Αυστρία Ουγγαρία Από Βιέννη προς Βουδαπέστη και τούμπαλιν

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ονειρεμένο Ταξίδι
Los Santos, San Andreas

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλά να περάσεις και όταν γυρίσεις να μας γράψεις εμπειρίες για να ξέρουμε εμείς που θα πάμε αργότερα.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
μου κάνει εντύπωση τ'ότι εμείς το κουπέ το έχουμε Α θέση
Μπορεί να έχουν βαγόνια Β'θέσης με κουπέ.Κι εδώ παλιότερα έβρισκες στη Β'θέση κουπέ.
Αυτό που λέτε δεν ισχύει. Φυσικά και υπάρχουν κουπέ και στη Β' θέση.


Απο τη σελίδα της ΟΒΒ ψάχνω.Και στη Βουδαπέστη πορτοφολάδες;Ναι στο Keleti φτάνουμε.
Πορτοφολάδες υπάρχουν παντού: Βιέννη, Παρίσι, Λονδίνο, Ρώμη, Μαδρίτη, Βαρκελώνη, Αθήνα... Γιατί να μην υπάρχουν στη Βουδαπέστη;:roll:

390 ευρώ;;;;;;; Όχι δεν έχω ταξιδιωτική ασφάλεια και είμαι ασφαλισμένη απο τους γονείς μου αλλά όχι στο ΙΚΑ.
Πάντως στη Ρώμη πήγαμε χωρίς ασφάλιση και ευτυχώς δεν συνέβη τίποτα αλλά απ'την άλλη ποτέ δεν ξέρεις.
Αν και είμαστε offtopic..., καλό θα ήταν να πας στον ασφαλιστικό σου φορέα και να ζητήσεις την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει σε ένα ταξίδι.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Αυτό που λέτε δεν ισχύει. Φυσικά και υπάρχουν κουπέ και στη Β' θέση.
Δεν είναι δεδομένο.Αναλόγως τι βαγόνια έχουν βάλει και για ποιο δρομολόγιο.Ο κανόνας είναι να έχει κουπέ μόνο η Α'θέση.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Δεν είναι δεδομένο.Αναλόγως τι βαγόνια έχουν βάλει και για ποιο δρομολόγιο.Ο κανόνας είναι να έχει κουπέ μόνο η Α'θέση.
(Άλλη μια φορά offtopic:oops:) Μιλάω για όλα τα δρομολόγια στον άξονα Αθήνα- Θεσσαλονίκης. Σε αυτά έχει πάντα κουπέ και στη Β' θέση (ένα ή δυο βαγόνια).
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Έχω διαβάσει τα προηγούμενΑ σχόλια αλλά έχω μπερδευτει..:/
Θέλω 11/4 να φεύγω από Βουδαπέστη για Βιέννη(westbanhnof) με τον πιο οικονομικό τρόπο! Ώρες προτίμησης μετά τις 3μ.μ και το αργότερο στις 5μ.μ

Και αν καταλαβα καλά εισιτήριο πρέπει να κλείσουμε απο πριν γιατί δεν είναι όπως τα δικά μας τα κτελ που βρίσκουμε και την ίδια μέρα;

Το μόνο που έχω καταλάβει είναι το σάιτ orange ways! Με τιμή 17€ 15:30μμ
http://www.orangeways.com/order_.aspx

Με την eurolines βρίσκω στα 22€ και ώρες 15:30 και 17:00 υπάρχει όμως διαφορά στην διάρκεια ταξιδιού.. Που οφείλετε αυτό;
http://eurolines.at/en/checkout/1

Τώρα όσα αφορά στα τραίνα εδώ έχω καταμπεδευτεί!
Με την obb μου βγάζει ότι δεν υπάεχουν διαθέσιμα

https://ticketing.oebb.at/inet/pub/en/ticket#1

Και με την mav-start δεν πολυ καταλαβαίνω την σελίδα...
http://elvira.mav-start.hu/elvira.dll/uf


Επίσης οταν τα κλείσω τα εισιτήρια από που τα παίρνω; Όλα φτάνουν westbanhof? η αφετηρία είναι κοινή;

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να με βοηθήσει κάποιος αν και έχουν ειπωθεί ξανά αυτά.. Παρολαυτά εγώ δεν τα κατάλαβα..
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Από Βουδαπέστη για Βιέννη κλείνεις από το σάιτ της Ουγγαρίας.Τα εισιτήρια τα παίρνεις από κάτι μπλε μηχανές βάζοντας τον κωδικό που θα σου σταλεί στο μέιλ.

Edit: Για τρένο αναφέρομαι.

Edit2: Υπάρχουν τελευταία αρκετές χάλια κριτικές για την orange ways.Ακυρώσεις δρομολογίων,μη επιστροφές χρημάτων,κλπ.Αν πρέπει να να πας με λεωφορείο διάλεξε την άλλη καλύτερα.
 
Last edited:

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Ευχαριστώ για την απάντησή σου! Τα τρένα της Βουδαπέστης που λες είναι της mav-start σωστά; Με το σάιτ της όμως όταν προχωρήσω να δω τιμές και ώρες με βγάζει σε μια σελίδα που μου δίνει δύο τιμές αλλά δεν βλέπω καθόλου λεπτομέρειες της αφετηρίας/άφιξης ουτε πώς να προχωρήσω στην έκδοση.
Μπορεί να φταίει ότι δεν είμαι από υπολογιστη;; Θα το δω και αυριο..
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Ναι εκεί θα δεις..Τα κλείνεις,σου έρχεται το mail,πας στο σταθμό,πληκτρολογείς τον κωδικό και παίρνεις τα εισιτήρια.Αυτό για τον υπολογιστή δεν ξέρω.Δοκίμασε αύριο ξανά από έναν.Απλά οι προσφορές εξαντλούνται νωρίς.Μπορείς να βρεις με 13 ευρώ.
Και ένα tip: Αν πάρεις εισιτήριο εκείνη την ώρα από το γκισέ μπορείς να ζητήσεις με επιστροφή.Αυτό κάνει 25 ευρώ και απλά δεν χρησιμοποιείς το δεύτερο σκέλος.
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Στις 3μμ από τη Βουδαπέστη για τη Βιέννη φεύγει η τραινάρα Railjet.Άποψή μου,αν έχεις λίγα χρήματα παραπάνω,πάρε Α΄θέση.Θα ευχαριστηθείς ταξίδι.Έχω προσωπική εμπειρία.Όχι ότι β΄θέση είναι άσχημα,αλλά γεμίζει κόσμο,μπορεί να έχει φασαρία κλπ.Δες ένα print screen του δρομολογίου που θέλεις:
Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι πάει στη Βιέννη στον δυτικό σταθμό.Πέρσι έκαναν κάτι έργα και πήγαινε στον Meidling αλλά μη σε απασχολεί αυτό,το δίκτυο μετρό και τραμ της Βιέννης είναι τέλειο,και όπου και αν αποβιβαστείς θα πας στον προορισμό σου γρήγορα.
 

Attachments

  • 35,2 KB Προβολές: 1

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom