Ισραήλ Επίσκεψη στο Ισραήλ για γνωριμίες φίλων, εξικείωση με την γλώσσα και τον πολιτισμό.

saavedra29

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Γεια σας.
Σκέφτομαι να επισκευτώ το Ισραήλ σε 1-2 μήνες. Δεν έχω καθόλου εμπειρία από το εξωτερικό και δεν γνωρίζω αν θα ταξιδέψω μόνος μου ή με κάποιον φίλο-φίλη. Ο λόγος που θα επισκευθώ το Ισραήλ είναι λίγο περίεργος γι'αυτό θα τα πάρω από την αρχή αλλά με συντομία για να μην σας κουράσω.
Πρίν από 5μιση μήνες παραβρέθηκα σε έναν γάμο. Εκεί είδα (δεν έγινε γνωριμία) μία κοπέλα που ερωτέυτηκα αμμέσως. Η κοπέλα είναι ρωσίδα και ζει στο Ισραήλ πολλά χρόνια. 2 μέρες μετά έφυγε για το Ισραήλ, αλλά βρήκα το email της και αρχίσαμε να επικοινωνούμε αλλά αραιά. Μετά από λίγο καιρό είχα ήδη αποφασίσει ότι κάποια στιγμή θα την ξαναδώ ότι και να γίνει. Ο καιρός λοιπόν έφτασε και πριν από λίγες μέρες της είπα ότι σκέφτομαι να επισκεφτώ το Ισραήλ και αν θα ήθελε να βρεθούμε κάποια στιγμή για να γνωριστούμε. Δέχτηκε.
Εγώ ήδη έναν μήνα αφότου την είδα άρχισα να μαθαίνω μόνος μου εβραικά και είμαι σε ένα επίπεδο οπου μπορώ να έχω κάποιες απλές καθημερινές συνομιλίες. Παράλληλα μαθαίνω ρωσικά αλλά είμαι σε πολύ αρχάριο επίπεδο μια και δεν έδωσα βάση σε αυτή τη γλώσσα. Με την κοπέλα επικοινωνούμε με αγγλικά τα οποία γνωρίζω πολλά χρόνια. Δεν ξέρω αν θα επισκευθώ το Ισραήλ μόνος μου ή με παρέα. Η πιθανότητες είναι 50 - 50 και θα γνωρίζω φαντάζομαι σε λίγες μέρες. Έχω κάνει κάποιες γνωριμίες μέσω ίντερνετ με άτομα που ζουν στο Ισραήλ και θα τους συναντήσω εκεί για να γνωριστούμε από κοντά. Ήδη με μία κυρία που με βοήθησε μέσω ίντερνετ στα εβραικά γνωρίστικα καθώς πριν λίγες μέρες επισκέφθηκε την Ελλάδα.
Τώρα στο ζουμί! Καθώς δεν έχω καμμία εμπειρία από ταξίδια στο εξωτερικό, και να τονίσω ότι τα οικονομικά μου είναι αρκετά περιορισμένα, τί συμβουλές θα μπορούσατε να μου δώσετε;
  • Για παράδειγμα είναι καλύτερα να πάω με κάποιο γκρουπ ή μόνος μου; Και αν πάω με γκρούπ θα είμαι ελέυθερος να έχω δικό μου πρόγραμμα και να κάνω κατά τη διάρκεια της ημέρας ότι θέλω; Γιατί όπως καταλάβατε ο κύριος σκοπός της επίσκεψής μου είναι η σηνάντηση και η γνωριμία με την κοπέλα. Επίσης τα θρησκευτικά αξιοθέατα δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, αντίθετα όμως με ενδιαφέρει η κουλτούρα και το να μιλήσω όσο πιο πολύ γίνεται τα εβραικά.
  • Στην περίπτωση που δεν πάω με γκρουπ και κλείσω μόνος μου ξενοδοχείο σκεφτόμουνα για οικονομικούς λόγους να κλείσω σε hostel (κοινό κοιτώνα με άλλους). Έχετε κάποια εμπειρία από αυτό; Το θεωρείτε επικίνδυνο;
  • Στην ίδια πάλι περίπτωση (που πάω χωρίς γκρουπ) πιστέυετε ότι είναι ασφαλές να κλείσω και να πληρώσω εισητήριο μέσω ίντερνετ ή θα ήταν καλύτερα να το κάνω μέσω κάποιου τοπικού πρακτορείου ακόμα και αν στοιχίσει λίγο παραπάνω; Παρεμπιπτόντως μένω Πάτρα.
Γενικά έχω κάμποσα ερωτήματα που είναι αδύνατο να τα εκθέσω όλα :) Γι'αυτό σας παρακαλώ δωστε μου όποιες συμβουλές σας έρχονται στο μυαλό και πιστέυετε ότι μπορούν να φανούν χρήσιμες στην περιπτωσή μου. Ευχαριστώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σας.
Σκέφτομαι να επισκευτώ το Ισραήλ σε 1-2 μήνες. Δεν έχω καθόλου εμπειρία από το εξωτερικό και δεν γνωρίζω αν θα ταξιδέψω μόνος μου ή με κάποιον φίλο-φίλη. Ο λόγος που θα επισκευθώ το Ισραήλ είναι λίγο περίεργος γι'αυτό θα τα πάρω από την αρχή αλλά με συντομία για να μην σας κουράσω.
Πρίν από 5μιση μήνες παραβρέθηκα σε έναν γάμο. Εκεί είδα (δεν έγινε γνωριμία) μία κοπέλα που ερωτέυτηκα αμμέσως. Η κοπέλα είναι ρωσίδα και ζει στο Ισραήλ πολλά χρόνια. 2 μέρες μετά έφυγε για το Ισραήλ, αλλά βρήκα το email της και αρχίσαμε να επικοινωνούμε αλλά αραιά. Μετά από λίγο καιρό είχα ήδη αποφασίσει ότι κάποια στιγμή θα την ξαναδώ ότι και να γίνει. Ο καιρός λοιπόν έφτασε και πριν από λίγες μέρες της είπα ότι σκέφτομαι να επισκεφτώ το Ισραήλ και αν θα ήθελε να βρεθούμε κάποια στιγμή για να γνωριστούμε. Δέχτηκε.
Εγώ ήδη έναν μήνα αφότου την είδα άρχισα να μαθαίνω μόνος μου εβραικά και είμαι σε ένα επίπεδο οπου μπορώ να έχω κάποιες απλές καθημερινές συνομιλίες. Παράλληλα μαθαίνω ρωσικά αλλά είμαι σε πολύ αρχάριο επίπεδο μια και δεν έδωσα βάση σε αυτή τη γλώσσα. Με την κοπέλα επικοινωνούμε με αγγλικά τα οποία γνωρίζω πολλά χρόνια. Δεν ξέρω αν θα επισκευθώ το Ισραήλ μόνος μου ή με παρέα. Η πιθανότητες είναι 50 - 50 και θα γνωρίζω φαντάζομαι σε λίγες μέρες. Έχω κάνει κάποιες γνωριμίες μέσω ίντερνετ με άτομα που ζουν στο Ισραήλ και θα τους συναντήσω εκεί για να γνωριστούμε από κοντά. Ήδη με μία κυρία που με βοήθησε μέσω ίντερνετ στα εβραικά γνωρίστικα καθώς πριν λίγες μέρες επισκέφθηκε την Ελλάδα.
Τώρα στο ζουμί! Καθώς δεν έχω καμμία εμπειρία από ταξίδια στο εξωτερικό, και να τονίσω ότι τα οικονομικά μου είναι αρκετά περιορισμένα, τί συμβουλές θα μπορούσατε να μου δώσετε;
  • Για παράδειγμα είναι καλύτερα να πάω με κάποιο γκρουπ ή μόνος μου; Και αν πάω με γκρούπ θα είμαι ελέυθερος να έχω δικό μου πρόγραμμα και να κάνω κατά τη διάρκεια της ημέρας ότι θέλω; Γιατί όπως καταλάβατε ο κύριος σκοπός της επίσκεψής μου είναι η σηνάντηση και η γνωριμία με την κοπέλα. Επίσης τα θρησκευτικά αξιοθέατα δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, αντίθετα όμως με ενδιαφέρει η κουλτούρα και το να μιλήσω όσο πιο πολύ γίνεται τα εβραικά.
  • Στην περίπτωση που δεν πάω με γκρουπ και κλείσω μόνος μου ξενοδοχείο σκεφτόμουνα για οικονομικούς λόγους να κλείσω σε hostel (κοινό κοιτώνα με άλλους). Έχετε κάποια εμπειρία από αυτό; Το θεωρείτε επικίνδυνο;
  • Στην ίδια πάλι περίπτωση (που πάω χωρίς γκρουπ) πιστέυετε ότι είναι ασφαλές να κλείσω και να πληρώσω εισητήριο μέσω ίντερνετ ή θα ήταν καλύτερα να το κάνω μέσω κάποιου τοπικού πρακτορείου ακόμα και αν στοιχίσει λίγο παραπάνω; Παρεμπιπτόντως μένω Πάτρα.
Γενικά έχω κάμποσα ερωτήματα που είναι αδύνατο να τα εκθέσω όλα :) Γι'αυτό σας παρακαλώ δωστε μου όποιες συμβουλές σας έρχονται στο μυαλό και πιστέυετε ότι μπορούν να φανούν χρήσιμες στην περιπτωσή μου. Ευχαριστώ.
Σε ποιο μέρος του ΙΣραήλ ζει η κοπέλα; Ακριβώς επειδή είναι Ρωσ΄θδα μπορεί να είναι από τους παλλινοστούντες και να μένει σε κανένα settlement, οπότε ισχύουν άλλα πράγματα εκεί και θα έχεις πολλούς περιορισμούς.

Γενικά μπορείς να πας μόνος σου, είναι πολύ εύκολη χώρα, αλλά και πανάκριβη. Τη βρίσκω πιο ακριβή κι από την Ιαπωνία και συνταξίδεψα με Γιαπωνέζα. Π.χ. στη μεγάλη αλυσίδα χόστελ, ένα κρεβάτι σε κοιτώνα με 8 ατόμα σχεδόν σε όλα κοστίζει γύρω στα 35€. Τα ταξί είναι πανάκριβα (η "σημαία" μόνη της είναι 2,90€), ένα ΚΤΕΛ για 2 ώρες στοιχίζει 15€, τραίνο για 90' είναι 12€, η πιο κοινή τιμή για μια μεσαίου μεγέθους τυρόπιτα σε φούρνο είναι 2,80€ και ένα Big Mac menu κάνει 12€, ενδεικτικά όλα αυτά. Οι τομείς που ελέγχονται από τους Άραβες είναι πολύ φτηνότεροι.

Γενικώς το Ισραήλ έχει πολιτική διάδοσης της γλώσσας του, ψάξε online αν βρεις κανένα course. Tα διαμερίσματα τα βρίσκω καλύτερη λύση από τα χόστελ.
 

saavedra29

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Οι τιμές όντως είναι υψηλές! Είχα την ελπίδα ότι δεν θα είναι τουλάχιστον στα μέσα συγκοινωνίας. Αλλά ευτυχώς δεν έχω σκοπό να διανύσω αποστάσεις μεγαλύτερες των 30 χιλιομέτρων. Η κοπέλα μένει σε μια πόλη 20 χμ. νότια του Τελ Αβίβ, σε σπίτι κανονικά, όχι σε καταυλισμό ή κιμπούτζ. Οπότε υπάρχει ελαστικότητα σε αυτές τις περιπτώσεις να πάω όπου θέλω; Γιατί για να πω την αλήθεια, σύμφωνα με αυτές τις τιμές με συμφέρει οικονομικά με γκρουπ. Επίσης στα περισσότερα γκρουπ υπάρχει και πρωινό - βραδυνό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Αν πάς μόνος σου και βρείς φθηνότερο εισιτήριο στην αεροπορική η μέσω internet(από τα αξιόπιστα πρακτορεία που έχουν αναφερθεί πολλές φορές-λίγο ψάξιμο θέλει στο φόρουμ) να κλείσεις από εκεί.Αφου τα οικονομικά είναι περιορισμένα ότι κερδίσεις όφελος είναι.
Αν το γκρουπ συμφέρει πιο πολύ(και λόγω φαγητού) πές τους από την αρχή ότι δεν θα ακολουθήσεις όλο το πρόγραμμα.Και μπορεί να έχει και καμμιά μικρή έκπτωση.Πότε δεν ξέρεις.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
ένα ΚΤΕΛ για 2 ώρες στοιχίζει 15€, τραίνο για 90' είναι 12€, η πιο κοινή τιμή για μια μεσαίου μεγέθους τυρόπιτα σε φούρνο είναι 2,80€ και ένα Big Mac menu κάνει 12€, ενδεικτικά όλα αυτά. Οι τομείς που ελέγχονται από τους Άραβες είναι πολύ φτηνότεροι.
Για τις μεταφορές, εκτός του ταξί θα διαφωνήσω. Φυσιολογικές τιμές έχουν, τις ίδιες με εμάς. Χαιφα-Ιερουσαλήμ, έχει τις ίδιες τιμές με το Λάρισα-Θεσσαλονίκη και κάνουν την ίδια ώρα, το λεωφορείο. Το τρένο Τελ Αβιβ -Χαιφα φθηνότερο από το Λάρισα-Θεσσαλονίκη.

Γενικά πάντως στο θέμα φαγητού μου φάνηκε λίγο τσιμπημένη σαν χώρα αλλά όχι τόσο ώστε να την λέμε και πανάκριβη. Στο Τελ αβιβ πάντως που θυμάμαι σε δρόμο κοντα στη dizengoff square μια χαρά τρώγαμε στο χέρι με 2 ευρώ κάτι σαν ''καλτσόνε'', συγνώμη που δεν θυμάμαι τι ήταν, αλλά ήταν τέλειο.

Αλλά όπως λες όπου άραβες και φθηνότερο φαγητό και άλλη εμπειρία!
 

saavedra29

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες, βοηθούν πάρα πολύ. Απ'ότι βλέπω τα εκδρομικά πακέτα είναι γύρω στα 600 - 900 ευρώ για περίπου 5 διανυκτερεύσεις. Επίσης οι διανυκτερεύεις μπορεί να μην είναι στο Τελ Αβίβ αλλά σε άλλες πόλεις, κάτι που δε με βολεύει καθόλου. Οπότε κατά 99% θα πάω μόνος μου συνδυάζοντας κάποια καλή προσφορά σε αεροπορικά εισητήρια και ένα φτηνό χόστελ. Αεροπορικά εισητήρια και διαμονή σε χόστελ για 5 βράδια μετά από κάμοπσο ψάξιμο είδα ότι κοστίζουν γύρω στα 300 - 400 ευρώ. Έχει μείνει κανείς από εσάς σε χόστελ; Πιστέυετε ότι είναι επικίνδυνο;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Σκέψου εναλλακτικά και το couchsurfing για να; γλιτώσεις τα έξοδα διαμονής.
Η κοπέλα να υποθέσω δεν μπορεί να σε φιλοξενήσει...
 

saavedra29

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Σκέψου εναλλακτικά και το couchsurfing για να; γλιτώσεις τα έξοδα διαμονής.
Η κοπέλα να υποθέσω δεν μπορεί να σε φιλοξενήσει...
Καλό το couchsurfing, δεν το ήξερα. Αλλά χρειάζεται μια προετοιμασία, δεν είναι κάτι που γίνεται την τελευταία στιγμή. Αλλά και να μου έλεγε κάποιο από τα άτομα που θα συναντήσω (με τα οποία έχω συχνή επικοινωνιά μέσω ίντερνετ τους τελευταίους μήνες) να με φιλοξενήσει μάλλον δε θα δεχόμουν για πρώτη φορά που έρχομαι στο Ισραήλ. Η κοπέλα δεν μπορεί να με φιλοξενήσει, δεν παίζει δηλαδή να την ρωτήσω καν. Οι τιμές που βλέπω για χόστελ δεν είναι βέβαια καθόλου υψηλές, ξεκινάνε από 75 ευρώ/ 5 διανυκτερεύσεις. Απλά επειδή θα είμαι μόνος μου φοβάμαι κάπως. Αυτά παθαίνεις όταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό πρώτη φορά στα 36 σου..
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Δεν βλέπω λόγο να φοβάσαι. Διάλεξε κοιτώνα χωρίς πολλά άτομα, γιατί όσο μεγαλώνουμε γινόμαστε και πιο ιδιότροποι. Επίσης να τσεκάρεις αν έχει curfew
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
ι τιμές που βλέπω για χόστελ δεν είναι βέβαια καθόλου υψηλές, ξεκινάνε από 75 ευρώ/ 5 διανυκτερεύσεις. Απλά επειδή θα είμαι μόνος μου φοβάμαι κάπως. Αυτά παθαίνεις όταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό πρώτη φορά στα 36 σου..
Μη μασάς μία. 36 χρονών είσαι όχι 16. Μια χαρά θα πάνε όλα. Κοίτα μην δεν βλέπεις την ώρα να ξαναφεύγεις για ταξιδάκια!
Επίσης τσέκαρε και εδώ https://www.airbnb.gr
Έχει διαμερίσματα και μπορείς να παίξεις με τις τιμές, με το αν θα είναι ολόκληρο το διαμέρισμα δικό σου ή κάποιο δωμάτιο μέσα σε ένα σπίτι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τα χόστελ τους είναι πραγματικά εξαιρετικά.
Και ασφαλέστατα βέβαια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom