Ινδία πρώτη φορά στη μαγευτική Ινδία

madim

Member
Μηνύματα
32
Likes
159
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία
Με μικρή ταξιδιωτική εμπειρία(μόνο εντός Ευρώπης) αλλά πολλή όρεξη ετοιμάζομαι για μία πρώτη γεύση από Ινδία τον Απρίλιο.Χαμένη στη μετάφραση συλλέγω πληροφορίες από παντού,μάλλον έχω βγάλει κάποια άκρη αλλά υπάρχουν και κάποιες απορίες.Στο δια ταύτα:
- Θέλουμε να πάμε αεροπορικώς από Δελχί στην Τζαιπούρ χωρίς ανταπόκριση.Θα πετάξουμε με Etihad (μία στάση) μέχρι Δελχί και ο χρόνος που έχουμε μόλις φθάσουμε μέχρι την επόμενη πτήση για Τζαιπούρ είναι 2:45 ώρες.Είναι αρκετός για να προλάβουμε την πτήση;Είναι χρονοβόρα μία τέτοια διαδικασία στο αεροδρόμιο στο Δελχί;Η Etihad είναι αξιόπιστη ως προς την ακρίβεια των δρομολογίων της η' έχει συχνές καθυστερήσεις;
Και κάτι ακόμα,γνωρίζει κανείς αν η Jet Airways είναι αυστηρή στο θέμα των κιλών των αποσκευών;
-Επειδή βλέπω μεγάλες αποκλίσεις μπορείτε να μου προτείνετε(έστω και με πμ) κάποια,αξιόπιστα αλλά σε λογικές τιμές,γραφεία για ενοικίαση αυτοκινήτου με οδηγό;Για το χρυσό τρίγωνο θα χρειαστεί και ξεναγός σε κάθε πόλη η' θα ήταν υπερβολικό;Δηλαδή ο οδηγός μας καλύπτει σε κάποιο βαθμό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Εμείς είχαμε χρησιμοποιήσει το πρακτορείο http://castleandkingindia.com/.
Δεν θα θεωρούσα υπερβολή τον ξεναγό σε κάθε πόλη αλλά ούτε και απαραίτητο. Αυτό που μου άρεσε που είχαμε διαφορετικό ξεναγό σε κάθε πόλη είναι το ότι γνωρίσαμε κόσμος από πολλές διαφορετικές κάστες. Ο καθένας μας παρουσίαζε τα πράγματα πολύ διαφορετικά.
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Καλησπέρα!

Θα βρισκομαι και εγώ στην Ινδία τον Απρίλιο για λίγες μέρες και είχα και εγώ την ίδια απορία σχετικά με τον χρόνο για την ανταπόκριση στο αεροδρόμιο. Μόλις πριν από λίγες ώρες το κοίταξα και νομίζω ότι θα είσαι ΟΚ αρκεί να κλείσεις πτήση εσωτερικού με Air India ή Jet Airways. Αυτές οι 2 εταιρείες αναχωρούν από το Domestic Terminal 3 το οποίο είναι στο ίδιο κτίριο με το International Terminal 3. Άλλες εταιρίες όπως Indigo ή Spice Jet αναχωρούν από το παλιό Terminal 2 domestic το οποίο είναι 8 χιλιόμετρα μακριά.

Θα πετάξω και εγώ για Τζάιπουρ από Κατμαντού με σύνδεση στο Δελχί όποτε αναμένω και εγώ με ανυπομονησία απαντήσεις στις υπόλοιπες ερωτήσεις σου!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Επειδή βλέπω μεγάλες αποκλίσεις μπορείτε να μου προτείνετε(έστω και με πμ) κάποια,αξιόπιστα αλλά σε λογικές τιμές,γραφεία για ενοικίαση αυτοκινήτου με οδηγό;Για το χρυσό τρίγωνο θα χρειαστεί και ξεναγός σε κάθε πόλη η' θα ήταν υπερβολικό;Δηλαδή ο οδηγός μας καλύπτει σε κάποιο βαθμό;
Αρχίζοντας να διαβάζεις από την αρχή το θέμα στο οποίο μεταφέρθηκε το μήνυμά σου θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες.:)
 

madim

Member
Μηνύματα
32
Likes
159
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
@katkats:διάβασα ότι υπάρχει στο φόρουμ για την Ινδία,ήθελα απλά να δω αν πέραν τον δύο πρακτορείων που έχουν αναφερθεί υπάρχει κάποιο ακόμη δοκιμασμένο και αξιόπιστο για περισσότερες επιλογές.
@greg_thess:για τη συγκεκριμένη πτήση που με ενδιαφέρει το όριο είναι 15 kgr οπότε ήθελα να γνωρίζω αν είναι κάπως διαλλακτικοί (θα μου πεις για 40-50 ευρώ,ε ότι γλυτώσουμε τέτοιες εποχές κάλο θα ήταν!)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
για τη συγκεκριμένη πτήση που με ενδιαφέρει το όριο είναι 15 kgr οπότε ήθελα να γνωρίζω αν είναι κάπως διαλλακτικοί (θα μου πεις για 40-50 ευρώ,ε ότι γλυτώσουμε τέτοιες εποχές κάλο θα ήταν!)
Τοποθετώντας την αποσκευή στον ιμάντα ζυγίζετε αυτομάτως και ενημερώνουν για επιπλέον κόστος.Για λίγα γραμμάρια παραπάνω δε το κάνανε θέμα θυμάμαι,μας έτυχε η δική μου να είναι 14μιση και του συζυγου 15,400 και τις περάσανε δίχως κουβέντα.Αν η διαφορά είναι κοντά στο κιλό και πάνω θα σε στείλουν να πληρώσεις αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο υψηλό το κόστος.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Καλησπέρα σας!!!
Ενδιαφέρονται ένα ζευγάρι φίλοι μου (εξηντάριδες και αδαείς από Η/Υ κτλ) να πάνε στην Ινδία το Μάρτιο φυσικά με οργανωμένο από Ελλάδα.
Σχετικά με το Απρίλιο ο καιρός είναι καλός? Φοβούνται κάπως !!!!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
στην Ινδία το Μάρτιο φυσικά με οργανωμένο από Ελλάδα.
Σχετικά με το Απρίλιο ο καιρός είναι καλός? Φοβούνται κάπως !!!!
Τον Μαρτιο ή τον Απρίλη θα πάνε τελικά?Ο καιρός αυτούς τους μήνες συνήθως είναι ζεστός έως καυτός (35-40+ βαθμούς ) με ελάχιστη πιθανότητα βροχής καθώς οι μουσώνες ξεκινούν Ιούνιο και διαρκούν ως τα τέλη Σεπτέμβρη.Φαντάζομαι μιλάμε για το κλασικό τρίγωνο που πάνε τα περισσότερα ταξιδιωτικά γραφεία γιατί στα βουνά ή στις παραλίες θα είναι λίγο πιο κάτω η θερμοκρασία αλλά και πάλι κοντά στους 30-35.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Τον Μαρτιο ή τον Απρίλη θα πάνε τελικά?Ο καιρός αυτούς τους μήνες συνήθως είναι ζεστός έως καυτός (35-40+ βαθμούς ) με ελάχιστη πιθανότητα βροχής καθώς οι μουσώνες ξεκινούν Ιούνιο και διαρκούν ως τα τέλη Σεπτέμβρη.Φαντάζομαι μιλάμε για το κλασικό τρίγωνο που πάνε τα περισσότερα ταξιδιωτικά γραφεία γιατί στα βουνά ή στις παραλίες θα είναι λίγο πιο κάτω η θερμοκρασία αλλά και πάλι κοντά στους 30-35.
Λέγανε για Μάρτιο γιατί φοβόντουσαν τον Απρίλιο, αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Χρυσό Τρίγωνο από το Cosmorama ή το Versus
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Όταν λες φοβόντουσαν εννοείς την υπερβολική ζέστη?Γιατί ζέστη θα έχει ούτως ή άλλως τώρα αν θα είναι 38 ή 42 σχεδόν το ίδιο θα το νιώθουν.Απο ελληνικά ταξιδιωτικά γραφεία δυστυχώς δεν έχω ιδέα αλλά θα έλεγα να ρωτήσουν σε 2-3 να συγκρίνουν προγράμματα-παροχές-τιμή και φυσικά όπου βρουν και σίγουρη αναχώρηση.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Όπου και να πάνε, Μάρτιο ή Απρίλιο, θά'χει ζέστη. Μας έχει τύχει Μάρτη, 37 βαθμοί στο Δελχί και 44 στο Αλλάχαμπαντ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom