Βιετνάμ Ταϊλάνδη Bangkok-Hanoi Must-see places?

mermaid

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Γεια σας ταξιδιώτες και ταξιδιώτισσες!

Τον Μάιο θα πάω για 4,5-5 μέρες Bangkok και για 3,5-4 μέρες Hanoi!
Έχω ψάξει πολλά πράγματα αλλά είναι τόσα πολλά που δυσκολεύουμαι να διαλέξω που να πάω.

Γι'αυτό και θα ήθελα πάρα πολύ να με κατατοπίσετε κατάλληλα εσείς που έχετε πάει.
Σε ποια μέρη ΠΡΕΠΕΙ να παω στην κάθε πόλη βάσει των ημερών που θα είμαι εκεί.
Τί δεν πρέπει να χάσω να δω?

Βοήήθειααα!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Bangkok: Θα φας οπωσδήποτε 2 μέρες στη περιοχή γύρω από το Μεγάλο Παλάτι ("Παλιά Μπανγκόκ"), όπου θα δεις κυρίως το Grand Palace με το ναό του Σμαραγδένιου Βούδα, παραδίπλα το Temple of the Reclining Buddha (εκπληκτικό σύμπλεγμα ναών όπου μπορείς να κάνεις και παραδοσιακό Ταϋλανδέζικο μασάζ) και απέναντι από το ποτάμι τον μεγαλοπρεπή Ναό της Αυγής (Wat Arun). Να προσπαθήσεις να κάνεις μια βόλτα στα κανάλια του Thonburi με παραδοσιακή longtail βάρκα, είναι ένας άλλος κόσμος κρυμμένος από τα στίφη των τουριστών (όχι ότι δεν έχει). Επίσης, η Chinatown παρουσιάζει ενδιαφέρον με τη φρενίτιδα που επικρατεί στα σοκάκια της και το άπειρο street food που σερβίρεται κυριολεκτικά παντού. Επίσης, η περιοχή από το Μεγάλο Παλάτι προς το Μνημείο της Δημοκρατίας έχει κι άλλους ναούς, αξιοθέατα, γενικά όρεξη και χρόνο να χεις...αν σου περισσέψουν μέρες, πήγαινε και στη "Νέα Μπανγκόκ", να περιπλανηθείς στη φουτουριστική και πολυτελή της όψη, με χλιδάτα mall (με φανταστικό food court στο υπόγειο του Siam Paragon αν θυμάμαι καλά), να ζήσεις το μύθο σου στο Skybar κτλ.

Hanoi: Εγώ κάθησα 2 μέρες και θεωρώ ότι 3 θα ήταν το ιδανικό. Αέναη περιπλάνηση στο Old Quarter, βόλτες το σούρουπο γύρω από την πανέμορφα φωτισμένη λίμνη Hoan Kiem, σουλάτσο στις πρώην γαλλικές αποικιακές συνοικίες με τα πανέμορφα διατηρητέα κτίριά τους (τα περισσότερα πρεσβείες) και τις κατάφυτες μεγάλες μπουλεβάρδες τους και φυσικά προσκύνημα στο μνημείο του Θείου Χο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Στη Μπανγκόκ προτείνω οπωσδήποτε βραδινή βαρκάδα στο ποτάμι. Είχαμε καθίσει στο Deck by the river για φαγητό, το οποίο δε θυμάμαι πως ήταν, αλλά η θέα ήταν υπέροχη. Είναι απέναντι από το Wat Arun και με τα πλωτά που πηγαινοέρχονται φωτισμένα στο ποτάμι είναι όνειρο. Δες μετά το πρώτο λεπτό του βίντεο αν θες
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Στην Μπανγκόκ έμεινα 13 μέρες καί θεωρώ ότι δεν τα είδα όλα. Πράγματι έχει αναρίθμητα αξιοθέατα μέσα καί γύρω από την πόλη.
Στα κορυφαία από αυτά πού είδα, εκτος των ανωτέρω πού αναφέρουν οι φίλοι μας, θεωρώ ότι είναι καί το θεματικό πάρκο Muang Boran. Χρειάζεται τουλάχιστον μισή μέρα με τα ειδικά οχήματα πού νοικιάζουν, αλλά θα αισθανθείς ότι έχεις ταξιδέψει σε όλη την Ταϋλάνδη. Βρίσκεται 50 χλμ εκτος Μπανγκόκ καί μπορείς να πας με ταξί (είναι φτηνά, πληρώσαμε 25 ευρώ με επιστροφή) ή με οργανωμένο.
Με οργανωμένο πήγαμε καί στο Εθνικό πάρκο Εραβάν. Πεζοπορία στην ζούγκλα με τους καταρράκτες, πλεύση στον ποταμό Κβάϊ με σχεδία καί βόλτα με ελέφαντες. Αν σε βγάζει ο χρόνος σου, αξίζει τον κόπο.
Γιά νυκτερινή έξοδο, προτείνω ανεπιφύλακτα το Siam Niramit Show.Εκπληκτικά τα κοστούμια καί τα εφέ, περνάει από μπροστά σου όλη η ιστορία της Ταϋλάνδης.
Καλό ταξίδι καί καλά να περάσετε.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ανόι
- Ναός της Λογοτεχνίας
- Το Μαυσολείο του Χο Τσι Μινχ
-Η λίμνη και ο ναός που βρίσκετε εκεί.
-παράσταση με τις κούκλες ( εμένα δεν με χάλασε καθόλου)
-Πολλές βόλτες στη παλιά πόλη

Προσωπικά θα σκευτόμουν να δώσω τη 1,5 μέρα στο Χαλόγκ Μπέη. Εναλλάκτικά μπορείς να κάνεις μονοήμερες στο Perfume Pagoda ή Tam Coc. Δεν εννοώ ότι οι μέρες που έχεις είναι πολλές για το Ανόι για να μην παρεξειγηθώ. Απλά σου αναφέρω επιλογές που έχεις κοντά στο Ανόι.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ένα από τα πράγματα που θα μου μείνει για μια ζωή, συνεβει στο Hanoi.
Το να περνάς πεζός τους δρόμους! Αδιανόητο!
Χαχα... Σ' αυτήν την ίδια διάβαση (έξω από το θέατρο με τις μαριονέτες, στο πάνω μέρος της λίμνης Χοάν Κιέμ) συνέβη το απίστευτο: Γιαγιά Βιετναμέζα (σκυφτή, καμπουριασμένη, ξέρετε την εικόνα) πήρε από το χεράκι φίλο συνταξιδευτή μου και τον πέρασε απέναντι. Μόνος του δεν το τολμούσε! :) (Δυστυχώς δεν υπάρχει φωτογραφικό ντοκουμέντο... ήμουν ακόμη με κλασσική φωτογραφική μηχανή).
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
+ στο Ανοι μη ξεχάσεις να πιεις caphe trung ( καφέ μ αυγό) και καφέ με γιαούρτι!

αν έχεις χρόνο, ωραίο είναι κ το μουσείο Εθνολογίας..
 

mermaid

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Επιπλέον σε ποια περιοχή μου προτείνετε να μείνω στη Μπανγκόκ και στο Ανόι;
Πάω Μάιο,θα έχει μουσώνες;Είναι δύσκολη η μετακίνηση με βροχές;Έχει πάει κανείς Μάιο εκεί;
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Στο Ανόι μείνε στη παλιά πόλη. Εγώ είχα μείνει στο Hotel Meracus 1 που το έκλεισα μέσω agoda.com και ήταν πολύ καλό για τα λεφτά του.

Στη Μπανγκόκ μείνε κάπου που θα έχεις εύκολη προσβαση στο skytrain.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Στο Ανόι να μείνεις στο Old cartier. Είναι γεμάτο μικρά, πολύ προσεγμένα ξενοδοχεία με καλές τιμές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.811
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom