Βουλωμενα αυτια

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Τον τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα με τα αυτια μου. Καθε φορα που κατεβαινω απο το αεροπλανο, η ακοη μου μειωνεται κατα το ημισυ!!!! Κανω ασκησεις εξισωσης οπως λετε, ανοιγουν καπως, αλλα το προβλημα παραμενει. Ο γιατρος λεει δεν ειναι τιποτα, αλλα εγω το βρισκω πολυ ενοχλητικο. Επισης το καλοκαιρι, οταν βουταω στη θαλασσα, το αυτι μου κανει μερες να επανελθει! Ουτε αυτο το θεωρει ανησυχητικο ο γιατρος. Θα επισκεφτω κι αλλον,σιγουρα! Με το μικροσκοπιο που μου εδειξε το αυτι μου, ηταν σαν ξεφλουδισμενος τοιχος, σαν ξεφλουδισμενη επιδερμιδα. Ξερει κανεις κατι? Ο γιατρος μου δε βρισκει τιποτα ανησυχιτικο! Εγω ομως υποφερω κι ανησυχω!
Δεν είναι ιατρικό το φόρουμ, αλλά και να ήταν, κανείς δεν μπορεί να κάνει διάγνωση εξ αποστάσεως. Να πας σε άλλο γιατρό.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Τον τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα με τα αυτια μου. Καθε φορα που κατεβαινω απο το αεροπλανο, η ακοη μου μειωνεται κατα το ημισυ!!!! Κανω ασκησεις εξισωσης οπως λετε, ανοιγουν καπως, αλλα το προβλημα παραμενει. Ο γιατρος λεει δεν ειναι τιποτα, αλλα εγω το βρισκω πολυ ενοχλητικο. Επισης το καλοκαιρι, οταν βουταω στη θαλασσα, το αυτι μου κανει μερες να επανελθει! Ουτε αυτο το θεωρει ανησυχητικο ο γιατρος. Θα επισκεφτω κι αλλον,σιγουρα! Με το μικροσκοπιο που μου εδειξε το αυτι μου, ηταν σαν ξεφλουδισμενος τοιχος, σαν ξεφλουδισμενη επιδερμιδα. Ξερει κανεις κατι? Ο γιατρος μου δε βρισκει τιποτα ανησυχιτικο! Εγω ομως υποφερω κι ανησυχω!
H δική μου γιατρός μου έγραψε ένα αποσυμφορητικό μύτης για να βάζω πριν ταξιδέψω γιατί με την βουλωμένη μύτη επηρεάζονται τα αυτιά. Βέβαια και χωρίς συνάχι είχα πόνο στα αυτιά και της είπα πως πριν ταξιδέψω χρησιμοποιώ ένα κολλύριο για τα αυτιά (που μου πρότεινε ο φαρμακοποιός). Μου είπε πως δε πειράζει που το χρησιμοποιώ και έτσι το συνέχισα.Ρώτησε και συ τον γιατρό σου σχετικά..
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Πρακτική αντιμετώπιση, χωρίς φάρμακα, που λειτουργεί ικανοποιητικά: Την ώρα της απογείωσης (ή, όταν κλείνουν τ' αυτιά σας τέλος πάντων) ανοίγετε το στόμα σας ("χασμουρηθείτε" - όπως ειπώθηκε). Τις περισσότερες φορές λειτουργεί, τ' αυτιά "ανοίγουν". Η εξήγηση είναι απλή: Τ' αυτιά κλείνουν λόγω της απότομης μεταβολής της ατμοσφαιρικής πίεσης. Ανοίγοντας το στόμα σας (με το οποίο επικοινωνούν τ' αυτιά) εξισορροπείτε την πίεση που ασκείται στα τύμπανα από τις δύο πλευρές κι έτσι ξεβουλώνουν.
Ε, μα πού ήσασταν όλοι εσείς όταν όλη η παρέα με κορόιδευε σε κάθε ταξίδι με αεροπλάνο που χασμουριόμουν και τους εξηγούσα ότι έτσι ξεβουλώνουν τα αυτιά μου!! Τσίχλα φροντίζω να μασάω πάντα. Έτσι μου είχαν πει να κάνω..
Κατά τη διάρκεια της πτήσης πονά αρκετά και η μύτη μου εμένα πάντως!Μετά το πρώτο δίωρο στους αιθέρες!Γι'αυτό το πρόβλημα δεν έχω βρει λύση, απλώς το ανέχομαι..
 

island

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ!!!
Αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα πολύ συχνά (πόνο στα αυτιά και βούλωμα)...αλλά όχι κάθε φορά!Να ρωτήσω,γνωρίζει κανείς αν επηρεάζει και το μέγεθος του αεροπλάνου ή σε ποια θέση κάθεσαι (μπροστά, πίσω, παράθυρο κ.α.);;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το θέμα είναι οτι πετάω τη Παρασκευή και ακόμα το ένα αυτί δεν λέει να ξεβουλώσει.. για να δούμε..
Κι εγώ θέμα με τα αυτιά μου βουλώνουν πολλές φορές από απίστευτη καταρροή. Πέραν του όποιου φαρμάκου (αν είναι αλλεργικό ρώτα το γιατρό σου για το xozal), με βοηθάνε δύο πράγματα:
1. επίσκεψη σε σάουνα ή έστω παραμονή κάτω από όσο πιο ζεματιστό νερό γίνεται για ώρα, με τους υδρατμούς αποσυμφορίζεται η μύτη (αν είνια αυτή η πηγή τους προβλήματος) και ανοίγουν τα αυτιά
2. επίσκεψη σε πακιστανικό εστιατόριο, τους λες να στο κάνουν extra spicy και μέσα σε λίγα λεπτά κλαις τόσο που αποσυμφορίζονται μύτες, αυτιά, το ρίχνεις στο κλάμα κλπ.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Παιδιά το συγκεκριμένο θέμα έχει να κάνει με την διαφορά βαρομετρικής πίεσης εξωτερικά και εσωτερικά της καμπίνας (παρόλο που όλα τα αεροπλάνα δεν κάνουν 100% σωστή αποσυμπίεση). Συνήθως αυτό το αντιμετωπίζουμε κυρίως στη προσγείωση όπου όταν το αεροπλάνο χάνει ύψος, η βαρομετρική εξωτερική πίεση , καθότι μεγαλύτερη όσο είμαστε κατερχόμενοι, τείνει να ισοσκελίσει την βαρομετρική που λόγω των απωλειών της καμπίνας, είναι μικρότερη, και έτσι νιώθουμε την πίεση προς το εσωτερικό του αυτιού. Αντίθετα τα αυτιά μας ξεβουλώνουν με την ίδια λογική όσο κερδίζουμε ύψος μετά την απογείωση. Ένας τρόπος αντιμετώπισης του φαινομένου , προκειμένου να αποφύγουμε δυσάρεστες καταστάσεις , ειδικά όσοι έχουν και μια ευαισθησία , είναι η μέθοδος Valsava manuever. Μπορείτε με ένα googlarisma να δείτε ακριβώς τι κάνουμε. Σε γενικές γραμμές κρατάμε κλειστή μύτη και στόμα και δίνουμε πίεση (σαν να φουσκώνουμε ένα μπαλόνι) ώστε να ξεβουλώσουν τα αυτιά.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.046
Likes
1.825
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
3η βραχονησίδα αριστερά
Στο προτελευταίο μου ταξίδι στην Κων/πολη βούλωσε το ένα από τα δύο αυτιά στην προσγείωση. Τι το κόλπο με την τσίχλα έκανα, τι με το κλείσιμο της μύτης και το φούσκωμα...τίποτε..
.καθώς ήταν ενοχλητικό πήγα για ακουόραμα κλπ, μια χαρά τα βρήκαν όλα...
το βούλωμα διήρκεσε μήνες, μέχρι και στο επόμενο ταξίδι (μάλιστα φοβόμουν μην χειροτερεύσει στο ταξίδι και μασουλούσα σαν κατσίκα ή ανοιγόκλεινα το στομα συνέχεια ή εκλεινα μύτη-φούσκωμα-ξεφούσκωμα τόσο συχνά που έμοιαζε με τικ)...
...τώρα, ή ξεβούλωσε (σε άσχετη στιγμή) ή το συνήθισα :haha::(
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Μια ερωτηση...τσιχλα η καραμελα,στο αεροπλανο;...εχω και εγω ευαισθησια στα αυτια.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Kορίτσια τσίχλες-καραμέλες πιάνουν μόνο αν πρόκειται για ένα απλό βούλωμα.. Επίσης το χασμουρητό βοηθάει πολύ. Αλλά αν μιλάμε για πόνο κατά την προσγείωση (σουβλιές μέσα στο αυτί) ή για για βούισμα που κρατάει για ώρες-μέρες τότε θέλει αγωγή. Μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Εγώ όπως είπα παραπάνω βάζω κολλύριο (που έχει κορτιζόνη) στα αυτιά και δεν ξαναείχα πρόβλημα σε πτήση. Πριν υπέφερα. Αλλά πρέπει να ρωτήσετε γιατρό.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Στο προτελευταίο μου ταξίδι στην Κων/πολη βούλωσε το ένα από τα δύο αυτιά στην προσγείωση. Τι το κόλπο με την τσίχλα έκανα, τι με το κλείσιμο της μύτης και το φούσκωμα...τίποτε..
.καθώς ήταν ενοχλητικό πήγα για ακουόραμα κλπ, μια χαρά τα βρήκαν όλα...
το βούλωμα διήρκεσε μήνες, μέχρι και στο επόμενο ταξίδι (μάλιστα φοβόμουν μην χειροτερεύσει στο ταξίδι και μασουλούσα σαν κατσίκα ή ανοιγόκλεινα το στομα συνέχεια ή εκλεινα μύτη-φούσκωμα-ξεφούσκωμα τόσο συχνά που έμοιαζε με τικ)...
...τώρα, ή ξεβούλωσε (σε άσχετη στιγμή) ή το συνήθισα :haha::(
Ακριβώς το ίδιο έχω πάθει και εγώ...Και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν έχει ξεβουλώσει ακόμη και το έχω συνηθίσει :p
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Κορίτσια, πονεμένη ιστορία τα αυτιά και τα αεροπλάνα. Εμένα πριν από 2 χρόνια βούλωσε ξαφνικά το ένα μου αυτί. Θορυβήθηκα γιατί είχα προγραμματίσει ταξίδι που στο πήγαινε συμπεριλάμβανε 3 διαδοχικές απογειώσεις και (βέβαια άλλες τόσες προσγειώσεις :p). Ήξερα ότι βουλωμένο σύστημα αυτιών - μύτης μπορεί να εξελιχθεί σε πολύ επίπονη εμπειρία στο αεροπλάνο. Έτσι πήγα στο νοσοκομείο και σε διάφορους ΩΡΛ, προσπαθώντας να ξεβουλώσω το αυτί και ταυτόχρονα να πάρω οδηγίες με το τι θα κάνω στο αεροπλάνο. Και εμένα το αυτί μου μάλλον ξεβούλωσε, μετά από αγωγή με κολλύριο για τη μύτη και κορτιζόνη στην αρχή ή και εγώ το συνήθισα στο τέλος. Για το αεροπλάνο κατέληξα στα εξής
α) να βάζω κολλύριο για τη μύτη, μισή ώρα πριν την απογείωση/προσγείωση, ιδίως αν είμαι συναχωμένη, κάτι το οποίο μου συμβαίνει πολύ συχνά. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το τι θα περιέχει, πάντως τα δικά μου περιέχουν κορτιζόνη, αλλά το θέμα είναι να μην είναι βουλωμένη η μύτη.
β) τσίχλα και όταν ξεχνάω να πάρω μαζί μου κάνω ότι χασμουριέμαι, το θέμα είναι να ανοιγοκλείνεις το στόμα
γ) χωρίς να το παρακάνω κάνω τη μέθοδο Valsava.
Δεν είναι σίγουρο ότι τα παραπάνω θα πιάσουν. Ας πούμε πριν από λίγες μέρες σε προσγείωση έκλεισε εντελώς το ίδιο αυτί, ευτυχώς χωρίς πόνο, και αυτό κράτησε μια ολόκληρη μέρα. Πολύ σπαστικό. Νομίζω ότι έχει πάθει ευαισθησία.:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom