Ιταλία Μπέργκαμο- Κόμο

sosi

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικό ταξίδι στην Τοσκάνη
Τελικά έγινε το ταξίδι;; @sosi Για να πάρω κ εγώ καμιά πληροφορία... :p Ξέρετε είναι από αυτές τις μικρές αλλά θαυματουργές εκδρομούλες που θέλεις να κάνεις τόσα πολλά σε τρεις μόνο μέρες. Προτάσεις κ tips για Μιλάνο και λίμνες..(como, lugano κλπ.) @Vegerazaros Να τα δω όλα αυτά ή να αρκεστώ στο "3 μέρες Μιλάνο";; Η εκδρομή σχεδιάζεται για τέλη Μάρτη και συζητάμε 2 βράδια στο Μιλάνο κ ένα βράδυ κάπου ανάμεσα στις λίμνες..εκπέμπω sos..
Elmina το ταξίδι έγινε και ήταν πάαααρα πολύ ωραίο.Το Κόμο ήταν ένα μέρος που ήθελα πάντα να επισκεφτώ και με αποζημίωσε με το παραπάνω.Τώρα για το αν θέλεις να αρκεστείς στο Μιλάνο είναι δική σου απόφαση.Αν θέλεις να δεις μουσεία,πινακοθήκες,κάστρα,καθεδρικούς ναούς και φυσικά απίστευτα καταστήματα,τότε να μείνεις Μιλάνο.Αν όμως είσαι λάτρης της φυσικής ομορφιάς τότε να διαθέσεις χρόνο και για Κόμο-Λουγκάνο.Σε ότι αφορά τις μετακινήσεις σου μπορώ να σε βοηθήσω γιατί τα θυμάμαι πολύ καλά.Θα αποφασίσεις τί θέλεις να επισκεφτείς και θα φτιάξεις ένα πρόγραμμα που θα σε βοηθήσει πολύ.Όπου μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω με χαρά.Έχεις χρόνο μην αγχώνεσαι...:)
 

elmina

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Χαρούμενη κ ικανοποιημένη μου ακούγεσαι.. :D Ωραία.. όχι, σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μείνω αποκλειστικά Μιλάνο. Θέλω να δω κ άλλα μέρη γιατί δεν έχω σκοπό να γυρίσω όλα τα μουσεία, ναούς κλπ. του Μιλάνου. Απλά κυρίως με απασχολεί η διαμονή, για να με βολεύει με τις μετακινήσεις μου. Έχεις να προτείνεις κάτι ή κάποια περιοχή;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Μπορειτε να κανετε και ημερησια εκδρομη στη Λιμνη και να γυρισετε το βραδυ παλι στο Μιλανο. Με τραινο για Κομο μετα καραβακι για Bellagio
 

sosi

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικό ταξίδι στην Τοσκάνη
Χαρούμενη κ ικανοποιημένη μου ακούγεσαι.. :D Ωραία.. όχι, σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μείνω αποκλειστικά Μιλάνο. Θέλω να δω κ άλλα μέρη γιατί δεν έχω σκοπό να γυρίσω όλα τα μουσεία, ναούς κλπ. του Μιλάνου. Απλά κυρίως με απασχολεί η διαμονή, για να με βολεύει με τις μετακινήσεις μου. Έχεις να προτείνεις κάτι ή κάποια περιοχή;
Δεν έμεινα στο Μιλάνο και δεν μπορώ να σου προτείνω διαμονή.Εμεινα στο Κόμο και απο εκεί επισκέφτηκα Λουγκάνο και Μιλάνο.Απέχουν και τα δύο γύρω στα 40-45 λεπτά με το τρένο.
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικά Φιορδ!
Άρα δεν απαιτείται διαμονή στις λίμνες απλά μια ημερήσια λες είναι αρκετή; Βερόνα;;; Αξίζει για μία μέρα;
πιστευω πως αρκει μια μερα στις λιμνες..α΄΄ωστε τα δρομολογια των τρενων ειναι μεχρι αργα το απογευμα..η γνωμη μου ειναι παντα..και για τη βερονα θα ελεγα οτι φτανει μια μερα..
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
εγω πιστευω οτι δεν εχει πολλά πράματα να κάνεις στο Μιλάνο(ανάλογα και με τα γούστα του καθενός) εκτός και αν πας για τα καταστήματα! Όταν είχα πάει απο τις 6 το πρωί μέχρι τις 2 που ήταν το τσεκ ιν μας στο ξενοδοχείο είχαμε δει όλα τα γνωστά αξιοθέατα π.χ. Duomo-Scala-Sforza Castle-San siro stadium- Pαrko Sempione. Για αυτο και αποφασίσαμε να παμε μονοήμερη Βενετια .
 

elmina

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Πλησιάζει ο καιρός..προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα αλλά μόνο στο μυαλό μου έχω καταφέρει να το κάνω. Το μόνο που έχει σίγουρα κλείσει είναι το ξενοδοχείο στο Duomo, οπότε σαν βάση θα χουμε το Μιλάνο. Σκέφτομαι την πρώτη μέρα Μιλάνο και περιπλάνηση στα βασικά αξιοθέατα της πόλης, την δεύτερη μέρα βόλτα στις λίμνες (Κόμο, λέτε να προλαβαίνω και Λουγκάνο;;)- με ΜΜΕ, ελπίζω να υπάρχει δυνατότητα και να μην απαιτείται αποκλειστικά αυτοκίνητο και τρίτη μέρα;; Τι προτείνεται;
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αν θες να κάνεις και την τρίτη μέρα κάποια εκδρομή εγώ θα πρότεινα Μπέργκαμο. Είναι κοντά, μικρή πόλη και πολύ όμορφη. Θα βρεις εδώ μέσα και μερικά θέματα με αρκετές πληροφορίες, ούτως ή άλλως δε χρειάζονται πολλά.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Άρα δεν απαιτείται διαμονή στις λίμνες απλά μια ημερήσια λες είναι αρκετή; Βερόνα;;; Αξίζει για μία μέρα;
Δεν απαιτειται διαμονη στις λιμνες, επιβαλλεται. Διαφορετικα θα κανεις μονο μια ξεπέτα. Ολη η μαγεια του ταξιδιου ειναι η διαδρομη γυρω απο τη λιμνη και η διανυκτερευση σε καποιο χωριο. Το Κομο σαν πολη δεν τρελανε κανεναν.
 

sosi

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οδικό ταξίδι στην Τοσκάνη
Αν θες να κάνεις και την τρίτη μέρα κάποια εκδρομή εγώ θα πρότεινα Μπέργκαμο. Είναι κοντά, μικρή πόλη και πολύ όμορφη. Θα βρεις εδώ μέσα και μερικά θέματα με αρκετές πληροφορίες, ούτως ή άλλως δε χρειάζονται πολλά.
Πλησιάζει ο καιρός..προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα αλλά μόνο στο μυαλό μου έχω καταφέρει να το κάνω. Το μόνο που έχει σίγουρα κλείσει είναι το ξενοδοχείο στο Duomo, οπότε σαν βάση θα χουμε το Μιλάνο. Σκέφτομαι την πρώτη μέρα Μιλάνο και περιπλάνηση στα βασικά αξιοθέατα της πόλης, την δεύτερη μέρα βόλτα στις λίμνες (Κόμο, λέτε να προλαβαίνω και Λουγκάνο;;)- με ΜΜΕ, ελπίζω να υπάρχει δυνατότητα και να μην απαιτείται αποκλειστικά αυτοκίνητο και τρίτη μέρα;; Τι προτείνεται;
Aφού έχεις κλείσει ξενοδοχείο στο Μιλάνο,ή θα μείνεις τις δύο μέρες στο Μιλάνο και θα πας μια μέρα Κόμο-Λουγκάνο (είναι εφικτό)ή θα πας κάπου αλλού κοντά στο Μιλάνο όπου επιλέξεις εσύ.Αν δεν πας Λουγκάνο αλλά μόνο Κόμο θα σου πρότεινα να πας΄με καραβάκι (15ευρώ/άτομο στο ταχύπλοο) από το Κόμο στο Bellagio (είναι εκπληκτικό) και για να δεις και τα άλλα χωριά από μέσα,να γυρίσεις με το λεωφορείο στο Κόμο (έχει δρομολόγια και είναι μια ώρα η διαδρομή και είναι και πολύ οικονομικά 3,5 ευρώ/ατομο) .Επίσης αφού θα είσαι Κόμο να ανεβείς και στο Brunatti με το οδοντωτό τελεφερίκ.Απίστευτη θέα!!(5,5 ευρώ/άτομο)Από το Μιλάνο μπορείς να πας στο Κόμο από το σταθμό Cadorna στο σταθμό Como Lago του Como, ή από το σταθμό Centrale στο σταθμό St.Giovanni στο Como. Αν μένεις κοντά στο Duomo σε συμφέρει να πας από τον Cadorna.Eίναι 15' με τα πόδια από το Duomo..και στο Κόμο,ο σταθμός Como Lago είναι κεντρικότατος δίπλα στη λίμνη.Αν θες και άλλες πληροφορίες σχετικά με δρομολόγια Μιλάνο,Κόμο,Λουγκάνο,πες μου γιατί τα έχω πολύ πρόσφατα και καταγεγραμμένα....Αν δεν τα ξαναπούμε,καλά να περάσετε!!!!
 
Last edited by a moderator:

elmina

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Δεν απαιτειται διαμονη στις λιμνες, επιβαλλεται. Διαφορετικα θα κανεις μονο μια ξεπέτα. Ολη η μαγεια του ταξιδιου ειναι η διαδρομη γυρω απο τη λιμνη και η διανυκτερευση σε καποιο χωριο. Το Κομο σαν πολη δεν τρελανε κανεναν.
Απλά δεν θα υπάρχει αυτοκίνητο για την βόλτα αυτή..γι αυτό λέω αν μπορώ να κάνω το γύρω με καραβάκι ή ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom