίσω σε αρκετά μέρη της χώρας, Το ξέρω ότι είναι νωρίς κι όλα θα τα βρω στην πορεία αλλά τώρα που έχω χρόνο για ψάξιμο θα ήθελα τις γνώμες σας.
1) Τι εκδρομές θα μπορούσα να κάνω σε κοντινούς αλλά και πιο μακρινούς προορισμούς από την Κολωνία ??
Ποιες γερμανικές πόλεις αξίζουν για την ομορφιά τους??
2) Η Κολωνία βρίσκεται κοντά στα σύνορα με Ολλανδία και Βέλγιο.Πως μπορώ να πάω σε αυτές τις δύο χώρες και τι ενδείκνυται να επισκεφτώ??
3) Ποια αεροπορική είναι η πιο οικονομική ??

'Οτι άλλο γνωρίζετε θα σας είμαι ευγνώμων αν μου το πείτε
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
  1. Απο Γερμανία: Λειψία, Ν. Ρούγκεν, πόλεις γυρω απο τον Ρήνο, Δρέσδη, Λυβέκη, Χαϊελβέργη, Noϊσβανστάιν, Μόναχο, Βερολίνο και Αμβούργο.
  2. Αεροπλάνο, τρένο, ΙΧ. Γκούντα, Ρόττερνταμ, Γκρόνινγκεν, Χάαρλεμ, Ουτρέχτη, Μάαστιρχτ, Χάγη, Ντέλφτ, Leiden, Άμστερνταμ, Λουξεμβούργο , Λιέγη, Βρυξέλλες, Μπρίζ, Αμβέρσα, Γάνδη (Αυτα απο Μπενελούξ)
  3. H Κολωνία δεν εχει μεγαλο αεροδρομιο νομιζω οποτε οποια πτηση και να θες το πιθανοτερο ειναι να εχει ενδιάμεσο ή Μοναχο ή Αμβούργο ή Φρανκφούρτη.
Το ξ.ερω οτι άργησα να στειλω και δεν διαβασα τι σου στείλαν οι αλλοι ,αλλα σε περιπτωση που δεν σου ηταν αρκετα σου στέλνω κι εγω!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
  1. H Κολωνία δεν εχει μεγαλο αεροδρομιο νομιζω οποτε οποια πτηση και να θες το πιθανοτερο ειναι να εχει ενδιάμεσο ή Μοναχο ή Αμβούργο ή Φρανκφούρτη.
Όχι. Η Κολωνία εξυπηρετειται από το αεροδρόμιο Κολωνιας Βοννης που είναι βάση της GERMANWINGS, που είναι low cost θυγατρική εταιρία της Lufthansa, η οποία από την Κολωνία πετάει για όλη την Ευρώπη. Βαρκελώνη, Βουδαπέστη, Κωνσταντινουπολη, Λισαβωνα, Λονδίνο (χιθροου κιολας), Μάντσεστερ, Μιλάνο, Μαγιόρκα, Ρώμη, Στοκχόλμη, Βενετία και Ζυρίχη είναι ενδεικτικά κάποιοι από τους προορισμούς. Επίσης υπάρχει σύνδεση με Άμστερνταμ και Μόναχο αλλά όχι με Φρανκφούρτη και εκτος ελαχιστων εξαιρέσεων δεν υπάρχουν πτήσεις με ανταπόκριση στο αεροδρόμιο του Αμβούργου.

Τέλος η Κολωνία είναι σχετικά κοντά στο αεροδρόμιο του Düsseldorf που έχει ακόμα περισσότερους προορισμούς και διαθέτει μέχρι και υπερατλαντικες πτήσεις.
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Όχι. Η Κολωνία εξυπηρετειται από το αεροδρόμιο Κολωνιας Βοννης που είναι βάση της GERMANWINGS, που είναι low cost θυγατρική εταιρία της Lufthansa, η οποία από την Κολωνία πετάει για όλη την Ευρώπη. Βαρκελώνη, Βουδαπέστη, Κωνσταντινουπολη, Λισαβωνα, Λονδίνο (χιθροου κιολας), Μάντσεστερ, Μιλάνο, Μαγιόρκα, Ρώμη, Στοκχόλμη, Βενετία και Ζυρίχη είναι ενδεικτικά κάποιοι από τους προορισμούς. Επίσης υπάρχει σύνδεση με Άμστερνταμ και Μόναχο αλλά όχι με Φρανκφούρτη και εκτος ελαχιστων εξαιρέσεων δεν υπάρχουν πτήσεις με ανταπόκριση στο αεροδρόμιο του Αμβούργου.

Τέλος η Κολωνία είναι σχετικά κοντά στο αεροδρόμιο του Düsseldorf που έχει ακόμα περισσότερους προορισμούς και διαθέτει μέχρι και υπερατλαντικες πτήσεις.
Για να λες θα ξερεις αλλα εγω που κοιταξα λιγακι για Αμστερνταμ πχ μου εβγαλε με ενδιαμεσο σταθμο Αμβουργο. Δε τα ξερα αυτα και ευχαριστω για την πληροφοριση! Τελος παντων ,ευχαριστώ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.923
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να λες θα ξερεις αλλα εγω που κοιταξα λιγακι για Αμστερνταμ πχ μου εβγαλε με ενδιαμεσο σταθμο Αμβουργο. Δε τα ξερα αυτα και ευχαριστω για την πληροφοριση! Τελος παντων ,ευχαριστώ!
Κολωνία - Άμστερνταμ είναι 2 ώρες και κάτι με το αυτοκίνητο. Ήθελες και πτήση;
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Γεια σας! Προσπαθώ να οργανώσω το επόμενο ταξιδάκι μας και θέλω τη βοήθειά σας! Λοιπόν, ξεκινάω. Το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί τον Μάιο και έχω καταλήξει στους εξής προορισμούς: Mannheim - Heidelberg - Sinsheim - Stuttgart και τέλος 2 μέρες Europa Park. Θα ήθελα την γνώμη σχετικά με το πόσες μέρες να ξοδέψω σε κάθε μέρος, δεδομένου ότι θα έχουμε μαζί και το περίπου 3,5 ετών πιτσιρίκο μας. Εχω βγάλει μια λίστα με κάποια μουσεία και αξιοθέατα που θα ήθελα να δούμε.
1. Mannheim. Technoseum Mannheim
2. Heidelberg. Γενικό χαζολόγημα σ' αυτή την κουκλίστικη πόλη
3. Sinsheim. Auto & Tchnik Museum, Badewelt Sinsheim (θερμά λουτρά)
4. Stuttgart. Mercedes - Benz museum, Porche Museum, Wilhelma Zoo and Botanical garden
Neuschwanstein Castle, Hohenzollern Castle
5. Rust. 2 μέρες στο Europa Park
Τι λέτε; Εχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε; Πόσες μέρες να μείνω σε κάθε πόλη? Ποιος είναι ο οικονομικότερος και γρηγορότερος τρόπος για να φτάσω στον προορισμό μου? Κοίταξα μέσω αεροδρομίου Φρανφούρτης και μετά τρένο για Mannheim και ενοικίαση αυτοκινήτου, ή μέσω Βερολίνου πτήση για αεροδρόμιο Mannheim, αλλά μου φαίνεται λίγο μπελαλίδικο...
Περιμένω προτάσεις που θα με βοηθήσουν να κάνω άλλο ένα όμορφο ταξίδι!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Έχω επισκεφτεί το Τεχνικό Μουσείο του Μανχάιμ και είναι υπέροχο. Μάλιστα στην αρχή του έχει μια μεγάλη αίθουσα για παιδιά. Εκεί οι μπόμπιρες παίζουν και μαθαίνουν τους νόμους της φυσικής. Βέβαια 3,5 χρονών είναι οριακή ηλικία αλλά φαντάζομαι πως θα του αρέσει.
Απ' ότι είδα στο ίντερνετ, αυτό του Sinsheim μοιάζει πιο εντυπωσιακό.
Νομίζω πως ένα από τα δύο είναι αρκετό.
Δεν ξέρω τίποτα για τις πτήσεις μιας και είχα πάει μέσω Ιταλίας με το δικό μου αυτοκίνητο.
Παράλληλα με τον Ρήνο έχει πολύ όμορφα χωριά και πόλεις. Η Μάινς είναι ωραία με το μουσείο του Γουτεμβέργιου, η Βορμς ή η Νταρμσταντ.
Καλά να περάσετε

Υ.Γ. Τη Στουτγάρδη την είδες για άφιξη και αναχώρηση;
 
Last edited:

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Έχω πάει Χαϊδελβέργη και Neuschwanstein Castle. Δεν είδα πολλά πράγματα από Χαϊδελβέργη, μόνο τα βασικά ίσα ίσα για βόλτα γιατί η βάση μας ήταν Βαυαρία στο Rothenburg od der Tauber που προτείνω να επισκεφθείς χωρίς δεύτερη σκέψη! Είναι ένα κουκλίστικο χωριό και από τους πιο καλοδιατηρημένους μεσαιωνικούς οικισμούς, δες εικόνες και είμαι σίγουρη ότι θα εντυπωσιαστείς. Όσο για το Neuschwanstein Castle αξίζει αλλά κάνε κράτηση πιο νωρίς για να μην χάνεις χρόνο με τα εισιτήρια. Πολύ κοντά στην περιοχή είναι και το Obbermergau με τα ζωγραφιστά σπίτια και το γραφικό Fussen.
Για πτήσεις, έχει νομίζω αρκετά οικονομικές η ryanair σε πολλές πόλεις της Γερμανίας. Επίσης, η ενοικίαση αυτοκινήτου ίσως σου βγει πιο φθηνή από το να πηγαινοέρχεστε με τα τρένα ενώ παράλληλα θα έχετε πιο ελεύθερο πρόγραμμα.
Καλά να περάσετε!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.089
Likes
23.824
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
2. Heidelberg. Γενικό χαζολόγημα σ' αυτή την κουκλίστικη πόλη
Ανεβείτε και στο κάστρο της πόλης από όπου θα έχετε θαυμάσια θέα.
Νομίζω πως υπάρχει τελεφερίκ.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
τελικά σε κέρδισε η Στουτγκάρδη και πέριξ?
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Στη Χαιδελβεργη κι απ την αλλη μερια της γεφυρας πολυ ωραιος και "ο δρομος των φιλοσοφων'' για μια αλλη οψη της πολης μαζι με το καστρο.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Ναι Ευτυχία, προς τα κει οδεύουμε! Απλά η απορία μου είναι πόσες μέρες να ξοδέψω σε κάθε πόλη, σαν σύνολο ένα 10ήμερο φτάνει ή θα τρέχουμε όλη την ώρα? Η οδήγησ στην Γερμανία είναι εύκολη, εννοώ η σήμανση είναι επαρκής? Με το πάρκιν τι γίνεται? Διάβασα στο tripadvisor ότι είναι ένα θεμα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.482
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom