Γαλλία Ιταλία Μονακό Κυανή Ακτή (Νίκαια,Μονακό)

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σας!!!

Έχω κανονίσει ένα ταξίδι express Παρασκευή μεσημέρι με Δευτέρα μεσημερι για Μονακό!!
Το θέμα είναι ότι επειδη τα αεροπορικα ειναι πανακριβα απο Θεσσαλονικη και δυστυχως η διαρκεια πτησεων ακομα πιο μεγαλη,η επικρατεστερη λύση ήταν να πεταξουμε για Μπεργκαμο και απο κει με αμαξι για Νίκαια (4-5 ώρες περίπου)...Η διαδρομή είναι ευχάριστη και πιστεύω δεν θα μας κουράσει!!

Επειδή δεν είδα πολλές ιστορίες για την περιοχή εκεί στο forum θα ήθελα αν γίνεται τα φώτα σας και όσες δυνατό περισσότερες πληροφορίες-must see γίνεται!!!

Έχω κλείσει ήδη 2 διανυκτερεύσεις στη Νίκαια και την 3η και τελευταια σκέφτομαι στη Γένοβα για να σπάσω την απόσταση του γυρισμού,μιας και πετάμε από Μπεργκαμο στις 12.00....Πως σας φαίνεται αυτό? Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μέρος??

Γενικά οι μέρες είναι λίγες και δεν έχω απαιτήσεις να δω πολλά....Σκοπός του ταξιδιού μας είναι μια έκθεση με supercars στο Μονακό το Σαββατο,οπότε σχεδόν όλο το πρωι ως το απόγευμα Σαββατου θα καταναλωθεί στο Μονακό!! Σκεφτομαι να αφιερωσω τον λιγοστο υπολοιπο χρονο στη Νικαια μόνο αν και με τσιγκλίζουν πολλοι για μια επισκεψη στις Καννες (45 λεπτα απόσταση) και σε κατι χωρια-θερετρα δίπλα στη Νικαια (20-30 λεπτά)...Πάνω σ αυτο θα ήθελα τις συμβουλη σας!!!

Και κάτι τελευταίο!!! Η απόσταση Νικαια-Γενοβα έχει κάνα ωραίο μέρος για στάση-βόλτα??

Είναι πολλές οι ερωτήσεις,αλλά ελπίζω θα αντοποκριθείτε!! ευχαριστώ!!! :)
 

kiriestisavlis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σας!!!

Έχω κανονίσει ένα ταξίδι express Παρασκευή μεσημέρι με Δευτέρα μεσημερι για Μονακό!!
Το θέμα είναι ότι επειδη τα αεροπορικα ειναι πανακριβα απο Θεσσαλονικη και δυστυχως η διαρκεια πτησεων ακομα πιο μεγαλη,η επικρατεστερη λύση ήταν να πεταξουμε για Μπεργκαμο και απο κει με αμαξι για Νίκαια (4-5 ώρες περίπου)...Η διαδρομή είναι ευχάριστη και πιστεύω δεν θα μας κουράσει!!

Επειδή δεν είδα πολλές ιστορίες για την περιοχή εκεί στο forum θα ήθελα αν γίνεται τα φώτα σας και όσες δυνατό περισσότερες πληροφορίες-must see γίνεται!!!

Έχω κλείσει ήδη 2 διανυκτερεύσεις στη Νίκαια και την 3η και τελευταια σκέφτομαι στη Γένοβα για να σπάσω την απόσταση του γυρισμού,μιας και πετάμε από Μπεργκαμο στις 12.00....Πως σας φαίνεται αυτό? Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μέρος??

Γενικά οι μέρες είναι λίγες και δεν έχω απαιτήσεις να δω πολλά....Σκοπός του ταξιδιού μας είναι μια έκθεση με supercars στο Μονακό το Σαββατο,οπότε σχεδόν όλο το πρωι ως το απόγευμα Σαββατου θα καταναλωθεί στο Μονακό!! Σκεφτομαι να αφιερωσω τον λιγοστο υπολοιπο χρονο στη Νικαια μόνο αν και με τσιγκλίζουν πολλοι για μια επισκεψη στις Καννες (45 λεπτα απόσταση) και σε κατι χωρια-θερετρα δίπλα στη Νικαια (20-30 λεπτά)...Πάνω σ αυτο θα ήθελα τις συμβουλη σας!!!

Και κάτι τελευταίο!!! Η απόσταση Νικαια-Γενοβα έχει κάνα ωραίο μέρος για στάση-βόλτα??

Είναι πολλές οι ερωτήσεις,αλλά ελπίζω θα αντοποκριθείτε!! ευχαριστώ!!! :)
εχω κλεισει το ιδιο ταξιδι για το μαιο γι αυτο αν μπορεις να μου πεις λεπτομερειες θα με βοηθουσες παρα πολυ.ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Το σίγουρο ειναι ότι πρέπει να πας σε δυο πολύ όμορφα μέρη κοντά στην Νίκαιας.Το EZE και τo SAINT PAUL DE VENCE .Επαναλαμβανω πανέμορφα.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
εχω κλεισει το ιδιο ταξιδι για το μαιο γι αυτο αν μπορεις να μου πεις λεπτομερειες θα με βοηθουσες παρα πολυ.ευχαριστω
Καλημέρα!!! Πάνω σε τι ακριβώς θα ήθελες βοήθεια;; Ποιος είναι κυρίως ο τομέας του ενδιαφέροντος σου;; :)
 

kiriestisavlis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καταρχην ευχαριστω για την ανταποκριση.Θα ηθελα να ξερω αν στη διαδρομη bergamo-cagnes-sur-mer{εκει θα μενουμε}υπαρχει κατι που πρεπει να δω.ποση ωρα ηταν το ταξιδι,αν ειχε διοδια και που,αν προτεινεις καπου για φαγητο.Την κυριακη που θα ειμαι Μονακο οι μισοι θα πανε φορμουλα και οι υπολοιποι αν μπορουμε να δουμε κατι τι θαναι αυτο?Παντως οτι και να μου πεις χρησιμο θα ειναι.Αν η απαντηση σου ειναι σαν εκθεση μη σε νοιαζει θα τη διαβασω ολη.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καταρχην ευχαριστω για την ανταποκριση.Θα ηθελα να ξερω αν στη διαδρομη bergamo-cagnes-sur-mer{εκει θα μενουμε}υπαρχει κατι που πρεπει να δω.ποση ωρα ηταν το ταξιδι,αν ειχε διοδια και που,αν προτεινεις καπου για φαγητο.Την κυριακη που θα ειμαι Μονακο οι μισοι θα πανε φορμουλα και οι υπολοιποι αν μπορουμε να δουμε κατι τι θαναι αυτο?Παντως οτι και να μου πεις χρησιμο θα ειναι.Αν η απαντηση σου ειναι σαν εκθεση μη σε νοιαζει θα τη διαβασω ολη.
Χεχε μην αγχωνεσαι οπου μπορω θα βοηθησω!!! Η διαδρομη Bergamo-Nice ειναι αν θυμαμαι καλα 3-3,5 ωρες....Γενικα ειναι πιο λιγο αλλα συναντησαμε αρκετη κινηση και στο πανε και στο ελα στο Μιλανο....Να δεις κατι στη διαδρομη δεν θα το ελεγα...ειναι ενας αυτοκινητοδρομος που παει παραλιακα...γενικα ειναι ψιλοευχαριστη διαδρομη αλλα εγω δεν ειχα δει κατι ενδιαφερον...Τα διοδια ειναι ενα στο μπες και ενα στο βγες και ειναι γυρω στα 30 ευρω...Οσο για το Μονακο εφοσον εχει γκραν πρι λογικα δεν θα σας αφησουν να πλησιασετε οσοι δεν εχετε εισητηρια γτ η διαδρομη περναει απο οποιοδηποτε αξιοθεατο του Μονακο....καλυτερα εκεινη τη μερα να τη βγαλετε Νικαια...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εγώ αντίθετα θεωρώ ότι είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες διαδρομές. Γένοβα, Σαν Ρέμο, Μεντόν ακόμη και Βεντιμίλια είναι πολύ ενδιαφέρουσες πόλεις (η Γένοβα φυσικά χρειάζεται πολύ περισσότερο χρόνο από ένα πέρασμα).
Μάλλον δεν είναι καλή επιλογή να μείνετε Cagnes sur Mer, καθώς είναι καθαρά τουριστική και χαοτική. Νίκαια ή Αντίμπ θα ήταν πολύ καλύτερη επιλογή.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ αντίθετα θεωρώ ότι είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες διαδρομές. Γένοβα, Σαν Ρέμο, Μεντόν ακόμη και Βεντιμίλια είναι πολύ ενδιαφέρουσες πόλεις (η Γένοβα φυσικά χρειάζεται πολύ περισσότερο χρόνο από ένα πέρασμα).
Μάλλον δεν είναι καλή επιλογή να μείνετε Cagnes sur Mer, καθώς είναι καθαρά τουριστική και χαοτική. Νίκαια ή Αντίμπ θα ήταν πολύ καλύτερη επιλογή.
Συμφωνώ για την επιλογή του μέρους αλλα λογικά λόγω grand prix οι τιμές θα είναι στα ύψη,και μάλλον γι αυτό διάλεξαν την Cagnes sur Mer...Γένοβα ργω είχα μείνει ένα βράδυ γτ πετούσα στις 12 το μεσημέρι απο Bergamo...Αν ακολουθεις την ιδια πτήση στο προτείνω γτ η Γενοβα οπως ειπε ο φιλος ειναι πολυ ωραια πολη και πληροφοριακα εμεις ξεκινησαμε 8 απο Γενοβα καο προλαβαμε οριακα γτ βρηκαμε πολλη κινηση στο Μιλανο...Οποτε αν δεν θελεος να ξεκινας 5 το πρωι αξιζει νομιζω να μεινεος Γενοβα ή ακομα και Μιλανο αν δεν εχεις μεινει ποτε ξανα!!!
Οι πόλεις που ανεφερε παραπανω ο φιλος πιθανως να ειναι πολυ ωραιες αλλα Απριλιο που ημασταν εμεις ηταν ερημες...οποτε αναλογως την περιοδο που θα ταξιδεψεις ,το βλεπεις!!!
 

kiriestisavlis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστω και παλι πολυ. Οντως θα μεινουμε cagnes-sur-mer γιατι ηταν πιο οικονομικα λογω f1.Γενοβα εχω παει.Θα μεινω bergamo.Mου ειπαν san remo οτι αξιζει.Οτι προλαβω θα το δω.Απο φαγητο εχουμε επιλογες?Ευχαριστω και ολους οσους απαντησαν.
 
Last edited by a moderator:

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
αν τα χωριά - θέρετρα είναι η Eze και το Saint Paul de Vence με τόσο λίγο χρόνο μην πας...όμορφα είναι μεν, χωριά με την πλήρη έννοια του όρου δεν είναι...σχεδόν δεν έχουν μόνιμους κατοίκους αλλά μόνο τουριστικά μαγαζιά στα ισόγεια παλιών σπιτιών... υπερτιμημένα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αν τα χωριά - θέρετρα είναι η Eze και το Saint Paul de Vence με τόσο λίγο χρόνο μην πας...όμορφα είναι μεν, χωριά με την πλήρη έννοια του όρου δεν είναι...σχεδόν δεν έχουν μόνιμους κατοίκους αλλά μόνο τουριστικά μαγαζιά στα ισόγεια παλιών σπιτιών... υπερτιμημένα...
Παρότι δεν έχεις άδικο, κάποια μέρη αξίζουν μια επίσκεψη ακόμα κι αν ξέρεις πολύ καλά ότι είναι τουριστικότατα.... Στη Βενετία δηλαδή δε θα πήγαινες; Στο Mont Saint-Michelle?
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστω και παλι πολυ. Οντως θα μεινουμε cagnes-sur-mer γιατι ηταν πιο οικονομικα λογω f1.Γενοβα εχω παει.Θα μεινω bergamo.Mου ειπαν san remo οτι αξιζει.Οτι προλαβω θα το δω.Απο φαγητο εχουμε επιλογες?Ευχαριστω και ολους οσους απαντησαν.
Για φαγητο εγω δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω γτ ημουν πολυ ωρα στο Μονακο και δυστυχως εκει τα οικονομικα μου,μου επετρεψαν να φαω σε ενα Burgerαδικο (παλι πληρωσα γυρω στα 20 ευρω το burger παντως,μην νομιζεις)...Στην Νικαια εχει τα παντα και ωραια μαγαζια με θαλασσινα παντως στην παλια πόλη!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom