Ισπανία Τρένα Ισπανία

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου τον ειδικο..Εχει νοημα καρτα για τρενα και μπορω να την βγαλω μολις φτασω?Βγαινει απο τρεις μεγαλοκοπελλες 3 νυχτες Βαρκελωνη,βραδυνο τρενο για Γραναδα,2 Γραναδα,τρενο για Κορδοβα(τελευταια μερα για το φεστιβαλ με τις αυλες που θελω πολυ να δω)ι βραδυ Κορδοβα,τρενο Σεβιλλη.4 βραδυα εκει,τρενο Μαδριτη 5 η 6 εκει ,ημερισια Τολεδο η και Σεγκοβια.Απορια το βραδυνο τρενο αδυνατο να το κλεισω ονλαιν,στη ΡΕΝΦΕ στη ζωντανη βοηθεια αδυνατο να βρω ακρη..απελπιστηκα.Ειναι το πιο αδυνατο σημειο του ταξιδιου,εχω ηδη κλεισει εισητηρια και ειναι 1 μονο τρενο..τι μπορω να κανω για να εξασφαλισω εισητηρια?Ενταξει,ειναι κι αλλα που θα ηθελα γνωμες αλλα αυτα επειγουν..Το ταξιδι γινεται απο 11 μεχρι 26 Μαιου..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Μια που έκλεισες ήδη κάποια εισιτήρια, έχω μια απορία: για να κλείσεις εισιτήριο με τη Renfe στο πεδίο "Document" έβαλες αριθμό διαβατηρίου ή ταυτότητας; Εγώ θα ταξιδέψω με ταυτότητα και αναρωτιέμαι τι να γράψω και αν πρέπει να βάλω και τα αρχικά γράμματα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Δεν εχω κλεισει τιποτα με ρενφε,πηγαινω με καραβι και τρενα,εχω κλεισει ηδη Μιλανο Βαρκελωνη τρενο,και ξενοδοχεια Βαρκελωνη Γραναδα Κορδοβα.Μακραν το χειροτεο απο οσα (κι ειναι πολλα)εχω χρησιμοποιησει το ρενφε..βαζεις την αγγλικη βερσιον και στην επομενη σελιδα το γυριζει στα ισπανικα...πολλες ωρες χαμενες και ακρη δεν βρηκα.Παντως γενικα,βαζεις οποιο ντοκουμεντο θα εχεις μαζι σου,αρα ταυτοτητα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Ευχαριστώ, αυτό λέω να κάνω.
Επειδή κάποια στιγμή ήμουν σε δίλημμα κι εγώ αν θα κάνω τη διαδρομή Μαδρίτη Βαρκελώνη με βραδινό τρένο ή AVE (κατέληξα στο δεύτερο), προκειμένου να κλείσεις κρεβάτι πρέπει να αναφέρει τον χαρακτηρισμό cama στη θέση, πράγμα που δεν βρήκα πουθενά.
Αν δεν βγάλεις άκρη, υπάρχει και το βραδινό λεωφορείο της Alsa που θα μπορούσε να είναι μια λύση.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Σιγουρα κατι θα βρεθει,μονο που δεν πρεπει να ειμαι καθιστη τοσες ωρες..προτιμω το τρενο να κοιμηθουμε σε καμπινα...στ αληθεια ειναι το μονο αγχος που εχω..εχω κατι ακρες στη μαδριτη,δεν ξερω ομως αν μπορουν να κλεισουν αυτοι θεση και να παραλαβω τα εισητηρια οταν φτασω βαρκελωνη..αν περασει ο μηνας και δεν εχω μπορεσει να κλεισω με ρενφε θα αναγκαστω να ενοχλησω..

Α,εχω κανει τη διαδρομη Βαρκελωνη Μαδριτη,τοτε ηταν 5.μιση ωρες το γρηγορο,τωρα βλεπω και κανει σχεδον 2 και μιση.Απο Μαδριτη εχω 2 εκδοχες,αν αντεχουμε περνουμε τρενο και παμε Μασσαλια και Κοτ ντ Αζυρ..μετα Ιταλια και καραβι,η αν τα χουμε παιξει ,τρενο Βαρκελωνη,καραβι βραδυνο για Ρωμη και μετα τα γνωστα..Ανκονα πατρα...θα δουμε..
 
Last edited by a moderator:

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Το αεροπορικό εισιτήριο Μαδρίτη-Βαρκελώνη, από μια πρόχειρη ματιά που έριξα, βγαίνει πάνω κάτω στα ίδια λεφτά...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Το έχω δει, αλλά δεν θέλουμε την αναμονή και τη μεταφορά από και προς τα αεροδρόμια και θέλουμε να ταξιδέψουμε με τρένο που φτάνει τα 300 χμ/ώρα :).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Δεν εχω κλεισει τιποτα με ρενφε,πηγαινω με καραβι και τρενα,εχω κλεισει ηδη Μιλανο Βαρκελωνη τρενο,και ξενοδοχεια Βαρκελωνη Γραναδα Κορδοβα.Μακραν το χειροτεο απο οσα (κι ειναι πολλα)εχω χρησιμοποιησει το ρενφε..βαζεις την αγγλικη βερσιον και στην επομενη σελιδα το γυριζει στα ισπανικα...πολλες ωρες χαμενες και ακρη δεν βρηκα.Παντως γενικα,βαζεις οποιο ντοκουμεντο θα εχεις μαζι σου,αρα ταυτοτητα.
Πόσο δίκιο έχεις για ρενφε!!! Ένα προγραμματισμό πήγα να κάνω και μου έχει βγάλει την πίστη.
Πάντως χαρά στο κουράγιο σου με αυτά που ''τραβάς'' , στο ναυτικό έπρεπε να πας!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Το σάιτ του Renfe είναι για τα μπάζα.Ποτέ δεν κατάφερα όσες φορές κι αν προσπάθησα.Η μόνη λύση είναι πας εκδοτήριο με την άφιξη.
υγ
Το χειρότερο είναι ότι πολλές φορές έχει λάθος δρομολόγια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Αν πάω εκδοτήριο με την άφιξη, οι τιμές δεν θα είναι στο θεό; Ήδη τα AVE είναι ακριβά, έλεγα να κλείσω ένα τρίμηνο πριν για να βρω λογικές τιμές.
Αυτό με τα λάθος δρομολόγια πώς γίνεται να συμβαίνει;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Pan pan δεν μας τα βγάζεις εσύ τα εισιτήρια και μεις θα κεράσουμε τίποτα από ελλάδα με την παραλαβή!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Pan pan δεν μας τα βγάζεις εσύ τα εισιτήρια και μεις θα κεράσουμε τίποτα από ελλάδα με την παραλαβή!!
Θα έρθεις Βαρκελώνη;

Αυτό με τα λάθος δρομολόγια πώς γίνεται να συμβαίνει;
Κοιτούσα ένα δρομολόγιο περσι και ενω το σάιτ έλεγε ότι είχε μόνο 4 δρομολόγια
είχε ανά μισή ώρα 6 το πρωί και 6 το απόγευμα.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom