Ισραήλ Επίσκεψη στο Ισραήλ για γνωριμίες φίλων, εξικείωση με την γλώσσα και τον πολιτισμό.

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Γιώργο ... Όχι δεν ειναι ! Εχεις μείνει σε πολλα ; Δώσε το όνομα αυτών που εχεις μείνει στο παλικάρι γιατι εγώ έχω μείνει σε 2 σε διαφορετικές περιοχές του Ισραελ και ηταν χάλια . Μπορώ να δώσω και όνομα
overstay Tel Aviv το ενα , και το άλλο ειναι ενα κιμπουτζ στη Γαλιλαία το οποίο ηταν μέτριο με υψηλή τιμή .
Γενικότερα στο Ισραελ για να μείνεις σε κάτι αξιοπρεπές πρέπει να τα σκάσεις τα λαλάκια .
Τη μόνη φορα που έμεινα ευχαριστημένη απο χοτελ ηταν στη παραλία του Τέλ αβιβ όταν μείναμε στο χοτελ Prima ( αλλα είχαμε δώσει 120 ευρω το δωμάτιο )
Στην Ιερουσαλήμ σε ξενοδοχείο αλυσίδας με 80 ευρω το βράδυ ηταν καραβρωμια
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
. Όχι δεν ειναι ! Εχεις μείνει σε πολλα ;
Μιλάω για την κρατική αλυσίδα... Πολύ υψηλά στάνταρ, αλλά και πολύ ακριβά. Γενικώς το Ισραήλ είναι μάλλον η πιο ακριβή χώρα που έχω πάει. Ένα κομμάτι το ταξίδεψα με φίλη Γιαπωνέζα που είχε φρικάρει με τις τιμές κι είναι κι από το Τόκυο η κοπέλα.


Γενικότερα στο Ισραελ για να μείνεις σε κάτι αξιοπρεπές πρέπει να τα σκάσεις τα λαλάκια .
Ισχύει, αν και βρίσκεις προσφορές στο booking. Στα Ιεροσόλυμα έμεινα στο hotel national και ήταν άψογο για 37€/άτομο σε δίκλινο (με αξιρετικό πρωινό και ωραίο α λα καρτ εστιατόριο) που για τη συγκεκριμένη πόλη είναι καλά. Τελ Αβίβ νοικιάσαμε διαμέρισμα στη Jaffa, το The Clock πολύ ευχαριστημένοι κι εκεί, με 60€/δίκλινο.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Off topic, αλλά μάλλον τότε δεν έχεις πάει στη Ζυρίχη, ειδικά με τις ισοτιμίες του 2015...
Στο αεροδρόμιο της Ζυρίχης ήμουν τέλη Νοέμβρη 2014 . Το χάρμπουγκερ στα 28 ευρώ, κάτι σοκολατάκια στα 157 ευρω το κιλό ....μόνο....και το μικρό νεράκι 3,70 ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Off topic, αλλά μάλλον τότε δεν έχεις πάει στη Ζυρίχη, ειδικά με τις ισοτιμίες του 2015...
Ενω στη Γενευη, στη Βερνη, στο Μοντρε και και ειναι τσαμπα...(μακραν η ακριβοτερη στο συνολο της)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ενω στη Γενευη, στη Βερνη, στο Μοντρε και και ειναι τσαμπα...(μακραν η ακριβοτερη στο συνολο της)
Κοίτα, για τη Ζυρίχη που έχω πάει πάνω από 10 φορές, μιλάω με σιγουριά. Για Βέρνη που έχω πάει 2 φορές όλες κι όλες, ή για Μοντρέ που δεν έχω πάει ακόμα, προτιμώ να μην εκτεθώ - πάντως η ως τώρα εντύπωσή μου είναι πως η Ζυρίχη και η Γενεύη είναι ένα κλικ ακριβότερες από την υπόλοιπη χώρα. Εν πάση περιπτώσει, το θέμα αυτό είναι για το Ισραήλ.
 

saavedra29

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Τελικά έκλεισα αεροπορικό εισιτήριο για 6 μέρες (250 ευρώ) και δωμάτιο σε σπίτι (130 ευρώ για 6 διανυκτερεύσεις). Το κακό είναι ότι στον γυρισμό το αεροπλάνο φεύγει από το Τελ Αβίβ στις 7 το πρωί. Και εγώ θα μένω 15 χιλιόμετρα από αυτό. Κατά 99% θα πάω μόνος μου, αν και μπορεί να μείνει στο δωμάτιο άλλο ένα άτομο. Το ενδιαφέρον ήταν μεγάλο μια και πολλοί θέλανε να ακολουθήσουν, αλλά δυστυχώς έχει πέσει σε όλους αφραγκία :icon_evil:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το κακό είναι ότι στον γυρισμό το αεροπλάνο φεύγει από το Τελ Αβίβ στις 7 το πρωί. Και εγώ θα μένω 15 χιλιόμετρα από αυτό.
Το ταξί για το αεροδρόμιο από το Τελ Αβίβ είναι γύρω στα 35€, αν είσαι Ιεροσόλυμα υπάρχει η εξαιρετική λύση των nesher taxi τα οποία με περίπου 15€ σε παίρνουν από το ξενοδοχείο σου και σε πάνε στο αεροδρόμιο του Τελ Αβίβ, απλά οι ώρες δεν είναι ακριβώςε α λα καρτ διότι μοιράζεσαι το βανάκι με άλλους, αλλά εξαιρετικά βολικό. Αν σου φαίνονται πολλά, υπάρχει και το τραίνο που κυκλοφορεί όλο το βράδυ και είναι πολύ οικονομικό. Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να είσαι στο αεροδρόμιο τουλάχιστον 3 ώρες πριν την πτήση και λέω λίγες, η δική μου συνέντευξη για την έξοδο κράτησε ένα χαριτωμένο δυομισάωρο.

Η τιμή για το κατάλυμα είναι πάρα πολύ καλή. Το εισιτήριο το βρίσκω λίγο ακριβό, αλλά χαλάλι του αν το αξίζει η κοπέλα, καλή επιτυχία.
 

saavedra29

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Γιώργο θα μείνω στη Ramla. Από ότι είδα είναι όντως 25-30 ευρώ το ταξί. Και μάλλον παραπάνω μια και θα είναι μέσα στη νύχτα. Το τελευταίο τρένο το βράδυ για Ben Gurion είναι στις 22:20. Οπότε ή θα πάρω ταξί ή θα αράξω από τις 11 το βράδυ στο αεροδρόμιο και θα το "απολαύσω".
Το εισιτήριο το έκλεισα από πρακτορείο για να μη μπλέξω με πληρωμές μέσω ίντερνετ. Πάντως στο ίντερνετ που έψαξα με την τιμή αυτή (ακόμα και λίγο υψηλότερη) δεν βρήκα κάποιο εισιτήριο που να είναι "φυσιολογικές" ώρες. Και το ωραίο είναι ότι μετά πρέπει να επιστρέψω και από Αθήνα Πάτρα :shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom