Τι σας άρεσε περισσότερο στη Κούβα?

trendyartistangel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κουβα.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΡΛΑΝΔΙΑ
κούβα. πως πας, που μενεις, ποια εποχη, πόσο κοστιζει πώς να το οργανώσω
(βλ. φοιτητρια 1 ετους), ειναι ασφαλές μέρος ? κλπ κλπ ότι μπορεί να βοηθή$ει...
 
Last edited by a moderator:

Marisol

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
El Hierro
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nicaragua
Τι να πούμε ρε συ για την Κούβα....δλδ άλλος πλανήτης για μένα,άλλη ζωή,άλλος αέρας,ακόμα και η καρδιά μου νιώθω να χτυπά πιο δυνατά όλο το 24ωρο....
Δεν θα πω κάτι για την Αβάνα αλλά για το αίσθημα όταν φεύγεις από την βαβούρα και εξερευνείς την επαρχία,η απίστευτη διάθεση του καιρού να μετατρέπεται από την μία στιγμή στην άλλη στην χειρότερη κακοκαιρία που έχεις ζήσει,ταυτόχρονα να βλέπεις μπροστά σου τον απέραντο κατάμαυρο ουρανό να κατακλύει όλη την περιοχή της Villa Clara και Sancti Spíritus,να βρίσκεσαι κάπου στην autovía a1 μεταξύ Nazareno και Cabaiguan,οι δρόμοι να είναι αδειανοί και οι φοίνικες να γέρνουν τρομακτικά από τον αέρα,να συναντάς έναν καλούλι γεροντάκο με ένα μικρούλι cigarillo στο στόμα πανω σε ένα αλογάκι και να σου φωνάζει "esta es Cuba,querida compañera!!!jaaja!" και να γελάειι και να γελάειιι και να τον ακούς ακόμα και αν απομακρύνεται ! Η λιτότητα της ζωής φίλε μου,όλα μέσα σε ένα γέλιο από καρδιάς.ΔΕΝ το έχω συναντήσει πουθενά στην ζωή μου όλα αυτα τα χρόνια.Παρά μόνο στους ανθρώπους αυτής της χώρας.
 

TEARY29

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσία
Παναγιά μου! σε φοβήθηκε το μάτι μου: :shock:
Δηλαδή από τους Άγιους Τόπους που πήγες πρόσφατα τι άλλο έφερες; :haha:
αγιοι τόποι και κουβάνοι μαζί;;;;;;
παιδία προκαλείτε περίεργες φαντασιώσεις:haha:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Πολύ θα ήθελα να τυπώσω όλες αυτές τις απαντήσεις και να της κολλήσω μπροστα στη συνάδελφο που όταν της είπα για πολλοστή φορά πόσο θα ήθελα να πάω στην Κούβα (δεν τα έχω καταφέρει ως τώρα), μου λέει με μια απαξίωση:
"Μου το έχεις ξαναπει. Τι να πας να δεις τη φτώχια; Άσε που είναι και σεισμογενής περιοχή."
Τρελαίνομαι όταν συναντάω τόσο κοντοφθαλμους ανθρώπους, εγκλωβισμένους στον μικρόκοσμο τους. Και η συγκεκριμένη έχει τουλάχιστον τετριπλάσια εισοδήματα από μένα και τον αρραβωνιαστικό μου...θα μπορούσε να είχε γυρίσει όλο τον κόσμο...Αχ σε λάθος μέρη πάνε τα λεφτά! Σε ανθρώπους που δεν ξέρουν να ζήσουν.:(

Πόσο σε καταλαβαίνω!Αισθάνομαι ακριβώς το ίδιο όταν ακούω αυτό <<Τι να πας να δεις τη φτώχεια?>>.Από όσα ακούν για την Κούβα αυτό τους μένει....Έλεος.
 

TEARY29

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσία
Πολύ θα ήθελα να τυπώσω όλες αυτές τις απαντήσεις και να της κολλήσω μπροστα στη συνάδελφο που όταν της είπα για πολλοστή φορά πόσο θα ήθελα να πάω στην Κούβα (δεν τα έχω καταφέρει ως τώρα), μου λέει με μια απαξίωση:
"Μου το έχεις ξαναπει. Τι να πας να δεις τη φτώχια; Άσε που είναι και σεισμογενής περιοχή."
Τρελαίνομαι όταν συναντάω τόσο κοντοφθαλμους ανθρώπους, εγκλωβισμένους στον μικρόκοσμο τους. Και η συγκεκριμένη έχει τουλάχιστον τετριπλάσια εισοδήματα από μένα και τον αρραβωνιαστικό μου...θα μπορούσε να είχε γυρίσει όλο τον κόσμο...Αχ σε λάθος μέρη πάνε τα λεφτά! Σε ανθρώπους που δεν ξέρουν να ζήσουν.:(
δεν ξέρω αν θα με ικανοποιούσε περισσότερο το να σπαταλίσω χρήματα για κάτι άλλο πέρα απο ταξίδια;;;;αλλα,δεν νομιζω.
οσο για την κούβα;;πλανέυτρα.αυτό σου λέω μόνο.οταν επιστρέφεις,κλείνεις τα μάτια σου για να φαντασιώνεσε οτι είσαι ακόμα εκεί.βάλτο στόχο και πραγματοποίησε το με την πρώτη ευκαιρία.:clap:
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
απο ποσο ξεκιναν τα εισιτηρια ειπαμε;;;;
 

TEARY29

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσία
απο ποσο ξεκιναν τα εισιτηρια ειπαμε;;;;
αν πας οργανωμένα,θες και με τα εκει εξοδά σου στο νερό 2000€(και οχι cuc δυστυχως).τωρα αν τολμισεις να πας μονη φανταζομαι οτι μπορεις να κανεις αρκετη οικονομια και να μεινεις και περισσότερες μέρες.αν πάτε μόνοι θα βοηθούσε φαντάζομαι απο πολλές απόψεις να είστε παραπάνω απο 2 άτομα(οδήγηση,χαβαλέ κτλ).φύγαμε.:clap:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Η αρχιτεκτονική και τα χρώματα των κτιρίων, τα παλιά αυτοκίνητα, οι εικόνες της επανάστασης παντού, τα συνθήματα υπέρ της επανάστασης σε τοίχους, πανό κλπ., η απίστευτη αίσθηση ασφάλειας που είναι ασύγκριτα μεγαλύτερη από την υπόλοιπη Λατινική Αμερική και την Ευρώπη. Θα έλεγα ότι και οι άνθρωποι που είναι ζεστοί, αλλά σε άλλες χώρες της Λατινικής Αμερικής μου έχουν φανεί εξίσου ζεστοί με τους Κουβανούς ή και περισσότερο....
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Θα συμφωνησω με ολους...ειδικα με αυτο που ολοι μου ελεγαν πριν παω οτι,που πας;εκει υπαρχει εγκληματικοτητα,φτωχεια,ναρκωτικα,και πολλα αλλα απιθανα και ενα παραπανω οταν τους ειπα οτι θα μεινω σε casa particular....και τωρα διαβαζοντας την ιστορια μου και βλεποντας τις φωτογραφιες μου ερχονται και μου λενε ποσο υπεροχα ηταν και εχουν ξετρελαθει....οποτε μην ακουτε τους γυρω,ολοι απο ζηλια και αγνοια το κανουν....οσο για το πιο απιθανο πραγμα που εκανα....δειτε το βιντεο και θα καταλαβετε....http://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1179795725387004&id=100000697625935&ref=bookmarks
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Η Κούβα....ολόκληρη...οι άνθρωποι, τα κτίρια, τα αυτοκίνητα, όλα αυτά που οι πολιτικές συνθήκες "βοήθησαν" άθελά τους τελικά στο να διατηρηθούν σε μια άλλη εποχή..η ασφάλεια που ένιωθα παντού και πάντα..τα μικρά χωριά σε περιοχές ξεχασμένες από το χρόνο, οι χαμογελαστοί ντόπιοι μακριά από τα τουριστικά μέρη...το γκουαγιάβα, το γκουάμα, οι μπανάνες, το πρωινό σε ζεστό κλίμα στο μπαλκόνι..το χαλαρό κλίμα, η μουσική, οι χοροί και τα τραγούδια...όλα αυτά που νομοτελειακά θα αλλάξουν (αν δεν αλλάζουν ήδη), κι όμως αφήνουν μια νοσταλγία...
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Η ζωντανή ιστορία της επανάστασης?Οι φιλόξενοι άνθρωποι?Η απίστευτη αρχιτεκτονική?Τα αμάξια αντίκες?Η μουσική που πλημμυρίζει καθε δρομο?
Η αυρα της Αβανας!!

Θα συμφωνησω με ολους...ειδικα με αυτο που ολοι μου ελεγαν πριν παω οτι,που πας;εκει υπαρχει εγκληματικοτητα,φτωχεια,ναρκωτικα,και πολλα αλλα απιθανα και ενα παραπανω οταν τους ειπα οτι θα μεινω σε casa particular....και τωρα διαβαζοντας την ιστορια μου και βλεποντας τις φωτογραφιες μου ερχονται και μου λενε ποσο υπεροχα ηταν και εχουν ξετρελαθει....οποτε μην ακουτε τους γυρω,ολοι απο ζηλια και αγνοια το κανουν....οσο για το πιο απιθανο πραγμα που εκανα....δειτε το βιντεο και θα καταλαβετε....http://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1179795725387004&id=100000697625935&ref=bookmarks
ειδικα εγκληματικοτητα υπαρχει σε μηδενικο βαθμο...πολυ κακη η παραπληροφορηση...
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Και παρόλη την 'κακή παραπληροφόρηση' τόσες εκατοντάδες χιλιάδες Κουβανοί μετανάστευσαν απ' τον τροπικό παράδεισο που δεν υπάρχει φτώχεια, εγκληματικότητα και ναρκωτικά στις ΗΠΑ... πράγματι πολύ κακή η παραπληροφόρηση ή καλύτερα όποιος είναι έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια ξέρει.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom