Ισημερινός Εκουαδορ/ Γκαλαπαγκος νησια της εξελιξης..

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Το μεσημεριανό όπως και κάθε γεύμα πάνω στο καράβι είναι πια σαν μια οικογενειακή συνάντηση.. Στη αρχή είχαμε κάποιες δυσκολίες για τους καλούς μας τρόπους, μιας και το σαβουάρ βιβρ του Χρήστου Ζαμπούνη δεν έχει θέση στα ράφια της δικής μου τουλάχιστον βιβλιοθήκης …. Η θέση στο τραπέζι μου ακριβώς απέναντι από την αμερικάνα, η οποία χρησιμοποιούσε μαχαίρι και πιρούνι ακόμη και για να φάει σταφύλι, με είχε γεμίσει άγχος μιας και περίμενα από στιγμή σε στιγμή να μου έλθει κατακούτελα το κουκούτσι ελιάς που γλιστρούσε από το πιρούνι της…. Αλλά τίποτα, εκείνη με μικρές ευέλικτες κινήσεις κατάφερε να αιχμαλωτίσει την ελιά να αφαιρέσει τη ψίχα και να αφήσει το κουκούτσι να γλιστρήσει στη άκρη του πιάτου… Δεν ήμουν μόνο εγώ που παρατηρούσα κάθε κίνηση της , όλοι της παρέας την είχαμε καρφώσει και φυσικά γίναμε αντιληπτοί μέχρι που έβαλε και η ίδια τα γέλια…. Ο πάγος είχε σπάσει…
..Χρόνια εξάσκησης στα καλύτερα κολλέγια, λέω εγώ και με ανακούφιση βουτώ με τα χέρια μια ρόγα σταφύλι και συνεχίζω να παρατηρώ την Τζένη να ξεφλουδίζει με μαεστρία το σταφύλι πάντα με μαχαίρι και πιρούνι.. ..
Σαλπάρουμε για IslaIsabelaκαι παίρνουμε ένα υπνάκο έως να πιάσουμε στην Urvina bay… Αντικαθιστώντας το αρχικό όνομα Albemarle, το νησί για χάρη της βασίλισσας Isabelaμετονομάστηκε islaIsabela..Είναι το μεγαλύτερο νησί του αρχιπελάγους με έκταση 4.640 τετραγωνικά και με σχήμα ιππόκαμπου που έχει δημιουργηθεί από την συνένωση 6 ηφαιστείων ακόμη ενεργών με τη ψηλότερη κορυφή του ηφαιστείου Wolfστα 1792 μέτρα.
Isla-Isabela-Tourist-Map_mediumthumb.jpg






Η λάβα σε αυτό το νέο σχετικά νησί έχει δημιουργήσει ανώμαλες άγονες επιφάνειες και για αυτό δεν συναντάμε τη μεγάλη βλάστηση που υπάρχει σε άλλα νησιά . Στα άγονα εδάφη βρίσκουν καταφύγιο, οι άγριες χελώνες, ιγκουανα ξηράς που περιφέρονται στις καλντέρες των ηφαιστείων, οι γνωστοί μας πια κορμοράνοι (flightess) που δεν πετουν,παρα πολλά καβούρια Sally Lightfoot , σπίνοι, γεράκια, περιστέρια και πιγκουίνοι …
Περπατώντας στο νησί συναντάμε τα απομεινάρια σκελετού μιας μικρής φάλαινας που ‘η ζωντανή παρασύρθηκε από τα κύματα μη μπορώντας να ξαναγυρίσει στα βαθιά νερά ,¨η νεκρή, από διάφορα αίτια , το πτώμα παρασυρμένο από τα ίδια κύματα βρήκε ανάπαυση στα καυτά βράχια…
P1090866.JPG




P1090841.JPG


Κάτω από ένα χαμόδεντρο υπάρχουν σκόρπια κόκκαλα και ένα κρανίο προβάτου.. Το πρόβατο ήταν ένα εισαγόμενο είδος από τους πειρατές -κατακτητές που επέφερε μεγάλες καταστροφές στο ζωικό και φυτικό βασίλειο του νησιού μέχρι να το πάρουν χαμπάρι οι ειδικοί και να θέσουν σε εφαρμογή πρόγραμμα εξόντωσης ΄΄των εισβολέων΄΄ που έγινε με ένα ραμποτικο στυλ..

P1090883.JPG


Το περπάτημα πάνω στη ανώμαλη επιφάνεια του εδάφους και κάτω από τον καυτό ήλιου δεν το λες και χαλαρή γυμναστική .. Ακροβατούμε μουσκεμένοι στον ιδρώτα πάνω σε απότομες ραχούλες, πηδούμε διαφόρου μεγέθους και βάθους χαντάκια ακολουθώντας τα βήματα του Χαβιε που ελίσσεται ….
P1010274.JPG

Μια χελώνα νωχελικά σέρνεται στη άκρη του μονοπατιού....Απο ντροπή ‘η ενόχληση κρύβεται στο καβούκι της με το που μας βλέπει..

Είναι baby χελώνα , μας εξηγεί ο Χαβιέ .. Δεν ξεπερνά τα 15-20 χρόνια( οι χελώνες ζουν πάνω από 150 χρόνια ) αλλά δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε το φύλλο( πάνω από τα 45 μπορεί να γίνει η διάκριση) από τα δακτυλίδια που βρίσκονται στο κέλυφος της.. Τρία σημεία στο σώμα της βοηθούν για το προσδιορισμό του φύλλου. Το ένα είναι το μέγεθος της χελώνας, το δεύτερο η ουρά και το τρίτο το σχήμα που έχει το κάτω μέρος του σώματος της , αν είναι κυρτό είναι θηλυκό αν είναι κοίλο είναι αρσενικό.

P1010291.JPG

Ενα ιγκουάνα ξηρας εμφανίζεται μέσα απο τους θάμνουςΤο χρυσοκίτρινο χρώμα του έρχεται σε αντίθεση με τη μαυρίλα της λαβας και το πράσινο των θάμνων και έχει κάτι νύχια θεός φυλάξει.. Παρα τη αγριαδα του καθηλονόμαστε για να φωτογραφηθούμε μαζι του, αλλα μας ανέχτηκε πολύ λίγο και ξεφυσώντας τρυπώνει κάτω απο θαμνους.
P1010297.JPG



P1010304.JPG

Το μονοπάτι μας βγάζει σε μια μικρή αλλά πολύ όμορφη παραλία . Το παγωμένο νερό δεν μας αποθαρρύνει από το να πετάξουμε τα μουσκεμένα με ιδρώτα ρούχα μας και να βουτήξουμε για ένα άλλο ταξίδι γνωριμίας με το θαλάσσιο κόσμο… Το σοκ από το παγωμένο νερό μεγάλο, με δυσκολία κινούνται πόδια και χέρια, ενω η εμφάνιση μιας τεράστιας χελώνας κρίθηκε αρκετό εύρημα σνοκερλινγκ και λίγο πριν μπούμε σε φάση κατάψυξης βγαίνουμε από το νερό ψάχνοντας, τις έως πριν μιάς ώρας, ενοχλητικές ακτίνες του ήλιου για να ζεσταθεί το κορμί μας…

Μείναμε εκεί παρατηρώντας, μελετώντας ο κάθε ένας με τον τρόπο του τα όσα αντιλαμβάνεται το μάτι μας.. Πίσω μας στέκεται απειλητικό και αγέρωχο το ηφαίστειο Alcedo, η καλντέρα , τα απότομα βράχια , οι χελώνες, τα ιγκουάνα οι κορμοράνοι τα κατακόκκινα καβούρια μπροστά μας η παγωμένη θάλασσα και εμείς οι τυχεροί που γευόμαστε όλο αυτό το μεγαλείο …..
P1090846.JPG



Πίσω στο καταμαράν .. Είχαμε λίγη ώρα στη διάθεση μας για ένα γρήγορο ντουζ πριν κτυπήσει το καμπανάκι των 7… Το δείπνο συνοδεύτηκε από ανέκδοτα ιστορίες και μια ανάλυση των οικονομικών προβλημάτων της χώρας μας που άρχιζε να μπαίνει σιγά σιγά στη κρίση και στα μετέπειτα μνημόνια που το κόστος πληρώνουμε και θα πληρώνουμε ποιος ξέρει για πόσο ακόμη..
Πλώρη για το επόμενο λιμάνι του νησιού Elisabethbay.. Μαγεμένη από τα χρώματα του ουρανού απορροφημένη από τα απανωτα κλικ της μηχανής, για αρκετή ώρα αγνόησα τα σκαμπανεβάσματα του πλοίου και τις στομαχικές διαταραχες...
P1090748.JPG
P1090898.JPG
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ερωτηση στο άσχετο: μα καλά οι ρόγες του σταφυλιού τρώγονται ξεφλουδισμένες με μαχαίρι και πηρούνι; γιατί θα αρχίσω να αμφιβάλλω αν διαθέτω καν σαβουάρ βιβρ
(ευχαριστούμε που μας ταξιδεύεις στην άλλη μεριά της υδρογείου)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Ερωτηση στο άσχετο: μα καλά οι ρόγες του σταφυλιού τρώγονται ξεφλουδισμένες με μαχαίρι και πηρούνι; γιατί θα αρχίσω να αμφιβάλλω αν διαθέτω καν σαβουάρ βιβρ
(ευχαριστούμε που μας ταξιδεύεις στην άλλη μεριά της υδρογείου)
ω ναι ..ναι... η Τζειν ετσι τις ετρωγε αν ειναι ο κανονας δεν ξερω δεν διαθετω σαβουαρ βιβρ..αλλα ο ανδρας της ετρωγε κανονικα σαν εμας τους αλλους....
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Ερωτηση στο άσχετο: μα καλά οι ρόγες του σταφυλιού τρώγονται ξεφλουδισμένες με μαχαίρι και πηρούνι; γιατί θα αρχίσω να αμφιβάλλω αν διαθέτω καν σαβουάρ βιβρ
(ευχαριστούμε που μας ταξιδεύεις στην άλλη μεριά της υδρογείου)
.... ω ναι ναι ..ετσι ετρωγε η αγαπητη φιλη..αν ειναι ο κανονας δεν νομίζω παρα του οτι δεν διαθετω σαβουαρ βιβρ, αλλα και ο ανδρας της σαν εμας ολους τους αλλους ετρωγε αρα εκεινη ειχε αυτο το χαρισμα να το πω? παραξενιά ? ιδιοτροπία? αλλεργια με το που ακουμπουσε με τα τροφιμα??????
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
ω ναι ..ναι... η Τζειν ετσι τις ετρωγε αν ειναι ο κανονας δεν ξερω δεν διαθετω σαβουαρ βιβρ..αλλα ο ανδρας της ετρωγε κανονικα σαν εμας τους αλλους....
θα αρχίσω να αμφιβάλλω τι θεωρείται κανονικό
κουκλί το ιγκουάνα επι τη ευκαιρία, κινείται γρήγορα ή τα ζώα μου αργά;
κι από ηλιοβασιλέματα βλέπω δεν στερείται το δυτικόν ημισφαίριον
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
θα αρχίσω να αμφιβάλλω τι θεωρείται κανονικό
κουκλί το ιγκουάνα επι τη ευκαιρία, κινείται γρήγορα ή τα ζώα μου αργά;
κι από ηλιοβασιλέματα βλέπω δεν στερείται το δυτικόν ημισφαίριον
.. κυρίως τα θαλασσια ειναι αργα στη ξηρα, αν και το πιο πολυ καιρο τον περνανε στον ηλιο για να ζεσταθουν και να αποβαλουν το αλατι ..να πω οτι και στα παγωμενα νερα δεν μενουν πολυ ωρα ... Τα ιγκουάνα ξηρας ειναι πιο γρηγορα αλλα δεν αναπτυσουν και μεγαλες ταχυτητες ...Τα ηλιοβασιλεματα ηταν πολυ ωραια και εστι αποκοσμα που ηταν εκει, ενιωθες πως εισαι εσυ η θαλασσα και ο ουρανος μονο...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
HElisabethbayβρίσκεται νότια δυτικά του νησιού είναι ένας θαλάσσιος βιότοπος για πολλά ζώα και είναι επισκέψιμος μόνο με βάρκα. . Με τις δύο βάρκες κάνουμε λοιπόν το pangarideγυρνάμε από βράχο σε βράχο, από νησίδα σε νησίδα για να δούμε τα ζώα και πτηνά που ζουν αποκομμένα εδώ πάνω, μοιράζονται αυτά τα νερα, συνυπάρχουν σε μια παράξενη κοινωνία με τάξη, αυτή της κοινωνίας των Galapagos.. Οι μικροσκοπικοί πιγκουίνοι σε μέγεθος περιστεριού θαλεγα,

P1090935.JPG
P1010427.JPG


τα πανέμορφα πουλιά Soula‘η αλλιώς μπλε μπούφοι, με τα γαλάζια πόδια, αρκετοί στρειδοφάγοι, ψαροπούλια που βουτούν από ψηλά και με τέτοια ορμή και ταχύτητα λες και σκάει οβίδα στο νερό, γλάροι, χελιδόνια με μακριά ουρά είναι οι μόνιμοι κάτοικοι… Από το σκηνικό δεν λείπουν τα κόκκινα καβούρια να σκαρφαλώνουν σιγά –σιγά στα βράχια και τα θαλάσσια ιγκουάνα να λιάζονται σχεδόν κρεμασμένα από τα απότομα βράχια που με δυσκολία τα διαχωρίζεις μιας και έχουν το ίδιο γκριζόμαυρο χρώμα….
P1010155.JPG

Για να απολαυσουμε τα υπόγεια ρεύματα οι τολμηροί βουτήξαμε από τις βάρκες και χάσαμε τα αυγά και τα πασχάλια , κοινώς τα φτύσαμε , μας έπεσαν τα δόντια από το κρύο….. Και επειδή το σκάσε και κολύμπα τοχω σαν αρχή, (άσε το ρεζιλίκι και τη καψούρα από τους άλλους αν βγω αμέσως από το νερό, ) έσφιξα οσα δόντια μου απέμειναν και βουρ μέσα… Ο συννεφιασμένος ουρανός δεν επέτρεπε μια διαυγή και μακρινή ορατότητα αλλά μέσα από τα εκατομμύρια σε σχήμα και χρώματα ψάρια είδα αρκετά σαλάχια και ένα καρχαρία..Διασταυρωθήκαμε κάμποσες φορές και οι δυο μου φαίνεται το παίζαμε αδιάφοροι μόνο που εγώ σκεφτόμουν και ευχόμουνα μην αποφασίσει να φάει αυγά σήμερα.. Τρώει ο καρχαρίας αυγά? Ας το πάρω το πράγμα από την αρχή.. Πρώτη ερώτηση που γίνεται από όλους τους επισκέπτες
στους ξεναγούς εδώ είναι..
..Are theres harks? Και στην πάντα σίγουρη και θετική απάντηση OHyes!!!! , η επόμενη ερώτηση βγαίνει σχεδόν μόνη της..
-What we can do if we see one?
Bεβαια καλύτερα θα είναι να μην συναντήσουμε, αλλά εάν τύχη ρε παιδάκι μου έτσι αμαχητί θα πάμε ?
Και ενώ περιμέναμε ο Χαβιέ να μας εξηγήσει λαβές, καμουφλαζ η οτιδήποτε ακούμε να μας λέει..
ΟΚ ..people.. sharks are not eating humans meat..theye are not like it. Δεν τους αρέσει το ανθρώπινο κρέας.. Είναι σας εσάς που δεν τρώτε ότι δεν σας αρέσει ..
Για παράδειγμα λοιπόν…,Let say something.. και απευθύνεται σε έμενα….
Τι δεν σου αρέσει να τρως?
-Αυγά ..λέω εγώ..και ανατριχιάζω στη σκέψη της αβγουλίλας..
Σκέψου λοιπόν , εσύ δεν τρως αυγά, ο καρχαρίας δεν τρώει εσένα γιατί για αυτόν είσαι σαν αυγό..Κάθε φορά λοιπόν που θα συναντάς ένα καρχαρία θα σκέφτεσαι I am a egg, I am a egg!!!!!!!! ..Τι συλλογισμός και αυτός θεέ μου , λυθήκαμε στα γέλια όλοι ελπίζοντας να μην χρειαστεί να παραστήσουμε τα αυγά.. Έτσι λοιπόν μές στα νερά να συνυπάρχω με καρχαρία και να κόβω βόλτες πάνω -κάτω το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό γελώντας, ήταν αυτή η καθοδήγηση του Χαβιε … έτσι λοιπόν εύχομαι να μην αποφασίσει να δοκιμάσει τουλάχιστον για σήμερα αυγά ο καρχαρίας… και ευτυχώς οι προσευχές μου εισακούστηκαν.. Πάνω στη βάρκα προσπαθώντας να περιγράψω στους άλλους τι είδα σκάσαμε στα γέλια όταν δήλωσα πως όλη τη ώρα σκεφτόμουν πως’’ είμαι αυγό, είμαι αυγό’’ …μέχρι και ο σοβαρός Χαβιε δάκρυσε από τα γέλια…. Και ωωω τι δυστυχία ο μπουφές στο καταμαράν είχε σήμερα αυγα…. .και να τώρα που σκέφτομαι.. I am not a shark.., I am not a shark… ευτυχώς υπήρχαν φρούτα και τα μπισκότα που ο Νίκος δεν ειχε προλάβει να ταΐσει τα ψάρια….
- Ρε συ τον ακούω να φωνάζει.. Δεν άφησες ούτε ψίχουλο τι θα δώσω στα ψαράκια που θα έλθουν σε λίγο?
- ..Δωστους αυγά!!!!!!!!!!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Καλά έχω πεθάνει στα γέλια με τα αυγά!!!! να σαι καλά Lullu μας!

αμ εγώ η άσχετη που δεν ήξερα τι είναι τα μάντα που ανέφερες στα αρχικά κεφάλαια......:cool:

Τα είπα και στο παλικάρι (hydronetta) τα λέω και σε σένα... να σαι καλά να ταξιδεύεις και να διανθίζεις το φόρουμ και τις ψυχές μας με τις ταξιδιωτικές σου ιστορίες:clap::)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Έτοιμοι για την απογευματινή χερσαία αυτή το φορά ξενάγηση στο Puntα Morenoπου βρίσκεται δυτικότερα από την Elisabethbay..
P1010573.JPG


Εδώ οι σχηματισμοί από λάβα των τελευταίων 75 χρόνων, έχουν δημιουργήσει λίμνες, λαγκούνες

P1010584.JPG

που επικοινωνούν με τη θάλασσα με υπόγεια περάσματα αλλιώς τα αιχμαλωτισμένα από παλιρροϊκά κύματα ψάρια θα έβρισκαν φρικτό θάνατο από τα σαγόνια δύο καρχαριών που περιπολούν στη στενή αυτή λεκάνη γεμάτη με υφάλμυρο νερό. ..
P1010587.JPG
P1010595.JPG
View attachment 70787 View attachment 70786 View attachment 70786
P1010578.JPG

Τα ρόζ Φλαμίνγκο στο ένα πόδι και με σκυμμένο το μακρύ λαιμό μες τα νερά ψάχνουν για τροφή, χελώνες σε όλα τα μεγέθη, οι γνωστές σε όλους άσπρες πάπιες, οι μαύρες πάπιες Gallinules που έβλεπα πρώτη φορά , υφάλμυρα είδη ψαριών είναι τα ζώα που συναντάμε εδώ..
P1010541.JPG


Πίσω μας το ηφαίστειο Alcedoμε την 7 χιλιόμετρων διάσημη καλντέρα καπνίζει ακόμη….. ένας γίγαντας που μισοκοιμάται, λίγο πιο πίσω το punto Garciaβορειοδυτικά το πιο παλιό ηφαίστειο PuntaVicenteRoccaείναι 3 από τα 6 ηφαίστεια του νησιού.. Το περπάτημα πάνω στη ανώμαλη επιφάνεια δεν είναι και εύκολο . Πατάμε πάνω στη λάβα τύπου α! α! όπως την αποκαλούν, δηλαδή λάβα μαλακή που περπατείται, γιατί υπάρχει και αυτή των 3 α, α!α!α! που είναι πολύ σκληρή και ανώμαλη που πρέπει να είσαι ακροβάτης δεξιοτέχνης για να περπατήσεις…Tο puntoGarciaπου βρίσκεται λίγο πιο μακριά αποτελείται από λαβα ποιότητας 3 ααα.. που καθιστά δύσκολο το περπάτημα.
P1010567.JPG
View attachment 70785 View attachment 70785 View attachment 70785 Μάθαμε για τις ποιότητες της λάβα και προχωράμε.. συναντάμε τους γνωστούς σε όλους κάκτους., μόνο που εδώ είναι σε πολλά μεγέθη, υπάρχουν μικροί αλλά και μεγάλοι και ψηλοί σαν δένδρα που δεν έχουν καμιά σχέση με εκείνα τα μικρά κομψά φυτά στο σπίτι μας σε μικρά γλαστρακια και ψεύτικα ανθάκια που κοσμούν το παράθυρο της κουζίνας η του μπάνιου.., μόνο κοινό χαρακτηριστικό εκτός του ονόματος είναι τα αγκάθια…
View attachment 70783
Προσοχή που πατάμε και κυρίως μην τσακιστούμε… αλλιώς που πας ξυπόλυτος στα αγκάθια καλέ μου..
Οι βάρκες μας μεταφέρουν στο Arcipelβάζοντας πλώρη για ένα άλλο νησί την islaFroreana..
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
βοηθειααααααααααααα καποιος να αφαιρεσει τις διπλες φωτο...δεν τα καταφερνω ...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Καλά έχω πεθάνει στα γέλια με τα αυγά!!!! να σαι καλά Lullu μας!

αμ εγώ η άσχετη που δεν ήξερα τι είναι τα μάντα που ανέφερες στα αρχικά κεφάλαια......:cool:

Τα είπα και στο παλικάρι (hydronetta) τα λέω και σε σένα... να σαι καλά να ταξιδεύεις και να διανθίζεις το φόρουμ και τις ψυχές μας με τις ταξιδιωτικές σου ιστορίες:clap::)

ευχαριστω νασε καλα...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
P1010371.JPG

Το νησί πήρε το όνομα του από το από τον Juan José Φλόρες , πρώτο πρόεδρο του Εκουαδόρ που επί της εποχής του τα Galapagosέγιναν τμήμα της χώρας του Ισημερινού..Πριν από το όνομα Floreana, το νησί ονομάζονταν Charlesχάρη του βασιλιά Καρόλου Β της Αγγλίας, και πριν από αυτό είχε το όνομα Σάντα Μαρία όνομα μιας από τις καραβέλες( πλοία) του Κολόμβουκαι ήταν πρώτο νησί που κατοικήθηκε το 1807 από τον PatrickWatkins ..
Το νησί έχει έκταση 173 τετραγωνικά χιλιόμετρα (67 τετραγωνικά μίλια). Με υψηλότερο σημείο το Cerro Pajas στα 640 μέτρα (2.100 πόδια). Η Floreana είναι γνωστή για τη τραγική ιστορία των πρώτων κατοίκων της..Και η ιστορία γράφτηκε ως εξης..
Floreana.jpg

Η Floreana αν και μικρό νησί, διέθετε τα πάντα και κυρίως διέθετε άφθονο καθαρό νερό , πλούσια βλάστηση και χορταστικές λιχουδιές (ψάρια, χελώνες) και καλούδια . Έτσι έγινε λημέρι των κάθε λογής φαλαινοθηρων , πειρατών, έγινε τόπος ανταλλαγής προϊόντων, ανεφοδιασμού τροφίμων και νερού ακόμη και με το ζόρι..Φόρτωναν τα αμπάρια με χελώνες και είχαν κρέας για σχεδόν ένα χρόνο πράγμα που αποτέλεσε κύριο παράγοντα εξαφάνισης των χελωνών από αυτό το νησί.. Και δεν έφτανε η λεηλασία, οι διάφοροι ναυτικοί το ριχναν και στο βόλι.. Το 1819 το νησί που άκουγε τότε στο όνομα,, νησί του Καρόλου, πυρπολήθηκε , αποτέλεσμα μιας φάρσας του Thomas Chappel που υπηρετούσε ως πηδαλιούχος στο φαλαινοθηρικό το Essex .. Λέγεται πως το νησί καιγόταν μέρες και τα διερχόμενα καράβια έβλεπαν από μακριά να βγαίνει καπνός ., Τα φυτά έγινα καουδο, ενώ ένας μεγάλος αριθμός ζώων εξαφανίστηκε από το νησί Κάμποσα χρόνια αργότερα, ο Thomas Nickerson, ο οποίος ήταν ένας μικρός καμαρότος στο Essex την εποχή της φωτιάς, επέστρεψε στο νησί του Καρόλου και βρήκε την απόλυτη ερημιά και μαυρίλα.. ούτε δέντρα ούτε θάμνοι, ούτε χόρτο ούτε ζωντανή ψύχη…. Το 1835 σκάει μύτη ο Δαρβίνος στο νησί και με τη κομπανία του αρχίζει τις μελέτες και βάζει τα θεμέλια της έρευνας περί της εξέλιξης.., ο Χαβιε επιμένει να λέει πως ο Δαρβίνος και οι λοιποί κυνηγούσαν, σκότωναν και έτρωγαν τις χελώνες έως που δεν έμεινε ούτε ίχνος πάνω σε αυτό το νησί..Και ευτυχώς που έμειναν λίγο γιατί αλλιώς δεν θα είχαν αφήσει τίποτα ζωντανό… Ο γυρισμός του Δαρβίνου στη Ευρώπη, οι μελέτες του, οι αφηγήσεις για ένα διαφορετικό πλούσιο κόσμο έκαναν πολλούς Ευρωπαίους να σκεφτούν τη μετανάστευση.
Το 1929 πρώτοι και καλύτεροι, ο Ritterκαι Strauchαπό το Βερολίνο που εγκαταστάθηκαν στη τότε SantaMaria ή Floreana και αρκετά ικανοποιημένοι και μην μπορώντας να κρύψουν τον ενθουσιασμό τους άρχισαν να γράφουν στις εφημερίδες και το τύπο για το πόσο ωραία περνανε στη εξοχή προσκαλώντας και άλλους να έλθουν .. Έτσι το 1932 ο Heinzκαι η MargaretWittmerφτάνουν με το γιο τους Harryκαι εγκαθίστανται στο νησί και σε λίγο καιρό ο δεύτερος γιος τους Ρολφ θα είναι το πρώτο παιδί που γεννήθηκε στα Galapagos. Οι επόμενοι μετανάστες (με χαρτιά ) είναι η βαρόνη VonWagnerBosquetμε την ακολουθία της αλλά εδώ το πράγμα στραβώνει και η καλοτυχία έλαβε τέλος..Περίεργες εξαφανίσεις , θάνατοι και δολοφονίες , η εξαφάνιση του Strauch μάλλον έχει σχέση και στη Floreanaμένουν μόνο οι Wittmerοι οποίοι αποφασίζουν να ασχοληθούν με τον τουρισμό, ανοίγουν ένα ξενοδοχείο το οποίο ακόμη και σήμερα υπάρχει, (ανακαινισμένο ελπίζω) και διοικείται από τους απογόνους της οικογένειας αυτής,.. Δεν ήλθε μόνο ο τουρισμός με τους πρώτους άποικους.Οι απαιτήσεις, οι ανάγκες των επισκεπτών , των αποίκων , έφεραν στα νησιά εισαγόμενα είδη ζώων και φυτών καταστρέφοντας ένα μεγάλο μέρος της τοπικής άγριας ζωής… ..Αυτά για την ιστορία της Floreanaη αλλιώςSantaMaria, η αλλιώς νησί του Charles
Back to us τώρα….
Στο κατάστρωμα όλοι με τα μάτια στραμμένα στα καταγάλανα νερά μπας και δούμε φάλαινες..
P1010059.JPG

P1010352.JPG

P1010371.JPG
P1010374.JPG
Τα αγαπημένα θηλαστικά μας έκαναν το χατίρι να εμφανιστούν αλλά λίγο μακριά . Ο καπετάνιος νιώθοντας τη λαχτάρα μας να δούμε από κοντά τις φάλαινες αλλάζει πορεία και τις παίρνουμε στο κατόπι ..Αρχίζει ένα παιχνίδι πιασε αν μπορείς .., την μια στιγμή να πλησιάζουμε να βλέπουμε τις φάλαινες να εκτοξεύουν πίδακες νερό και την άλλη να βουτούν και να εξαφανίζονται ..αυτό το κρυφτούλι κράτησε κανένα δίωρο εμείς είχαμε παρεκκλίνει από το δρόμο μας και μην μπορώντας να συνεχίσομε το φαλαινοπαιχνιδι εγκαταλείψαμε και επιστρέψαμε στα δικά μας νερά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom