Πτήσεις με ανταπόκριση

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα, μια απορία! Αν κλείσω την πτήση της ukraine Αθήνα - Σουηδία, που πάει μέσω Κίεβο (χωρίς να θέλω να βγω εκτός αεροδρομίου) θα πρέπει να έχω διαβατήριο και βίζα ή αρκεί η ταυτότητα μου όπως αν θα πήγαινα απευθείας Σουηδία?
Δε θα περάσεις Ουκρανικό Immigration, αρα το τι έγγραφα ζητάει η Ουκρανία για είσοδο σ' αυτή δεν εφαρμόζει σε σένα. Σημασία έχει τι έγγραφα ζητάει η αεροπορική εταιρία, και τι ζητάει (αν ζητάει κάτι) η Ουκρανική νομοθεσία για λόγους ασφαλείας αερομεταφορών.
Δε θα εκπλαγώ αν το διαβατήριο είναι απαραίτητο, αλλά για απάντηση θα πρέπει να τηλεφωνήσεις στην αεροπορική εταιρία.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
Καλησπέρα σας!
Σκέφτομαι να κάνω κράτηση ένα εισιτήριο Αθήνα-Λισσαβόνα μέσω Γενεύης με χρόνο αναμονής 40 λεπτών στη Γενεύη.
Θα είμαι μόνο με χειραποσκευή. Θα προλάβω να αλλάξω αεροπλάνο?
40 λεπτά είναι πολύ μεγάλο ρίσκο. Η χειραποσκευή δεν παίζει ρολο. Μπορεί και να προλάβεις, μπορεί και όχι.

Ελπίζω να είναι ενιαίο εισιτήριο και να υπάρχει πτήση αργότερα.
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
40 λεπτά είναι πολύ μεγάλο ρίσκο. Η χειραποσκευή δεν παίζει ρολο. Μπορεί και να προλάβεις, μπορεί και όχι.

Ελπίζω να είναι ενιαίο εισιτήριο και να υπάρχει πτήση αργότερα.
Και έμενα μου φάνηκε μικρό το περιθώριο.

Ενιαίο εισιτήριο, εννοείς να μην έχω κάνει δύο ξεχωριστές κρατήσεις πτήσεων, σωστά? Ή πρέπει και να είναι πτήσεις της ίδιας εταιρίας?

Πόσο χρόνο να υπολογίζω μεταξύ των πτήσεων? 3-4 ώρες θα είναι καλά?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Και έμενα μου φάνηκε μικρό το περιθώριο.

Ενιαίο εισιτήριο, εννοείς να μην έχω κάνει δύο ξεχωριστές κρατήσεις πτήσεων, σωστά? Ή πρέπει και να είναι πτήσεις της ίδιας εταιρίας?

Πόσο χρόνο να υπολογίζω μεταξύ των πτήσεων? 3-4 ώρες θα είναι καλά?
Με το ενιαίο εισιτήριο εννοείται να έχει εκδοθεί ένας αριθμός εισιτηρίου και για τις 2 πτησεις. Τα 40 λεπτά είναι οριακά αν και θα το ρίσκαρα αν η πτήση από Αθήνα αναχωρουσε νωρίς το πρωί από μιας και τότε συνήθως δεν σημειώνονται ιδιαίτερες καθυστερήσεις. 3-4 ώρες είναι υπερβολικά μεγάλος χρόνος ιδιαίτερα για πτήσεις εντός Ευρώπης. Γύρω στη 1μιση ώρα +/- 15 λεπτά είναι το πιο ασφαλές θα έλεγα αν και πότε δεν ξέρεις
 

Panosk96

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεία σας απο το όμορφο Εδινβούργο της Σκωτίας !

Εδώ και καίρο βρήκα ένα πακέτο για 18 Απριλίου με την SAS από Αθήνα για Εδινβούργο μέσω Στοκχόλμης μόνο με 120 Ευρώ( απλή μετάβαση). Χωρίς δεύτερη σκέψη το εκλείσα το πακέτο. Τώρα τελευταία όμως αγχώνομαι εάν θα προλάβω την πτήση για το Εδινβούργο. Η ανταπόκριση στην Στοκχόλμη (ARN) είναι μόνο 45 λεπτά ( το Minimum Connecting Time είναι 40 λεπτά !). Γενικά έχω ακούσει οτι η SAS δεν φημίζεται για το on time performance της. Έστω το η πτήση απο την Αθήνα καθηστερίσει 5+ λεπτά, η ανταπόκριση μου θα χαθεί. Το σκέλος ATH-ARN είναι εντός schengen αλλά το σκέλος ARN-EDI δεν είνα.

-Γενικά τη γνώμη έχετε σχετικά με ανταποκρίσεις στην Στοκχόλμη ; Μήπως κανένα μέλος θα μπορούσε να μοιραστεί την εμπειρία του ;

- Πόσες πιθανότηες έχω να πραγματοποιήσω την ανταπόκριση μου ;

-Πρέπει να περάσω έλεχγο διαβατηριών στην Στοκχόλμη αφου οι πτήσεις για το UK δεν ανήκουν στην συμφωνία της schengen ;

Σας ευχαρήστω πολύ για τον χρόνο σας ! ! !
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Αν κατάλαβα καλά, το αεροπορικό εισητήριο είναι ATH-ARN-EDI είναι ένα (και όχι δυο διαφορετικές κρατήσεις), τότε σε αυτή την περίπτωση δε χρειάζεται να ανησυχείς. Η αεροπορική εταιρεία έχει την ευθύνη που σου πούλησε το εισητήριο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Και μην ξεχάσεις να περάσεις στην κάρτα Miles and Bonus σου τα μίλια, γιατί δίνει ένα σκασμό μίλια η SAS. Θα πάρεις κάπου 2500 μίλια για τη διαδρομή Αθήνα- Εδιμβούργο!
 

ecilop

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Πετάω σε Swiss από Ελσίνκι για Αθήνα με 3ωρη στάση στη Ζυρίχη. Θα μπορέσω να βγω από το αεροδρόμιο? και αν μπορέσω, πόση ώρα πριν θα πρέπει να είμαι πίσω για επιβίβαση?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το αεροδρόμιο είναι κοντά στην πόλη και φυσικά μπορείς να βγεις αλλά με 3 ωρη αναμονή εγώ προσωπικά δε θα πήγαινα κέντρο. Το έκανα όταν είχα κάπου στο 5ωρο. Αλλιώς βρίσκω ότι έχει τρέξιμο κ άγχος (ειδικά αν είναι η πρώτη σου φορά στο αεροδρόμιο/πόλη)
 

baka8

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα κι από μένα. Ταξιδεύω για πρώτη φορά και έχω κάποιες απορίες. Διαβάζοντας τα προηγούμενα μηνύματα τις έλυσα σε κάποιο βαθμό, αλλά θα ήθελα να κάνω κι εγώ τις ερωτήσεις μου. Ταξιδεύω με την aegean από Θεσσαλονίκη-Βερολίνο με στάση στην Αθήνα. Από ότι κατάλαβα φτάνοντας στην Αθήνα απλά θα περιμένω να μπω στο αεροπλάνο για Βερολίνο ( η αναμονή είναι μία ώρα) και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο σχετικά με βαλίτσες κλπ. Μπαίνεις σε διαφορετικό αεροπλάνο ή εξαρτάται; Το check in που θα έχω κάνει, θα ισχύει για τις ίδιες θέσεις και για τη δεύτερη πτήση ; Και τι γίνεται με τις βαλίτσες; Αυτό είναι βασικά που με αγχώνει. Αν μπορεί κάποιος να περιγράψει τη διαδικασία που ''κάνουν'' οι βαλίτσες..Ευχαριστώ!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.543
Likes
8.031
Τις βαλιτσες θα τις δωσεις στη Θεσσαλονικη και θα τις παρεις στο Βερολινο.
Τσεκ ιν θα κανεις και για τις δυο πτησεις.
 
Last edited:

Asterios.k

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, πεταω με aegean απο Αννόβερο για Αθήνα μέσω Θεσσαλονίκης με αναμονη 5 ώρες περίπου. Μου έτυχε κατι και πρέπει να μείνω Θεσσαλονίκη, τι πρέπει να κάνω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom