Βιετνάμ Πληροφοριες για Βιετναμ....

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Αγαπημένοι μου συμφορουμίτες,
ήρθε επιτέλους η ώρα να κάνω και γω το πρώτο μου ταξίδι εκτός Ευρώπης και φυσικά είμαι κατενθουσιασμένη!
Αφορμή γι αυτό στάθηκε η ιστορία της Dim Kyr για Λάος και Καμπότζη την οποία διάβασα μονορούφι!! Υπέροχη αφήγηση η οποία με ενέπνευσε να στραφώ προς την Ινδοκίνα για επιλογή προορισμού! Έτσι λοιπόν επιλέξαμε να πάμε στο Βιετνάμ και να μείνουμε και λίγες ημέρες στην Μπανγκόκ (άλλωστε είναι στο δρόμο μας ;))
Τα δεδομένα είναι τα εξής
Άτομα: 2, Αναχώρηση:21/11/2014 και επιστροφή 7/12/2014.
στο Βιετνάμ θα μείνουμε περίπου 9 ημέρες και στην Μπανγκόκ 3. Το σκεπτικό μας είναι να φτάσουμε στο Χο Τσι Μινχ και από εκεί να ανεβούμε προς τα επάνω φτάνοντας μέχρι το Ανόι, από όπου και θα επιστρέψουμε.
Δεν σκοπεύουμε να χρησιμοποιήσουμε πολύ τρένο/λεωφορείο δεδομένου ότι οι αποστάσεις είναι αρκετά μεγάλες, αλλά με αεροπλάνο να φτάσουμε Da Nang, να επισκεφτούμε το Hoi An, Hue και Μy Son (μία ημέρα περίπου στο καθένα από αυτά) και από εκεί να ανεβούμε στο Halong Bay (για κάνουμε την περιβόητη κρουαζιέρα) και να καταλήξουμε στο Ανόι. Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:
καταρχήν το Δέλτα του Μεκονγκ αξίζει να το επισκεφθούμε?? μας βγάζει λιγάκι εκτός πορείας αλλά αν αξίζει τον κόπο θα ήθελα να πάω.. και δεύτερον η περιοχή της Sapa πέρα από το ότι προσφέρεται για trekking έχει κάτι άλλο να δούμε?? την αναφέρουν αρκετοί ταξιδιωτικοί οδηγοί αλλά φοβάμαι ότι δεν υπάρχει χρόνος να πάμε προς τα εκεί...
εννοείται ότι έχω ξεκοκαλλήσει όποια ιστορία βρήκα στο σάιτ σχετικά με το Βιετνάμ.. μου μένει τώρα να βγάλω πρόγραμμα και για τη Μπανγκόκ. Οποιαδήποτε συμβουλή, προτροπή επισήμανση είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη! ;)
 

nikosoik

Member
Μηνύματα
54
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Αργεντινή
Συνταξιδιώτες καλησπέρα.
Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι που το πρώτο του σκέλος θα είναι το Βιετνάμ.
Θα έχω στη διάθεση μου 12 περίπου μέρες.
Καταρχήν ήθελα να σας ρωτήσω τι γίνεται με τη βίζα. Τελικά βλέπω θα την βγάλω onarrival διότι διαφορετικά θα πρέπει να βρεθώ στην Αθήνα. Είχατε τυχόν προβλήματα;

Όσο για το πρόγραμμα. Θα φτάσω τη 1η μέρα Σαϊγκόν. Λέω να κινηθώ μέχρι το βορρά με τρένο. Θα ήθελα να πάω Σάπα να δω τις φυλές που αναφέρουν αλλά και το Χάλονγκ. Τι έχετε να προτείνετε εσείς;

Επίσης από φαγητό τι παίζει; Τιμές για διαμονή; Μεταφορές; Μηχανάκι αξίζει να νοικιάσω; Ώστε να γλιτώσω χρόνο από λεωφορεία κτλ;

Σας αναφέρω ένα ενδεικτικό πρόγραμμα:

1 Άφιξη το απόγευμα Σαϊγκόν
2 Σαϊγκόν και τη γύρω περιοχή
3 Ποταμός Μεκόνγκ
-βραδινό τρένο. Εδώ θέλω βοήθεια. Δε ξέρω τι αξίζει περισσότερο. Hoi An, Hue, Nha Thrang? Έλεγα να καθίσω μια μέρα εδώ και να φύγω με το επόμενο βραδινό προς Ανόι.
4
5 Άφιξη και περιήγηση Ανόι. Επίσης εδώ θα ήθελα βοήθεια. Να πάω προς Χάλονγκ στην αρχή και την παράκτια περιοχή ή να πάω πρώτα στα ορεινά; Θα ήθελα να πάω Σάπα και να κάνω πεζοπορία, να δω χωριά και να γνωρίσω φυλές.
6
7
8
9
10
11
12 Μεσημεριανή πτήση επιστροφής από Ανόι για ΒΚΚ... Και εδώ έχω μια σημαντική ερώτηση. Αξίζει να αλλάξω το πρόγραμμα μου, ώστε να βγάλω μια μέρα από Βιετνάμ, να ξεκλέψω και μια μέρα από τον άλλο προορισμό μου και να πάω 2-3 μέρες Βangkok? Aξίζει; Και είναι μέρος νομίζω που δεν χρειάζεται βίζα, έτσι;

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη! Είτε για διαμόρφωση των μερών είτε για αξιοθέατα κτλ.
 
Last edited:

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
παιδια εχουμε φρεσκα νεα σχετικα με τις χρεωστικες-πιστωτικες στο βιετναμ?
δε λειτουργουν οι visa mastercard?
τι κανατε απο λεφτα?ολα ευρω κ μαζι σας?μηπως καλυτερα να τα κανω δολλαρια?
ευχαριστω!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Λειτουργούν όλες οι κάρτες στο Βιετνάμ, έκανα ταξίδι μετά cc και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Χρήματα δεν έβγαλα από ATM, είχα μαζί μου μετρητά. Είτε έχεις ευρώ, είτε δολλάρια είναι το ίδιο, στα ανταλλακτήρια άλλαξα χρήματα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε να κλείσουμε για Βιετνάμ μέσα Ιουλίου με μέσα Αυγούστου. Γνωρίζει κάποιος πως είναι οι καιρικές συνθήκες εκείνη την εποχή ? Διαβάζοντας για τον καιρό είδαμε ότι σε κάποιες περιοχές μπορεί να είναι πρόβλημα. Έχουμε βρει εισητήρια από Βουδαπέστη με 500ε (QATAR Airways).
Επίσης σε 25 μέρες προλαβαίνουμε να δούμε και λίγο από Καμπότζη (ας πούμε για 5-6 μέρες να πάμε Πνομ Πεν και Ankor Wat ? ή δεν βγαίνει με τίποτα το πρόγραμμα ?)
Σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε από τον βορρά και να κατευθυνθούμε προς το νότο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Στο Βιετνάμ το καλοκαίρι έχει υψηλές, ως πολύ υψηλές θερμοκρασίες με κάποιες ξαφνικές μπόρες.
Βέβαια δεν είναι το ίδιο σε όλες τις περιοχές, αλλά για μένα δεν είναι πρόβλημα ο καιρός.
Αν και δεν αναφέρεις το πρόγραμμά σου νομίζω ότι προλαβαίνεις και κάνεις και μια βόλτα στη Καμπότζη (να θυμάσαι ότι θέλεις άλλη βίζα αν αποφασίσεις να μπεις και να βγεις από τη χώρα).
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζεις αν την βίζα που αναφέρεις μπορώ να την βγάλω στο αεροδρόμιο ?
Αυτό που σκεφτόμαστε είναι να πάμε Hanoi και να κατέβουμε Ho-Chi-Minh (μάλλον με τρένο) με καποιες στάσεις (π.χ. Hoi-An κτλ) αλλά δεν έχουμε φτιάξει ακόμη πρόγραμμα είμαστε στη φάση που ψάχνουμε που θέλουμε να πάμε και μετά θα δούμε το πρόγραμμα. Απλά μας προβληματίζει ο καιρός (όχι τόσο οι θερμοκρασίες όσο οι βροχοπτώσεις).

Υ.Γ. Φαντάζομαι θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει (?) στη χώρα
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ρίξε μια ματιά:
http://www.cheapvietnamvisa.net
http://www.vietnamvisapro.com/
Το πρώτο είναι λίγο πιο φθηνό αλλά και τα δύο δουλεύουν με ελληνική πιστωτική.
Εκεί θα βρεις όλες τις πληροφορίες και τις τιμές για visa on arrival και stamp fee ανάλογα με το χρόνο που θέλεις να παραμείνεις και αν θα έχεις πολλαπλές εισόδους στη χώρα.

Βίζα χρειάζεται και η Καμπότζη. Δε γνωρίζω να σου πω αν μπεις από χερσαία σύνορα αλλά αν φτάσεις αεροπορικώς είναι 20$ US και τη βγάζεις επιτόπου.
 
Last edited by a moderator:

tasos athens

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα Παιδιά,θέλω βοήθεια για Βιετνάμ! Φεύγουμε με την κοπέλα στις 5 Αυγούστου και γυρνάμε στις 22,δηλαδή έχουμε 16 μέρες στη διάθεσή μας!
Φτάνουμε χο τσι μιν και σκεφτόμαστε να αφιερώσουμε 2 μέρες,μετά λέμε για Μεκονγκ δέλτα με μία διανυκτέρευση για να προλάβουμε να δούμε πράγματα,μετά αεροπορικώς στο Ανόι όπου έχουμε ακούσει τα καλύτερα και λέμε να κάτσουμε 5 βράδια όπου το ένα θα είναι στο χαλονγκ μπαυ και μετά λέμε χοι αν ή χουε για δύο μέρες τι προτείνετε;Υστερα σκεφτόμαστε να πάμε στο νησί φου κο για τρεις μέρες,αξίζει τον κόπο;;
Οτι tip ευπρόσδεκτο! Επίσης,στείλτε ιδέες για εκδρομές γιατί έχουμε ακούσει διφορούμενα σχόλια για sapa,dalat,να τραγκ κτλ!Μας φτάνουν 16 μέρες για τα εξής:

Xo τσι μιν 2 βράδια
μεκονγκ δέλτα 1 βράδυ
Ανοί 4 βράδια
χαλονγκ μπαυ 1 βράδυ
χοι αν 2 βράδια
χουε 2 βράδια
φου κο 3 βράδια
χο τσι μιν 1 βράδυ ακόμα γιατί φευγουμε από εκεί

Επίσης,τι να αποφύγουμε και τι να προσέξουμε!
Ευχαριστώ!
 

shadows27

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Παιδια καλημέρα..νεος κ εγω εδώ στην παρεα...και ετοιμος για Ταξιδι στο Βιετναμ..εχω διαβασει πολλα από ότι γραφετε..δεν εχει αναφερει όμως κανενας για το νησακι Φου κο..αξιζει να το επισκεφτεί κανεις?Βασικα το ταξιδι θα το κανω το Νοεμβριο και από ότι ειδα θα εχει καλο καιρο εκει..γιατι θελουμε να εχουμε κ λιγο ριλάξ σε παραλιες στο πρόγραμμα..(ελληναρες ) εχει καποιος να δωσει τπτ πληροφοριες για το νησακι..η γενικα για άλλο μερος στο Βιετναμ με καλη παραλια που να προτείνετε για περιοδο Νοεμβριου?Σας ευχαριστω..
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Έχω γράψει μερικά πράγματα εδώ

http://www.travelstories.gr/communi...a-μέχρι-το-siem-reap.48468/page-6#post-628464

Αν σκοπεύεις να πας τον Νοέμβριο του 2022 μπορεί και να την έχω τελειώσει την ιστορία μέχρι τότε :haha::haha::haha:

Το νησί έχει πολύ όμορφες παραλίες!!! Είχα πάει τέλος Νοεμβρίου - αρχές Δεκεμβρίου και ο καιρός ήταν πολύ καλός.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα Παιδιά,θέλω βοήθεια για Βιετνάμ! Φεύγουμε με την κοπέλα στις 5 Αυγούστου και γυρνάμε στις 22,δηλαδή έχουμε 16 μέρες στη διάθεσή μας!
Φτάνουμε χο τσι μιν και σκεφτόμαστε να αφιερώσουμε 2 μέρες,μετά λέμε για Μεκονγκ δέλτα με μία διανυκτέρευση για να προλάβουμε να δούμε πράγματα,μετά αεροπορικώς στο Ανόι όπου έχουμε ακούσει τα καλύτερα και λέμε να κάτσουμε 5 βράδια όπου το ένα θα είναι στο χαλονγκ μπαυ και μετά λέμε χοι αν ή χουε για δύο μέρες τι προτείνετε;Υστερα σκεφτόμαστε να πάμε στο νησί φου κο για τρεις μέρες,αξίζει τον κόπο;;
Οτι tip ευπρόσδεκτο! Επίσης,στείλτε ιδέες για εκδρομές γιατί έχουμε ακούσει διφορούμενα σχόλια για sapa,dalat,να τραγκ κτλ!Μας φτάνουν 16 μέρες για τα εξής:

Xo τσι μιν 2 βράδια
μεκονγκ δέλτα 1 βράδυ
Ανοί 4 βράδια
χαλονγκ μπαυ 1 βράδυ
χοι αν 2 βράδια
χουε 2 βράδια
φου κο 3 βράδια
χο τσι μιν 1 βράδυ ακόμα γιατί φευγουμε από εκεί

Επίσης,τι να αποφύγουμε και τι να προσέξουμε!
Ευχαριστώ!
Βιετνάμ δεν έχω πάει ακόμα. Το σχεδιάζω για γαμήλιο τον Απρίλη. Δεν ξέρω αν είστε της δραστηριότητας αλλά έχω βρει μια πολύ ωραία εκδρομή στο Phong Nha-Ke Bang National Park.
http://phongnhatourism.com.vn/en/phong-nha-daily-tours/
Επίσης δε θα άφηνα απ' έξω το Tam Coc και το Hang Mua για την θέα.
Σε κόντινη απόσταση απο το Hanoi τα χωριά Bat Trang (pottery village) και Le Mat (snake village). Ξαναλέω δεν έχω πάει ακόμα. Τα παραπάνω τα έχω βρει έπειτα από ψάξιμο. Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία, ας μας πει την γνώμη του...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom