Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Ξεκινάμε, 24/12 από Μιλάνο με το τρένο για Κόμο όπου θα κοιμηθούμε ένα βράδυ.. την επόμενη μέρα 25/12 θα πάμε στο Λουγκάνο όπου θα διανυκτερεύσουμε ένα βράδυ. Στις 26/12 το πρωί θα πάρουμε το τρένο για Γενεύη με ενδιάμεση στάση στο Gstaad όπου θα το επισκεφτούμε για λίγες ώρες (3,4 ωρίτσες) και το βράδυ με το καλό θα φτάσουμε Γενεύη. Μπορώ να μάθω κάποιες πληροφορίες για το Gstaad; η στάση του τρένου απο το Gstaad απέχει πολύ; είναι πολύ ακριβό σαν μέρος; πόσα χρήματα θα χρειαστώ περίπου για καφέ και φαγητό; πληροφορίες για το χιονοδρομικό κέντρο;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Χασιμο χρονου η διανυκτερευση στο Λουγκανο. Ειδικα το χειμωνα. Μια βολτα και πολυ του πεφτει.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Παιδια το να πεις θελω να παω εκει ειναι κομματακι ευκολο..το θεμα ειναι οτι προσπαθουσα να εχω το οκ απ την δουλεια μου.δε μπορουσα να κλεισω εισητηρια ετσι..το θεμα ειναι οτι το ταξιδι στην πραγα θα γινει κατα 99%.αλλα οχι και 550€ τα εισητηρια!!!υπερβολικο δεν το βρισκεις;
 

giota235

Member
Μηνύματα
139
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
για το gsttas έχετε πληροφορίες να μου δώσετε;
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Καλημερα! Αχ! Παω Ελβετια 14/4-19/4. 2 κυριες κι ενα 10χρονο. Θα μενουμε Ααραου και θα παμε α.Λουκερνη και Πιλατους β..Ζυριχη και Ζοο γ.Βερνη και Τουν Ιντερλακεν δ.Κολμαρ Μιλουζ , κι ενα ΖανκτΓκαλεν αν χωρεσει καπου....
Ξερω οτι θα γκρινιαξετε για την παρακατω ερωτηση ,αλλα επειδη ο καιρος πλησιαζει, τα οικονομικα δεδομενα αλλαζουν...εγω αγωνιω για ολα ,θατην κανω:
Τι συμφερει για μετακινησεις; swiss pass ή νοικιαζω αυτοκινητο;
Η swiss pass ειναι στα 251ευρω. Ξερει κανεις σας τα ημερησια εισιτηρια σε τι κοστος ειναι,πως τα προμηθευεσαι; φανταζομαι θ΄ανεβηκαν κι αυτα, μετα την 1-1 ισοτιμια ευρω-φραγκου.
Ευχαριστω για καθε γνωμη, σχολιο , συμβουλη!
 
Μηνύματα
49
Likes
96
Καλημερα! Αχ! Παω Ελβετια 14/4-19/4. 2 κυριες κι ενα 10χρονο. Θα μενουμε Ααραου και θα παμε α.Λουκερνη και Πιλατους β..Ζυριχη και Ζοο γ.Βερνη και Τουν Ιντερλακεν δ.Κολμαρ Μιλουζ , κι ενα ΖανκτΓκαλεν αν χωρεσει καπου....
Ξερω οτι θα γκρινιαξετε για την παρακατω ερωτηση ,αλλα επειδη ο καιρος πλησιαζει, τα οικονομικα δεδομενα αλλαζουν...εγω αγωνιω για ολα ,θατην κανω:
Τι συμφερει για μετακινησεις; swiss pass ή νοικιαζω αυτοκινητο;
Η swiss pass ειναι στα 251ευρω. Ξερει κανεις σας τα ημερησια εισιτηρια σε τι κοστος ειναι,πως τα προμηθευεσαι; φανταζομαι θ΄ανεβηκαν κι αυτα, μετα την 1-1 ισοτιμια ευρω-φραγκου.
Ευχαριστω για καθε γνωμη, σχολιο , συμβουλη!
Αφού θα μένετε Άαραου, η Λουκέρνη είναι κοντά, περίπου 50 λεπτά με το τρένο και κοστίζει 52 φράγκα με επιστροφή ενώ το Σανκτ Γκάλεν είναι 1 ώρα και 45 λεπτά και κοστίζει 94 φράγκα με επιστροφή. Τα εισιτήρια είτε τα αγοράζεις από τα αυτόματα εκδοτήρια στο σιδηροδρομικό σταθμό, είτε από τον-την υπάλληλο αν είναι εργάσιμη ώρα, είτε από το ίντερνετ ή το smartphone με πιστωτική/χρεωστική κάρτα. Με την αλλαγή της ισοτιμίας ευρώ-φράγκου για κάποιον που θα επισκεφτεί τώρα την Ελβετία από κάποια χώρα του ΕΥΡΩ όλα είναι 20% πιο ακριβά από πριν.
Το Swiss Travel Pass -με το οποίο μπορείς να ταξιδέψεις απεριόριστα σε όλη την Ελβετία- κοστίζει για 3 ημέρες=210 φράγκα, για 4 ημέρες=251 φράγκα, για 8 ημέρες=363 φράγκα και για 15 ημέρες=440 φράγκα το άτομο. Συνεπώς, για όσες περισσότερες μέρες το αγοράσεις, τόσο περισσότερο χαμηλώνει το κόστος ανά ημέρα.
Όλες οι τιμές που έγραψα είναι ανά άτομο στη 2η θέση (οικονομική) όπου μερικές φορές έχει αρκετό κόσμο (πήγα όρθιος Ζυρίχη-Βέρνη τουλάχιστον 2 φορές!) Αν θέλετε περισσότερη άνεση τότε ενδείκνυται η 1η θέση αλλά υπολογίστε συν 75% παραπάνω κόστος για τα μεμονωμένα εισιτήρια και συν 60% για το Swiss Travel Pass.
Η ενοικίαση ενός οικονομικού αυτοκινήτου θα σας κοστίσει περίπου 500 φράγκα για 5 μέρες (χωρίς να περιλαμβάνεται η βενζίνη φυσικά). Πρέπει όμως να υπολογίσετε και τα έξοδα για το πάρκινγκ. Εξαρτάται βέβαια αν θα έχετε δικό σας χώρο πάρκινγκ εκεί που θα μένετε. Πάντως για κάποια μέρη το αυτοκίνητο δε βοηθάει, π.χ. στο Πιλάτους πηγαίνει μόνο το τρένο (το καλοκαίρι) και το τελεφερίκ. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω ότι σας συμφέρει το αυτοκίνητο, επειδή θα είστε 3 άτομα...ειδικά αν σκοπεύετε να είστε συνέχεια στη γύρα και σας αρέσει η αίσθηση του αυτοκινήτου. Άλλοι προτιμάνε το τρένο στα βουνά όπου...χαλαρώνεις και χαζεύεις τη θέα! Εκτός από το κόστος είναι και θέμα γούστου η επιλογή τρένου ή αυτοκινήτου τελικά...
 

panos_po

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλημέρα παιδιά μετά από ένα τέλειο ταξίδι στην πράγα τον απρίλιο ξεκινήσαμε με την κοπέλα μου να οργανώσουμε ένα ακόμα για ζυρίχη λέμε να πάμε τον φεβρουάριο (λόγο δουλειάς μας βολεύει περισσότερο) Από ότι διάβασα εδώ μέσα δεν είναι πολύ καλή εποχή να πάμε αλλα σκεφτόμαστε ότι θα είναι ωραία να πάμε χειμώνα να έχει και χιονια τι πιστεύετε θα αξίζει να πάμε εκεί για ένα 4ήμερο η καλύτερα να σκεφτούμε κάποια άλλη πόλη?
 

efipoly

Member
Μηνύματα
103
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτο
Καλησπερα φιλοι μου. Σκεφτομαστε να σχεδιασουμε ταξιδι για τον Αυγουστο βεβαια (παντα φροντιζω τουλαχιστον 1 εξαμηνο πριν τα ταξιδια) σε Ελβετια και να παμε και Annecy κλπ. Αεροπορικώς θα πεταξουμε για Γενευη (με bonus & miles Aegean) και απο εκει να νοικιασουμε αυτοκινητο και να γυρισουμε τη λιμνη της Γενευης και λιγο Γαλλια κτλ. Δεν σκεφτομαστε για swiss pass γιατι ειμαστε 3 ατομα οικογενεια και το κοστος μεγαλο συνολικα. Η γνωμη σας ειναι να κλεισουμε ξενοδοχειο Ελβετια ή να προτιμησουμε να μεινουμε Γαλλια για πιο οικονομικα. Λιγο κοιταξα της Γενευης και ειναι οπως του Λονδινου (πανακριβα) αλλα πανω στη λιμνη και λιγο πιο μακρια υπαρχουν πιο οικονομικα. Τι προτεινετε?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καλησπερα φιλοι μου. Σκεφτομαστε να σχεδιασουμε ταξιδι για τον Αυγουστο βεβαια (παντα φροντιζω τουλαχιστον 1 εξαμηνο πριν τα ταξιδια) σε Ελβετια και να παμε και Annecy κλπ. Αεροπορικώς θα πεταξουμε για Γενευη (με bonus & miles Aegean) και απο εκει να νοικιασουμε αυτοκινητο και να γυρισουμε τη λιμνη της Γενευης και λιγο Γαλλια κτλ. Δεν σκεφτομαστε για swiss pass γιατι ειμαστε 3 ατομα οικογενεια και το κοστος μεγαλο συνολικα. Η γνωμη σας ειναι να κλεισουμε ξενοδοχειο Ελβετια ή να προτιμησουμε να μεινουμε Γαλλια για πιο οικονομικα. Λιγο κοιταξα της Γενευης και ειναι οπως του Λονδινου (πανακριβα) αλλα πανω στη λιμνη και λιγο πιο μακρια υπαρχουν πιο οικονομικα. Τι προτεινετε?
Πωπω..τελεια θελω να ξαναπαω...!... ποσες μερες υπολογιζεις ? Βαλε στο προγραμμα Yberdon, Λωζανη, Gruyere,! Vevey ,Montreux δεν ξερω τι χρηματα διαθετεις σε 3κλινο αλλα με 100 ευρω βρισκεις..επισης κοιτα και τα Χοστελ ειναι υπεροχα και απευθύνονται σε ολες τις ηληκιες...και Αννεσυ κουκλιστικοοο να μεινετε ενα βραδυ αξιζει....αν βγαλεις προγραμμα γραψε μημπως κ προσθεσουμε κατι....τυχερή
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Καλησπερα φιλοι μου. Σκεφτομαστε να σχεδιασουμε ταξιδι για τον Αυγουστο βεβαια (παντα φροντιζω τουλαχιστον 1 εξαμηνο πριν τα ταξιδια) σε Ελβετια και να παμε και Annecy κλπ. Αεροπορικώς θα πεταξουμε για Γενευη (με bonus & miles Aegean) και απο εκει να νοικιασουμε αυτοκινητο και να γυρισουμε τη λιμνη της Γενευης και λιγο Γαλλια κτλ. Δεν σκεφτομαστε για swiss pass γιατι ειμαστε 3 ατομα οικογενεια και το κοστος μεγαλο συνολικα. Η γνωμη σας ειναι να κλεισουμε ξενοδοχειο Ελβετια ή να προτιμησουμε να μεινουμε Γαλλια για πιο οικονομικα. Λιγο κοιταξα της Γενευης και ειναι οπως του Λονδινου (πανακριβα) αλλα πανω στη λιμνη και λιγο πιο μακρια υπαρχουν πιο οικονομικα. Τι προτεινετε?
Αξίζει να κάνεις το γύρο της λίμνης για να δεις Λωζάννη, Μοντρέ και το κάστρο του Chillon, το κάστρο του Aigle, Εvian, Thonon le Bains αλλά και πιο πέρα Σαμονί, Annecy .... βέβαια όλα αυτά όχι σε μια μέρα, πρέπει να κατασταλάξεις που θα μείνεις και να κάνεις πρόγραμμα.....Επίσης προς το κέντρο της Ελβετίας Φρίμπουργκ, Βέρνη, Θουν Ιντερλακεν...
Θα σου πρότεινα να μείνεις κάπου κοντά στο Montreux αλλά αυτό εξαρτάται απο το που θέλεις να εστιάσεις τις εκδρομές σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom