Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Θα βγάλεις από εκεί..από εδω αν βγάλεις θα πληρώσεις πολύ παραπάνω λόγω μεταφορικών.Έχε μαζί σου ένα ταξιδιωτκό οδηγό.2,5 ώρες στο αεροπλάνο μια χαρά θα διάβασμα θα κάνεις..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
ευχαριστώ για τις πληροφορίες ..το βασικό οπότε είναι να βρω χρόνο να διαβάσω..
Ενα που σου ειπε ο fotast,ειναι το Ραιχσταγκ(βουλη)με τον θολο του,που ειναι αρκετα εντυπωσιακο.Η εισοδος ειναι ελευθερη αλλα πρεπει να κλεισεις την επισκεψη απο το ιντερνετ....εδω περισσοτερες πληροφοριες...
http://www.visitberlin.de/en/spot/reichstag
Στην ιδια σελιδα,αν τα αγγλικα σου ειναι καλα,(εχει και αλλες γλωσσες)υπαρχουν πολλες πληροφοριες
http://www.visitberlin.de/en
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
καλημερα σας, τον Απριλιο κανονισα ταξιδι με το συζυγο και το γιο μου 14 ετων στο Βερολινο. Διαβασα αρκετα και τις ιστοριες των φιλων μας και κατεληξα για τα must του Βερολινου. Ευχαριστω πολυ ολους και οταν γυρισω θα γραψω και τις δικες μου εμπειριες. Επισης κατεληξα στο συμπερασμα οτι 4 ημερες δεν φτανουν και την περιπτωση να επισκεφτω και το Potsdam να το αφησω για αλλη φορα. Τα ξενοδοχεια οπως ειδα ειναι φθηνα για δικλινα δωματια ομως, οταν ζητησεις 3κλινο η τιμη πεταει αρκετα. Διαβασα οτι στο μουσειο της Περγαμου τα ελληνικα ειναι κλειστα, θα δω απο το site μεχρι ποτε. Ευχαριστω και παλι
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
καλημερα σας, τον Απριλιο κανονισα ταξιδι με το συζυγο και το γιο μου 14 ετων στο Βερολινο. Διαβασα αρκετα και τις ιστοριες των φιλων μας και κατεληξα για τα must του Βερολινου. Ευχαριστω πολυ ολους και οταν γυρισω θα γραψω και τις δικες μου εμπειριες. Επισης κατεληξα στο συμπερασμα οτι 4 ημερες δεν φτανουν και την περιπτωση να επισκεφτω και το Potsdam να το αφησω για αλλη φορα. Τα ξενοδοχεια οπως ειδα ειναι φθηνα για δικλινα δωματια ομως, οταν ζητησεις 3κλινο η τιμη πεταει αρκετα. Διαβασα οτι στο μουσειο της Περγαμου τα ελληνικα ειναι κλειστα, θα δω απο το site μεχρι ποτε. Ευχαριστω και παλι
Δυστυχώς θα αργήσει πολύ.Το 2019.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Neues national galerie κλειστη απο 2015 .Eυτυχως που προλαβα στο τζαστ.
 

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
Μετά την εμπειρία μου το περασμένο πενθήμερο (23-28 Οκτωβρίου) στο Βερολίνο, θα ήθελα να προτείνω το ποδήλατο ως μέσο μετακίνησης σε περίπτωση που έχει καλό καιρό. Ήμασταν τυχεροί και πετύχαμε λιακάδα, νοικιάσαμε 2 ημέρες ποδήλατο (12 € την ημέρα απ όπου κι αν το νοικιάσεις) και το απολαύσαμε. Πήγαμε παντού, με ασφάλεια, εύκολα, ξεκούραστα (σε σχέση με το να περπατάς). Ήταν τέλειο. Δεν περίμενα οτι θα το βολευτούμε τόσο, και μπορώ να πω οτι το 7 day pass που είχαμε αγοράσει, μάλλον δεν το αποσβέσαμε εν τέλει... Ταξίδι στην ιστορία αυτή η πόλη και τρομερή ποιότητα ζωής... Πολλές επιλογές σε μουσεία, για όλα τα ενδιαφέροντα. To DDR museum πολύ ενδιαφέρον (σημειωτέον δεν συμπεριλαμβάνεται στο museum pass). Το Εβραϊκό αντιθέτως δε μου άρεσε... Το μουσείο της Περγάμου ακόμη και χωρίς το ναό της Περγάμου αξίζει... Φάγαμε εξαιρετικά δις στο Block House της Friedrichstrassse, και πολύ καλή η επιλογή του ξενοδοχείου: το Melia Hotel http://www.melia.com/en/hotels/germany/berlin/melia-berlin/index.html.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το σαιτ που σου εδωσε παραπανω ειναι απιστευτο !!!Η ακριβεια των δρομολογιων δεν εχει οριο!!!βαλε το σταθμο αναχωρησης -αφιξης στο σενεφελντ και θα σου βγαλει ακριβως τις ωρες ..ουτε λεπτο καθυστερηση.Ειχα την ιδια πολυ πρωινη πτηση και ολα ηρθαν ακριβως οπως τα ελεγε το σαιτ και ας ηταν 3 και 4 το πρωι.Επισης εχε υποψην σου οτι αν ειναι Σαββατοκυριακο ..τα μετρο δουλευει ολο το βραδυ.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
201
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κλεοπάτρα μου σε ευχαριστω πολυ! Ακομα δεν έχουμε βρει ξενοδοχειο οποτε δεν ξέρω ακριβως το δρομολόγιο αλλα αφου μου λες οτι ειναι οκ το σάιτ θα το ψάξω μολις κλείσω ξενοδοχειο.δυστυχως φεύγουμε παρασκευη ξημερώματα..

Ενα που σου ειπε ο fotast,ειναι το Ραιχσταγκ(βουλη)με τον θολο του,που ειναι αρκετα εντυπωσιακο.Η εισοδος ειναι ελευθερη αλλα πρεπει να κλεισεις την επισκεψη απο το ιντερνετ....εδω περισσοτερες πληροφοριες...
http://www.visitberlin.de/en/spot/reichstag
Στην ιδια σελιδα,αν τα αγγλικα σου ειναι καλα,(εχει και αλλες γλωσσες)υπαρχουν πολλες πληροφοριες
http://www.visitberlin.de/en
Αν δεν κλείσεις επίσκεψη δηλαδή δεν μπορείς να ανέβεις εκείνη την ωρα που θα πας;;; Εχει κατι επάνω ;αξίζει;
 
Last edited by a moderator:

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Αν δεν κλείσεις επίσκεψη δηλαδή δεν μπορείς να ανέβεις εκείνη την ωρα που θα πας;;; Εχει κατι επάνω ;αξίζει;
Καλό είναι να το έχεις κλείσει από νωρίς.Τουλάχιστον μια εβδομάδα , αν και σε εμας που πήγαμε στις 21:30 το βράδυ για να είναι πιο ήσυχα και με φωτισμένο το νυχτερινό Βερολίνο , δεν είχε πολύ κόσμο.
Αυτό που θα δείς είναι ένα σημαντικά ιστορικό κτήριο του 20ου αιώνα , την ιστορία του σε φωτογραφίες από την δημιουργία του μέχρι σήμερα , ένα συγχρονο αρχιτεκτονικό δημιούργημα φιλικό προς το περιβάλλον και την λειτουργία της καγγελαρίας με έναν ακουστικό οδηγό να σου επεξηγεί την ιστορία και τις πληροφορίες του κτηρίου και των υπολοίπων που φαίνονται από το κοινοβούλιο. Το εαν αξίζει είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθενός να το κρίνει...
Προσωπικά με ενδιέφερε γιατί περπάτησα στους χώρους που σημάδεψαν τον προηγούμενο αιώνα και ανέβηκα τα σκαλιά που ανέβηκαν ιστορικές μορφές. Απλοί στρατιώτες , ηγέτες , πολιτικά πρόσωπα κλπ κλπ....

Κλεοπάτρα μου σε ευχαριστω πολυ! Ακομα δεν έχουμε βρει ξενοδοχειο οποτε δεν ξέρω ακριβως το δρομολόγιο αλλα αφου μου λες οτι ειναι οκ το σάιτ θα το ψάξω μολις κλείσω ξενοδοχειο.δυστυχως φεύγουμε παρασκευη ξημερώματα..
Θα σου πρότεινα κατι πιο κοντά στην Alexanderplatz για να μην ταλαιπωρείσαι με αποσκευές ξημερώματα. Έχεις δίπλα σου προαστιακό-μετρό-τρένο-λεωφορεία και τραμ για τις μετακινήσεις , άμεσα στο τρένο της επιστροφής και κοντά σε καλά ξενοδοχεία όπως τα Ibis,Radisson,Mercure,180 κλπ
 
Last edited by a moderator:

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
201
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα σου πρότεινα κατι πιο κοντά στην Alexanderplatz για να μην ταλαιπωρείσαι με αποσκευές ξημερώματα. Έχεις δίπλα σου προαστιακό-μετρό-τρένο-λεωφορεία και τραμ για τις μετακινήσεις , άμεσα στο τρένο της επιστροφής και κοντά σε καλά ξενοδοχεία όπως τα Ibis,Radisson,Mercure,180 κλπ
Σε αυτά με πρωινο η τιμή παει πάνω απο 220 ευρω απ οτι κοίταξα...οποτε μαλλον θα καταλήξω στο holiday inn. Κι αυτί διπλα σε μετρο ειναι οποτε δεν νομίζω να έχουμε μεγάλο θεμα.ετσι κι αλλιώς όλη μερα έξω θα είμαστε αφου δεν έχουμε κ πολλές μερες στην διάθεση μας λόγω δουλειάς :/ ευχαριστω πολυ παντως για τις συμβουλές! Για την επίσκεψη κ εγω σκεφτόμουν βραδάκι γιατι με τα φώτα θα ειναι πολυ πιο όμορφα!!!!
 

holland74

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά γειά σας..
Θα πάω για επαγγελματικό ταξίδι στο Βερολίνο από 7-14 Μαρτίου....
Θα έχω κάποιες ώρες μετά τις 7 το βραδάκι ελεύθερες αν δεν υπάρχουν επαγγελματικά δείπνα..Προφανώς δεν θα είναι τα μουσεία ανοιχτά και μάλλον θα συμβουλευτώ όλες αυτές τις πληροφορίες που έχω διαβάσει έως τώρα εδώ...Έχω σπουδάσει στην ωραιότερη πόλη στον κόσμο, τη Βιέννη και ξέροντας πως δύσκολα θα με ενθουσιάσει άλλη πόλη τόσο πολύ, στο Βερολίνο θέλω απλά να νιώσω το ρυθμό της πόλης και των κατοίκων...Σίγουρα θα ήθελα να δω το κομμάτι του τείχους, την Οράνιενμπουργκ Στράσε, τον Σπρέε, το Τσάρλυ Πόιντ και την πύλη του Βραδεμβούργου, αλλά νομίζω πως υπάρχει ένα λεωφορείο, όπως στο Λονδίνο, που σου κάνει το γύρο της πόλης με ξενάγηση, ξέρει κανείς κάτι για αυτό;; Επειδή όπως είπα θα έχω λίγο χρόνο και πολλή κούραση, οπότε θα ήθελα να δω την πόλη στα γρήγορα και μετά να έχω στη διάθεσή μου τις ελεύθερες ώρες μου για καφέ, φαγητό και βόλτες στον ποταμό.... Αν κάποιος ξέρει κάποια καλά καφέ ή ταβερνάκια, πέρα από αυτά που αναγράφονται ας τα αναφέρει, ειδικά αυτά που φαίνονται συνήθως παρακμιακά αποδεικνύονται θησαυροί...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.410
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom