Αλαλούμ με χρέωση στο Travelodge

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Η διαφορα φιλε Γρηγορη ηταν οτι εσενα ουσιαστικα αποτελεσε ολοκληρωμενη κρατηση οποτε ο εμπορος θα απαιτουσε το ποσο καποια στιγμη,σε μενα το ιδιο το ξενοδοχειο δεν βρισκει ολοκληρωμενη κρατηση οποτε και φαινομενικα δεν εχει καποια απαιτηση απεναντι μου.

Το ποσο παντως 15 μερες ακομα ειναι ακομα σε δεσμευση σε μενα. Αυριο θα παω για αμφισβητηση μαλλον.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η διαφορα φιλε Γρηγορη ηταν οτι εσενα ουσιαστικα αποτελεσε ολοκληρωμενη κρατηση οποτε ο εμπορος θα απαιτουσε το ποσο καποια στιγμη,σε μενα το ιδιο το ξενοδοχειο δεν βρισκει ολοκληρωμενη κρατηση οποτε και φαινομενικα δεν εχει καποια απαιτηση απεναντι μου.

Το ποσο παντως 15 μερες ακομα ειναι ακομα σε δεσμευση σε μενα. Αυριο θα παω για αμφισβητηση μαλλον.
Ό,τι και να κάνεις, η μόνη ενέργεια που θα σου λύσει εύκολα και άμεσα το πρόβλημα - εφόσον το βιάζεσαι, είναι ν' ακυρωθεί η δέσμευση του ποσού ή των ποσών από αυτόν που την έκανε. Και πρέπει να τον πείσεις να την κάνει (γιατί - προφανώς - βαριέται ν' ασχοληθεί, ή δεν καταλαβαίνει τι του ζητάς). Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να μην το κάνει - εφόσον τα πράγματα είναι όπως τα λες. Αλλά δεν μπορώ να είμαι κατηγορηματικός γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς έχει συμβεί. Αν συννενοηθείς, η δέσμευση θα εξαφανιστεί σε 2-3 μέρες. Διαφορετικά, θα εξαφανιστεί όταν αποφασίσει αυτός που την έκανε, να την ακυρώσει.

Και να ξέρεις και κάτι ακόμη. Ακόμη κι αν αμφισβητήσεις τη συναλλαγή (που, προσωπικά, δεν πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις επειδή απλούστατα δεν υπήρξε συναλλαγή), θα πρέπει ν' ακυρώσεις και αντικαταστήσεις την πιστωτική σου κάρτα - για λόγους ασφαλείας - κάτι που είναι υποχρεωτικό από την Τράπεζα.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό.
Εάν δεν θέλεις να περιμένεις να γίνει η αποδέσμευση, κάνε αποδέσμευση μέσω της Τράπεζας σου. Τέλος.
Μόνο πέρισυ το έκανα ~3 φορές σε δεσμεύσεις "εγγυήσεων" ξενοδοχείων.

Ούτε κάρτα θα αλλάξεις, ούτε τίποτα. Κάπου θα μπερδεύτηκε ο @babaduma .

Τέλος, οι πιστωτικές δεν είναι του διαβόλου. Εάν μπορείς, βγάλε μια. Για τέτοιες δουλειές είναι η μόνη σοβαρή λύση.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κάπου θα μπερδεύτηκε ο @babaduma .
Έχεις δίκιο. Είδα τον πανικό μέσα στα μηνύματα, δεν έκατσα να κάνω εμβριθή ανάλυση (ούτε θυμάμαι και σε τι κάρτα αναφέρονταν), αλλά απλώς έγραψα τα πράγματα που ισχύουν (και έκανα και εγώ όταν χρειάστηκε - και όχι μόνο μία φορά).
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
.... ας πω και γω την γνωμη μου .πιστευω οτι θα αποδεσμευτει το ποσο αφου δεν εγινε η κρατηση . καλο θα ειναι ομως να αμφισβητησει στην τραπεζα την δεσμευση . ενημερωτικα θα πω οτι και σε κανονικες χρεωσεις με χρεωστικη καρτα debit η prepaid στην αρχη γινεται δεσμευση και μετα ενω εχει γινει χρεωση του ποσου δηλαδη αφαιρεση , συνεχιζει να παραμενει για καποιες μερες και η δεσμευση . αυτο εχει να κανει μεταξυ των συστηματων των συνεργαζομενων τραπεζων και πολλλες φορες μπορει να ...μεινεις απο χρηματα καθως σε εχουν χρεωσει 2 φορες ( χρεωση και δεσμευση )για τη ιδια συναλλαγη .
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Να σας ευχαριστήσω όλους σας για την ανταπόκριση σας.
Μιας και μιλάμε για Visa Debit απο Πειραιως, να σας ενημερώσω πως επικοινωνώντας με την τραπεζα,αυτοι λενε δεν μπορούν να κανουν τιποτα αλλο παρα μονο επειτα απο δικη μου ενυπόγραφη αίτηση για αμφισβήτηση της συναλλαγής,όπου το ποσο θα μείνει δεσμευμένο οσο διερευνάται η συναλλαγή,στην περίπτωση μας οι συναλλαγές. και στην τραπεζα μένουν σε μια τυπική διαδικασια, και στο travelodge απο την στιγμη που δεν βλέπουν κρατηση λενε δεν μπορούν να με βοηθήσουν. ακομα και με το τμημα λογιστηρίου που μίλησα το ιδιο ακριβώς μου είπανε . δεν βλέπουν καμια συναλλαγή στο δικό μου όνομα,ουτε καν με τα τελευταια 4 ψηφια ψηφια της κάρτας μου,ουτε καν με τα Approval Numbers που τους έδωσα.

Τα χρηματα απλα παραμένουν διατραπεζικά μετέωρα και συμφωνα με άλλες πηγες που έψαξα αν δεν τα ζητήσει ο έμπορος μεσα σε 15 εργάσιμες το πόλυ αποδεσμεύονται.

Τι να πω ρε παιδια...έρμαιο τυπικών διαδικασιών ειμαι...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Τα χρηματα απλα παραμένουν διατραπεζικά μετέωρα
Όχι. Τα λεφτά είναι στον λογαριασμό σου, τοκιζονται στον λογαριασμό σου, σου ανήκουν.
Ο έμπορος απλά έκανε προέγκριση.
Συμβαίνουν συνεχώς τέτοια θέματα. Για αυτό οι πιστωτικές βολεύουν πολύ.
Είναι τόσο συχνό φαινόμενο που οι πράκτορες το βάζουν στα faq τους.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Και μολις έγιναν ξανα διαθεσιμα στον λογαριασμο μου,περίπου 17 μερες μετα!

Σας ευχαριστω και παλι για την βοήθεια σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.468
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom