Καρπενήσι

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
Θα ενημερώσω μετά την ψυχρολουσία!!!
 

danaoula23

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι?? Ιταλία??...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα σε όλους!
Πήγαμε κι εμείς για το τριήμερο των Χριστουγέννων στο Καρπενήσι!!
Όντως αυτό που αξίζει είναι τα γύρω χωριά!!Μείναμε στον ξενώνα "Αγάλι", πολύ συμπαθητικοί άνθρωποι, οικονομικές τιμές και αξιοπρεπέστατο πρωινό!
Το πιο όμορφο χωριό ήταν τα Φιδάκια όπου ήπιαμε καφέ στον ξενώνα Οιχαλία με θέα τη λίμνη κρεμαστών.
Στο Καρπενήσι δεν φάγαμε ωραία σε καμία ταβέρνα ούτε στο Εν Ελλάδι, ούτε στο Πανόραμα. Καλό φαγητό είχε στο χωριό Γαυρος στο "σπίτι του ψαρά" και στο Βουτύρο στο "μαγαζάκι του 1905".Υπέροχο το καφέ "Παραμύθι" στο μεγάλο χωριό!
Υπέροχα τοπία, λίμνες όλα μαγευτικά!!!
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
Εμείς πάλι φάγαμε πολύ καλά παντού. Περισσότερο μας άρεσε στο "Χαγιάτι" στο Γαύρο. Η πραγματική απελπισία είναι ο καφές. Δεν πίνεται πουθενά!
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
καλημέρα σε όλους!!!!!!
Σκέφτομαι να πάω για τις αποκριες στο Καρπενήσι...Πιστεύετε πως είναι καλά να ψαχτώ να βρω εκέι κάποιο δωμάτιο ή νακοιτάξω στα γύρω χωριά?? Εχω μπερδευτεί λίγο..Εχω βρει μέσα στο Καρπενήσι τον ξενώνα Βαλεντίνη αλλα εχωψ βρει και κανα 2 ωραία στο Μικρό χωρίο?? Ποια είναι η γνώμη σας??
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλημέρα σε όλους!!!!!!
Σκέφτομαι να πάω για τις αποκριες στο Καρπενήσι...Πιστεύετε πως είναι καλά να ψαχτώ να βρω εκέι κάποιο δωμάτιο ή νακοιτάξω στα γύρω χωριά?? Εχω μπερδευτεί λίγο..Εχω βρει μέσα στο Καρπενήσι τον ξενώνα Βαλεντίνη αλλα εχωψ βρει και κανα 2 ωραία στο Μικρό χωρίο?? Ποια είναι η γνώμη σας??
Η γνώμη μου είναι να μείνεις στο Καρπενήσι και να οργανώσεις ημερήσιες εκδρομές για τα χωριά(Άγιος Νικόλαος,Βούτυρο, Μικρό και Μεγάλο χωριό κλπ) που είναι πανέμορφα. Αν ψάχνεις και για φαγητό, ταβέρνα Εν Ελλάδι, το καλύτερο φαγητό της πόλης! καλά να περάσεις στα πάτρια εδάφη μου.
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Ευχαριστω παρα πολυ!!!!! Και εγω προς εκει κλείνω.......Ετσι και αλλιως είναι αρκετές οι μέρες για εκδρομη στα γύρω χωριά!!!!!
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστω παρα πολυ!!!!! Και εγω προς εκει κλείνω.......Ετσι και αλλιως είναι αρκετές οι μέρες για εκδρομη στα γύρω χωριά!!!!!
Εάν θέλεις, γράψε πως πέρασες στο Καρπενήσι και εντυπώσεις από τα γύρω χωριά...αναμένουμε!
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Αγαπητέ around the world...και οι οι υπολοιποι βασικά εχετε την βροχερή καλημέρα μου.
Πέρασαμε πααααρα πολύ όμορφα στο Καρπενησι....αν και δεν είχε χίονι μέσα στην Πόλη κάτι που μας στενοχώρησε. Έμεινα σε έναν ξενώνα στην αρχή του Καρπενησίου (Βαλεντίνη) και το μετάνιωσα μπορώ να πω μόλις επισκέφτηκα το μεγάλο χωρίο για το οποίο ξετρελάθηκα.....anyway. Πολύ όμορφη η διαδρομή για την μονή Προυσσού...είχε γίνει κατολίσθηση σε ένα σημείο του δρόμου και έτσι αναμέιναμε στο αυτοκίνητο περίπου 20 min για να καθαρίσουν το κομμάτι αυτό..Δυστυχώς μόνο το Σάββατο μας έκανε καλή ημέρα...Κυριακη και Δευτέρα γυρίζαμε με βροχή... Κρίμα και στους κατοικους του Καρπενησίου που είχαν ετοιμάσει τόσο όμορφα πράγματα για τις απόκριες και τους χάλασαν.
Επισκεφτήκαμε αρκετά χωριουδάκια, εμένα βασικά αυτό το κομμάτι της εκδρομής μου αρέσει περισσότερο, και μπορώ να πω πως το καθενα είχε την δικιά του ομορφιά. Αν είστε λάτρεις του σκι έχει ενα αρκετά καλό και εξοπλισμένο χιονοδρομικό....ειμασταν τυχεροι που προλάβαμε και πήγαμε πριν χαλάσει ο καιρός.
Ενοείτε πως δοκιμάσαμε το περιβόητο γαλακτομπούρικο στο Μεγάλο χωριό....και φυσικά ενα απολαυστικό κομμάτι εκμεκ για να μην μείνει παραπονεμένο.
Για φαγητό προτιμήσαμε ταβερνούλες στα χωριά απ' ότι να φάμε κάπου μέσα στο Καρπενήσι, και μπορώ να πω πως δεν απογοητευτήκαμε καθόλου.
Χωριό Νόστιμο στην ταβέρνα της κυρα Λενιώς ή οποια φτιάχνει απίστευτο αρνακι φούρνου αλλα όχι σε ηλεκτρική κουζίνα, μα στο μαντέμι. Επίσης είχε πολυ ωραία ψητά..
Πολύ καλά φάγαμε και στο Νεό?(νομίζω ) μικρό χωρίο στο εστιατόριο χωριάτικο.
Χωρίο Βούτυρο ένα μεζεδοπωλείο απέναντι απο την εκκλησία με πολύ ωραίο κεμπάπ.....Στο χωριό Βούτυρο είχε αναφερθεί και απο κάποιον άλλο εδω μέσα το εστιατόριο Σπίθας, να ενημερώσω πως έχει κλείσει εδω και κάποιους μήνες.
Πολύ όμορφα περάσαμε και στο Salloon, αλλά πολύ κρύο εκεί μέσα αδερφάκι μου:eek: για καφέ εννοείτε πως τα επισκεφτήκαμε όλα μέσα στο Καρπενήσι. Στο Είθισται την ημέρα που είχε το μεγάλο ματς Ολυμπιακός - Παναθηναικός (είμαι με τους χαμένους) γινόταν πανικόςςςςς. Την Κυριακή παρόλο που έβρεχε κάναμε μια πολύ όμορφη εκδρομή μέχρι το Κρίκελο (μας είπαν πως ήταν ένα γραφικό χωριουδάκι), οκ δεν ξετρελαθήκαμε κίολας...μόνο η διαδρομή ήταν φανταστική διότι όλο το βουνο προς τα εκει ήταν χιονισμένο και πραγματίκα ηταν μαγικά... Μακάρι να τελειώσει και αυτός ο νέος δρόμος για Λαμία που φτιάχνουν γιατί ένα κομμάτι του είναι αφανταστα κουραστικό.
Επιστροφή ξανά στο Καρπενήσι το καλοκαίρι γιατί θέλω παααρα πολύ να επισκεφτώ το Πάντα βρέχει...
Μέχρι τότε συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε :clap::clap::clap:
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αγαπητέ around the world...και οι οι υπολοιποι βασικά εχετε την βροχερή καλημέρα μου.
Πέρασαμε πααααρα πολύ όμορφα στο Καρπενησι....αν και δεν είχε χίονι μέσα στην Πόλη κάτι που μας στενοχώρησε. Έμεινα σε έναν ξενώνα στην αρχή του Καρπενησίου (Βαλεντίνη) και το μετάνιωσα μπορώ να πω μόλις επισκέφτηκα το μεγάλο χωρίο για το οποίο ξετρελάθηκα.....anyway. Πολύ όμορφη η διαδρομή για την μονή Προυσσού...είχε γίνει κατολίσθηση σε ένα σημείο του δρόμου και έτσι αναμέιναμε στο αυτοκίνητο περίπου 20 min για να καθαρίσουν το κομμάτι αυτό..Δυστυχώς μόνο το Σάββατο μας έκανε καλή ημέρα...Κυριακη και Δευτέρα γυρίζαμε με βροχή... Κρίμα και στους κατοικους του Καρπενησίου που είχαν ετοιμάσει τόσο όμορφα πράγματα για τις απόκριες και τους χάλασαν.
Επισκεφτήκαμε αρκετά χωριουδάκια, εμένα βασικά αυτό το κομμάτι της εκδρομής μου αρέσει περισσότερο, και μπορώ να πω πως το καθενα είχε την δικιά του ομορφιά. Αν είστε λάτρεις του σκι έχει ενα αρκετά καλό και εξοπλισμένο χιονοδρομικό....ειμασταν τυχεροι που προλάβαμε και πήγαμε πριν χαλάσει ο καιρός.
Ενοείτε πως δοκιμάσαμε το περιβόητο γαλακτομπούρικο στο Μεγάλο χωριό....και φυσικά ενα απολαυστικό κομμάτι εκμεκ για να μην μείνει παραπονεμένο.
Για φαγητό προτιμήσαμε ταβερνούλες στα χωριά απ' ότι να φάμε κάπου μέσα στο Καρπενήσι, και μπορώ να πω πως δεν απογοητευτήκαμε καθόλου.
Χωριό Νόστιμο στην ταβέρνα της κυρα Λενιώς ή οποια φτιάχνει απίστευτο αρνακι φούρνου αλλα όχι σε ηλεκτρική κουζίνα, μα στο μαντέμι. Επίσης είχε πολυ ωραία ψητά..
Πολύ καλά φάγαμε και στο Νεό?(νομίζω ) μικρό χωρίο στο εστιατόριο χωριάτικο.
Χωρίο Βούτυρο ένα μεζεδοπωλείο απέναντι απο την εκκλησία με πολύ ωραίο κεμπάπ.....Στο χωριό Βούτυρο είχε αναφερθεί και απο κάποιον άλλο εδω μέσα το εστιατόριο Σπίθας, να ενημερώσω πως έχει κλείσει εδω και κάποιους μήνες.
Πολύ όμορφα περάσαμε και στο Salloon, αλλά πολύ κρύο εκεί μέσα αδερφάκι μου:eek: για καφέ εννοείτε πως τα επισκεφτήκαμε όλα μέσα στο Καρπενήσι. Στο Είθισται την ημέρα που είχε το μεγάλο ματς Ολυμπιακός - Παναθηναικός (είμαι με τους χαμένους) γινόταν πανικόςςςςς. Την Κυριακή παρόλο που έβρεχε κάναμε μια πολύ όμορφη εκδρομή μέχρι το Κρίκελο (μας είπαν πως ήταν ένα γραφικό χωριουδάκι), οκ δεν ξετρελαθήκαμε κίολας...μόνο η διαδρομή ήταν φανταστική διότι όλο το βουνο προς τα εκει ήταν χιονισμένο και πραγματίκα ηταν μαγικά... Μακάρι να τελειώσει και αυτός ο νέος δρόμος για Λαμία που φτιάχνουν γιατί ένα κομμάτι του είναι αφανταστα κουραστικό.
Επιστροφή ξανά στο Καρπενήσι το καλοκαίρι γιατί θέλω παααρα πολύ να επισκεφτώ το Πάντα βρέχει...
Μέχρι τότε συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε :clap::clap::clap:
Καλησπέρα.να σου προτείνω για την επόμενη φορά , μια διαδρομή άγνωστη στους πολλούς....στη διασταύρωση για Κρίκελο πήγαινε αριστερά και σε 20 χλμ περίπου θα φτάσεις στην Αγία Τριάδα, ένα πανέμορφο χωριό μη τουριστικό το οποίο το βλέπεις μπροστά σου απότομα και σου κόβει την ανάσα...και η διαδρομή μέχρι να φτάσεις γίνεται περιμετρικά στο Βελούχι με εκπληκτική θέα.Στο ντέρμπυ κι εγώ με τους χαμένους είμαι:(...άστα.Καλά ταξίδια να έχουμε!:)
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Να σας ρωτήσω, έχει πάει κάποιος για Πρωτοχρονιά? Έχει εκδηλώσεις? Κάποια πρόταση για ρεβεγιόν? Ευχαριστώ!
 

John1987

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Αντζελες
Έκλεισα κι εγώ για τις 28-31 Δεκεμβρίου στο Καρπενήσι στο Hotel Anessis.

Την προηγούμενη φορά είχα επισκεφτεί Κορυσχάδες/Μικρό & Μεγάλο Χωρίο και το χωριό Βουτύρο αλλά δυστυχώς λόγω ομίχλης δεν πήγα Προυσσό και Χιονοδρομικό.

Φέτος θέλω να επισκεφθώ τους παραπάνω προορισμούς και το χωριό Φιδάκια που άκουσα ότι έχει φοβερή θέα προς τη Λίμνη των Κρεμαστών. Επίσης έχω δει ότι διοργανώνει η trekking hellas περιπάτους-ορειβασία και άλλες δραστηριότητες αλλά δεν ξέρω μήπως χρειάζεται καλύτερο καιρό..

Οποιαδήποτε πρόταση για φαγητό/καφέ/δραστηριότητα/αξιοθέατο στην ευρύτερη περιοχή του Καρπενησίου είναι καλοδεχούμενη!
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Οπότε, jonh1987, εσείς δεν θα κάνετε αλλαγή του χρόνου στο Καρπενήσι, έτσι?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom