Πρώτη φορά αεροπορικό ταξίδι

fenia12

Member
Μηνύματα
8
Likes
0

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
.Αν η πτηση σου ειναι στη κατηγορια flex μπορεις να παρεις δωρεαν μια βαλιτσα μεχρι 23 κιλα και μια χειραποσκευη μεχρι 8 κιλα 55χ40χ20...Δες και το λινκ...
http://el.aegeanair.com/hrisimes-pl...uon/epitrepomena-oria-aposkeuonheiraposkeuon/
Νομίζω πως για τα εισητήρια που κλείστηκαν πριν τον Οκτώβρη το όριο είναι 20 κιλά.. Λίγο μπλεγμένα τα λέει σχετικά με αυτό το θέμα. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει, ταξιδεύω και γω σε ένα μήνα.. Πάντως τώρα το'χουν ξανακάνει 23 κιλά.. Αν εισαι στη κατηγορία golight δικαιούσαι μόνο τη χειραποσκευη όπως την περιγράφει η karfitsa συν μια μικρή τσάντα.
 

George94pav

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ. Θέλω να πάω Αθήνα προς το τέλος του μήνα(από Θεσσαλονίκη) και λέω να πάω με Ryanair που είναι αρκετά οικονομικά.Δεν έχω ξαναταξιδέψει με αεροπλάνο και δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω πριν και με το που φτάσω στο αεροδρόμιο.Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Zodium

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα σε όλους! Πρώτο μύνημα στο φόρουμ και θα μπω κατευθείαν στο ψητό :p

Λοιπόν,είμαι φοιτητής και έχω ταξιδέψει 3 φορές στην ζωή μου όταν ήμουν μικρός οπότε δεν με ενδιέφεραν όλα αυτά τα τρεχάματα με τα check-in,κλείσημο εισητιρίων κτλ.
Πρόσφατα μου έκλεισαν οι γονείς μου εισιτήριο με επιστροφή (+βαλίτσα και στα 2 εισιτήρια,πολύ καλή ευκαιρία :) ) με την Astra Airlines, όμως έχω πλήρη άγνοια γύρω από τα αεροπορικά θέματα.Μου έχει σταλεί email με λεπτομέριες σχετικά με τις πτήσεις μου αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.
Θα πάω 1,5 ώρα πριν την πτήση στο αεροδρόμιο και εκεί τι θα κάνω? Θα πάω στον γκισέ που είναι η υπάλληλος της εταιρίας που πετάω και θα δόσω την βαλίτσα και θα μου βγάλει το εισιτήριο και απλά θα περιμένω μέχρι να επιβιβαστώ? Θα πρέπει να εκτυπώσω αυτό το email?Επίσης, το online check-in συμφέρει?Αν έχω βαλίτσα,μπορώ να το κάνω και τι βήματα ακολουθώ?Αν όχι,τι κάνω?

Ξέρω ότι οι ερωτήσεις μου είναι αρκετά γελοίες θα έλεγα αλλά αν γίνεται να με διαφωτίσετε ή να μου στείλετε κάποιον σύνδεσμο που τα γράφει αναλυτικά θα σας ήμουν ευγνώμων.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.340
Likes
14.201
Τύπωσε το e-mail επιβεβαίωσης της κράτησης-Κάνε on-line check-in την προηγουμένη για να διαλέξεις και θέση(φαντάζομαι έχει αυτήν την δυνατότητα η Astra)-Παρέδωσε την βαλίτσα στο γκισέ-Πάρε το απόκομμα για την βαλίτσα-Πέταξε και πάνε στον προορισμό σου.Απλά είναι;)
 

Zodium

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Τύπωσε το e-mail επιβεβαίωσης της κράτησης-Κάνε on-line check-in την προηγουμένη για να διαλέξεις και θέση(φαντάζομαι έχει αυτήν την δυνατότητα η Astra)-Παρέδωσε την βαλίτσα στο γκισέ-Πάρε το απόκομμα για την βαλίτσα-Πέταξε και πάνε στον προορισμό σου.Απλά είναι;)
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!
Το online check-in γίνεται 1-2 μέρες πριν την πτήση?Γιατί κάπου είδα ότι έχεις την δυνατότητα να κάνεις και check-in ακόμα και λίγο μετά αφού κλείσεις εισιτήριο (άρα υποθέτω μπορείς π.χ. και 1-2 εβδομάδες πριν πετάξεις να το κάνεις :) ).Επίσης,ισχύει ότι υπάρχει περίπτωση να σου χρεώσουν το check-in (στο αεροδρόμιο αν λογικά το κάνεις 1-2 ώρες πριν πετάξεις.)?

Ευχαριστώ πολύ :)
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Από τη σελίδα της εταιρείας.

Online Check-in
Το Online Check-in είναι διαθέσιμο από 48 ώρες έως και 3 ώρες πριν την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης της πτήσης.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Astra Airlines έχει το δικαίωμα να διαχειριστεί τις θέσεις σύμφωνα με τις ανάγκες της


Αν διαβάσεις εδω λογικά θα βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.
http://www.astra-airlines.gr
 

Zodium

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Από τη σελίδα της εταιρείας.

Online Check-in
Το Online Check-in είναι διαθέσιμο από 48 ώρες έως και 3 ώρες πριν την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης της πτήσης.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Astra Airlines έχει το δικαίωμα να διαχειριστεί τις θέσεις σύμφωνα με τις ανάγκες της


Αν διαβάσεις εδω λογικά θα βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.
http://www.astra-airlines.gr
Ναι αυτό το διάβασα.Από ότι κατάλαβα το online check-in έχει διαφορετικές προθεσμίες ανά εταιρία.
 

_Dimitris_

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλημέρα.
Σε 11 μέρες ταξιδεύω πρώτη φορά μόνος για Νέα Υόρκη μέσω Μονάχου και έχω κάποιες (πολλές δηλαδή) απορίες.

1) Από την airtickets.gr μου έστειλαν το email με την απόδειξη του ηλεκτρονικού εισιτηρίου την οποία πρέπει να εκτυπώσω για να την παρουσιάσω στο check-in desk.
→ Εκτός από τα στοιχεία μου που είναι με λατινικούς χαρακτήρες, όλα τα υπόλοιπα είναι στα ελληνικά. Είναι πρόβλημα αυτό;
→ Πόσες φορές πρέπει να το εκτυπώσω δεδομένου ότι είναι εισιτήριο με επιστροφή και ότι εμπλέκονται 3 αεροπορικές εταιρίες;
2) Θεσ/κη-Μόναχο πετάω με Aegean και Μόναχο-Νέα Υόρκη πετάω με United
→ Θα πρέπει να κάνω online check-in και στην Aegean και στη United;
3) Μήπως να πάω καλύτερα για check-in στο αεροδρόμιο;
4) Όταν κατέβω στο Μόναχο...τι πρέπει να κάνω για να πάρω την ανταπόκριση για ΝΥ;

Αυτά προς το παρόν...
Αν δεν με βοηθήσετε θα χαθώ και θα με ψάχνετε!! : ))
 
Last edited:

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Welcome στην κοινότητα μας.
Ας τα παρουμε με την σειρά:
1) Κανενα προβλημα με τα στοιχεια σου αφου εχουν αυτα που θελουν στα αγγλικα . Εκτύπωσε το μια φορα ,μιας και οταν το δειχνεις δεν θα στο κρατήσουν κιολας,τους ενδιαφέρει απλα να δουν τα στοιχεια σου και το κωδικό κρατησης. Αλλα βγαλτο εσυ μια φορα γιατι ισως χρειαστεί πχ να δείξεις οτι εχεις και πτηση επιστροφής στο US Border.

2) Κανε online check in για να διαλέξεις τις θεσεις που εσυ θες.πχ διάδρομο ή παράθυρο,αλλωστε και στο γκισέ που θα δώσεις τις βαλιτσες θα σου δώσουν το boarding pass λογικα και για τις δυο πτησεις,μιας και συνεργάζονται αυτες οι εταιρείες. Απλα λογικα αλλο online check in θα κανεις για το σκέλος της Α3 και αλλο για το σκέλος της United.

3)Νομιζω σε κάλυψα με το 2)

4)Βγαινεις απο το ενα αεροσκάφος ( μετα κανεις λιγο stretching για να ξεπιαστεις hehe) και κατευθειαν θα δεις πίνακα με τις πτησεις ανταπόκρισης ,ακολουθείς τις ενδείξεις που θα σε οδηγήσουν στην πυλη που θα φυγει η πτηση σου. Αν εχεις οποιαδήποτε απορία υπαρχουν και πληροφορίες ανταπόκρισης στον χώρο αυτο για καθε εταιρία. Ειναι βεβαια αρκετα εύκολο αν ακολουθήσεις τις ταμπέλες .

Για οτιδήποτε αλλο do not hesitate.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Τις θέσεις,νομίζω,ότι μπορείς να τις επιλέξεις και απο τώρα,πριν το check-in.Πήγαινε στις σελίδες των εταιριών,επέλεξε την διαχείρηση κράτησης,η κάπως έτσι και δες αν σου δίνουν αυτή την δυνατότητα.
Επίσης,να έχεις εκτυπωμένη την esta,γιατι θα στην ζητήσουν,οι αεροπορικές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom