Βολιβία Περού Jumaru en los Andes

jumaru

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
απλά το επόμενο...
Άλλος ένας για Περού – Βολιβία...

Προσγειώνομαι στη Λίμα στις 13 Απριλίου και αναχωρώ από κει στις 9 Μαΐου, έχω 4 εβδομάδες λοιπόν να ανακαλύψω τις δύο αυτές χώρες!!! Αφού μελέτησα με προσοχή όλα όσα κατέθεσαν σχετικά οι αγαπητοί συμφορουμίτες, κατέληξα στο παρακάτω πλάνο με αυτά που θεωρώ ΣΙΓΟΥΡΑ για το ταξίδι μου και άλλα που ΚΑΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ αν τα κάνω, αναλόγως κυρίως χρόνου και οικονομικών. Σε γενικές γραμμές, θα ταξιδέψω μόνος... the budget way (backpacking)!!! Με ενδιαφέρει η ιστορία και η επαφή με τη φύση, μα κυρίως οι άνθρωποι. Θέλω να ψάξω το αυθεντικό και γι’ αυτό θα αποφύγω κατά το δυνατόν τα «τουριστικά», τους πράκτορες και τα «πακέτα»... Σκέφτομαι τη μετακίνησή μου με μέσα μαζικής μεταφοράς και τη διαμονή μου σε hostel ή βιώνοντας επιτέλους την εμπειρία του CouchSurfing…

Σε αυτό το πνεύμα λοιπόν, θέτω στην κρίση σας τα παρακάτω και παρακαλώ για τις εμπεριστατωμένες (με λεπτομέρειες) παρατηρήσεις σας ή λοιπές πληροφορίες που θα βοηθήσουν:

ΣΙΓΟΥΡΑ...

Lima

Cuzco – Sacred Valley – Machu Picchu (ιδανικά κάνοντας το Inca Trail αλλά είναι αργά πλέον...)

LaPaz – Tiwanaku

Sucre – Potosi (επίσκεψη σε ορυχείο)

Salar de Uyuni – Eduardo Avaroa National Park (θα προσπαθήσω να νοικιάσω μια μικρή μοτοσυκλέτα για να περιηγηθώ αυτόνομα – το ψάχνω ακόμη...)

ΚΑΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ... (με σειρά προτεραιότητας)

Ζούγκλα Αμαζονίου (πιο αυθεντικά σε Manu ή Tampopata ή Apurimac του Περού, ή μήπως σε Madidi ή ακόμη βορειότερα στη Βολιβία;;; )

Alternative treks around Machu Picchu (Santa Teresa trek ή Choquequirao trek)

Santa Cruz – Jesuit Missions – Ruta del Che

Arequipa – Colca canyon (trekking)

Titicaca – Isla del Sol

Coroico – Death Road (όχι οργανωμένο τουρ)

ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ άφησα εκτός...

Βόρειο Περού (Trujillo, Chiclayo, Chachapoyas, Kuelap, κλπ) (παρότι τρομερά ενδιαφέροντα, είναι εκτός δρομολογίου, ίσως την επόμενη φορά...)

Iquitos (ίσως η πιο αυθεντική -κατά το φόρουμ- εμπειρία του Αμαζονίου, όμως τρομερά χρονοβόρα και κοστοβόρα η προσέγγισή του, ειδικά έτσι όπως έχω σκοπό να κάνω το ταξίδι)

Nazca, Huacachina, Puno, νησιά Uros, κλπ (για τους λόγους που ανέφερα στον πρόλογο – μόνο για τα Ballestas λυπάμαι λιγάκι)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Salar de Uyuni – Eduardo Avaroa National Park (θα προσπαθήσω να νοικιάσω μια μικρή μοτοσυκλέτα για να περιηγηθώ αυτόνομα – το ψάχνω ακόμη...)
Σε όλα συμφωνώ, σε αυτό διατηρώ επιφυλάξεις. είναι πολύ εύκολο να την πατήσεις στο αλάτι του Salar… Δεν υπάρχουν δρόμοι εκεί, θα πρέπει να έχεις κάποιον να επικοινωνήσεις σε περίπτωση ανάγκης, η τουλάχιστον ακολούθα κατά πόδας άλλους. Με τις ερημιές στα 4000 μέτρα δεν παίζουν αν συμβεί η οποιαδήποτε στραβή...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.615
Likes
50.260
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με ενδιαφέρει η ιστορία και η επαφή με τη φύση, μα κυρίως οι άνθρωποι. Θέλω να ψάξω το αυθεντικό και γι’ αυτό θα αποφύγω κατά το δυνατόν τα «τουριστικά», τους πράκτορες και τα «πακέτα»...
Tότε βόρειο Περού και ανατολική Βολιβία.



Lima 2

Cuzco – Sacred Valley – Machu Picchu (ιδανικά κάνοντας το Inca Trail αλλά είναι αργά πλέον...) 6

LaPaz – Tiwanaku 3

Sucre – Potosi (επίσκεψη σε ορυχείο) 3

Salar de Uyuni – Eduardo Avaroa National Park (θα προσπαθήσω να νοικιάσω μια μικρή μοτοσυκλέτα για να περιηγηθώ αυτόνομα – το ψάχνω ακόμη...) 5
Ωραία όλα αυτά, αλλά έχεις χρόνο για πολύ περισσότερα. Σου έβαλα τις μέρες που θες για το καθένα, βγαίνουν βαριά 19, άρα έχεις σχεδόν άλλες δέκα μέρες.


Ζούγκλα Αμαζονίου (πιο αυθεντικά σε Manu ή Tampopata ή Apurimac του Περού, ή μήπως σε Madidi ή ακόμη βορειότερα στη Βολιβία;;; )
Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει στο νου του ο κόσμος όταν εννοεί "αυθεντικό" Αμαζόνιο. Μπορείς να πας στο Ικίτος με βάρκα, το έχει κάνει, παίρνει μέρες και είναι άκρως βαρετό. Αλλά είναι "αυθεντικό" αν εννοείς ότι δεν έχει τουρίστες. Από την τρίτη μέρα κι έπειτα δεν έχει και τρελό ενδιαφέρον η όλη φάση στις ζούγκλες, τουλάχιστον για μένα, επαναληπτική κατάσταση.

Alternative treks around Machu Picchu (Santa Teresa trek ή Choquequirao trek)
Το μπολνταρισμένο το έχω κάνει. Αλλά για κάτι φοβερό, προσπάθησε Βιλκαμπάμπα.

Santa Cruz – Jesuit Missions – Ruta del Che
Εξαιρετικό κομμάτι!

Arequipa – Colca canyon (trekking)
Για μένα πολύ μέτριο.


Coroico – Death Road (όχι οργανωμένο τουρ)
Ωραίο κι αυτό. Οργανωμένα ή όχι, κόσμο θα βρεις τουρίστες εκεί, οργανωμένους ή μη. Αλλά αξίζει.



Βόρειο Περού (Trujillo, Chiclayo, Chachapoyas, Kuelap, κλπ) (παρότι τρομερά ενδιαφέροντα, είναι εκτός δρομολογίου, ίσως την επόμενη φορά...)
Εγκληματείς. Τέσσερις εβδομάδες έχεις και δε βρήκες 8-9 μέρες για το καλύτερο κομμάτι;

Iquitos (ίσως η πιο αυθεντική -κατά το φόρουμ- εμπειρία του Αμαζονίου, όμως τρομερά χρονοβόρα και κοστοβόρα η προσέγγισή του, ειδικά έτσι όπως έχω σκοπό να κάνω το ταξίδι)
Άσε τον Αμαζόνιο(γενικώς) για άλλο ταξίδι, για καμιά χώρα με λιγότερη ιστορία από το Περού. Από όποια χώρα κι αν πας, το ίδιο είναι. Κρίμα να χάσεις μέρες από αλλού για τον Αμαζόνιο.
Nazca, Huacachina, Puno, νησιά Uros, κλπ (για τους λόγους που ανέφερα στον πρόλογο – μόνο για τα Ballestas λυπάμαι λιγάκι)
Η Νάσκα είναι εκπληκτική. Για Βολιβία έτσι κι αλλιώς θα περάσεις από το Πούνο, οπότε δε μένει έξω. Τα Ούρος που είναι εκτός τουριστικού καρναβαλιού είναι φοβερή εμπειρία.
 

jumaru

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
απλά το επόμενο...
Σε όλα συμφωνώ, σε αυτό διατηρώ επιφυλάξεις. είναι πολύ εύκολο να την πατήσεις στο αλάτι του Salar… Δεν υπάρχουν δρόμοι εκεί, θα πρέπει να έχεις κάποιον να επικοινωνήσεις σε περίπτωση ανάγκης, η τουλάχιστον ακολούθα κατά πόδας άλλους. Με τις ερημιές στα 4000 μέτρα δεν παίζουν αν συμβεί η οποιαδήποτε στραβή...
Μην νομίσεις ότι δεν έχω σκεφτεί όλα τα ενδεχόμενα. Αν τελικά "παίξει" σαν επιλογή θα πρέπει να έχω μαζί μου GPS και τον ελάχιστο εξοπλισμό για κάποιο bivouac ανάγκης (υπνόσακο, bivvy, κλπ). Το κακό είναι ότι θα πρέπει να τα κουβαλάω αυτά από την Αθήνα για την περίπτωση που όντως "κάτσει" η φάση... το καλό είναι ότι σαν εμπειρία θα είναι μοναδική!

Αλήθεια με ποια από τα "ΚΑΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ" θα συνδύαζες τα "ΣΙΓΟΥΡΑ"...? ;)
 

jumaru

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
απλά το επόμενο...
Ωραία όλα αυτά, αλλά έχεις χρόνο για πολύ περισσότερα. Σου έβαλα τις μέρες που θες για το καθένα, βγαίνουν βαριά 19, άρα έχεις σχεδόν άλλες δέκα μέρες.

Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει στο νου του ο κόσμος όταν εννοεί "αυθεντικό" Αμαζόνιο. Μπορείς να πας στο Ικίτος με βάρκα, το έχει κάνει, παίρνει μέρες και είναι άκρως βαρετό. Αλλά είναι "αυθεντικό" αν εννοείς ότι δεν έχει τουρίστες. Από την τρίτη μέρα κι έπειτα δεν έχει και τρελό ενδιαφέρον η όλη φάση στις ζούγκλες, τουλάχιστον για μένα, επαναληπτική κατάσταση.

Το μπολνταρισμένο το έχω κάνει. Αλλά για κάτι φοβερό, προσπάθησε Βιλκαμπάμπα.

Εξαιρετικό κομμάτι!

Για μένα πολύ μέτριο.

Ωραίο κι αυτό. Οργανωμένα ή όχι, κόσμο θα βρεις τουρίστες εκεί, οργανωμένους ή μη. Αλλά αξίζει.

Εγκληματείς. Τέσσερις εβδομάδες έχεις και δε βρήκες 8-9 μέρες για το καλύτερο κομμάτι;

Άσε τον Αμαζόνιο(γενικώς) για άλλο ταξίδι, για καμιά χώρα με λιγότερη ιστορία από το Περού. Από όποια χώρα κι αν πας, το ίδιο είναι. Κρίμα να χάσεις μέρες από αλλού για τον Αμαζόνιο.

Η Νάσκα είναι εκπληκτική. Για Βολιβία έτσι κι αλλιώς θα περάσεις από το Πούνο, οπότε δε μένει έξω. Τα Ούρος που είναι εκτός τουριστικού καρναβαλιού είναι φοβερή εμπειρία.
Ωραία! Τα "ΣΙΓΟΥΡΑ" είναι ο κορμός του ταξιδιού και θα πρέπει να συνδυαστούν με κάποια από τα "ΚΑΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ" για να βγει σε αδρές γραμμές το πλάνο του ταξιδιού... Τώρα αν θα υλοποιηθεί ακριβώς και στην πράξη.... :haha:

Πάμε λοιπόν... Για το βόρειο Περού εξήγησα ότι είναι εκτός διαδρομής... όσο περισσότερο απομακρύνομαι από ένα νοητό κύκλο με αρχή και τέλος τη Λίμα, τόσο θα δυσκολευτώ και θα αργοπορήσω προς το τέλος... Μην ξεχνάς ότι θα μετακινούμαι με λεωφορεία... Το ίδιο ισχύει και για το Ικίτος... Έτσι δεν σκεφτόμουν την ζούγκλα για παραπάνω από 3ήμερο, αλλά πού; Μανού ή Ταμποπάτα; Πρόσφατα ο Vito περιέγραψε πολύ δελεαστικά το VRAE (Apurimac)...

Απ' ότι καταλαβαίνω θα "θυσίαζες" τον Αμαζόνιο για ένα καλό τρεκ στην περιοχή του Μάτσου Πίτσου και την περιοχή της Σάντα Κλάρα στη Βολιβία... Μαζί σου!
H Vilcabamba είναι όντως φοβερή, όμως πρόκειται (σύμφωνα με το "The Inca Trail" των εκδόσεων Trailblazer) για μια διαδρομή που μπορεί να φτάσει και τις 9 μέρες λόγω απρόβλεπτων συνθηκών... Αυτό πέρα του ότι μπορεί να τινάξει στον αέρα το υπόλοιπο πρόγραμμα, κάνει απαραίτητη και την εμπλοκή κάποιου πρακτορείου. Πιστεύεις ότι μπορεί κάποιο από αυτά τα τρεκ να γίνει είτε "αυτόνομα" είτε βρίσκοντας κάποιον ντόπιο οδηγό μόνο;
Επίσης το να περιηγηθώ χρησιμοποιώντας ΜΜΜ στην περιοχή ανατολικά της Σάντα Κρούζ (Missions, Ruta del Che) είναι εφικτό; Πόσες μέρες θα το εκτιμούσες;

Αν καταφέρω να κάνω τα παραπάνω δεν με πειράζει να "χάσω" Αρεκίπα, Κόλκα, ακόμα και Ναζκα... Όσο για την Τιτικάκα, δεν θα προτιμούσες την βολιβιανή πλευρά (isla del sol)...;

Συγνώμη αν σε κούρασα, απλά προσπαθώ να "εκμεταλλευτώ" ένα κομματάκι από την αναμφίβολη εμπειρία σου στην περιοχή... Ευχαριστώ και πάλι!
 

jumaru

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
απλά το επόμενο...
Καλησπέρα σε όλους!
Το εντατικό διάβασμα για το ταξίδι από όλες τις διαθέσιμες πηγές συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον...:reading:

Γενικότερα οποιαδήποτε σχετική με τα ανωτέρω πληροφορία για την περιοχή από φίλους συνφορουμίτες που έχουν ήδη κάνει το ταξίδι θα βοηθούσε πολύ... Δεκτές και παρατήσεις - παραινέσεις!

Ειδικότερα έχει κανείς εμπειρία από:
α. Την περιοχή ανατολικά της Σάντα Κρούζ στη Βολιβία (Jesuit Missions' loop); Έχει ενδιαφέρον μια περιήγηση στην περιοχή και πόσες μέρες θα απαιτούνταν;
β. Το εθνικό πάρκο Madidi στον βορρά της Βολιβίας (εναλλακτικά του Ικίτος ή Πουέρτο Μαλδονάδο στο Περού);
o_O
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Θέλεις να μας πεις τι εισιτήρια έβγαλες (εταιρία/διαδρομή) και το κόστος τους; Και πριν πόσο καιρό τα έκλεισες; Ευχαριστώ.
 

jumaru

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
απλά το επόμενο...
Θέλεις να μας πεις τι εισιτήρια έβγαλες (εταιρία/διαδρομή) και το κόστος τους; Και πριν πόσο καιρό τα έκλεισες; Ευχαριστώ.
Πριν 2 βδομάδες περίπου, με LAN από Μαδρίτη στα 680€ απευθείας. Συν ένα εισιτήριο από Αθήνα για Μαδρίτη με Alitalia. Παρότι παρακολουθώ τις τιμές από αρχές Δεκεμβρίου περίπου, η τιμή για απευθείας πτήση δεν έπεσε ποτέ κάτω από τα 640... μόνο με American Airlines 24ωρες πτήσεις μέσω Μαϊάμι έπαιξαν στα 520. Η αλήθεια είναι ότι, όσο κι αν περίμενα, τις τιμές που διάβαζα στο φόρουμ ποτέ δεν τις είδα...
Η καλύτερη προσφορά -που για λίγο έχασα- ήταν της KLM στα 664€ για ΑΘΗΝΑ - Λίμα (μέσω Άμστερνταμ) μέσα Νοεμβρίου.
Επίσης, διαπίστωσα ότι όταν από τα διάφορα "ψαχτήρια" προχωράς στην αγορά του εισιτηρίου, οι τιμή τσιμπάει λίγο προς τα πάνω (συνήθως).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Πριν 2 βδομάδες περίπου, με LAN από Μαδρίτη στα 680€ απευθείας. Συν ένα εισιτήριο από Αθήνα για Μαδρίτη με Alitalia. Παρότι παρακολουθώ τις τιμές από αρχές Δεκεμβρίου περίπου, η τιμή για απευθείας πτήση δεν έπεσε ποτέ κάτω από τα 640... μόνο με American Airlines 24ωρες πτήσεις μέσω Μαϊάμι έπαιξαν στα 520. Η αλήθεια είναι ότι, όσο κι αν περίμενα, τις τιμές που διάβαζα στο φόρουμ ποτέ δεν τις είδα...
Η καλύτερη προσφορά -που για λίγο έχασα- ήταν της KLM στα 664€ για ΑΘΗΝΑ - Λίμα (μέσω Άμστερνταμ) μέσα Νοεμβρίου.
Επίσης, διαπίστωσα ότι όταν από τα διάφορα "ψαχτήρια" προχωράς στην αγορά του εισιτηρίου, οι τιμή τσιμπάει λίγο προς τα πάνω (συνήθως).
Καλά, εγώ αν έβρισκα τέτοιες τιμές, θα τις έκλεινα αμέσως. Για το καλοκαίρι που ψάχνω (Ιούλιο), οποιαδήποτε σενάριο είναι στα διπλά και βάλε (για το απ' ευθείας δεν το συζητάμε, ένα χιλιάρικο επιπλέον).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Pongo de Mainique
Γίνειται; Τό'χει κάνει κανείς; Αξίζει; @Yorgos ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.615
Likes
50.260
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν έχω πάει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom