Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

apostolosgl

Member
Μηνύματα
65
Likes
135
Εγώ πήγα με stansted express κλείνοντας τα εσητήρια από το site τους. Πολύ εύκολη διαδικασία και απλά όταν φτάνεις στο αεροδρόμιο, βάζεις την κάρτα με την οποία τα πλήρωσες στο μηχάνημα και εκτυπώνονται!
 
Μηνύματα
23
Likes
1
θα τα κλεισω τωρα για τον μαρτιο γιαυτο παω με ryanair με 46 πανε ελα...οποτε φτανω παιρνω το λεοφωρειο και σταματαω σε ποια σταση π.χ?
 

apostolosgl

Member
Μηνύματα
65
Likes
135
Το stansted express είναι τρένο, το πέρνεις από το αερροδρόμιο και κατεβαίνες είτε στη στάση Tottenam Hale (36 λεπτά) ή στη στάση Liverpool St (άλλα 11 λεπτά). Εσύ επιλέγεις, ανάλογα που θα κλείσεις ξενοδοχείο και γραμμή του μετρό είναι κοντά. Το καλό με το stansted express είναι ότι ουσιαστικά ο σταθμός είναι μέσα στο αεροδρόμιο και έχει σταθερά δρομολόγια με σταθερή διάρκεια διαδρομής σε αντίθεση με τα λεωφορεία που επηρεάζονται από την κίνηση. η επιλογή είναι δική σου.
 

Pontikaki

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Αν θελησεις να ταξιδεψεις με easybus μπες στο site τους και δες απο που μπορεις να το παρεις, με βαση το τερμιναλ που φτανεις, και σε ποια σταση θα πρεπει να κατεβεις, αναλογα σε ποια περιοχη του λονδινου θα μεινεις. Εγω αυτη τη στιγμη ειμαι λονδινο και χρησιμοποιησα το easybus οταν ηρθα. Πολυ φθηνα εισητηρια σε σχεση με τα αλλα τραινα. Πηγαινε- ελα στο αεροδρομιο οχτω ευρω!!!! Φθηνοτατα! Σε αφηνει σε διαφορους σταθμους και απο εκει συνεχιζεις προς την περιοχη που μενεις με τη συγκοινωνια του λονδινου.
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
παιδια καλησπερα μετα το πανεμορφο παρισι ετοιμαζω το ταξιδι μου για λονδινο με ryanair ξερει κανεις πως να παω απο το αεροδρομιο κεντρο??? γιατι ειναι αρκεα μακρια
Υπαρχει λεοφορειο που μπορεις να το κλεισεις και online και ειναι αρκετα οικονομικο. Περιπου 1 ωρα για το κεντρο του Λονδινου.
 

elle81

Member
Μηνύματα
43
Likes
7
Καλησπέρα! Χαίρομαι που μετα απο αρκετούς μήνες ξαναγράφω σε αυτο το forum και μετα απο αρκετα χρόνια (4) ετοιμάζω και πάλι ταξιδάκι για 2. Αυτήν την φορά στο Λονδίνο που πραγματικά είναι το απωθημένο μου! Σύμφωνα με το skyscanner τον Απρίλιο υπάρχουν μερικές καλες τιμές για Θεσσαλονίκη- Γκάτουικ (πηγαινε-ελα 89€ το ατομο καλα δεν είναι;) σκεφτομαι λοιπον για 4-5μέρες που εύχομαι να είναι αρκετές. Θα ήθελα να ζητήσω λοιπον την βοήθεια σας σε θέματα τόσο διαμονής όσο και spots (είτε αξιοθέατα είτε μαγαζια και εστιατόρια) τα οποία θεωρείτε οτι αξίζουν να τα επισκεφτεί κανείς. Με λίγα λόγια εαν θα ξαναπηγαίνατε τι δεν θα χάνατε με τίποτα; Ναι το ξέρω θελω έτοιμη την δουλεία που πολυ ευχαρίστως πιστέψτε με θα την έκανα και μόνη αλλα τα μικρά μου δεν με αφήνουν σε χλωρο κλαρί για κάτι τέτοιο (ευτυχώς δεν ισχύει το ίδιο και στην δουλεία). ελπίζω τελικά να κατφέρω και να οργανώσω αυτο το ταξίδι.καθε σκέψη και πρόταση είναι καλοδεχούμενη....
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα! Χαίρομαι που μετα απο αρκετούς μήνες ξαναγράφω σε αυτο το forum και μετα απο αρκετα χρόνια (4) ετοιμάζω και πάλι ταξιδάκι για 2. Αυτήν την φορά στο Λονδίνο που πραγματικά είναι το απωθημένο μου! Σύμφωνα με το skyscanner τον Απρίλιο υπάρχουν μερικές καλες τιμές για Θεσσαλονίκη- Γκάτουικ (πηγαινε-ελα 89€ το ατομο καλα δεν είναι;) σκεφτομαι λοιπον για 4-5μέρες που εύχομαι να είναι αρκετές. Θα ήθελα να ζητήσω λοιπον την βοήθεια σας σε θέματα τόσο διαμονής όσο και spots (είτε αξιοθέατα είτε μαγαζια και εστιατόρια) τα οποία θεωρείτε οτι αξίζουν να τα επισκεφτεί κανείς. Με λίγα λόγια εαν θα ξαναπηγαίνατε τι δεν θα χάνατε με τίποτα; Ναι το ξέρω θελω έτοιμη την δουλεία που πολυ ευχαρίστως πιστέψτε με θα την έκανα και μόνη αλλα τα μικρά μου δεν με αφήνουν σε χλωρο κλαρί για κάτι τέτοιο (ευτυχώς δεν ισχύει το ίδιο και στην δουλεία). ελπίζω τελικά να κατφέρω και να οργανώσω αυτο το ταξίδι.καθε σκέψη και πρόταση είναι καλοδεχούμενη....
Είσαι σίγουρη για την τιμή που λες; πήγες μέχρι τέλους την κράτηση για να δεις πως ισχύει; Να φανταστώ με την easyjet εννοείς, γιατί και στο σαιτ της δεν βλέπω τίποτα.
Αντίθετα βλέπω με ryanair μία καλή τιμή 29 με 6 μαιου στα 80 ευρω.
 

elle81

Member
Μηνύματα
43
Likes
7
Μμμμ απο ότι βλέπω και εγω τωρα δεν υπάρχει πια! Ηταν εκει όμως σίγουρα..κλαψ! Δεν με πειραζει πάντως και πολυ η περιοδος αρκει να βρω οικονομικά μεταφορικά , ετσι και αλλιώς απο αυτο θα εξαρτηθεί το ποτε θα εκδράμουμε!Ερώτηση: απο οσο εχει παρει το αυτί μου το Γκατουικ είναι βολικό σαν αεροδρόμιο. υπάρχει κάποιο που πρέπει να αποφύγω λόγο απόστασης ή μεταφορικών απο-προς Λονδίνο;η μεταφορά μας θα γίνει με τρένο ή λεωφορείο..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Με τρένο καλύτερα και γρηγορότερα. Αλλά και από stansted δεν έχεις πρόβλημα και από εκεί υπάρχει τρένο αλλά και λεωφορεία για το κέντρο του Λονδίνου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom