Ανέκδοτα

squirrelfaced

Member
Μηνύματα
15
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
http://luben.tv/blogosphere/blogs/48682/
Η αλλαγή στη μούρη του Θεοδοσίου τα σπέρνει...
Το βυζάντιο δυστυχώς κληρονόμησε σε όλη τη διάρκεια της ιστορίας του την σκληρότητα της Ρώμης. Υπάρχουν και άλλοι που κάνανε χειρότερα και αγιοποιηθήκανε (απο το αυτοκρατορικό συνάφι).
 

XristoforosMakr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
14
Ο Τοτός και παρατηρούσε τον πατέρα του να βγαίνει καθημερινά από το σπίτι και να γυρνάει μετά από δυο ώρες. Καθώς ήταν περίεργος, θέλησε να μάθει που πήγαινε ο πατέρας του.

Μια μέρα τον ακολούθησε και τον είδε να μπαίνει σε έναν οίκο αν@χής. Ο Τοτός μη γνωρίζοντας τι γίνεται εκεί μέσα, καθώς ήταν σε πολύ μικρή ηλικία, μπήκε να δει.

Η τσατσά τον είδε και τον ρώτησε:

– Τι κάνεις εδώ μικρέ

– Θέλω να μάθω τι κάνουν εδώ!
Μη ξέροντας τι εξηγήσεις να δώσει στον πιτσιρικά, η τσατσά προσπάθησε να τον καλοπιάσει και να του αποσπάσει την προσοχή.
– Αγοράκι μου θέλεις μια φέτα με μέλι;
– Θέλω λέει ο Τοτός
Τρώει λοιπόν ο Τοτός τη φέτα και τον ξαναρωτάει η τσατσά:
– Θέλεις και μια δεύτερη;
– Θέλω λέει ο Τοτός, και τρώει την δεύτερη φέτα με το μέλι.
Καθώς δεν έφευγε, η τσατσά τον ξαναρωτάει:
– Θες και μια τρίτη φέτα;
Αν και είχε βαρυστομαχιάσει ο λιγούρης ο Τοτός απάντησε – Θέλω!. Επειδή όμως δεν μπορούσε να την φάει, έγλυψε το μέλι και αποφάσισε να φύγει. Στην έξοδο βρίσκει τον πατέρα του. Έκπληκτος, ο πατέρας του τον ρωτάει:
– Τοτέ, τι έκανες εσύ εδώ;;

Και ο Τοτός απαντάει:
– Τις δυο τις κατάφερα, την τρίτη την έγλυψα κι έφυγα!

------------------

Την Ημέρα της Μητέρας δασκάλα έβαλε στα παιδιά να γράψουν μια έκθεση, που να τελειώνει με τη φράση «Μάνα είναι μόνο μία.»
Όλα τα παιδάκια έγραφαν η μαμά μου με αγαπάει, με φροντίζει και στο τέλος «Μάνα είναι μόνο μία»…

Ο Τοτός έγραψε: «Μια μέρα ήρθε στο σπίτι μια φίλη της μαμάς μου. Η μαμά μου, τη ρώτησε τι θα πιει και η φίλη της απάντησε μια πορτοκαλάδα. Τότε η μαμά μου, μου είπε να φέρω δύο απο το ψυγείο. Όταν πήγα στο ψυγείο είδα ότι υπήρχε μόνο μία πορτοκαλάδα και φώναξα: «Μάνα, είναι μόνο μία!»

---------------


Γυρνάει ο Τοτός απ’ το σχολείο νευριασμένος.
– Γιατί έχεις νεύρα; τον ρωτάει η μαμά του.
– Αυτή η δασκάλα μας όλο εμάς ρωτάει:
Πόσο κάνουν 2 και 2, τι τρώει το κουνέλι, πόσα πόδια έχει ο βάτραχος…
Όλο απορίες είναι. Πως έγινε δασκάλα δεν ξέρω…

πηγη ανεκδοτων
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Στα χρόνια της Γαλλικής Επανάστασης, οι εξεγερμένοι συνέλαβαν τρεις ευγενείς: έναν Άγγλο, έναν Γάλλο και έναν Γερμανό. Τους πέρασαν από λαϊκό δικαστήριο και τους έστειλαν στην γκιλοτίνα.

Λίγο πριν από τον αποκεφαλισμό, ρώτησαν τον Αγγλο για την τελευταία του επιθυμία και αυτός ζήτησε ένα μπουκάλι ουίσκι. Του το πήγαν, το ήπιε και μισομεθυσμένος έβαλε το κεφάλι του στη λαιμητόμο. Για καλή του τύχη η λεπίδα σταμάτησε λίγα εκατοστά πριν από τον σβέρκο του και οι επαναστάτες, τηρώντας τις παραδόσεις, του έδωσαν χάρη.

Σειρά πήρε ο Γάλλος. Τον ρώτησαν για την τελευταία του επιθυμία και αυτός ζήτησε ένα καλό γεύμα και ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί. Αφού έφαγε και ήπιε, έβαλε το κεφάλι του στην καρμανιόλα και ως εκ θαύματος η λεπίδα μπλόκαρε και πάλι. Οι επαναστάτες, μη έχοντας άλλη επιλογή, του χάρισαν τη ζωή.

Στη συνέχεια οδηγήθηκε για εκτέλεση ο Γερμανός, ο οποίος όταν ρωτήθηκε για την τελευταία του επιθυμία είπε στους επαναστάτες με αυστηρό ύφος:
Να επισκευάσετε αυτό το μηχάνημα!


Σημ. Το ανωτέρω ανέκδοτο αποδίδεται στην monde diplomatique, ως σχολιασμός της άκαμπτης στάσης της Γερμανίας στο ζήτημα της λιτότητας.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.720
Likes
14.811
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ξυπνάει μια φορά ένας λυράρης όλο νεύρα. Τσακώνεται με την γυναίκα του, μαλώνει τα παιδιά του, σκυλοβρίστικε με την πεθερά του και τέλος του χαλάει και το αμάξι. Ήταν δηλαδή μια μέρα χάλια. Το βράδυ που πήγε στο κέντρο για να τραγουδήσει είχε κουμπώσει το κουμπί του πουκαμίσου του στην κουμπότρυπα του σακακιού. Πάει τότε ένας φίλος του να του το πει με τρόπο.
- Θα αρχίσω μια μαντινάδα και εσύ θα μου την τελειώσεις εντάξει;
- Εντάξει.
- Του σακακιού σου το κουμπί είναι του πουκαμίσου....
- Άλλοι 9 μου το είπανε άντε και εσύ γαμήσου...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Περπατάει ένας παππούς στο δρόμο και ξαφνικά αντιλαμβάνεται τον χάρο να τον ακολουθεί.

– Αμάν… λέει, πρέπει κάπου γρήγορα να κρυφτώ…
Τρέχει, τρέχει ο παππούς και ο χάρος από πίσω. Φτάνει ο παππούς απεγνωσμένος σε μια γωνιά και ψάχνει κάπου να κρυφτεί. Ξαφνικά βλέπει απέναντι έναν παιδικό σταθμό και σκέφτεται πως είναι μια πολύ καλή κρυψώνα.
Μπαίνει βιαστικά μέσα, πάνω στην ώρα που τα μικρά ετοιμαζόντουσαν για να φάνε και φορούσανε τις σαλιέρες τους.
Τι να κάνει ο πάππους, φοράει και αυτός μια σαλιάρα και κάθεται.
Αρχίζουν όλα μαζί τα πιτσιρίκια να φωνάζουν:
– Μαμ, μαμ, μαμ…
Και τότε ο παππούς κάνει το ίδιο:
– Μαμ, μαμ, μαμ…
Τότε αντιλαμβάνεται ένα χέρι στον ώμο του να τον χτυπάει και μια φωνή να του λέει:
– Κάνε γρήγορα Μαμ, γιατί μετά θα πάμε Άτα!
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
- Αδερφέ έχεις ένα φιλτράκι;
- Ναι.. Πάρε...
- Έχεις και ένα χαρτάκι;
- Ναι πάρε!
- Ωραίος, έχεις και λίγο καπνό;
- Πάρε και καπνό!
- Το γκομενάκι, δίπλα, δικό σου;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Ένα ζευγάρι συζητά για τις διακοπές:
- Λοιπόν, γυναίκα, πρέπει να αποφασίσεις. Διακοπές στη Χαβάη ή διακοπές στο χωριό σου για να μπορέσω να σου αγοράσω εκείνο το μενταγιόν που είδαμε τις προάλες;
- Διακοπές στη Χαβάη!
- Πώς κι έτσι;
- Να, έχω ακούσει ότι εκεί τα κοσμήματα είναι φτηνά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.625
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom