Ρώμη Μετακινήσεις εντός Ρώμης

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
3.jpg

Οι μετακινήσεις στην πόλη βασίζονται σε ένα σύστημα που περιλαμβάνει μετρό, λεωφορεία, τραμ και αστικό σιδηρόδρομο.

Τομετρόδυστυχώς δεν είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένο και έχει μόνο δύο γραμμές. Αντίθετα ταλεωφορείαπάνε παντού και με συχνά δρομολόγια. Δεν θα υπάρξει καμία δυσκολία στη μετακίνηση, αρκεί να έχετε φροντίσει να προμηθευτείτε ένα χάρτη συγκοινωνιών.

Τα εισιτήρια (ισχύουν για όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς):

ΒΙΤ (απλό):Ισχύει για 75 λεπτά μετά από τη στιγμή της ακύρωσής του και μπορείτε να μετεπιβιβαστείτε σε όσα μεταφορικά μέσα θέλατε ή προλαβαίνετε. Κοστίζει 1 ευρώ.
BIG (ημερήσιο):Ισχύει από τη στιγμή της ακύρωσής του μέχρι τα μεσάνυχτα της ίδιας μέρας. Το πλήθος των επιτρεπόμενων μετακινήσεων είναι απεριόριστο. Κοστίζει 4 ευρώ.
ΒΤΙ (3ήμερο):Ισχύει για 3 ημέρες, με έναρξη την ημερομηνία ακύρωσης για απεριόριστες διαδρομές. Κοστίζει 11 ευρώ.
CIS (εβδομαδιαίο):Ακριβώς όπως το BTI, με διάρκεια 7 ημερών και κόστος 16 ευρώ.

Για τους επισκέπτες της πόλης υπάρχει και μία ακόμη επιλογή. Το Touristic Roma Pass. Ισχύει για 3 ημέρες και συμπεριλαμβάνει δωρεάν μετακινήσεις και επισκέψεις σε μουσεία (όσα συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Οι 2 πρώτες επισκέψεις είναι δωρεάν και στις επόμενες υπάρχει έκπτωση.

Η επόμενη λύση είναι το ταξί. Μην την προτιμήσετε όμως και γιατί κοστίζει παραπάνω, αλλά και γιατί θα χάσετε το ρυθμό και την ανάσα της πόλης. Φυσικά, τις μεταμεσονύκτιες ώρες, θα σας δώσει λύσεις.

Περισσότερες πληροφορίες με αναλυτικά δρομολόγια και λεπτομερείς χάρτες θα βρείτε εδώ:
ATAC S.p.A – Agenzia per la mobilitΰ del Comune di Roma
MetroRoma – Home
 

xarisro

Member
Μηνύματα
36
Likes
95
Χαιρετώ και καλώς σας βρήκα, σας διαβάζω από καιρό, αλλά τώρα χρειάστηκε να ζητήσω τη βοήθειά σας.
Κανόνισα μία εκδρομή ΡΩΜΗ τέλος Μαίου και ψάχνω πληροφορίες.
Τώρα κοιτάζω πώς να μετακινηθώ εντός Ρώμης με ΜΜΜ και βρίσκω διαφορές μεταξύ:
1. Χάρτη GOOGLE
2. MOBILITA ROMA http://www.agenziamobilita.roma.it
3. VIAGGIA CON ATAC http://viaggiacon.atac.roma.it

Ποιο είναι το πιο αξιόπιστο?
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
ευχαριστούμε για το χρήσιμο ποστ,

Αλλά θα ήθελα να συμπληρώσω πως το ταξί δεν είναι ακριβώτερο από τα ταξί στην Ελλάδα, είναι σχεδόν της ίδιας τάξης.

Και τις 3 φορές που έχω μείνει στην Ρώμη το χρησιμοποιούσα για μικρές και μεγάλες αποστάσεις και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα ή ήμουν δυσαρεστημένη με τιμή.
 

KaloGourouni

Member
Μηνύματα
44
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Καλησπέρα,εισητηρια μπορω να βγαλω μεσα στα λεωφορειο ή θα πρεπει να τα εχω ηδη προμηθευτει;
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Εισητήριο έχουν όπου λέει TABACHI (ή κάπως έτσι) είναι tobacco shop κάτι σαν περίπτερα.. Είναι πολύ εύκολο να βρεις συνήθως αν κ έχω την αίσθηση ότι έχει κ μέσα στα λεωφορεία μην σε πάρω όμως στον λαιμό μου.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Καλησπερα,

Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Απο piazza barberini πως μπορω να παω τραστεβερε με μεταφορικα? και απο που θα προμηθευτω εισιτηρια? Μεσα απο το σταθμο του μετρο?

Ειναι για ηλικιωμενους ανθρωπους
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom