Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Γεια σας!

Σκεφτόμαστε με την παρέα μου ένα ταξίδι στην Πολωνία από βράδυ Παρασκευής 3 Απριλίου μέχρι Τρίτη απόγευμα 8 Απριλίου. Φεύγουμε (αν όλα πάνε καλά) με ράινα-ερ και φτάνουμε Βαρσοβία το βράδυ. Βασικά σκεφτήκαμε το εξής (θα ηθελα να μου πέιτε την άποψή σας, αν συμφέρει κλπ καθότι άσχετη).

Λοιπόν:

~Οπως είπα φτάνουμε Παρασκευή βράδυ. Λέμε, να πάρουμε το τρένο των 10 ή 11 για Κρακοβία και να κάτσουμε εκεί μέχρι Κυριακή βράδυ (ή απόγευμα). Θα προλάβουμε να δούμε τίποτα; Το Αουσβιτς από ό,τι είδα είναι γύρω στο 2ωρο από την πόλη- αξίζει ή όχι -να μη χάσουμε χρόνο εκεί δηλαδή...
Επίσης, επειδή είμαστε και φοιτητές, δικαιούμαστε έκπτωση στα τρένα; Είδα δύο ειδών εκπτώσεις 33 και 50%. Τις δικαιούμαστε όμως (γιατί αυτό δεν τον κατάλαβα, ομολογουμένως);

~Από κει και πέρα, Δευτέρα και Τρίτη μέχρι να φύγουμε το απόγευμα θα είμαστε Βαρσοβία. Μπορέι να γυριστεί σε 2 μέρες (περίπου); ΕΠίσης, το αεροδρόμιο πόσο απέχει από την πόλη;

Αυτές είναι οι βασικές απορίες γενικότερα. Ευχαριστώ πολύ όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει! :p :D
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
Κατα αρχάς καλό ταξίδι!
Κι εμείς θα είμαστε Πολονία 4-11 Απριλίου και έχουμε κανονίσει να μείνουμε 4 βράδια Κρακοβία και 3 Βαρσοβία! Τώρα η γνώμη μου: Το Αουσβιτς σίγουρα αξίζει ,εξαρτάται βέβαια κι από τα ενδιαφέροντά σου- εμείς δε θα πάμε γιατί δε θέλουμε ψυχοπλάκωμα-αλλά όταν έχεις μόνο δύο μέρες στην διάθεσή σου θεωρώ ότι το καλύτερο είναι να τις αφιερώσεις στην πόλη και να αφήσεις για το επόμενο ταξίδι αλατορυχεία και Άουσβιτς.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
~Οπως είπα φτάνουμε Παρασκευή βράδυ. Λέμε, να πάρουμε το τρένο των 10 ή 11 για Κρακοβία και να κάτσουμε εκεί μέχρι Κυριακή βράδυ (ή απόγευμα). Θα προλάβουμε να δούμε τίποτα; Το Αουσβιτς από ό,τι είδα είναι γύρω στο 2ωρο από την πόλη- αξίζει ή όχι -να μη χάσουμε χρόνο εκεί δηλαδή...
Επίσης, επειδή είμαστε και φοιτητές, δικαιούμαστε έκπτωση στα τρένα; Είδα δύο ειδών εκπτώσεις 33 και 50%. Τις δικαιούμαστε όμως (γιατί αυτό δεν τον κατάλαβα, ομολογουμένως);

~Από κει και πέρα, Δευτέρα και Τρίτη μέχρι να φύγουμε το απόγευμα θα είμαστε Βαρσοβία. Μπορέι να γυριστεί σε 2 μέρες (περίπου); ΕΠίσης, το αεροδρόμιο πόσο απέχει από την πόλη;
Λίγο στριμωγμένο το πρόγραμμα, αλλά μπορείτε να δείτε αρκετά πράγματα και από τις δύο πόλεις.

Όσον αφορά την Κρακοβία, μέσα σε δύο ημέρες μπορείτε να κάνετε ένα γύρο των βασικών αξιοθεάτων, δεν είναι και καμιά τεράστια πόλη! Μια ιδέα είναι να κάνετε free walking tour, όπου θα σας πάνε εστιασμένα στα σημαντικότερα σημεία.

Το Άουσβιτς για μένα είναι ένα από τα μέρη που ο κάθε άνθρωπος πρέπει να επισκεφτεί, μνημείο φρίκης μεν, δείχνει όμως πόσο χαμηλά μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη φύση. Τι να πω, το θεωρώ από τα highlights του ταξιδιού που έκανα πριν 2.5 χρόνια στην Κρακοβία. Από εκεί και πέρα όλα εξαρτώνται από τις προσωπικές προτιμήσεις του καθένα.

Αν πάντως σαν φαίνεται μακριά ή δεν σας πολυτρελαίνει η ιδέα να ψυχοπλακωθείτε, μπορείτε να πάτε στα αλατωρυχεία της Wieliczka που είναι εντυπωσιακά και πολύ κοντά στην πόλη.

Τραίνο δεν έχω πάρει Πολωνία, αλλά πριν 2.5 χρόνια που είχα φοιτητικό πάσο είχα έκπτωση σε πάρα πολλά πράγματα. Δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα!

Όσο για τη Βαρσοβία και πάλι μέσα σε δύο μέρες βλέπεις τα βασικά με λίγο τρέξιμο. Αν πάρετε το modlin bus είναι κανά 40λεπτο απόσταση για το αεροδρόμιο αν θυμάμαι καλά. Αλλά υπάρχουν και πιο φθηνοί τρόποι μετάβασης που είναι πιο χρονοβόροι (δεν ξέρω όμως λεπτομέρειες).
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τους γνώστες της χώρας. Σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα ταξίδι το καλοκαίρι -πιθανότατα τον Αυγουστο- στην Πολωνία και θα ήθελα μια συμβουλή για το πόσες μέρες πρέπει να υπολογίσουμε συνολικά για να επισκεφτούμε Βαρσοβία, Κρακοβία και Γκντανσκ. Από 3 βράδια στο καθένα είναι καλά; Είδα πως από Κρακοβία για Γκντανσκ πετάει απευθείας η Ράυαν οπότε βολεύει. Επίσης εννοείται πως θέλουμε να πάμε Αουσβιτς και αλατωρυχία όσο θα είμαστε στην Κρακοβία (εκεί ίσως νοικιάσουμε αυτοκίνητο για περισσότερη ευελιξία -συμφέρει; ). Τι λέτε;
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Παρομοιο ταξιδι εκανα τον Αυγουστο του 2011,μονο που απο Κρακοβια πηγα οδικως Βροτσλαβ-3 ωρες-και μετα με βραδινο λεωφορειο Γκντανσκ-8 ωρες-.Εχοντας περιπου 15 μερες στη διαθεση μου,εκανα 5 νυχτες Κρακοβια,2 Βροτσλαβ,3 Γκντανσκ και 4 Βαρσοβια.Αν παρακαμψετε το πολυ ομορφο Βροτσλαβ,θα προτεινα 4 διανυκτερευσεις σε Κρακοβια,3 στο Γκντανσκ και 3 Βαρσοβια.Πολυ ωραιο ταξιδι παντως και φθηνο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Αν παρακαμψετε το πολυ ομορφο Βροτσλαβ,θα προτεινα 4 διανυκτερευσεις σε Κρακοβια,3 στο Γκντανσκ και 3 Βαρσοβια.Πολυ ωραιο ταξιδι παντως και φθηνο.
Συμφωνώ απόλυτα, απλα νομίζω ότι το ιδανικότερο θα ήταν 4 και στο Gdansk (αν ειναι εφικτό)! Έχει πολλά να δει κανείς τριγύρω, εμείς με 3 ημέρες παραλείψαμε κάποια πράγματα!
Σαν ταξίδι ειναι σίγουρα οικονομικό, αλλα μέχρι ενός σημείου. Μεταξύ των δυο επισκέψεων μου στη χώρα (2012 και 2014), παρατήρησα μια διαφοροποίηση στις τιμές (προς τα πάνω)! Νομίζω πως σιγά-σιγά τουριστικοποιειται πολύ σαν προορισμός με τα ανάλογα αποτελέσματα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Χίλια ευχαριστώ παιδιά! Αποκλείεται να διαθέσουμε 15 μέρες, γι' αυτό κοιτάω αν είναι εφικτό μέσα σε ένα 10ήμερο να δούμε αυτές τις 3 πόλεις. Για το θέμα της ενοικίασης αυτοκινήτου ποια είναι η άποψή σας;
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Στο στρατόπεδο συγκέντρωσης κοντά στο Gdansk έχει πάει κανείς? Έχει ξεναγούς ή audio guides? Γιατι απο όσα διάβασα στο trupadvisor, επιγραφές στα αγγλικά δεν έχει.
 

Nikos Pap

Member
Μηνύματα
21
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Jordan
Καλησπέρα σας.Θα ήθελα την βοήθεια όσων φίλων γνωρίζουν από Πολωνία.Εδώ και καιρό,έχουμε κλείσει για αρχές Δεκέμβρη να πάμε δύο ζευγάρια στην Πολωνία.Ο συνδυασμός των πτήσεων της aegean,μας οδήγησε σε 7 διανυκτερεύσεις στην Πολωνία.Και τώρα είμαστε σιγά σιγά σε φάση προγραμματισμού.Γενικά φοβάμαστε με την υπόλοιπη παρέα μήπως πλήξουμε 7 μέρες στην Βαρσοβία και έχουμε αρχίσει να σκεφτόμαστε να σπάσουμε κάπως το ταξίδι.Κρακοβία έχουμε πάει στο παρελθόν.Ποιό μέρος θα προτείνατε να είναι σχετικά κοντά στην Βαρσοβία(όχι πάνω από 4 ώρες δλδ) και που θα ήταν κατάλληλο για να μείνουμε 2-3 μέρες.Έχουμε εντοπίσει το Πόζναν που φαίνεται ωραίο.Τί προτείνετε εσείς;Γενικά πόσες μέρες πιστεύετε αρκούν στην Βαρσοβία για να μην αρχίσουμε να κουραζόμαστε;Η βοήθεια σας μας είναι πολύτιμη.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Με 3 δ/ν στη Βαρσοβία είστε μια χαρά. Από κει πέρα θα σας έλεγα πως το Γκντανσκ αξίζει άλλες τόσες διανυκτερεύσεις, όμως δεν ξέρω πως θα είναι ο καιρός χειμωνιάτικα. Πάντως όπου κι αν επιλέξετε να πάτε ρίξτε πρώτα μια ματιά στις εσωτερικές πτήσεις καθώς τα αεροπορικά είναι πάμφθηνα. Επίσης τα τρένα Express Intercity Premium είναι εξαιρετικά.
 

nico4gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αριζόνα
Το Βροτσλαβ είναι υπέροχο. Είναι περίπου 4,5 ώρες από Βαρσοβία με λεωφορείο. Και το Γκντανσκ επίσης.
Κι εγώ νομίζω πως επτά μέρες στη Βαρσοβία είναι πολλές.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom