Ιταλία Καλησπέρα στο φόρουμ, ερώτηση για Πίζα Ιταλίας.

Μηνύματα
66
Likes
25
Καλησπέρα. Είμαι νέος στο φόρουμ, συγχαρητήρια για την καλή δουλειά. Θέλω ενημέρωση για ταξίδι στην Ιταλία. Σκέφτομαι το εξής. Μένω Αθήνα, αλλά κατάγομαι από Θεσσαλονίκη. Οπότε σκέφτομαι να πάω με ryanair στη Θεσσαλονίκη με 9,99 ευρώ, ώστε να δω και τους δικούς μου, και την επόμενη να πετάξω για Πίζα από Θεσσαλονίκη με 29,99 ευρώ. Μου έχουν πει ότι δεν αξίζει να μείνω στην Πίζα, καθώς το μόνο αξιοθέατο που έχει να θαυμάσει κανείς, είναι ο κεκλιμένος πύργος της. Συμφωνείτε? η πρόταση που έχω από αρκετούς είναι να μην μείνω καθόλου στην Πίζα. Φτάνω εκεί το μεσημέρι, οπότε σύμφωνα με τις υποδείξεις αρκετών, αρκεί να πεταχτώ μέχρι τον πύργο (κάποιοι που έχουν πάει, μου είπαν ότι το αεροδρόμιο είναι τόσο κοντά, ώστε ακόμη και με τα πόδια μπορεί κάποιος να φτάσει μέχρι το κέντρο της πόλης. Ισχύει κάτι τέτοιο?) και έπειτα να φύγω από την πόλη. Το πρόγραμμά μου έχει ως εξής: Από Πίζα θέλω να πάω Σιένα με λεωφορείο γιατί βρήκα εισιτήριο με 5 ευρώ και να μείνω εκεί δύο μέρες. Επειτα θα πάρω πάλι τρένο για Φλωρεντία με εισιτήριο 7 ευρώ και θα μείνω εκεί για άλλες δύο μέρες. Επειτα θα φύγω με τρένο για Μιλάνο, όπου θα μείνω 3 μέρες και από εκεί θα επιστρέψω κατευθείαν στην Αθήνα, όπου και μένω. Πώς σας φαίνεται? Μήπως είναι κουραστικό? Μήπως προτείνετε να μείνω περισσότερες μέρες? Μήπως να μην πάω σε κάποια πόλη? Εμπειρίες? Προτάσεις? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Ξέχασα να αναφέρω, ότι δεν με απασχολεί στο ταξίδι, να μείνω σε πολυτελή ξενοδοχεία, οπότε αν έχετε να προτείνετε κάποιο οικονομικό, θα με διευκόλυνε αφάνταστα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κουραστικο το προγραμμα. Να μην πας στο Μιλανο απο οσα ειπες. Και οσα σου ειπαν για Πιζα ειναι ολα 100% λαθος.
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Samion. Ξέρεις γιατί το σκέφτηκα έτσι? Γιατί οι αποστάσεις είναι πάρα πολύ μικρές. Αν δεις στα ειδικά σάιτ οι χρόνοι μετακίνησης δεν είναι τίποτα. Από Πίζα μέχρι σιένα είναι μία ώρα, από σιένα Φλωρεντία πάλι μία ώρα. Οπότε το να ξεκινήσεις το πρωί μετά το πρωινό σου καφεδάκι και σε μία ωρίτσα να είσαι στην δίπλα πόλη, το λες κουραστικό? Μόνο το Μιλάνο είναι αρκετά μακρυά, γι αυτό και το άφησα τελευταίο, οπότε μετά την κούραση να επιστρέψω κατευθείαν στο σπίτι στην Αθήνα, χωρίς ταλαιπωρία. Επίσης το Μιλάνο με βολεύει για να επιστρέψω απευθείας Αθήνα. Αν το αφαιρέσω θα πρέπει να επιστρέψω πάλι στην Πίζα, κάνοντας επιπλέον έξοδα και θα πετάξω πάλι για Θεσσαλονίκη και από εκεί για Αθήνα, οπότε αυτό είναι πιο κουραστικό και με επιπλέον κόστος.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Αφαιρεσε 1 μερα απο Μιλανο και μεινε το πρωτο βραδυ Πιζα.Το προγραμμα σου ειναι καλο κατα τη γνωμη μου.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Αν θελεις ξενοδοχειο για διανυχτερευση επειδη φτανεις αργα το βραδυ με το αεροπλανο υπαρχει ενα απεναντι ακριβως απ το αεροδρομιο...(πες μου να ψαξω να βρω πως το λενε)
Αν θες να μεινεις για να δεις τη ποληhttps://www.booking.com/hotel/it/fr...cid=1;checkin=2015-03-19;checkout=2015-03-20& εγω ειχα μεινει σε αυτο αρκετα καλο οικονομικο και βολικη τοποθεσια
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
όχι για να μείνω το θέλω.Μου το δίνει στα 97 ευρώ το δικό σου.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
όχι για να μείνω το θέλω.Μου το δίνει στα 97 ευρώ το δικό σου.
Εμεις πριν 2 χρονια Μαιο πληρωσαμε 45 το δικλινο σε ΒΒ Για 97 δεν αξιζει , Δες κανενα αλλο εκει γυρω γιατι ειναι βολικα εκει. Ειναι διπλα στο πυργο

Γενικα κλεισε ξενοδοχειο στη περιοχή αναμεσα στο κηπο Orto votanika Κ τη πλατεια PIASSA MARINI DELA LIBERTA δες στο χαρτη του ξενοδοχειου στη Βοοκινγ
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.997
Ας ρωτήσω κι εγώ: από το αεροδρόμιο της Πίζα για Σιένα η διαδρομή με τρένο είναι κάπου 2 ώρες και οικονομικότερη από το λεωφορείο που κάνει 3 ώρες. Όμως ο σταθμός του τρένου είναι έξω από την πόλη της Σιένας και χρειάζεται ταξί ή λεωφορείο μετά. Συνήθως στους οδηγούς προτείνεται το λεωφορείο όταν ξεκινά κανείς από Φλωρεντία λόγω του ότι φτάνει στο κέντρο της Σιένα.
Τι είναι προτιμότερο; Ψήνομαι για το τρένο λόγω συντομότερης μετακίνησης.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.997
Το λεωφορείο για Σιένα έχει αφετηρία ακριβώς στο αεροδρόμιο, οπότε δεν εξυπηρετεί και πολύ το link. Και ενώ ακούγεται ξεκούραστο, 3 ώρες και ίσως παραπάνω μου φαίνεται πολύς χρόνος....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.357
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom