Προτάσεις για βιβλία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διαβάζω αυτό:
http://www.bookdepository.com/1491-Charles-Mann/9781862078765

Πάρα πολύ ενδιαφέρον, αλλά αν δεν έχεις ιδιαίτερο βλήμα με την αρχαιολογία και την αμερικάνικη ήπειρο ίσως να μην αρέσει τόσο. Πάντως δε χρειάζεται καμία πρότερη γνώση ιστορίας, αρχαιολογίας κλπ. Πολύ καλογραμμένο.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Με λίγα λόγια εξαιρετικό :)
Ξύπνησα μπουκωμένος και προ στιγμή πανικοβληθηκα, πέρασαν λίγες στιγμές για να αντιληφθώ ότι βρίσκομαι στην αληθινή ζωη. Παρασύροντας σε τόσο, τότε όντως πρόκειται για εξαιρετικό... βιβλίο και συγγραφέα. Είναι όμως λιγο κουραστικό, 900 τόσες σελίδες δεν είναι εύκολο.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Διάβασα τον Αποτυχημένο του Τόμας Μπέρναρντ. Από τα πολύ αξιόλογα έργα της αυστριακής - και ευρωπαϊκής ίσως - λογοτεχνίας. Ιδιαιτέρως προτεινόμενο σε όσους - όπως εγώ - απεχθάνονται το Salzburg (καλά ντε, μη βαράτε :mad:) ή/και αγαπάνε το πιάνο.
 

matsas78

Member
Μηνύματα
110
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
πάντα το επόμενο...
«Θα ήθελα την Φόνισσα του Καζαντζίδη». «Που είναι τα βιβλία του Πάολο Κορέλκο;» Μαργαριτάρια και εξωφρενικές απορίες, από πελάτες του βιβλιοπωλείου «Ελευθερουδάκης»...

http://www.mixanitouxronou.gr/tha-i...apo-pelates-tou-vivliopoliou-eleftheroudakis/
προχθές στο βιβλιοπωλείο μου ζήτησαν "'ένα βοήθημα φυσικής από τις εκδόσεις Telly Savalas" .
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
έχω τη χαρά να σας ανακοινώσω ότι εδώ και μερικές ημέρες κυκλοφορεί το νέο μου βιβλίο!
Ο τίτλος του Σεπτέμβριος, κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πηγή και πρόκειται για αστυνομικό μυθιστόρημα!

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ.

Ευχαριστώ, συμφορουμίτες και συμφορουμίτισσες! :)

 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Έχω στα χέρια μου το νέο του Nesbo Ο γιος, μια καλή ευκαιρία για όσους δεν γνωρίζουν ακομα έναν απο τους καλύτερους συγγραφείς αστυνομικού. Παρεπιπτόντως έχω ολοκληρώσει το The stand και χαίρομαι που "γνώρισα" τον κύριο King. Έχω ξεκινήσει και την Λάμψη αλλά για την ώρα προέχει ο Nesbo.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
"Παραδέχομαι ότι δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό και μας πιάνουν οι γυναίκες απ' τη μύτη τόσο επιδέξια, λες και πιάνουν το χερούλι του τσαγερού! Ή τα χέρια τους είναι έτσι φτιαγμένα, ή οι μύτες μας δεν αξίζουν για τίποτα. "

Ποιος μπαγάσας τόγραψε αυτό και δεν τον έστειλαν στη Σιβηρία......;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
"Παραδέχομαι ότι δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό και μας πιάνουν οι γυναίκες απ' τη μύτη τόσο επιδέξια, λες και πιάνουν το χερούλι του τσαγερού! Ή τα χέρια τους είναι έτσι φτιαγμένα, ή οι μύτες μας δεν αξίζουν για τίποτα. "

Ποιος μπαγάσας τόγραψε αυτό και δεν τον έστειλαν στη Σιβηρία......;
Na το πάρει λπν το ποτάμι: Νικολάι Γκογκόλ. "Ο Καυγάς" μετφ. Απ. Κοτσώλης εκδ. Παϊρίδι. Μεγάλος Ρώσος συγγραφέας ισάξιος για μερικούς του Ντοστογιέφσι και του Τολστόι. Μοναδικός όμως στο χιούμορ του που σου το πασάρει έξαφνα στο κείμενο και σου κάνει το διάβασμα απόλαυση. Όπως π.χ. η παραπάνω παράγραφος. Συγγραφέας επίσης του "Τάρας Μπούλμπα". Στον κινηματογράφο με πρωταγωνιστή το αείμνηστο Γιούλ Μπρύνερ, αξέχαστη η σκηνή της πίτας γύρω από τη φωτιά στη σκοτεινή νύχτα.
Όμως το βιβλίο που τον ανέβασε στην κορυφή παγκόσμιας λογοτεχνίας είναι οι "Νεκρές Ψυχές" με ήρωα του τον Τσίτσικοφ. Μέγας απατεώνας που ξεγέλαγε τις δημόσιες υπηρεσίες και εισέπραττε επιδοτήσεις για δούλους πεθαμένους...παλιά η τέχνη.... και πολλοί θα πρέπει να είναι οι αναγνώστες του βιβλίου στη χώρα μας...
Τώρα αν έχουν ενοχληθεί κάποια αγόρια από την παραπάνω πρόταση του Γκογκόλ, μάλλον χιούμορ μας κάνει ο συγγραφές. Μα κι αν δεν το κάνει, όταν ξέρεις πως συμβαίνει τότε ουδέν πρόβλημα. Όπως γράφει και ο Ντοστογιέφσκι "ο τρελός ο οποίος ξέρει πως είναι τρελός, δεν είναι τρελός".
Στο κάτω-κάτω ας αφήνουμε και κάποια δικαιωματάκια... 'Όχι βέβαια σαν αυτά που λέει στους φίλους του ένας αλαζόνας ήρωας του Τολστόι στο "Άννα Καρένινα". "Εμένα δε θα μου φορέσει ποτέ η γυναίκα μου κέρατα. Την επόμενη του γάμου μας θα της παρουσιάσω τον εραστή της λέγοντας: Γυναικούλα μου σε αγαπώ σε εκτιμώ αλλά απ' εδώ ο εραστής σου" .
(Αυτά τα λίγα...για να ξεχνάτε τις καθημερινές απειλές....)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom