Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έχεις απόλυτο δίκιο για το συνάλλαγμα. Το συζήτησα σήμερα πάλι με τον σύντροφό μου και ελέγξαμε τις χρεώσεις. Η προμήθεια ήταν ένα ευρώ. Απλά έγινε μπέρδεμα γιατί στο ΑΤΜ στην Τσεχία μας έγραφε διαφορετική ισοτιμία (1=25,12 κορώνες) απ' ότι στην Ελλάδα (1=27,50 κορώνες). Έτσι, τα είχαμε υπολογίσει λάθος.
Θα διορθώσω τη δημοσίευση σχετικά με το συνάλλαγμα και την προμήθεια. Σε ευχαριστώ που μου το είπες και το τσεκάραμε!
:) Όλα καλα λοιπόν!
Mε την ευκαιρία να προσθέσω κάτι που έχω προσέξει σε κάποιες χώρες. Όταν πας να κάνεις ανάληψη σου δείχνει στο ΑΤΜ μια χάλια ισοτιμία, αλλά αν επιλέξεις "without conversion" τότε παίρνεις τα χρήματα με την ισοτιμία της δικής σου τράπεζας.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
2.Συμφέρει να ανταλλάξετε νόμισμα σε ανταλλακτήρια παρά να κάνετε ανάληψη από κάποια ΑΤΜ. Ανταλλακτήρια με καλό συνάλλαγμα υπάρχουν στην οδό Opletalova, κοντά στην πλατεία Wenceslas. Εμείς πήγαμε με παλιά δεδομένα: ότι με την εθνοcash θα μας χρέωναν συγκεκριμένη προμήθεια για οποιοδήποτε ποσό μέχρι και 390 ευρώ. Τελικά αυτό δεν ίσχυε και την πατήσαμε. Αν θέλετε να πάρετε συνάλλαγμα από ανταλλακτήρια, να έχετε πάνω σας ευρώ και όχι σε κάποια κάρτα.


Επειδή μάλλον κάτι παίζει με την ιστοσελίδα και δεν μπορώ να επεξεργαστώ τη δημοσίευση, το γράφω έτσι. Έγινε κάποιο μπέρδεμα με τις συναλλαγές. Τελικά, όντως συμφέρει ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ με την εθνοcash. Όπως ανέφερε το μέλος echo2011, πρέπει να προσέξετε κατά τη συναλλαγή, να επιλέξετε το "without conversion" για να μη χρεωθείτε επιπλέον.
Echo2011, πολύ σημαντική η πληροφορία αυτή. Σε ευχαριστούμε!
 
Last edited by a moderator:

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220
ξέρετε αν η (μάλλον χρεωστική) κάρτα ανάληψης μετρητών τής άλφα μπανκ είναι συμβατή με τα ΑΤΜ στην Πράγα;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
ξέρετε αν η (μάλλον χρεωστική) κάρτα ανάληψης μετρητών τής άλφα μπανκ είναι συμβατή με τα ΑΤΜ στην Πράγα;
Λογικά θα είναι συμβατή (αν π.χ. έχει την ένδειξη maestro) αλλά ψάξε στο επίσημο site τις χρεώσεις και τις προμήθειες της συγκεκριμένης τράπεζας γιατί μπορεί να μη σε συμφέρει.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Έχεις απόλυτο δίκιο για το συνάλλαγμα. Το συζήτησα σήμερα πάλι με τον σύντροφό μου και ελέγξαμε τις χρεώσεις. Η προμήθεια ήταν ένα ευρώ. Απλά έγινε μπέρδεμα γιατί στο ΑΤΜ στην Τσεχία μας έγραφε διαφορετική ισοτιμία (1=25,12 κορώνες) απ' ότι στην Ελλάδα (1=27,50 κορώνες). Έτσι, τα είχαμε υπολογίσει λάθος.
Θα διορθώσω τη δημοσίευση σχετικά με το συνάλλαγμα και την προμήθεια. Σε ευχαριστώ που μου το είπες και το τσεκάραμε!
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι για το συνάλλαγμα?? Θα βρεθώ Πράγα σε 20 μέρες και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κι εγω αυτον τον τρόπο, να βγαλω χρήματα από atm. Εγώ που έχω ethnocash εαν πάω σε ενα atm που γράφει maestro και έχω πχ μέσα υπόλοιπο 200 ευρώ, θα μου βγάλει αυτά τα χρήματα αλλά σε κορώνες?? Λέγεται κάπως η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις για να κάνεις ανάληψη??
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι για το συνάλλαγμα?? Θα βρεθώ Πράγα σε 20 μέρες και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κι εγω αυτον τον τρόπο, να βγαλω χρήματα από atm. Εγώ που έχω ethnocash εαν πάω σε ενα atm που γράφει maestro και έχω πχ μέσα υπόλοιπο 200 ευρώ, θα μου βγάλει αυτά τα χρήματα αλλά σε κορώνες?? Λέγεται κάπως η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις για να κάνεις ανάληψη??
Αν κατάλαβα σωστά, αυτό που ρωτάς είναι αν θα σου δοθούν αυτόματα κορώνες ή αν πρέπει να κάνεις κάποια ρύθμιση. Γίνεται αυτόματα, δε χρειάζεται να ρυθμίσεις κάτι. Βάζεις την κάρτα και κάνεις τη συναλλαγή. Κάποια στιγμή θα σου εμφανίσει στην οθόνη την ένδειξη "No conversion'. Πατάς "yes" και σου δίνουν τα χρήματα.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.220
Αν έχω καταλάβει καλά, η φράση τούριστ τράπ αναφέρεται σε κάτι (εστιατόριο, αξιοθέατο κλπ) εξόχως τουριστικό, χωρίς ιδιαίτερη αξία, γραφικότητα κλπ.

Τί θεωρείτε (εσείς) ως τούριστ τραπ στην Πράγα; Π.χ. το μουσείο αλχημείας είναι τέτοιο;
 

mitsos2004

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ροβανιέμι
Πράγα έχω πάει για 13 ημέρες θα σου πρότεινα να πας χωρίς δεύτερη σκέψη
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Αν έχω καταλάβει καλά, η φράση τούριστ τράπ αναφέρεται σε κάτι (εστιατόριο, αξιοθέατο κλπ) εξόχως τουριστικό, χωρίς ιδιαίτερη αξία, γραφικότητα κλπ.

Τί θεωρείτε (εσείς) ως τούριστ τραπ στην Πράγα; Π.χ. το μουσείο αλχημείας είναι τέτοιο;
Έχω επισκεφθεί το μουσείο αλχημείας και μου άρεσε! Γνώμη μου είναι να πας.
 

Tini

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ναι αυτά είναι δίπλα ακριβώς από την πλατεία της Παλιάς Πόλης.

Προσωπικά βέβαια, επειδή δε μπορώ τις καταστάσεις υπερβολικής πολυκοσμίας, χαιρόμουν που είχα λίγο περπάτημα από την καρδία του τουριστικότερου μέρους της πόλης από το ξενοδοχείο μου (Intercontinental).
Καλησπερα, σκεφτομαι να μεινω κ εγω στο intercontinental ! ποση ωρα ειναι με τα ποδια απο τα "σημεια ενδιαφεροντος" ???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom