Γενικά Hong Kong, Macau και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω μια εβδομάδα γεμάτη στο Χονγκ Κονγκ. Είναι too much; Νομίζω πάλι χωρίς βίζα μπορώ να πεταχτώ και στο Μακάου, πόσο να του αφιερώσω; Υπάρχει και η επιλογή να πεταχτώ στην Ταϊβάν που είναι δίπλα και ψιλοτσάμπα το εισιτήριο. Κάποιος που να έχει πάει (@taver) πώς θα τις διένειμε τις ημέρες του;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Έχω μια εβδομάδα γεμάτη στο Χονγκ Κονγκ. Είναι too much; Νομίζω πάλι χωρίς βίζα μπορώ να πεταχτώ και στο Μακάου, πόσο να του αφιερώσω; Υπάρχει και η επιλογή να πεταχτώ στην Ταϊβάν που είναι δίπλα και ψιλοτσάμπα το εισιτήριο. Κάποιος που να έχει πάει (@taver) πώς θα τις διένειμε τις ημέρες του;
Στην Taiwan, ή πας για μέρες και κάνεις το γύρο του νησιού (όπως είχε κάνει ο 10900km), ή πας για 3-4 μέρες και βλέπεις μόνο την Taipei - αντε και το φαράγγι Taroko με πολύ στρίμωγμα). Στην περίπτωση σου, πας για το Δεύτερο. Αν έχεις 7 μέρες, θα τις χώριζα σε 3 Χογκ Κόγκ, 1 Μακαο και 3 Ταιβαν, αλλά όλα αυτά με τρέξιμο. Αν θες πιο χαλαρά, κάτσε 5-6 μέρες Χογκ Κόγκ και 1-2 Μακάο. Αλλά εξαρτάται και τι εποχή πας. Αν π.χ. είναι μουσώνες, οι βόλτες στο λιμάνι του Χογκ Κόγκ χάνουν έδαφος σε σχέση με τις καζινότσαρκες στο Μακαο (που είναι σε κλειστό χώρο).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο Μακάο να κάτσω βράδυ ή γίνεται αυθημερόν από Χονγκ Κονγκ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Kάτι γαστρονομικά σπέσιαλ;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Dim sum και λοιπα καντονέζικα, hong kong style ψαρια, και Πρτογαλική κουζίνα στο Μακαο. Ψαξε και το ποστ του traveller για το οικονομικότερο michelin starred εστιατόριο του κόσμου στην Kowloon.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βρε @taver σε κουράζω, αλλά ρίξε μια ματιά στο διαβατήριό σου, τι μεγέθους και πόσες είναι οι σφραγίδες που βάζουν αυτοί οι δύο; Σφραγίζουν σε είσοδο και έξοδο; Δηλαδή και για το Μακάο θέλω χώρο για 2 σφραγίδες; Πόσο μεγάλες τις έχουν να δω αν μου χωράνε όπως θα μου τις βάζουν (προστυχάνθρωποι).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Να χαρείς μην κάνεις τέτοιες ερωτήσεις! Η ψυχολογία μου δεν είναι καλή, τα νεύρα μου επίσης. Γιατί το δικό μου διαβατήριο είναι πεντακάθαρο??? :klaps:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Βρε @taver σε κουράζω, αλλά ρίξε μια ματιά στο διαβατήριό σου, τι μεγέθους και πόσες είναι οι σφραγίδες που βάζουν αυτοί οι δύο; Σφραγίζουν σε είσοδο και έξοδο; Δηλαδή και για το Μακάο θέλω χώρο για 2 σφραγίδες; Πόσο μεγάλες τις έχουν να δω αν μου χωράνε όπως θα μου τις βάζουν (προστυχάνθρωποι).
Δεν έχω πρόχειρο το διαβατήριο που χρησιμοποιούσα εκείνη την περίοδο, άλλαξα θυμάμαι ότι 2 είσοδοι-έξοδοι στο HK και μια στο Μακάο μου γέμισαν μια σελίδα διαβατηρίου...

Κι εσυ το ίδιο πρόβλημα; Μου έχει μείνει κι εμένα μόνο μια κενή σελίδα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
μου κανες την καρδιά περιβόλι ώρα... στο μεταξύ έκανα αίτηση αντικατάστασης διαβατηρίου πριν από 3 μήνες και... είναι σε αναμονή (τελικά απερρίφθη!). Αθάνατο ελληνικό κράτος.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
μου κανες την καρδιά περιβόλι ώρα... στο μεταξύ έκανα αίτηση αντικατάστασης διαβατηρίου πριν από 3 μήνες και... είναι σε αναμονή (τελικά απερρίφθη!). Αθάνατο ελληνικό κράτος.
Οι 3 μήνες αναμονή είναι η ελάχιστη στάνταρ. Κι αυτό ισχύει και για την περίπτωση που δηλώσεις απώλεια, όπου θα πρέπει να έχεις και βεβαίωση μετά από το Τμήμα που έκανες τη δήλωση. Επειδή η διαδικασία είναι πρακτικά η ίδια για την περίπτωση (αντικατάσταση ισχύοντος με νέο), γι αυτό και το τρίμηνο, που είναι το ελάχιστο απαιτούμενο για τις απώλειες. Τώρα, γιατί την απέρριψαν, δεν μπορώ να σου απαντήσω...

(Κάποια στιγμή θα με θυμηθείς κι εμένα, ε; ) ;)
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Σκέφτομαι το καλοκαίρι να παώ σε αυτές τις Δημοκρατίες!Το σχέδιο είναι:
Απο Καβάλα με ΙΧ στη Sofia και απο εκεί Sofia - Hong Kong με Qatar και Seoul - Sofia επίσης με Qatar Airways. Απο Hong Kong όπου θα μέινω 5 βράδια θα πάω Macau με καράβι και θα μείνω 1-2 βράδια να δω τη τύχη μου. Απο Macau αεροπορικώς στην Taipei και εκεί θα μείνω 4 βράδια και απο εκεί στην Σεούλ πάλι αεροπορικώς για 4 βράδια. Τα διαβατήρια ειναι Ελληνικά και απο ότι διάβασα δεν θέλει Βιζα πουθενά.
Οι ερωτήσεις μου είναι:
Θα έχω πρόβλημα αν μπω με ΙΧ στην Βουλγαρία και πετάξω με αεροπλάνο? Νομίζω πως όχι γιατί η Βουλγαρία είναι στην ΕΕ.
Για την είσοδό μου και έξοδό μου απο τις χώρες που θα πάω θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν θα έχω είσητήριο επιστροφής αλλα παρόλα αυτά θα έχω εισητήριο εξόδου (δηλαδή θα μπω στο Hong Kong και δεν θα έχω εισητήριο για έξοδο απο την χώρα αεροπορικό αλλά θα έχω ειστήριο εξόδου ακτοπλοικό)?Πάλι νομίζω πως όχι γιατι δεν θέλει βίζα.
Νομίζω σωστά ή λέω ότι να'ναι???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom