ΗΠΑ Αναζήτηση εισιτηρίων για Η.Π.Α.

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.516
Καλησπέρα. Θα ήθελα την άποψη-εμπειρία των παλιότερων και πιο έμπειρων μελών στο εξής θέμα. Οι αναζητήσεις με οδήγησαν στο 778-820 ευρώ απο Αθηνα ή Θεσσαλονίκη (βολευουν και τα δύο) με τις Τουρκικές για Σικάγο τον Ιούλιο. Εκτιμάτε ότι η τιμή είναι καλή για την εποχή, ή υπαρχει πιθανότητα για κάποια πιθανή έκπτωση? Οι ημερομηνίες που αναφέρομαι ειναι 13-14 / 7/ μέχρι 30-31 /7
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης η Lufthansa έχει προσφορά(για κράτηση μέχρι 11/3) το Σικάγο με 590.Δεν ξέρω βέβαια αν έχει εισιτήρια τις μέρες που θέλεις.

http://www.travelstories.gr/community/threads/lufthansa-Προσφορές-για-Αμερική.51330/

Η τιμή που βρήκες δεν είναι προσφορά αλλά δεν είναι και κακή,ειδικά αν οι ημερομηνίες σου είναι σταθερές.Κανείς όμως δεν μπορεί να ξέρει αν θα βρείς καλύτερο ή χειρότερο αν περιμένεις.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.516
Ευχαριστώ για την απάντηση. Γνώριζα ότι οι τιμές κυμαίνονται κάπου εκεί στην εκτός καλοκαιριού σεζόν , οπότε όπως λες και συ είναι σχετικά όλα. Παίζει όσο περνάει ο καιρός να πάρουν την άνοδο, οπότε η απόφαση θέλει και λίγο ρίσκο. Έτσι σκέφτηκα να ρωτήσω παλιότερους που τα παρακολουθούν αυτά αν έχει νόημα να περιμένω προσφορά που περιλαμβάνει και καλοκαίρι ή δεν έχει κανένα νόημα...
 

UsaTraveler

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η καλύτερη περίοδος να κλείσω εισητήριο (one way) για το πρώτο δεκαήμερο προς Σικάγο;

Παρατηρώ ένα περίεργο φαινόμενο όπου τα εισιτήρια για τον μήνα Απρίλιο-Μάιο είναι της τάξης των 500-550 ευρώ ενώ όσο προχωράνε οι μήνες μου εμφανίζει τιμές από 700+
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.516
Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η καλύτερη περίοδος να κλείσω εισητήριο (one way) για το πρώτο δεκαήμερο προς Σικάγο;

Παρατηρώ ένα περίεργο φαινόμενο όπου τα εισιτήρια για τον μήνα Απρίλιο-Μάιο είναι της τάξης των 500-550 ευρώ ενώ όσο προχωράνε οι μήνες μου εμφανίζει τιμές από 700+
Διευκρίνισε το πρωτο δεκαήμερο ποιανού μήνα ενδιαφέρεσαι...Ενδεικτικά πέρσυ τον Σεπτέμβριο έκλεισα Χανιά - Ελσίνκι - Σικάγο, 605 ευρώ, με επιστροφη καλοκαίρι 2016 Ιούλιο... Να ξέρεις ότι το one way είναι ακριβότερο για κάποιο λόγο απο το round trip οπότε αν ενδιαφέρεσαι ( θα σε ρωτήσω έπειτα αν επιτρέπεται πως και έτσι; ). Ψάξε με επιστροφή και βάλε σαν ημερομηνία τυχαία επιλογή για να βρείς το φτηνότερο συνδυασμό (Ίσως Νοέμβριο- Οκτώβριο το πετύχεις). Επίσης να ξέρεις ότι στο immigration, αν δεν έχεις κάποια βίζα ή πράσινη κάρτα ή Αμερικάνικη υπηκοότητα, θα σου ζητήσουν να τους δείξεις εισητήριο επιστροφής, οπότε έχεις ένα ακόμη λόγο να κλείσεις και επιστροφή, αφού είναι φτηνότερα.
 

UsaTraveler

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Διευκρίνισε το πρωτο δεκαήμερο ποιανού μήνα ενδιαφέρεσαι...Ενδεικτικά πέρσυ τον Σεπτέμβριο έκλεισα Χανιά - Ελσίνκι - Σικάγο, 605 ευρώ, με επιστροφη καλοκαίρι 2016 Ιούλιο... Να ξέρεις ότι το one way είναι ακριβότερο για κάποιο λόγο απο το round trip οπότε αν ενδιαφέρεσαι ( θα σε ρωτήσω έπειτα αν επιτρέπεται πως και έτσι; ). Ψάξε με επιστροφή και βάλε σαν ημερομηνία τυχαία επιλογή για να βρείς το φτηνότερο συνδυασμό (Ίσως Νοέμβριο- Οκτώβριο το πετύχεις). Επίσης να ξέρεις ότι στο immigration, αν δεν έχεις κάποια βίζα ή πράσινη κάρτα ή Αμερικάνικη υπηκοότητα, θα σου ζητήσουν να τους δείξεις εισητήριο επιστροφής, οπότε έχεις ένα ακόμη λόγο να κλείσεις και επιστροφή, αφού είναι φτηνότερα.
Βασικά πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου (1 έως 11 το πολύ). (το είχα σε thread και μεταφέρθηκε, οπότε χάθηκε ο μήνας στον τίτλο :p ). Μιλάω για one way από Αθήνα γιατί η επιστροφή είναι αόριστη. Δεκτός και ο συνδιασμός πτήσεων (π.χ. Αθήνα-Αγγλία-Σικάγο). Ευχαριστώ.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Βασικά πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου (1 έως 11 το πολύ). (το είχα σε thread και μεταφέρθηκε, οπότε χάθηκε ο μήνας στον τίτλο :p ). Μιλάω για one way από Αθήνα γιατί η επιστροφή είναι αόριστη. Δεκτός και ο συνδιασμός πτήσεων (π.χ. Αθήνα-Αγγλία-Σικάγο). Ευχαριστώ.
Εισαι αμερικανος υπηκοος ; Γιατι θα σου ζητηθει εισιτηριο επιστροφης στην αφιξη σου , ετσι τουλαχιστον ξερω . Επιστροφη αοριστη ; Εχεις μόνο 90 μερες δικαιωμα να μεινεις στην Αμερικη.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
και μενα ετσι μου ειχανε πει πολλα πρακτορια οτι με one way εισιτηριο μπορει να εχω θεμα στην αφιξη στο αεροδρομιο οταν περασω απο ελενχο. τωρα ξερω και καπιους φιλους μου που πηγανε με one way και δεν ειχαν θεμα. δεν ξερω αν το βλεπουν στο συστημα τους αν εχεις εισιτηριο επιστροφης παντως εμενα και τις 2 φορες που πηγα αμερικη δεν μου ζητησανε να τους διξω εισιτηριο επιστροφης. παντως αποψη μου ειναι να μην το ρισκαρις με one way αλωστε την ιδια τιμη θα εχει με το επιστροφης!
 

UsaTraveler

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Δεν έχω περιορισμό 90 μέρες (δεν πάω με τουριστική), το ερώτημα παραμένει:
Ποιά είναι η καλύτερη περίοδος για να το κλείσω;
Αν περάσουν οι μέρες μήπως γίνουν πιο ακριβά τα one way? Γιατί και προσφορές να βγουν λογικά θα είναι μετ' επιστροφής.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
465
Likes
1.516
Εχω την εντύπωση ότι κακώς θα περιμένεις προσφορές μέσα στη high season Ιουλίου - Αυγόυστου ( one way ή round trip). Οπότε λογικά όσο καθυστερείς , απλά ρισκάρεις την αύξηση των τιμών. Δοκίμασε μέσω skyscanner να δεις τι παιζει μέσω Ιταλιας..κλείσε δλδ ανεξάρτητα Αθήνα - Ιταλία και Ιταλία Σικάγο.. βγάζει απο κεί κάποιες δελεαστικές τιμές νομίζω...για Αύγουστο...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Έχω την εντύπωση ότι οι προσφορές σχεδόν όλων των εταιρειών(Swiss,Klm,Lufthansa,Air France,Alitalia) για το καλοκαίρι έχουν ήδη βγεί.Όποτε δεν πρέπει να περιμένει κάποιος χαμηλότερες τιμές.Μόνον απο τύχη.Καλύτερα να κλείσει άν το ταξίδι είναι σίγουρο.
 

UsaTraveler

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
UPDATE: έκλεισα εισιτήριο που πάει μέσω Τουρκίας (IST). Απ' ότι κατάλαβα είναι κλασσικός προορισμός που σταματάνε όλοι για Αμερική. Έχετε να προτείνετε κάποιο οικονομικό ξενοδοχείο κοντά που (εγγυημένα) να σε πηγαινοφέρνει από/προς το αεροδρόμιο; Θα έχει overnight layover στην Τουρκία και στην επόμενη στάση οπότε θεωρώ καλή κίνηση τουλάχιστον στην Τουρκία να μείνω το βράδυ κάπου :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom