Ryanair Οδηγός : E Check In από την Ryanair

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Να κάνω μια ερώτηση;18 Μαρτίου πετάω με ryanair Αθήνα-Ρώμη (Τσιαμπίνο), η πτήση φεύγει στις 10 απο Ελλάδα και φτάνει 11 ώρα Ρώμης (δεν θα έχω βαλιτσα οπότε δεν θα καθυστερίσω περαιτέρω).Θέλω να κλείσω εισητηρια τρένου για Φλωρεντία στις 14:20 αλλά φοβάμαι μήπως υπάρχει κάποια καθυστέρηση στην πτήση, αλλά από την άλλη δεν μπορω να μην κλεισω απο εδω εισητηρια τρενου και να κλεισω μολις φτασω στη Ρωμη γιατί φοβαμαι ότι ίσως δεν βρω.Γενικά καθυστερόυν συχνά πτήσεις της ryanair πάνω από 2 ώρες;(Συγνώμη αν δεν είμαι στο σωστό μέρος για την ερώτηση αλλά ειμαι καινούρια και δεν εχω πορσαρμοστεί ακόμα)
96% το πτήσεων φτάνουν onetime ή με καθυστέρηση το πολυ μιας ώρας.
 

dimiou13

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα σας,

είμαστε 4 άτομα, τα οποία θέλουμε να ταξιδέψουμε από Θεσσαλοντίκη σε Αθήνα στις 27/03 με επιστροφή στις 28/03 μάλλον ή στις 29/03. Λοιπόν, πήρα μία ιδέα από εισητήρια, αυτήν την στιγμή τα εισιτήρια κυμαίνονται στα 20,33 ευρώ ανά άτομο για κάθε πτήση, ήτοι 40,66 ευρώ ανά άτομο συνολικά. Επίσης είδα και λίγο χρεώσεις επιπλέον. Λοιπόν χρειάζομαι κάποιες απαντήσεις.
1) Υπάρχει κάτι που γενικά πρέπει να προσέξουμε, όντας πρώτη φορά επιβαίνοντες με αυτήν την εταιρία;
2) Εάν κλείσουμε θέσεις, με απλή επιλογή, 3,99 ευρώ, θα επιλέξουμε απλά θέση και τίποτε παραπάνω; Εάν επιλέξουμε θέσεις με προνομιακή επιλογή, 5,99 ευρώ, θα μπορούμε να επιβιβαστούμε πρώτοι και να επιλέξουμε και θέσεις με επιπλέον χώρο στα πόδια, σωστά; Συμφέρει αυτό. Π.Χ. στην προνομιακή, που παίρνεις επιπλέον χώρο στα πόδια ή επιβίβαση; Αξίζει τον κόπο ή είναι όπως διάβασα αλλού ότι μπαίνουν όλοι τσούρμο και όποιος προλάβει πρόλαβε;
3) Με τις χειραποσκευές ακόμη δεν πολυκατάλαβα τι γίνεται. Θα πάμε για ένα βράδυ, άντε το πολύ για δύο. Πρέπει να πάρουμε χειραποσκευή μέχρι 10 κιλά; Μία τσάντα τύπου σχολική ανά άτομο φαντάζομαι δεν θα έχει πρόβλημα, σωστά; Γενικά, τι ισχύει με τις χειραποσκευές;
4) Πόση ώρα πριν πρέπει να είμαστε εκεί πριν την αποβίβαση; Διάβασα 30 λεπτά το πολύ. Ισχύει;
5) Τροφή και νερό. Επιτρέπεται να πάρω μαζί μου νερό μπουκαλάκι και κάποιο σνακ; Αν όχι, πόσο χρεώνουν τα τρόφιμα και το νερό στο αεροπλάνο; Εάν το νερό μισού λίτρου χρεώνεται πάνω από 50 λεπτά, αυτό δεν είναι παραβίαση του νόμου που ορίζει τιμή για νερό ως 50 λεπτά το μισό λίτρο; Κόβουν αποδείξεις; Φαντάζομαι ότι αν δεν κόβουν, μπορούμε να τους πούμε ή κόβετε ή τα κρατάμε, σωστά;
6) Λέμε να κλείσουμε αύριο το πρωί, για να προλάβουμε τυχόν κίνηση. Τι λέτε;
Αυτά για την ώρα. Παρακαλώ απαντήστε εάν μπορείτε μέχρι σήμερα. Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Βαγγέλης
 

cult

Member
Μηνύματα
44
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
1)Iσχυουν οτι ισχυει με ολες τις εταιριες
2)Το τσουρμο δεν παιζει.Απλα αν επιλεξεις το δωρεαν σου δινει δυο τυχαιες αριθμημενες θεσεις,επ ουδενι δεν καθεται καθενας οπου θελει.Το αν αξιζει το extra credit is up to you.Για μια τοσο συντομη πτηση κατ εμε δεν αξιζει (ασε που μπορει να ειστε τυχεροι και εφοσον δεν εχουν αγοραστει να σας τις δωσουν δωρεαν -μου εχει τυχει-.)
3)Υπαρχουν οι διαστασεις στο site.Με μια χειραποσκευη ο καθενας νομιζω ειστε οκ.
4)Πολυ λιγο .Το λιγοτερο μια ωρα θα ελεγα.Περισυ τετοια εποχη περιπου ειχα παει και εγω Αθηνα ,ημουν μια ωρα πριν και λογω τεραστιας ουρας ισα που προλαβα.
5)Νερο να παρεις απαγορευεται φαι ναι.Οι τιμες μεσα ειναι εξωφρενικες,αποδειξη κοβουν κανονικα ,δεν ισχυει η διατιμηση εν πτησει.Αφου περασετε τα check in μπορειτε να παρετε νερο απο την καντινα του αεροδρομιου και παλι ομως οχι 50 λεπτα (1 με 1,5 ευρω αν θυμαμαι καλα).
6)Οι τιμες ανεβοκατεβαινουν και δεν μπορεις να προβλεψεις αν ανεβουν η κατεβουν.ΚΑτα κανονα ανεβαινουν ομως οσο περναει ο καιρος.
Απαξ και κοψετε δε συμφερει να αλλαξει το εισιτηριο οποτε ιts up to you.
 

dimiou13

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
1)Iσχυουν οτι ισχυει με ολες τις εταιριες
2)Το τσουρμο δεν παιζει.Απλα αν επιλεξεις το δωρεαν σου δινει δυο τυχαιες αριθμημενες θεσεις,επ ουδενι δεν καθεται καθενας οπου θελει.Το αν αξιζει το extra credit is up to you.Για μια τοσο συντομη πτηση κατ εμε δεν αξιζει (ασε που μπορει να ειστε τυχεροι και εφοσον δεν εχουν αγοραστει να σας τις δωσουν δωρεαν -μου εχει τυχει-.)
3)Υπαρχουν οι διαστασεις στο site.Με μια χειραποσκευη ο καθενας νομιζω ειστε οκ.
4)Πολυ λιγο .Το λιγοτερο μια ωρα θα ελεγα.Περισυ τετοια εποχη περιπου ειχα παει και εγω Αθηνα ,ημουν μια ωρα πριν και λογω τεραστιας ουρας ισα που προλαβα.
5)Νερο να παρεις απαγορευεται φαι ναι.Οι τιμες μεσα ειναι εξωφρενικες,αποδειξη κοβουν κανονικα ,δεν ισχυει η διατιμηση εν πτησει.Αφου περασετε τα check in μπορειτε να παρετε νερο απο την καντινα του αεροδρομιου και παλι ομως οχι 50 λεπτα (1 με 1,5 ευρω αν θυμαμαι καλα).
6)Οι τιμες ανεβοκατεβαινουν και δεν μπορεις να προβλεψεις αν ανεβουν η κατεβουν.ΚΑτα κανονα ανεβαινουν ομως οσο περναει ο καιρος.
Απαξ και κοψετε δε συμφερει να αλλαξει το εισιτηριο οποτε ιts up to you.
Μάλιστα, οπότε δεν θα αγοράσουμε θέσεις, και εγώ βασικά δεν γνώριζα, γι' αυτό ρώτησα. 1 ώρα πριν τουλάχιστον στο αεροδρόμιο, νερό απαγορεύεται, αλλά αν πάρω αφού περάσω το check in φαντάζομαι το δέχονται στο αεροπλάνο έτσι; Στο αεροπλάνο είναι αλήθεια ότι κοστίζουν τα μπουκαλάκια 3 ευρώ το καθένα;
Επίσης, υπάρχει μήπως κάποια έκπτωση λόγω πολυτεκνικότητας στην Ελλάδα;

Βαγγέλης
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ναι, μπορείς να πάρεις νερό μετά το τσεκ ιν από αυτόματους πωλητές ή από καντίνες και να το έχεις μαζί σου στο αεροπλάνο. Αν θυμάμαι καλά το νερό κοστίζει 0,50 τα 750μλ. Οι τιμές στους καφέδες είναι τσιμπημένες.
Μέσα στο αεροπλάνο δεν θυμάμαι πόσο χρεώνουν το νερό και τον καφέ, αλλά σίγουρα πιο ακριβά από το αεροδρόμιο.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοrd Kapp οδικως
Καλησπέρα σας,

είμαστε 4 άτομα, τα οποία θέλουμε να ταξιδέψουμε από Θεσσαλοντίκη σε Αθήνα
στο τσεκ ιν που θα κανεις πριν την πτηση θα σας δωσει αριθμημενες θεσεις, κατα τη γνωμη μου δε χρειαζεται να πληρωσεις επιπλεον για τοσο μικρο ταξιδι.
Οι 4 θεσεις θα ειναι κατα πασα πιθανοτητα συνεχομενες αρα θα εισαστε διπλα.

Νερο θα παρεις αφου περασεις τον ελεγχο, αν θυμαμαι καλα στη Θεσσαλονικη εχει 35 λεπτα το μισολιτρο, σνακ μπορεις να εχεις στη χειραποσκευη σου.

Μιση ωρα πριν την πτηση ειναι καλα να εισαι στο Μακεδονια

Στο Βενιζελος πηγαινετε λιγο πιο νωρις γιατι θελει περπατημα μεχρι να φτασεις στην πυλη εξοδου.
Αφου εχεις τα εισητηρια στο χερι, απλα περνας τον ελεγχο και πας κατευθειαν στην εξοδο για να επιβιβαστεις στο αεροπλανο.


Γενικα υπαρχουν πααααρα πολλες πληροφοριες στο σάιτ για τη Ραιαν, απο τα πιο βασικα μεχρι τα πιο εξεζητημενα, ριξε μια ματια
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Το νερο μεσα στους χώρους του αεροδρομίου ειναι προϊόν διατίμησης,που σημαίνει 35 σεντς τα 500ml ,50 cents 750 ml.Επιτρεπεται κανονικα να κουβαλάς ΑΦΟΥ περάσεις τον έλεγχο ασφαλείας.

Πριν μοα βδομάδα εκανα αυτο το δρομολόγιο και συστήνω να εισαι 45 λεπτα πριν στο αεροδρομιο και στο Μακεδονία και στο Βενιζελος. Αν πετάς με την τελευταια πτηση απο Βενιζελος θες κανα τεταρτο να περάσεις τον έλεγχο και λίγα λεπτα ακομα να φτάσεις στην πυλη (Β30 Β31 συνήθως που ειναι μακρια)

Οι θεσεις αν τις κλείσετε με μια κρατηση θα ειναι διπλανες. Προτείνω να κανεις τσεκ Ιν περίπου ενα 3ωρο πριν την πτηση για να καπαρωσεις κατα μεγαλη πιθανότητα extra legroom seats. κατα την γνώμη μου μην προαγορασεις θεσεις.

Για οτι αλλο θες ρωτά.Καλες πτησεις.
 

dimiou13

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα σας,

κλείσαμε τις θέσεις σήμερα. Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα, κλείσαμε για πέντε άτομα ενήλικες, αλλά ο ένας είναι έφηβος. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξουμε την ηλικιακή κατηγορία από ενηλίκους σε εφήβους; Έστειλα ένα email αλλά δεν ξέρω. Θα μπορέσει να αλλάξει; Ευχαριστώ πολύ.

Βαγγέλης
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλησπέρα σας,

κλείσαμε τις θέσεις σήμερα. Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα, κλείσαμε για πέντε άτομα ενήλικες, αλλά ο ένας είναι έφηβος. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξουμε την ηλικιακή κατηγορία από ενηλίκους σε εφήβους; Έστειλα ένα email αλλά δεν ξέρω. Θα μπορέσει να αλλάξει; Ευχαριστώ πολύ.

Βαγγέλης
Γιατι να αλλαξεις την ηλικιακη κατηγορια? Δεν θα εχει καμια διαφορα ως προς την τιμη, αν αυτο ειναι το θεμα.
 

dimiou13

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Γιατι να αλλαξεις την ηλικιακη κατηγορια? Δεν θα εχει καμια διαφορα ως προς την τιμη, αν αυτο ειναι το θεμα.
Καλησπέρα,

φυσικά και δεν είναι αυτό το θέμα. Λοιπόν, αυτό το κορίτσι δεν έχει κλείσει ακόμη τα 16, θα τα κλείσει τον φθινόπωρο. Εμείς, κατά λάθος την βάλαμε στην ηλικιακή ομάδα των ενηλίκων(>16). Το θέμα είναι ότι μου ζητά ηλικία και δεν μπορώ να επιλέξω την ηλικία της, γιατί πολύ απλά δεν είναι 16. Άρα θέλω να την μεταφέρω στην κατηγορία των εφήβων. Αυτό το κάνω για να μην έχουμε μπλεξίματα αργότερα, συν τω ότι τζάμπα τα χρήματα, εάν δεν την αφήσουν να μπει εξ΄αιτίας αυτού. Λοιπόν, υπάρχει τρόπος; Έστειλα μέιλ, αλλά μου απάντησαν με αυτά τα αυτοματοποιημένα. Σημαίνει ότι δεν πρόκειται να το δουν τον αιώνα τον άπαντα; Ευχαριστώ.

Βαγγέλης.

ΥΓ: Κάπου σε κάποιο θέμα εδώ είχα δει δύο λίστες με τηλέφωνα στα αεροδρόμια μακεδονία και βενιζέλος μίας εταιρίας νομίζω speedκάτι, η οποία διευθετεί και θέματα ryanair. Είναι ελληνικά τηλέφωνα. Μπορέι κάποιος να μου τα ξαναστείλει; Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom