Μηχανές Αναζήτησης Πτήσεων

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το gotogate; είναι αξιόπιστο; στο skyscanner μου δίνει τις χαμηλότερες τιμές..
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
Εγω προχτες που πήγα να κλείσω απο εκει μου εβαζε εξτρα χρέωση πιστωτικής καρτας 36 ευρω, για ολες τις καρτες. Οποτε βγηκα και εκλεισα απο αλλου.
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
An κάποιος γνωρίζει πώς δουλεύει το travelplanet24 σας παρακαλώ πολύ, ας μου απαντήσει εδώ ή με προσωπικό μήνυμα. Εκλεισα (δεν είμαι καν σίγουρη) εισιτήρια μέσω της σελίδας αυτής και νομίζω μου τα έχει χρεώσει 2 φορές. Είμαι σε κατάσταση πανικού, αν γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ πολύ ας μου απαντήσει!!!

Θα περιγράψω εδώ τι έχει συμβεί γιατί πραγματικά είμαι σε παράκρουση.
Εγώ κι ένας φίλος μου θέλουμε να κάνουμε κράτηση 2 εισιτηρίων της Ράιαν-ερ.
Κάνει λογαριασμό στο σάιτ της, βάζει τα στοιχεία του και προβαίνει σε αγορά μέσω πιστωτικής μάστερκαρντ. Ολα καλά μέχρι εκεί. Με τον ίδιο λογαριασμό (μέλους στο σάιτ), βάζω τα δικά μου στοιχεία για να κάνουμε αγορά άλλων 2 εισιτηριών (για φίλους μας) -παρεπιμπτόντως, με μαέστρο χρεωστική της Εθνικής Τράπεζας. Δεν γίνεται τίποτα, δοκιμάζω από άλλο browser, τιποτα, ώσπου το παρατάω.
Μπαίνω στο τravelplanet24 και κλείνω από εκεί τα εισιτήρια. Μου έρχεται μέιλ επιβεβαίωσης ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ μέιλ από την ράιανερ ότι αγόρασα άλλα 2 εισιτήρια μόνο πήγαινε ΑΠ¨Ο ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ. Εχω φρικάρει. Δεν έχω καταλάβει, αν έγινε μεν η κράτηση από το travelplanet, γιατί κλείστηκαν άλλα 2 εισιτήρια κι από άλλη κάρτα και γενικότερα είμαι σε κρίση πανικού και δεν ξέρω τι να κάνω. ΕΠειδή το μυαλό μου δεν λειτουργεί καλά λόγω σύγχυσης και αϋπνίας (από την σύγχυση), σας παρακαλώ βοηθήστε με. Νομίζω θα πάνε χαμένα τα λεφτά (όχι μόνο τα δικα μου, αλλά και του φίλου μου)και δεν είμαστε για τέτοια....

Ελπίζω να ήμουν όσο το δυνατόν κατανοητή. Σας ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Ο φίλος σου πήρε ξεχωριστό e-mail για τα δύο πρώτα εισιτήρια(πήγαινε-έλα);
Εσύ άλλο e-mail από travelplanet+e-mail από εταιρεία για δύο εισιτήρια(πήγαινε) επιπλέον;
Οι κωδικοί κράτησης/εισιτηρίων είναι διαφορετικοί;
Επικοινώνησε με την Τράπεζα να δείς πόσες χρεώσεις γίνανε στην κάρτα και μετά αν γίνανε τρείς χρεώσεις κάνε αμφισβήτηση συναλλαγής για να είσαι καλυμμένη από την Τράπεζα.Και μετά επικοινωνία με την εταιρεία(στείλετε τους ένα e-mail για να υπάρχει και γραπτά).Και ελπίζω να βρείς άκρη καθώς η εταιρεία είναι λίγο δύσκολη στην επικοινωνία.
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Ο φίλος σου πήρε ξεχωριστό e-mail για τα δύο πρώτα εισιτήρια(πήγαινε-έλα);
Εσύ άλλο e-mail από travelplanet+e-mail από εταιρεία για δύο εισιτήρια(πήγαινε) επιπλέον;
Οι κωδικοί κράτησης/εισιτηρίων είναι διαφορετικοί;
Επικοινώνησε με την Τράπεζα να δείς πόσες χρεώσεις γίνανε στην κάρτα και μετά αν γίνανε τρείς χρεώσεις κάνε αμφισβήτηση συναλλαγής για να είσαι καλυμμένη από την Τράπεζα.Και μετά επικοινωνία με την εταιρεία(στείλετε τους ένα e-mail για να υπάρχει και γραπτά).Και ελπίζω να βρείς άκρη καθώς η εταιρεία είναι λίγο δύσκολη στην επικοινωνία.
Nαι πήρε ξεχωριστό μέιλ. Εγώ πήρα και από το τραβεπλάνετ κι από τη ράιαν (αλλά μόνο το πήγαινε ήταν στο μέιλ της ράιαν).
Οι κωδικοί είναι διαφορετικοί, ναι.
Στην τράπεζα έχει γίνει μία χρέωση (πήγα και το είδα στο ΑΤΜ- λες να μη φαίνεται και να πρέπει να ξαναπάω), σαν να έχουν αγοραστεί 2 εισιτήρια πήγαινελα. ΑΠλά στο μέιλ που μου ήρθε από τη ράιαν λέει ότι χρεώθηκε ο φίλος μου, ενώ στο άλλο λέει ότι χρεώθηκα εγώ. Δηλαδή, έχω κλεισει 4 θέσεις πήγαινε, 2 έλα;;

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για τον κόπο σου!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
΄Οποτε περιμένεις να δείς αν θα υπάρξει και δεύτερη χρέωση από ράιαν με το ποσό των δύο εισιτηρίων πήγαινε(μια έχει γίνει κανονικά και αυτή του τράβελπλανετ την αφήνουμε).Μόλις υπάρξει δεύτερη από ράιαν κάνεις αμφισβήτηση και επικοινωνείς με την ράιαν.
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Ναι, αλλά το μέιλ λέει (της ράιαν) ότι έχουν αγοραστεί 2 εισιτήρια πήγαινε και έχουν χρεωθεί στο φίλο μου. γω επικοινωνησα με την τραπεζα αλλα μου λενε οτι μονο εχει δεσμευτει τ ποσο που πηγαινε για το τραβελπλανετ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Στην τράπεζα έχει γίνει μια χρέωση(η πρώτη που θέλετε για την ράιαν) και μια δέσμευση(για το τράβελπλανετ).Σωστά;΄Εως εδώ είμαστε εντάξει.
Εχεις και ένα μαίηλ για εισιτήρια που δεν θέλεις.Για αυτά δεν υπάρχει προς το παρόν χρέωση ή δέσμευση.Περίμενε να δείς τι θα γίνει με την τράπεζα και μετά ξεκίνα ενέργειες με τράπεζα και εταιρεία.
Θα έλεγα να στείλεις και ένα μαιηλ στην ράιαν και να εξηγήσεις την κατάσταση αλλά φοβάμαι μήπως μπλέξουν τα πράγματα και ακυρωθούν και τα πρώτα εισιτήρια που κλείσατε.Κατά την γνώμη μου να περιμένεις πρώτα να δείς όλες τις κινήσεις από τράπεζα.
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Στην τράπεζα έχει γίνει μια χρέωση(η πρώτη που θέλετε για την ράιαν) και μια δέσμευση(για το τράβελπλανετ).Σωστά;΄Εως εδώ είμαστε εντάξει.
Εχεις και ένα μαίηλ για εισιτήρια που δεν θέλεις.Για αυτά δεν υπάρχει προς το παρόν χρέωση ή δέσμευση.Περιμένε να δείε τι θα γίνει και μετά ξεκίνα ενέργειες με τράπεζα και εταιρεία.
ΣΤην τραπεζα εχει γινει χρεωση 150 ευρω (δλδ τα εισιτηρια πηγαινελα απο το τραβελπλανετ) που χρεωθηκαν στο λογαριασμο μου. Αυτο μου το λεει και το μειλ.
Το αλλο μειλ (της ραιαν) λεει οτι χρεωθηκαν τα μισα περιπου στο λογαριασμο του φιλου μου. Με αυτον δεν ξερω τι εχει γινει ακομα, γιατι μαλλον κοιμαται (και αγχωνομαι μονη μου). Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά τι μου ειπες... :(
Οπως και να χει, θα επικοινωνησω και με την ραιαν αν εχει γινει τελικα η στραβη...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Μας τα είπες κάπως μπερδεμένα πάντως(λόγω άγχους).
Περίμενε να ξυπνήσει ο φίλος σου,να συντοντιστείτε(πόσες κρατήσεις κάνατε,πόσα e-mail πήρατε,πόσες κάρτες χρησιμοποιήσατε,πόσες χρεώσεις ή δεσμεύσεις ποσών υπάρχουν στην τράπεζα) και μετά κάντε αμφισβήτηση για ότι περισσεύει στην εταιρεία η/και στην τράπεζα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.334
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom