Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εγώ πάντα έχω στο νου μου στρόγγυλα νούμερα.Π.χ. 1000 φιορίνια=3 ευρώ,2000=6 ευρώ και με βοηθάει στους υπολογισμούς.
Και γω το ίδιο κάνω για να μπορώ να κρίνω πιο γρήγορα αν κάτι είναι ακριβό. Στην Βουδαπέστη δε δυσκολεύτηκα με τις ισοτιμίες τότε που πήγα γιατί μου θύμιζε την ισοτιμία ευρώ-δραχμής όταν έγινε η αλλαγή νομίσματος (ένα χιλιάρικο περίπου 3 ευρώ) :)
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Είχα το ίδιο εψαχνα και εγώ στο ταξίδι μου τον περασμένο Μάιο.
Ανακάλυψα το Kehli το οποιο ήταν φανταστικό. Ζωντανή μουσική και πολυ καλή κουζίνα. Αν πας Ανοιξη-Καλοκαίρι έχει και καταπράσινη αυλή!
http://www.kehli.hu/?lang=en
http://www.tripadvisor.com.gr/Resta...9-Reviews-Kehli-Budapest_Central_Hungary.html

Δεν είναι πολυ κεντρικό. Είναι απο την μερια της Βούδας και για να πας θες ταξί ή λεωφορείο (αλλά δεν ξέρω να σε βοηθήσω σε αυτό). Με ταξί υπολογήσε περίπου 7€. Προσοχή όμως γιατί οι ταξιτζίδες κλέβουν. Μόνο με κλήση να παίρνεις (να στο καλεί το ξενοδόχειο ή το μαγαζί που έχεις πάει).
Στο θέμα μας τώρα...
Πήραμε: 1 ορεκτικό, 1 σαλάτα, 2 κυρίως και ένα ρόζε κρασί εμφιαλωμένο και δώσαμε 35€!!!
Την βραδιά που είχαμε πάει, έτυχε και καθόταν δίπλα μας μια σοπράνο και τραγουδησε 3-4 κομματια όπερα! Εμπειρία...
Πηγαινε και δε θα χάσεις. Το μαγαζάκι είναι και αυτο ένας λόγος που σκεφτομαι να ξαναπάω Βουδαπέστη.
Στο μυαλό μου είσαι. Αυτό ακριβώς έψαχνα. Βέβαια είμαι πιο τυχερός γιατί θα πάω με το αμάξι οπότε όλα τα άλλα δεν μου χρειάζονται
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας! Το καλοκαίρι έχω κανονίσει ένα ταξίδι στην Βουδαπέστη και θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει κάποιες πληροφορίες.
1) Θέλω να πάω από την Βουδαπέστη στην Λίμνη Balaton και συγκεκριμένα στην περιοχή Keszthely. Ισχύει ότι τρένο δεν φτάνει μέχρι την συγκεκριμένη περιχοή και ότι περνάνε ferry boats; Και αν ναι από ποιες περιοχές και πόσο τακτικά μέσα στην ημέρα;
2) Γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για τις διάφορες κάρτες μεταφορών και τις τιμές τους, ή αν υπάρχουν μειωμένα για φοιτητές;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

tasos1994

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται κάποιος ανταπτορας για τις πρίζες στην Βουδαπέστη για τον φορτιστή του κινητού μου
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
με τους αριθμούς των τηλεφώνων μας τι γίνεται;
Δεν θα πάτε στο Αφγανιστάν! Σε ευρωπαική πόλη θα πάτε.
Ενεργοποίησε το Roamer στο κινητό σου. Επικοινώνησε με την εταιρεία κινητής που έχεις να στο κάνουν, ρώτα και για την χρέωση εισερχόμενων και εξερχόμενων κλήσεων και είσαι οκ.
 

kategr

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Γεια σας.Θα ταξιδεψω στη Βουδαπέστη τον επόμενο μήνα.Έχω διαβάσει διάφορα στο site αλλά δεν έχω καταληξει και έχω κάποιες ερωτήσεις.
Ξενοδοχείο ή διαμέρισμα?
Κάρτα ΜΜΜ ή όχι?
Πέστη ή Βούδα?
Το airbnb είναι αξιόπιστο?
Απαντήσεις και κάθε είδους πληροφορία θα με βοηθούσε.Ευχαριστώ πολύ.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Καλησπέρα. Αρχικά να ξέρεις ότι η Βουδαπέστη είναι πανέμορφη!!!!
Το airbnb ειναι αξιόπιστο.Εγω έμεινα στην Νεα Υορκη 15 μέρες μεσω Airbnb.Αν αποφασίσεις να μείνεις σε σπίτι να κοιτάξεις να έχει κριτικές ώστε να είσαι σίγουρος. Επίσης με τον οικοδεσπότη να μιλας μέσω σαιτ γιατι καταγράφονται όλα.Οσο για ξενοδοχείο εγώ έμεινα σαυτό http://www.centralhotel21.hu/ με πρωινο μεσα τρικλινο εωγαινε 13,5 ευρώ το ατομο την βραδια.Είναι πολύ κεντρικο πας παντού με τα πόδια και κοντά σε μετρό. δεν ξέρω αν ηταν Βούδα η Πεστη τα μπερδευω. τι έιναι η κάρτα ΜΜΜ???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom