ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Τι προβλημα να υπαρχει; Οποτε θελει την κανει ο καθενας. Το θεμα ειναι να εγκριθει και για τις δυο σας , μην πανε τζαμπα και τα εισητηρια.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Οντως 85 μέρες είναι πολλές..από την άλλη εκεί τα παλικάρια αντιμετωπίζουν τόσες περιπτώσεις καθημερινά που ξέρουν να ψυχολογούν αρκετά καλά..σίγουρα μπαίνουν και πολλοί που έχουν σκοπό να μείνουν μόνιμα..αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι αυτό είναι κάτι που δεν θέλουν να συμβεί..η ότι δεν ξέρουν ότι θα συμβεί(τουλάχιστον στις περισσότερες τον περιπτώσεων)..από την άλλη ο αδελφός μου έρχεται κάθε χρόνο για 3 μήνες περίπου χωρίς κανένα πρόβλημα..μην το ματιάσουμε αυτό :p
 

fotoole

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΚΑΓΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α , ΚΑΝΑΔΑ, ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
το διαβασα πριν λιγο φιλε μου και πραγματικα μου ανοιξε τα ματια! ειμουνα ετοιμος να κανω αιτηση για βιζα αλλα αποτι διαβαζω η βιζα ειναι σαν την γκομενα που κανεις δεν μπορει να ριξει,μονο αυτος με εισοδημα πανω απο 1000 ευρο (αποτι διαβασα ενας λογος που τρωνε ακυρο ειναι επιδει δεν εχουν εισοδημα κατω τον 1000 ευρο) αυτος που ειναι παντρεμενος εχει παιδια και σπιτι στο ονομα του,πραμα το οποιο ειναι σπανιο στην ελλαδα του 2014 και γενικα σε ολο τον κοσμο και ειδικα αμα εισαι νεος....πριν λιγο διαβασα οτι οντως δεν χρειαζετε να τρεχεις αθηνα για την εστα και οτι ειναι μονο 14 δολλαρια ολο το πακετο δηλαδη ενα δεκαρικο σε ευρο (3 πακετα τσιγαρα) ωραιος,αρα την εστα θα παρω! αλλα επισης διαβασα οτι ισως εχω προβλημα στην πυλη εισοδου αμα δουνε οτι εχω εισητηρια με επιστροφη μετα απο πες 85 μερες.διαβασα θα με πανε για ανακριση κατευεθαιαν...ρε παιδια αμαν ποια,διακοπες παω να κανω,δεν ειμαι ο παρανομος μεταναστης που ερχετε με την βαρκα απ την αφρικη μαζι με αλλους 30!

κοιτα οι 85 μερες θα τους κινησουν την περιεργια . εσυ κοιτα να εχεις μαζι εκτυπωμενα τα εισητηρια επιστροφης συνηθως τα ζητανε. εμενα προσωπικα οσες φορες εχω παει με ρωτανε ποσα λευτα εχω μαζι μου , παντα μου δινει 3 μηνη παραμονη .
 

fotoole

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΚΑΓΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α , ΚΑΝΑΔΑ, ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Δεν δινει ειδικα σε σενα....σε οσους ταξιδευουν με esta,δινουν μεχρι 3 μηνες παραμονη.
αυτο εννοούσα ότι δινουν έως 3 μήνες ..δεν είπα για μενα μόνο
 
Last edited:

lena.m

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Μια διευκρινηση βρε παιδια αν ξερει καποιος να μου πει. Ο πατερας ταξιδεψε με εστα τον οκτωβριο στην αμερικη και εκατσε ενα μηνα. Τωρα που θελουμε να παμε για το πασχα και μπηκα να βγαλω εστα για εμενα ειδα πως ειχαν προστεθει καποια πεδια. το ερωτημα μου ειναι: εφοσον το εστα του πατερα μου ειναι σε ισχυη μεχρι το 2016 λογικα δε θα χρειαστει να βγαλει καινουριο, αλλα μηπως λογω αλλαγων πρεπει να βγαλει?? Μπηκα φυσικα να κανω ενημερωση αιτησης αλλα η μονη αλλαγη που μ αφηνει να κανω ειναι ειναι η διευθυνση που θα μενουμε στη αμερικη.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μια διευκρινηση βρε παιδια αν ξερει καποιος να μου πει. Ο πατερας ταξιδεψε με εστα τον οκτωβριο στην αμερικη και εκατσε ενα μηνα. Τωρα που θελουμε να παμε για το πασχα και μπηκα να βγαλω εστα για εμενα ειδα πως ειχαν προστεθει καποια πεδια. το ερωτημα μου ειναι: εφοσον το εστα του πατερα μου ειναι σε ισχυη μεχρι το 2016 λογικα δε θα χρειαστει να βγαλει καινουριο, αλλα μηπως λογω αλλαγων πρεπει να βγαλει?? Μπηκα φυσικα να κανω ενημερωση αιτησης αλλα η μονη αλλαγη που μ αφηνει να κανω ειναι ειναι η διευθυνση που θα μενουμε στη αμερικη.
Lena και γω θα πάω το Πάσχα με την παλιά μου esta που λήγει τα Χριστούγεννα. Δε νομίζω να έχουμε πρόβλημα, φαντάζομαι πως αν ήθελαν να δηλώσουμε και τα νέα στοιχεία (κάτι για εργοδότες πρόσεξα ότι ζητούν, δεν άλλαξαν και πολύ οι ερωτήσεις) μετά την αλλαγή θα ακύρωναν τις παλιές esta και θα ζητούσαν να ξανακάνουμε, ή έστω, όπως λες, θα είχαν προσθέσει τις νέες ερωτήσεις στην "ενημέρωση αίτησης". Εμένα π.χ. φαίνονται στην esta μου τα στοιχεία της παλιάς πτήσης αλλά στην νέα αίτηση που έκανα για τον άντρα μου δε ζητάει πια τίποτα για την πτήση. Αν πάντως ταξίδεψε κάποιος με την παλιά esta μετά την αλλαγή ας μας πει αν είχε κάποιο πρόβλημα.
 

lena.m

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Lena και γω θα πάω το Πάσχα με την παλιά μου esta που λήγει τα Χριστούγεννα. Δε νομίζω να έχουμε πρόβλημα, φαντάζομαι πως αν ήθελαν να δηλώσουμε και τα νέα στοιχεία (κάτι για εργοδότες πρόσεξα ότι ζητούν, δεν άλλαξαν και πολύ οι ερωτήσεις) μετά την αλλαγή θα ακύρωναν τις παλιές esta και θα ζητούσαν να ξανακάνουμε, ή έστω, όπως λες, θα είχαν προσθέσει τις νέες ερωτήσεις στην "ενημέρωση αίτησης". Εμένα π.χ. φαίνονται στην esta μου τα στοιχεία της παλιάς πτήσης αλλά στην νέα αίτηση που έκανα για τον άντρα μου δε ζητάει πια τίποτα για την πτήση. Αν πάντως ταξίδεψε κάποιος με την παλιά esta μετά την αλλαγή ας μας πει αν είχε κάποιο πρόβλημα.
Ακριβως
Lena και γω θα πάω το Πάσχα με την παλιά μου esta που λήγει τα Χριστούγεννα. Δε νομίζω να έχουμε πρόβλημα, φαντάζομαι πως αν ήθελαν να δηλώσουμε και τα νέα στοιχεία (κάτι για εργοδότες πρόσεξα ότι ζητούν, δεν άλλαξαν και πολύ οι ερωτήσεις) μετά την αλλαγή θα ακύρωναν τις παλιές esta και θα ζητούσαν να ξανακάνουμε, ή έστω, όπως λες, θα είχαν προσθέσει τις νέες ερωτήσεις στην "ενημέρωση αίτησης". Εμένα π.χ. φαίνονται στην esta μου τα στοιχεία της παλιάς πτήσης αλλά στην νέα αίτηση που έκανα για τον άντρα μου δε ζητάει πια τίποτα για την πτήση. Αν πάντως ταξίδεψε κάποιος με την παλιά esta μετά την αλλαγή ας μας πει αν είχε κάποιο πρόβλημα.

Και εγω ετσι νομιζω πως δε θα χρειαστει να κανουμε καινουρια αιτηση γιατι και στη σελιδα του προξενειου δεν αναφερει κατι ισα ισα που λεει οτι δεν ειναι καν απαραιτητη η ανανεωση της αιτησης απλα ποτε δε μπορεις να ξερεις αν εκει στον ελεγχο θα δημιουργηθει προβλημα. Γι αυτο και εγω ρωτησα μηπως καποιος ξερει κατι διαφορετικο.
 

Βάσια

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γεια σας,πρόκειται να ταξιδέψω στην Αμερική το φθινόπωρο.. Πρέπει να κάνω αίτηση για ESTA απ'ότι καταλαβαίνω,σωστά; Αυτό γίνεται μόνο ηλεκτρονικά,άρα για την συναλλαγή των 14$ πληρώνω με πιστωτική..όμως δεν έχω πιστωτική! αν χρησιμοποιήσω κάποιου συγγενικού προσώπου δεν θα υπάρχει πρόβλημα,έτσι; :icon_redface: ίσως ακούγεται ανούσια λεπτομέρεια,αλλά δεν είναι απλό ταξίδι αυτό..!!
 

lena.m

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Γεια σας,πρόκειται να ταξιδέψω στην Αμερική το φθινόπωρο.. Πρέπει να κάνω αίτηση για ESTA απ'ότι καταλαβαίνω,σωστά; Αυτό γίνεται μόνο ηλεκτρονικά,άρα για την συναλλαγή των 14$ πληρώνω με πιστωτική..όμως δεν έχω πιστωτική! αν χρησιμοποιήσω κάποιου συγγενικού προσώπου δεν θα υπάρχει πρόβλημα,έτσι; :icon_redface: ίσως ακούγεται ανούσια λεπτομέρεια,αλλά δεν είναι απλό ταξίδι αυτό..!!
Οχι δεν πειραζει αν δεν ειναι δικια σου η πιστωτικη.
 

KRIKA

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Γεια σας!Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι..Θα πάμε με τον άντρα μου ένα ταξίδι στην Αμερική σε 10 μέρες. Έχουμε κάνει την αίτηση για εστα, σήμερα όμως που τα τυπώσαμε και τα ξαναείδα και είδα ότι έχουμε κανει ενα λάθος, στην ερώτηση αν η μετακίνηση στις ΗΠΑ πραγματοποιείται σε διαμετακόμιση σε άλλη χώρα βάλαμε ναι ενώ στην πραγματικότητα θα μείνουμε στις ΗΠΑ. Θα έχουμε πρόβλημα με αυτό;Πρέπει να ξανακάνουμε αίτηση και αν ξανακάνουμε μπορεί να τις απορρίψουν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.097
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom