Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

727ath

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Για ποιο πανεπιστημιο; μιλανο θα ειναι μια απ τις αιτησεις που θα στειλω..για bicocca εχει εστιες. Για να βρεις σπιτι με συγκατοικο απο οτι μ εχουν πει παει γυρω στα 300€
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Για το politecnico di Milano ενδιαφέρομαι (αν κάποιος έχει πληροφορίες για το πανεπιστήμιο,ευχαρίστως να μου έστελνε ένα πμ) .Είχα ταξιδέψει στο Μιλάνο και μου άρεσε πολύ σαν πόλη,γενικά λάτρεψα την Ιταλία! To πανεπιστήμιό μου συνεργάζεται επίσης με το Università degli studi Mediterranea di Reggio Calabria και το Università degli studi di Cagliari. Θα ήθελα να ακούσω απόψεις... Εσύ το έχεις ψάξει καλά για Μιλάνο δηλαδή; Εγώ είμαι ακόμα πρωτο έτος αλλά ρωτάω να μαθαίνω από τώρα.. :D
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Αγαπητά μέλη,

Το Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Θεσσαλονίκης και η εταιρεία Asset Τεχνολογική, Ενδιάμεσος Φορέας Διαχείρισης του Προγράμματος Erasmus for Young Entrepreneurs στην Ελλάδα, συνδιοργανώνουν ενημερωτική εκδήλωση, για την παρουσίαση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Ανταλλαγής Επιχειρηματιών «Erasmus for Young Entrepreneurs», την Τετάρτη 18 Μαρτίου 2015 και ώρα 18.00, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του ΕΒΕΘ (Τσιμισκή 29).
Το Πρόγραμμα Erasmus για Επιχειρηματίες είναι ένα πρόγραμμα διασυνοριακής ανταλλαγής της Ευρωπαϊκής Ένωσης (http://www.erasmus-entrepreneurs.eu/), που σκοπό έχει να δώσει ώθηση στην επιχειρηματική δραστηριότητα, την ανταγωνιστικότητα και την ανάπτυξη ευρωπαϊκών συνεργασιών. Η ανταλλαγή πραγματοποιείται με την τοποθέτηση ενός νέου επιχειρηματία (που έχει την επιχείρησή του λιγότερο από τρία χρόνια) στην επιχείρηση ενός έμπειρου επιχειρηματία (με εμπειρία μεγαλύτερη των τριών ετών). Η τοποθέτηση χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Ο Νέος Επιχειρηματίας έχει την ευκαιρία να αποκομίσει γνώσεις και εμπειρίες στην επιχείρηση υποδοχής για τη διοίκηση και ανάπτυξη της δικής του επιχείρησης.
Ο Επιχειρηματίας Υποδοχής ωφελείται από τις νέες προοπτικές που παρέχονται για την επιχείρησή του και αποκτά την ευκαιρία να συνεργαστεί με εταίρους από άλλες χώρες ή να ενημερωθεί για νέες αγορές.
Είτε είστε νέοι είτε έμπειροι επιχειρηματίες, το πρόγραμμα μπορεί να παράσχει ισχυρή προστιθέμενη αξία στην επιχείρησή σας: ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών, ευκαιρίες δικτύωσης στην Ευρώπη, νέες εμπορικές σχέσεις ή νέες αγορές στο εξωτερικό.
Την ημερίδα, πρόγραμμα της οποίας επισυνάπτεται, θα συντονίσει ο κ.Μάνος Ανδρεάδης, Project Manager της εταιρείας Asset, ενώ από πλευράς ΕΒΕΘ, θα απευθύνει χαιρετισμό ο κ. Χαρίλαος Αλεξόπουλος, Β΄ Αντιπρόεδρος.
Οι ενδιαφερόμενοι να συμμετάσχουν, παρακαλούνται να στείλουν συμπληρωμένο, το συνημμένο Δελτίο Συμμετοχής, στο e-mail: [email protected] ή στο fax 2310-370136, έως τις 17.3.2015.
Σημειώνεται ότι η συμμετοχή στην εκδήλωση είναι δωρεάν.

Με εκτίμηση
Ο Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής
Παναγιώτης Πολιτίδης

Για πληροφορίες : Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων, Τύπου & Εκδόσεων ΕΒΕΘ, 2310-370132
Συν. : 1) Πρόγραμμα της εκδήλωσης
2) Δελτίο Συμμετοχής
 
Last edited by a moderator:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Μετά από μια ατελείωτη και επεισοδιακή εβδομάδα,μόλις ολοκήρωσα την αίτηση μου για το mundus. Πρώτη επιλογή έβαλα το Εκουαδόρ,δεύτερη το Περού και τρίτη την Παραγουάη. Αύριο με το καλό θα ξεκινήσω και την αίτηση για ερασμους με πιθανή πρώτη επιλογή Γρανάδα,δεύτερη Σαραγόσα και τρίτη Μπιλμπάο. Άντε και καλή μου τύχη! :xalara:
 

pennu

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας!!!Μολις ανοιξαν οι αιτήσεις για ερασμους και σκέφτομαι να παω Βουδαπέστη! Εχω ακούσει και διαβάσει καλα πράγματα αλλα ανησυχώ λιγο για το Πανεπιστήμιο -Karoli Gaspar-. Διαβασα απο καποιον που ειχε παει οτι ειχε μονο 5 ερασμιτες! Επιπλέον απ οσο εψαξα δεν υπάρχει καν esn του Πανεπιστημίου. Υπάρχει κάποιος που να εχει εμπειρία απο αυτό το Πανεπιστήμιο ώστε να με διαφωτίσει?? "Please,i need help!" Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
@pennu δεν εχω προσωπική εράσμους εμπειρία ακόμη,αλλά μια φίλη μου που σπουδάζει νομική είχε κάνει πέρυσι το ερασμους της σ αυτό το πανεπιστήμιο και πέρασε τέλεια
είχε αρκετούς ερασμίτες,αριθμό δε ξέρω να σου πω:rolleyes: αλλά ήταν τέλειαααα
και το επιβεβαιώνω μιας και την επισκέφτηκα
 

pennu

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εχω
@pennu δεν εχω προσωπική εράσμους εμπειρία ακόμη,αλλά μια φίλη μου που σπουδάζει νομική είχε κάνει πέρυσι το ερασμους της σ αυτό το πανεπιστήμιο και πέρασε τέλεια
είχε αρκετούς ερασμίτες,αριθμό δε ξέρω να σου πω:rolleyes: αλλά ήταν τέλειαααα
και το επιβεβαιώνω μιας και την επισκέφτηκα
@mikrh tsopana Και εγω νομική είμαι! Και η κοπέλα που ειχε γραψει αυτο το σχόλιο για το Πανεπιστήμιο απο νομική είναι και λεει τ αντίθετο.και πηγε και αυτή πέρσυ αλλα χειμερινό.Η φιλη σου σε ποιο εξάμηνο πήγε? ... εχω μπερδευτεί με ολα αυτα που ακουω... Εσύ τι γνώμη έχεις απο το λιγο που πήγες και απο αυτα που έχεις ακούσει??
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
159
Likes
784
Καλησπέρα, είμαι δεύτερο έτος φιλολογίας και κάνω τώρα τα χαρτιά μου για Uniwersytet Wroclawski (Πολωνία) και Royal Holloway (Λονδίνο). Έχω ήδη διαβάσει τις (πολύ χρήσιμες) πληροφορίες σε προηγούμενα ποστ αλλά αν υπάρχει κάποιος που έχει πάει για erasmus σε κάποιο από αυτά τα πανεπιστήμια ή έχει κάτι να προσθέσει κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ
 

epp1783

Member
Μηνύματα
80
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Χριστινα θα σου προτεινα απο αποψη ζωης καλυτερα Πολωνια λογω οτι ειναι πιο φθηνα αλλα και οτι εισια κεντρο της ευρωπης και πας οπου θελεις!
 

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
Σας χαιρετώ από Κολωνία....'Εχω περάσει έναν από τους ομορφότερους μήνες που θα μπορέσω να χω κι έπονται άλλοι τέσσερις <3
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Για το Budapest University of Technology & Economics έχει κανείς κάποια γνώμη; Ενδιαφέρομαι για Ιταλία,Ουγγαρία... Ξερω πολύ καλά αγγλικά,μαθαίνω και ιταλικά αυτή την περίοδο, αλλά στην Ουγγαρία φοβάμαι ότι δεν θα μπορώ να συννενοηθώ :p Αν και γενικά θα έλεγα ότι το'χω με τις γλώσσες,ίσως αντιμετωπίσω πρόβλημα στην αρχή... Επίσης,το καλό με την Ουγγαρία θα ήταν ότι θα μπορούσα να ταξιδέψω όπου θέλω,επειδή είναι στην κεντρική Ευρώπη.. Τι πιστεύετε εσείς;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom